Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)  (Przeczytany 187530 razy)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #255 dnia: Października 12, 2015, 07:30:28 »
Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi: Wegner umarł w 1917 r. (ur. 1843), nie mógł więc pozować do zdjęcia z oplem w 1928 r. Chyba, że to nie Georg, a jego syn (?), też lekarz (?).
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #256 dnia: Października 12, 2015, 07:38:32 »
Zgadza się, nie mógł. A posiadłość w Trzebieradzu sprzedano prawdopodobnie w okresie wielkiego kryzysu, po I wojnie światowej. I może po tej transakcji jego syn kupił sobie opla :)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #257 dnia: Października 12, 2015, 21:39:00 »
Mała poprawka do ogólnie interesującego wywodu "staregoczleka". Haff to jednak Zalew, nie port. Port to Hafen.
A co ciekawego odsłaniał odpływ? Niekiedy ogromne łuski pocisków. Skąd wystrzelonych? Nie wiem.
Z działek przeciwlotniczych umieszczonych nad brzegiem zalewu.

Post Merge: Października 12, 2015, 22:54:01
nie mógł więc pozować do zdjęcia z oplem w 1928 r.

Proszę się nie sugerować zdjęciem, bo tu jest błąd. Zdjęcie umieszczone w katalogu "DrMenzel" i nosi nazwę "Opel_vor_dem_Pfarramt.jpg" -  opel przed pastorówką (w Trzebieży) i to się zgadza. Natomiast w opisie występuje "Dr. Wegner"
Zdjęcie pochodzi z albumu pastora P. Thilo z Ziegenort, zrobiono je przed obecną plebanią w Trzebieży.

dr Menzel był lekarzem w Ziegenort, mieszkał w obecnym przedszkolu. Jeździł oplem, ale nie jestem pewien, czy to był jego samochód, czy wynajmowany. W czasie "okupacji" rosyjskiej został wykwaterowany do małego domu obok, a jego dom zajęli rosyjscy żołnierze.
Ze wspomnień byłej mieszkanki Ziegenort - E. Jensen "Na skos od nas był dom (obecnie przedszkole) naszego doktora, który nazywał się Menzel (po wojnie leczył pierwszych trzebieskich osadników). Dom był piękny wewnątrz, a ze zewnątrz w ogrodzie rosły piękne kwiaty. Żona doktora nie mogła sobie poradzić z nadchodzącymi zmianami, zwariowała, po czym zmarła."




/users/petrdetok/DrMenzel/Opel_vor_dem_Pfarramt.jpg
Z takim, dosyć sensacyjnym podpisem:
"Auf dem Foto sehen wir Dr. Wegner in seinem Opel. Er war  der Besitzer eines Herschaftlichen Hauses in Haffhorst".
« Ostatnia zmiana: Października 12, 2015, 22:54:01 wysłana przez ak »
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #258 dnia: Października 13, 2015, 00:08:07 »
No to kolejna "zagwozdka" wyjaśniona.

Post Merge: Października 13, 2015, 10:50:07
Jeszcze jedno, tym razem ja nie skojarzyłem. W mylnym, ale nie o to chodzi, podpisie pod zdjęciem datowanym na rok 1928 został użyty czas przeszły: "Er war  der Besitzer..." On był właścicielem. Oznacza to, że w roku 1928 (data zdjęcia) posiadłość już była sprzedana.
« Ostatnia zmiana: Października 13, 2015, 10:50:07 wysłana przez Validator »

Offline Madocha

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #259 dnia: Listopada 11, 2015, 23:09:17 »
Byłam w Brzózkach dwa razy na koloniach w 1959 i w 1960. Bardzo miło wspominam tam pobyt aczkolwiek niewiele pamiętam. Najbardziej zachwycała mnie plaża u stóp Pałacyku, a przerażeniem napawały mnie żmije grzejące brzuchy w maliniaku przed Dworkiem.
Natomiast z wielka przyjemnością  i  zaciekawieniem przeczytałam cały wątek Pałacyku i Dworku i chciałam wysłać  Wam zdjęcia, które zachowały się w moich zbiorach, ale nie mam pojęcia jak je zamieścić.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #260 dnia: Listopada 12, 2015, 11:30:49 »
Proszę skorzystać np. ze strony ifotos.pl. Po załadowaniu pliku należy  przekopiować "linku do pliku" (dół strony) i wkleić go pomiędzy kod  [ img] [ /img] (usunąć wszystkie spacje).
« Ostatnia zmiana: Listopada 12, 2015, 11:32:36 wysłana przez lukasz_s »
SPZP "Skarb"

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #261 dnia: Listopada 13, 2015, 11:13:51 »
Pani Madocha, jeśli nie uda się Pani w taki sposób "załadować" tych zdjęć to proszę o ile ma Pani taką sposobność zrobić im zdjęcie i wysłać mi na pocztę a ja je tu zamieszczę. Te zdjęcia są dla nas bardzo cenne:) annatarocinska@gmail.com

Offline Madocha

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #262 dnia: Listopada 14, 2015, 21:13:39 »
Wysłałam zdjęcia. Dzięki Pani Aniu.
 Moja koleżanka, też uczestniczka kolonii w 1960 roku,  przypomniała mi o wydarzeniu z tego okresu tzn lipiec 1960. Otóż zaginęła w lesie kobieta, której do końca naszego pobytu nie odnaleziono. Las przeczesywało wojsko. Czy ktoś coś wie na ten temat, czy można ten temat podrzucić i ze starczej ciekawości oczekiwać wyjaśnienia?
Pozdrawiam Wszystkich Brzózkowiczów

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #263 dnia: Listopada 14, 2015, 22:15:08 »
Jakże chciałabym poznać odpowiedź, mieszkałam przez blisko 20 lat na sąsiednim ośrodku od urodzenia-1974 i niczego takiego nie słyszałam. Cudowne zdjęcia! Zaraz przerobię i je tu wrzucę!






« Ostatnia zmiana: Listopada 14, 2015, 22:41:59 wysłana przez An_na »

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #264 dnia: Listopada 15, 2015, 10:41:10 »
Zdjęcie górne jest odbiciem lustrzanym właściwego.
Pozostałe są super, bo pokazują klimat z tamtych czasów.
O zaginionej niestety nic nie wiem.


Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #265 dnia: Listopada 15, 2015, 11:31:27 »

Offline michalfree

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #266 dnia: Grudnia 04, 2015, 20:36:28 »
Bardzo ciekawe zdjęcia, podziękować.

Wnoszą kilka ciekawostek, oraz potwierdzają fakt wykonywania w latach wczesnych 60 -ub wieku remontu modernizacyjnego całego obiektu. Ówczesny użytkownik czyli Urząd Miasta Stołecznego Warszawy ( w właściwie wówczas jeszcze Stołeczna Rada Narodowa) przeprowadziła
remont polegający na :
- montaż pełnego ogrzewania co obiektu ( dwie kotłownie na paliwa stałe , w Pałacu większa,ogrzewała dodatkowo stołówkę i kuchnię) oraz ( druga w Dworku -mniejsza). Obie dodatkowo podawały ciepłą wodę do łażni. Tak-właśnie - do łażni- w obu budynkach mieszkalnych dla kolonistów wykonano łażnie na około 30 osób każda, z uchylnymi natryskami ( ciągnęło się w lewo -ciepłą woda, w prawo zamykanie)Temperatura była ustawiana w przedsionku tzw mieszaczem - plus termometry.Cała armatura był z czystego mosiądzu. baa.

- w budynkach stworzono pełną sieć kanalizacyjną i łazienki na poszczególnych poziomach( do tego czasu były to wc  tzw suche w budynkach zewnętrznych)

- zlikwidowano kuchnię w Dworku- w jej miejsce powstała kotłownia.

- w budynku Dworku i Kuchni( wozowni) zbito stary tynk na wysokość ok 2.5 m i położono nową warstwę tzw lastrico ( zdało egzamin przez te długie lata w tych niesprzyjających warunkach klimatycznych.Zdjęcia Pani Mardochy właśnie to potwierdzają- w obu budankach jest zbity tynk - czysta cegła- oddycha.

- w budynku kuchni ( wozowni ) na szczycie widać nie istniejące już wykończenie -tzw pruski mur ( od wewnątrz było to widoczne-belkowanie i wypełnienie cegła) - idealne wykończenie na dziś/po remoncie by było/

- w budynku  stołówki zrobiono c.o. , wstawiono okna wysokie 6 szt + drzwi tarasowe od strony Zalewu - 6 szt.
Dobudowano od strony Pałacu fragment mieszczący zmywalnię, wydawalnie posiłków , przechowalnie zastawy, pomieszczenie socjalne, a w części poziom +1 biuro ośrodka, radiowęzeł i kameralny taras.
Budynek ten w całości już nie istnieje= widocznie kłócił się z koncepcją nowej organizacji obiektu, ponadto dla nowego właściciela istotnym tematem jest teren,a sama działka ; mająca ok 1 ha, po odjęciu budynków, zadrzewienia, komunikacji kurczy się okrutnie.

- kolejna ciekawostką jest brak postaci lwów ,na schodach Pałącu , od strony Zalewu . Chyba że są a zdjęcia są słabo widoczne.??

- widać też stare drzwi zewnętrzne do pomieszczeń wozowni / też były w latach 60 wymieniane/ te na zdjęciu są fajne bo bramy mają dodatkowe , praktyczne drzwi w drzwiach . ;)

- jest uwidoczniony też ciekawy pojazd -mała furgonetka renault 2.5 t- na dzisiaj też już zabytek.

- kolejną uwidocznioną , jest ta słynna szeroka plaża przy OWK Syrena- która była kiedyś bardzo oblegana. Na dzień dzień  dzisiejszy to wąski pasek piasku tylko.

------------------------------------------------------------

Na spokojnie popatrzę to może coś jeszcze znajdę.

Pozdr dla ak i zeno //

michalfree/ dawniej staryczlek/ hej


Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #267 dnia: Stycznia 31, 2016, 18:57:37 »
Dzisiejsza wizyta w Pałacu Trzebieradz.  Cudnie odremontowany. Pięknie!
W międzyczasie dowiedziałam się bardzo ciekawych rzeczy. Mrocznych. Kiedyś gdy odwiedzili nas Niemcy, związani z tym miejscem mówili, że przywożone były tu upośledzone dzieci w celu przeprowadzania różnych badań. Wtedy gdy o tym słyszałam brałam to za mroczną legendę. Niedawno dowiedziałam się, że były tam przeprowadzane badania georadarem, które wykryły obok pomnika mogiły pochowanych dawno temu dzieci.


[/url][/img]

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #268 dnia: Lutego 01, 2016, 07:37:10 »
Pięknie.
Jeśli rzeczywiście są tam (były) groby, czy były przeprowadzone ekshumacje?
Eksperymenty mogą być zwyczajną "miejską legendą"; pochówki mogą dotyczyć dzieci zmarłych w Domu Matki z powodu chorób zakaźnych, wycieńczenia, głodu etc.
SPZP "Skarb"

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #269 dnia: Lutego 01, 2016, 11:03:07 »
Myślę, że eksperymenty tak. Bardziej skłaniałabym się, tak jak Pan mówi. Dzieci umierały przez jakieś choroby. Nie było ekshumacji. Podjęto decyzję o pozostawieniu mogił na wieczny odpoczynek.