Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)  (Przeczytany 187514 razy)

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #225 dnia: Lutego 22, 2013, 08:41:33 »
No to  chyba jesteśmy blisko porozumienia w kolejnej kwestii:

Horst jako klif.

Tytułem uzupełnienia za encyklopedią onetu: "Zrąb tektoniczny, zrąb, horst, rodzaj uwarunkowanej geologicznie formy powierzchni Ziemi. Jest to obszar wypiętrzony ponad tereny sąsiednie, zwykle o wydłużonym kształcie..."

Offline michalfree

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #226 dnia: Lutego 23, 2013, 11:08:38 »
Bravo dla ZenO-

 wreszcie sensowne  wyjaśnienie owego " Horst " - przyrostka  czy tez przedrostka ; używanego po wielokroć ; zarówno przez użytkowników forum ; jak i też w przywoływanych tekstach żródłowych...

Z tego co zdołałem podejrzeć u Berghausa ; już ileś tam latek wstecz - owa smolarnia funkcjonowała bodajże już w XVII w , na odcinku pomiędzy Trzebieżą - a Trzebieradzem;
( umiejscowienie jej na klifie - byłoby najrozsądniejszą decyzją ); i potem wszelkie odnośniki - ( typu Haff Horst np ) są niejako spokojnie wytłumaczalne. Tak jak w naszej kulturze istnieje szereg powiązań / przysiółki, osady, ...itp nawiązujących do istotnego-pierwotnego korzenia ); tak samo mamy i tu...

Proponuję też byśmy poszukując prawdy ; konfrontowali stan na gruncie , z danymi, z mapami, z przekazami ustnymi..itp  / stara to zasada ; acz mam wrażenie że w pewnych fragmentach rozważań ; pewne osoby oddaliły się od niej.

  Np= Błąka się ciągle określenie  : Haff Horst - i próby jego umiejscowienie.. Fakt .
Ale czy ów Haff Horst musiał być portem ?? wystarczył że byłby przystanią dla łodzi turystycznych czy rybackich. A takie miejsce jest -  i widoczne ; i wręcz krzyczy do Nas - trzeba połazić po brzegu zalewu. Znajduje się około 300 m na wschód od Pałacu ; w kierunku Trzebieży. Obejrzeć polecam, wraz z przyległościami + porównać ze zdjęciami lotniczymi tego terenu z okresu II wojny światowej .Reszta sama wychodzi.A uwierzcie mi - w dniach gdy na Zalewie jest tzw cofka w kierunku morza/ odpływ- szczególnie wiosną - wyłażą jeszcze ciekawsze znaleziska.

Budynek potencjalnej Gaushule- jeśliby to miał być budynek tzw Dworku ( ze użyję nomenklatury z czasów gdy istniał jeszcze OWK Syrena) ; to znów podglądając zdjęcia lotnicze oraz łażąc po gruncie + słuchając osób które były tutaj już w latach post 1946...okazuje się że wokół tego budynku było ponad podwójnie większa działka, oraz kilka dużych budynków towarzyszących...


Co do rozdziału czasu powstawania założenia tzw willi / Pałacyku....cóż trudno mi się zgodzić by była aż taka różnica czasowa, sięgająca wręcz kilkudziesięciu lat.
Willa powstała jako obiekt stricte neoklasycystyczny ( Niemcy kochali takie formy w tamtym okresie- wystarczy spojrzeć na szczecińskie Pogodno- tam style są tak zawile pomieszane ; ze odnoszenie się wg tychże do daty powstania budynku byłoby spacerem na linie. A co ze stylami?? od Alp po Tyrol , zahaczając o płd europę....)

Ok wracam do Trzebieradza- willa była budynkiem stricte wypoczynkowym , dla niewielkiej ilości gości / na I pietrze były tylko dwa dużę apartamenty , z wystawą płd i płn., pozostałe pomieszczenia były pomocnice typu szatnia ,garderoba itp.na parterze były pomieszczenia o charakterze wypoczynkowym , zabawowym, itp.było tam 7 sal w amfiladzie z rozsuwanymi podwójnymi drzwiami plus pokój obsługi, plus magazyn zastawy stołowej, pomieszczenie z windą podającą posiłki z kuchni umieszczonej w piwnicy pałacu.Obiekt był uruchamiany głównie w okresie letnim, czasami poza sezonem ( o czym świadczy  fakt posiadania przez nią ogrzewania parowego...chociażby/ przekaz ustny byłych przedwojennych pracowników obsługi/.

Postawiono również hale ujeżdżeniową ( dla 2-4 koni )- były budynek stołówki za czasów OWK Syrena, aktualnie nieszczęsny pomysł basenu krytego .

Budynek obok był li tylko budynkiem techniczno gospodarczym , z funkcją mieszkalną dla obsługi - dozoru obiektu.
W przyziemnej części tzn tzw kuchni ( za czasów OWK Syrena) były boksy stajenne - na dowód czego polecam obejrzeć słupy podporowe stalowe z istniejącymi jeszcze pionowymi szczelinami wpustowymi pozwalającymi na montaż ścianek działowych boksów/ standard istniejący do dzisiaj......ponadto z części strychowej - nad ową stajnią jest zachowany zsyp na siano i słomę..czyli kolejna podpowiedż. Kolejna - to istniejące ślady drzwiczek , pod elewacją - drzwi -luku którym ładowano siano i słomę na strych...U góry poza tym było jedno mieszkanie niewielkie i skromnie urządzone, ogrzewane piecami kaflowymi, za małą piwniczką pod schodami. Pozostała część to były pomieszczenia strychowe, magazynowe.W
przyziemiu były poza stajnią - magazynki, oraz garaż -wozownia -trzy stanowiskowa, również ogrzewana piecem , z posadzką ceglaną, jak większość pomieszczeń w tym budynku.Owszem - zarówno rzut jak i bryła budynku jest stylizowana , plus piękna glazurowana dachówka ( występująca na naszym terenie w bardziej wypasionych przedwojennych obiektach -plus odporność na mech i li,ście- a obiekt stoi w lesie, oraz jest maksymalnie narażony na wilgotne powietrze..

Wszystkie te informacje można wyczytać na tzw gruncie , i stad wyciągać wnioski , porównując je informacjami uzyskanym ( a właściwie strzępkami, bo część jest dziwnie zawirowana).

Nijak byłoby stawiać najpierw stajnię, potem halę ujeżdżeniową, a potem willę......taki zespół powstaje jako całość...


Acha - wypada dodać że musiałem zlikwidować poprzednie konto( komputer odmówił

 współpracy i moje wiedza w tym temacie też poległa/ poprzedni mój nick = staryczlek.

pozdrawiam /

Offline Ciekawy

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #227 dnia: Lutego 23, 2013, 11:19:15 »
Cytat: "michalfree"
A uwierzcie mi - w dniach gdy na Zalewie jest tzw cofka w kierunku morza/ odpływ- szczególnie wiosną - wyłażą jeszcze ciekawsze znaleziska.



A co na przykład,jeśli można wiedzieć?
Na razie nie ma podpisu......

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #228 dnia: Lutego 23, 2013, 13:59:30 »
Mała poprawka do ogólnie interesującego wywodu "staregoczleka". Haff to jednak Zalew, nie port. Port to Hafen.
A co ciekawego odsłaniał odpływ? Niekiedy ogromne łuski pocisków. Skąd wystrzelonych? Nie wiem.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #229 dnia: Lutego 24, 2013, 02:52:20 »
Cytat: "michalfree"
Proponuję też byśmy poszukując prawdy ; konfrontowali stan na gruncie , z danymi, z mapami, z przekazami ustnymi..

Dane wskazują nazwę Haffhorst powstałą około 1930 roku. Z tego co wiem, to Niemcy w przekazach ustnych mówią o Horst. Ta pierwotna nazwa chyba bardziej się utrwaliła.
Cytat: "michalfree"
Budynek obok był li tylko budynkiem techniczno gospodarczym , z funkcją mieszkalną dla obsługi - dozoru obiektu.
W przyziemnej części .... były boksy stajenne - na dowód czego polecam obejrzeć słupy podporowe stalowe z istniejącymi jeszcze pionowymi szczelinami wpustowymi pozwalającymi na montaż ścianek działowych boksów/ standard istniejący do dzisiaj......ponadto z części strychowej - nad ową stajnią jest zachowany zsyp na siano i słomę..czyli kolejna podpowiedż. Kolejna - to istniejące ślady drzwiczek , pod elewacją - drzwi -luku którym ładowano siano i słomę na strych...

Na to nie zwróciłem uwagi, choć wcześniej zastanawiałem się gdzie była stajnia.
Czyli hipoteza "Kavalierhaus" odpada?
Cytat: "michalfree"
wyłażą jeszcze ciekawsze znaleziska.

Czyli stare umocnienia brzegowe.


 
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #230 dnia: Lutego 28, 2013, 01:27:05 »
Cytat: "lukasz_s"
Ale! Wróćmy do początków. Trochę Berghausa i Bruggemanna:
Zaznaczony fragment. http://imageshack.us/a/img191/7030/image001260001.jpg
Miejscowość Brzózki zostały sprzedane przez swojego założyciela radcę wojennego Matthiasa,  zgodnie z kontraktem podpisanym dnia 15 lipca 1786 roku Gottfiedowi Krüger i Christianowi Zawtrof,  a później po tym jak ten drugi został wykluczony ze społeczności, pozostały w posiadaniu tylko tego pierwszego. Po jego śmierci majątek przeszedł na jego syna, obecnego właściciela, Friedricha Ferdinanda Krüger. Na skutek negocjacji w latach 1858 i 1859, przeniesiono na niego zarządzanie nad policją w Brzózkach, patronowanie nad parafią i szkołą, z wyjątkiem prawa odwołania kaznodziei z Trzebieży. Do tej pory wszystkie te nadzory prawne spoczywały w rękach urzędu w Jasienicy.
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #231 dnia: Lutego 28, 2013, 01:36:17 »
Ciekawe, co spowodowało późniejszą parcelację majątku. Szczególnie w sytuacji kiedy ok. roku 1860 przybrał on postać bliską wczesnośredniowiecznemu patrimonium, z szerokimi uprawnieniami właściciela dóbr.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #232 dnia: Marca 31, 2013, 21:54:03 »
Skutek XIXw. reform, które umożliwiła konstytucja z 1850r.? (i dekrety wcześniejsze).
http://pl.wikibooks.org/wiki/Historia_administracji/Prusy_w_XIX_w.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #233 dnia: Marca 31, 2013, 22:25:59 »
Jak wyżej podaje "ak":
 
Na skutek negocjacji w latach 1858 i 1859, przeniesiono na niego zarządzanie nad policją w Brzózkach, patronowanie nad parafią i szkołą, z wyjątkiem prawa odwołania kaznodziei z Trzebieży. Do tej pory wszystkie te nadzory prawne spoczywały w rękach urzędu w Jasienicy.

Dzieje się tak w 9 lat po konstytucji z 1850 r. Zresztą nie likwiduje ona "dóbr rycerskich". Rittergut pozostają i to długo, bo formalnie do 1929, zwyczajowo do 1945. Wprawdzie po roku 1850 posiadacze dóbr tracą większą część feudalnych uprawnień, niemniej w pewnych zakresach wciąż je posiadają. I o nie właśnie starał się - najwyraźniej nuworysz - Krüger. Dlatego wątpię, aby do parcelacji dóbr przyczyniły się zmiany ustrojowe. Wnosiły one zmiany prawne, ale nie nacjonalizowały majątków. Te ostatnie istnieją w najlepsze do końca II wojny.

Więcej:  

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dobra_rycerskie

http://de.wikipedia.org/wiki/Gutsbezirk

https://de.wikipedia.org/wiki/Rittergut

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #234 dnia: Czerwca 22, 2013, 00:08:21 »
Ciekawa korespondencja:

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #235 dnia: Marca 14, 2014, 13:03:12 »
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #236 dnia: Marca 14, 2014, 18:08:45 »
Tak głosi legenda, choć miesza fakty, przypisując przekleństwo "żydowskiemu lekarzowi, któremu zmarła córka". Dziś wiemy, że lekarzem był Wegner - Niemiec, ojcem córki późniejszy właściciel - Silbernagel, też Niemiec, niesłusznie uznawany za Żyda, ale jedno pozostało. Treść przekleństwa: "Nikt tu nigdy niczego trwałego nie zbuduje". I jak na razie to się sprawdza.

Offline marysia

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #237 dnia: Marca 17, 2014, 11:51:40 »
Witam po dłuższej nieobecności. Pałac w Trzebieradzu ma własciciela , który nie zamierza sie z nim rozstawać. Ogłoszenie jest stare, wystarczy zadzwonić do pośrednika nieruchomości aby to potwierdzić. Swoją drogą mógłby zadbać od aktualizację swojej strony z ofertami.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów !
marysia

Offline Marcin Wiśniewski

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #238 dnia: Marca 23, 2014, 08:19:12 »
Ogłoszenie pochodzi z 2012 roku i przez pomyłkę zostało umieszczone w internecie jako aktualne, choć jest od dawna nieaktualne. Bardzo przepraszam za to nieporozumienie. Marcin Wiśniewski Ryzo Nieruchomości

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #239 dnia: Grudnia 29, 2014, 17:48:02 »
Kolega Petry na swojej stronie http://www.ziegenort-pommern.de/index.htm zamieścił zdjęcie ( nie wiem kiedy, bo dawno tam nie zaglądałem), które doskonale uzupełnia temat willi w Trzebieradzu:

http://www.imgbox.de/users/petrdetok/DrMenzel/Opel_vor_dem_Pfarramt.jpg

Z takim, dosyć sensacyjnym podpisem:
"Auf dem Foto sehen wirDr. Wegner in seinem Opel. Er war  der Besitzer eines Herschaftlichen Hauses in Haffhorst".

Znam źródło pochodzenia zdjęcia ( ak - oczywiście też).  Ciekawe jak doszło do rozpoznania osób ze zdjęcia?