Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Walka nauczycieli o szkołę  (Przeczytany 82974 razy)

Offline secha

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 530
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #105 dnia: Października 20, 2011, 11:03:14 »
Sprawa gimnazjum jest  typowo Polskim problemem. Gimnazjum to rodziło się w bólach i zanim doszło do obecnego etapu było sporo zmian i modyfikacji w całym, specyficznym systemie nauki tam. Byłem pierwszym rocznikiem, który zaczął i który skończył to gimnazjum. Z punktu widzenia ucznia mogę powiedzieć jedno. Uczniowie mają w nosie, czy to jest powiatowe czy gminne czy wojewódzkie. Żadne inne gimnazjum nie oferuje w Policach (a i pewnie w Szczecinie i województwie) tego, co oferuje ta placówka. Możliwości jakie daje ta szkoła szkoła są po za wszelką wątpliwość bardzo atrakcyjne i każde zastanawianie się nad jej usunięciem bez żadnego konkretnego powodu powinno być karane chłostą.

Po raz kolejny wychodzi na jaw, że rządzący w Polsce to banda idiotów, od lewej do prawej strony sceny politycznej. Nie będzie współpracy bo ktoś jest z innej partii i w dupie mają uczniów i nauczycieli, którzy w tej sprawie powinni mieć najwięcej do powiedzenia. Całość sprowadza się do argumentów "Nie, bo nie". W tym kraju zniszczą wszystko tylko po to, żeby można było gdzieś posadzić swojego pociotka.

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #106 dnia: Października 20, 2011, 12:16:04 »
Bo tu chodzi jedynie o to, kto komu bardziej dokopie. Natomiast to co najważniejsze, czyli prawdziwy interes społeczny (w tym przypadku przyszłość dzieci) spoczywa gdzieś głęboko w miejscu, po którym wzajemnie kopią się aspiranci z obu bloków.  

Odwołując się do wyżej przytaczanych przykładów motoryzacyjnych, najlepiej byłoby zabrać obu sąsiadom prawo jazdy, aby nie tworzyli więcej zagrożenia dla ogółu, próbując siebie wzajemnie rozjechać. :)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #107 dnia: Października 20, 2011, 12:47:30 »
Nie znam dokładnie tej sprawy więc tudno mi wyrokować jednoznacznie. Sądzę jednak, że moi przedmówcy mylą sie podając za powód zamieszania kwestie "tarć" na linii powat-gmina. I tak jak rozumiem w tym działaniu Pana Wojtka, któremu jako konkurentowi na lokalnym rynku na ręke jest uwypukalnie zagadnienia "koflikt", tak nie rozumiem skąd takie wnioskowanie u sechy?

Mam  przed oczami dokument "Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Police w roku szkolnym 2010/2011".
Z dokumentu wynika, że w tym roku nabór do G3 jest zatrważajaco niski(jedynie 65 uczniów w 3 klasach).  Jest to spadek liczby nowych uczniów o około 20%( w relacji do liczby uczniów w klasie drugiej). W G2 mamy wzrost liczby uczniów(o dwóch), w G1 spadek liczby jest jeszcze większy niż w G3( 27,5%). W Gimnazjum w Trzebiezy liczba uczniów wyższa, w Jasienicy na podobnym poziomie, do gimnazjum dla dorosłych naboru nie było albo nikt sie nie zgłosił.
Ogółem jest w polickich gimazjach 389 uczniów klas trzecich, 423 uczniów obecnych klas drugich i 360 uczniów klas pierwszych(spadek w stosunku do klas drugich o 15%).

Te dane obrazują tendencję spadkowa pod kątem demografii.
A przypominam, ze tzw baza - czyli obiekty i kadra nauczycielska jest podobna jak roku ubiegłym, a ma do "obsłużenia" 15% mniej uczniów.

Statystyka urodzonych dzieci w Gminie Police wygląda następująco:
2008 - 480
2009 - 449
2010 - 429

Jesli chodzi o roczniki, które ida do szkół, to zwyżka jest dopiero w roczniku 2004 (obecna 1 klasa podstawówki), czyli dotrze do gimnazjów za 5-6 lat.

Problem niżu demograficznego dotyka wszystkich, za moment przeciez ten niz dotrze równiez do szkół średnich. Funkcjonowanie gimnazjum przy "Białej" jest swoistym dodatkowym zasilaczem, daje większe środki ogółem na szkołę ze względu na uczniów gimnazjalnych.

Dodatkowym problemem jest fakt, że szkoły gminne są rejonowe co wpływa wydatnie na ich sposób funkcjonowania.

To część czynników "pozapolitycznych" wpływających na sytuację z Gimnazjum nr 6.
I przed wyrobieniem sobie zdania w całej sprawie proponuje również i te aspekty wziąc pod uwagę.

Pozdrawiam
Grzegorz Ufniarz

Offline radix

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #108 dnia: Października 20, 2011, 12:48:46 »
Cytat: "Wojtek Dudek"
Odwołując się do wyżej przytaczanych przykładów motoryzacyjnych, najlepiej byłoby zabrać obu sąsiadom prawo jazdy, aby nie tworzyli więcej zagrożenia dla ogółu, próbując siebie wzajemnie rozjechać. :)


Niestety najbliższa możliwość dopiero w 2014

Offline secha

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 530
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #109 dnia: Października 20, 2011, 13:03:55 »
Odnoszę się do tego co słyszę tu i ówdzie. Znasz może statystyki przyjęć do gimnazjum w białej? Bo tego nie podałeś. I co ma biała do tego, że w 3 jest mniej uczniów? To jest problem 3 i tamtych nauczycieli.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #110 dnia: Października 20, 2011, 13:22:17 »
Cytat: "secha"
Odnoszę się do tego co słyszę tu i ówdzie. Znasz może statystyki przyjęć do gimnazjum w białej? Bo tego nie podałeś.

W roku 2010/2011 (bo tego roku dotyczą dane Grzegorza) są to dwie klasy. W tym część dzieci ze Szczecina.
Ja bym jednak wolał link do całego dokumentu, żebyśmy też mogli sobie wybrać odpowiednie dane ;)
Cytat: "secha"
I co ma biała do tego, że w 3 jest mniej uczniów?

Powiatowa jest. To powiat będzie musiał zwalniać ludzi (albo znaleźć im inną robotę), jak zamkną "szóstkę".
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #111 dnia: Października 20, 2011, 13:26:46 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
I tak jak rozumiem w tym działaniu Pana Wojtka, któremu jako konkurentowi na lokalnym rynku na ręke jest uwypukalnie zagadnienia "koflikt", tak nie rozumiem skąd takie wnioskowanie u sechy?

Konkurencja konkurencją (jeżeli jest zdrowa, to jest wskazana) ale skoro ja (wg Ciebie) uwypuklam zagadnienie, to nie rozumiem dlaczego Ty starasz się je minimalizować, skoro jak mówisz:

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Nie znam dokładnie tej sprawy więc tudno mi wyrokować jednoznacznie.

A zaraz po tym szczegółowo wyliczając te dane:

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Z dokumentu wynika, że w tym roku nabór do G3 jest zatrważajaco niski(jedynie 65 uczniów w 3 klasach). Jest to spadek liczby nowych uczniów o około 20%( w relacji do liczby uczniów w klasie drugiej). W G2 mamy wzrost liczby uczniów(o dwóch), w G1 spadek liczby jest jeszcze większy niż w G3( 27,5%). W Gimnazjum w Trzebiezy liczba uczniów wyższa, w Jasienicy na podobnym poziomie, do gimnazjum dla dorosłych naboru nie było albo nikt sie nie zgłosił.
Ogółem jest w polickich gimazjach 389 uczniów klas trzecich, 423 uczniów obecnych klas drugich i 360 uczniów klas pierwszych(spadek w stosunku do klas drugich o 15%).

... sprytnie pomijajasz dane o wielkości naboru do G-6. Czyli dane, które stanowić mogą najwiarygodniejszą podstawę do oceny problemu. Swoją drogą - sorry, ale ja nie wierzę w to, że nie znasz szczegółów tej sprawy. :)

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #112 dnia: Października 20, 2011, 14:35:51 »
Cytat: "Wojtek Dudek"
dane o wielkości naboru do G-6. Czyli dane, które stanowić mogą najwiarygodniejszą podstawę do oceny problemu.

Limit na uczniów z gminy Police w r.sz. 2010/2011 wynosił 32.
W naborze na bieżący rok szkolny (którego nie dotyczą dane Grzegorza) wpłynęły 73 podania od uczniów z Polic. Nie wiem, ilu ostatecznie przyjęto, ale będę wiedział.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline secha

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 530
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #113 dnia: Października 20, 2011, 14:43:10 »
Czyli jednym słowem 6 nie ma problemu z niżem demograficznym.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #114 dnia: Października 20, 2011, 14:52:23 »
Bezpośredniego nie ma :)
A wszystkich podań było około setki. Są trzy klasy I w Policach plus 12 uczniów w Löcknitz.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #115 dnia: Października 20, 2011, 16:59:41 »
Jarku dzieki, koryguję się, podałem dane za rok szkolny 2010/2011.
A nie uwzględniłem informacji o G6 bo w tym opracowaniu danych o G6 nie ma, a ja takimi danymi z innych źródeł jeszcze nie dysponuję.

Tak jak wspominałem, nie znam dokładnie tego tematu.
Wrzuciłem dane statystyczne bo one stanowią moim zdaniem istotny kontekst.

I powtórzę, że "wpuszczanie" sprawy G6 na tory polityczne jest błędem i raczej nie prowadzi do rozsądnych rozwiązań, a tylko zaognia sytuację. Zamiast rozdmuchiwac polityczne balony proponuję zerknąć w... "inne miejsce" ;), gdzie toczy się, jak sądzę dosyć ciekawa dyskusja na ten temat.

Pozdrawiam
Grzegorz Ufniarz

Offline sz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #116 dnia: Października 20, 2011, 17:58:14 »
gdzie to miejsce Panie Grzegorzu?
sz

Beobachter

  • Gość
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #117 dnia: Października 20, 2011, 18:06:15 »
Nie chce mi się zbyt wiele pisać, bo mam roboty od groma. Zatem tylko "dwa" zdania. Po pierwsze ponoć dziś miało być posiedzenie zarządu powiatu w sprawie "Białej". To mniej więcej pewna wiadomość. Po drugie - ponoć pojawił się pomysł, aby ktoś inny niż Gmina Police był mocodawcą gimnazjum w "Białej". Teoretycznie taka możliwość istnieje. Np. może to być Gmina Nowe Warpno. Dlaczego nie?
Ten "news" to zarazem komentarz do postu Jarka ("Rebe"). Coś mi się widzi, że Jarek działa "w tle". Wolno mu, tylko nie do końca rozumiem poziom zaangażowania. Ostatecznie "swoje" osiągnął (dziecko w Löcknitz). Widocznie jest ideowcem. Godne podziwu.
Ja pozostaję przy swoim zdaniu. Jak się nie można dogadać - najlepszym wyjściem jest rozwód. A potem wyciągnięcie wniosków i unikanie kłopotliwych "spółek". Cyniczny pragmatyzm? Może. A może życiowe doświadczenie.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #118 dnia: Października 21, 2011, 07:58:06 »
Cytat: "Beobachter"
Ten "news" to zarazem komentarz do postu Jarka ("Rebe"). Coś mi się widzi, że Jarek działa "w tle". Wolno mu, tylko nie do końca rozumiem poziom zaangażowania. Ostatecznie "swoje" osiągnął (dziecko w Löcknitz).

To akurat osiągnął mój syn, swoimi zdolnościami i ciężką pracą. Dzieci, które chcą od pierwszej klasy gimnazjum uczyć się w Löcknitz, muszą przez dwa lata chodzić na dodatkowe zajęcia z niemieckiego do Białej (6 godzin tygodniowo, czyli trzy popołudnia wyrwane) - i nie wystarczy chodzic, trzeba się solidnie uczyć. A i to może być mało. Nie wiedziałeś?
Ja tylko robię co mogę, żeby lokalni politycy mu (i innym dzieciakom) tego nie zmarnowali.
Cytat: "Beobachter"
Ja pozostaję przy swoim zdaniu. Jak się nie można dogadać - najlepszym wyjściem jest rozwód. A potem wyciągnięcie wniosków i unikanie kłopotliwych "spółek".

Założenie jest słuszne, pomijasz tylko drobiazg: kilka setek dzieci.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Beobachter

  • Gość
[Police] Walka nauczycieli o szkołę
« Odpowiedź #119 dnia: Października 21, 2011, 10:05:05 »
Z tego, co piszesz wynika, że problem (albo jego istotna część) tkwi w jakości nauczania języka niemieckiego w szkołach podstawowych. Mój chłopak miał zatem szczęście, o czym już pisałem. Prawdopodobnie naukę należy zaczynać znacznie wcześniej i prowadzić ją przez cały kurs podstawówki. Małe dziecko znacznie lepiej przyswaja sobie inny język niż rodzimy. Potem poznanie się rozszerza, dochodzi multum informacji i naturalne dyspozycje ulegają zawężeniu.
Generalnie to chciałbym, aby ten problem został: tak, siak, owak - jakoś, raz na zawsze rozwiązany. Niemiecki na pograniczu jest potrzebny, nawet w formie podstawowej. Można było się kiedyś uczyć rosyjskiego przez lat, czekaj, policzę - ze studiami: 14, można uczyć się niemieckiego przez 6. Zgadzam się w jednym punkcie z panią Rybakiewicz: nauka nieco egzotycznych języków: hiszpańskiego, czy nawet francuskiego jest miła, lecz mało konieczna. Prawdopodobnie wprowadzona "pod lektorów". I - jak to drzewiej bywało (w PRL) - mało skuteczna. Tylko niemiecki i angielski. Inne są w szkołach językowych. Coś o tym wiem, bo mój język "szkolny" to właśnie francuski (ambicje mojej Mamy). Niemieckiego uczyłem się prywatnie, a tylko on mi się obecnie przydaje.