Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)  (Przeczytany 187542 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #195 dnia: Lutego 15, 2013, 17:30:05 »
Cytat: "Borisz"
Wiadomo, że chodziło o gospodarstwo rybne. Musiała więc istnieć tam odpowiednia infrastruktura, przystanie itp. I musiała być na tyle duża,że Rosjanie nią się zainteresowali, [...] I tu pytanie [...] gdzie takowa mogłaby istnieć? W Trzebieradzu czy może jednak w Popielewie?

1. Skąd wiadomo, że chodziło o "gospodarstwo rybackie"?

2. W Popielewie
Cytat: "ZenO"
gospodarstwo rybaka Zimmermanna, ... Zimmermann mieszkał pomiędzy Steinami i Elseruh.



Po wojnie w tym samym miejscu - obecna plaża przy ośrodku wypczynkowym, znajdowała się baza rybacka




Były rybak z Brzózek Henryk B. który tu łowił ryby z ze swoim ojcem.
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #196 dnia: Lutego 15, 2013, 20:07:06 »
Witam ponownie!
Dzięki za relację "ZenO", nota bene wielce dyplomatyczną. Mądrej głowie dość dwie słowie, mawiali nasi przodkowie.
Wielce interesujące są kolejne ustalenia. "Borisza" co do WOP oraz "ak" odnośnie bazy rybackiej. W sumie dysponujemy bardzo obszernym i kompetentnym materiałem (oraz zespołem). Oczywiście, jeszcze nie wyczerpującym tematu. Ale już nadającym się do syntezy. Jak znajdę chwilę  czasu - spróbuję się nią zająć.
Pozdrawiam Wszystkich.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #197 dnia: Lutego 15, 2013, 22:11:00 »
Cytat: "ZenO"
Co do losów współczesnych Villi
O właśnie, wg naszego gościa budowla nazywana umownie przez nas "pałacem" jest willą, na co wskazuje układ architektoniczny.
Cytuj (zaznaczone)
najważniejsze, że jest w końcu właściciel, któremu zależy na zachowaniu tego zabytku w dobrym stanie. Tego mu szczerze życzę.
Masz rację ZenO, widać, że nowy właściciel podchodzi do renowacji i odbudowy profesjonalnie i nie szczędzi środków na oryginalne odtworzenie zabytku. Życzę mu powodzenia.

PS. Być może uda się ustalić los skradzionej bramy, może ocalała przed piecem hutniczym.
<*)))))>{

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #198 dnia: Lutego 15, 2013, 23:02:00 »
Cytat: "ak"
1. Skąd wiadomo, że chodziło o "gospodarstwo rybackie"?


Jest na pewno gdzieś w źródłach.
Można też przejrzeć raporty 68 i 69 strażnicy z tego okresu. Choć raczej o budynku, w którym się mieściła, nic się z nich nie dowiemy, na pewno dowiemy się wiele o samej działalności WOP, ale to już oddzielna historia...

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #199 dnia: Lutego 16, 2013, 13:05:54 »
Kolejne "kafelki" do układanki.
W czasie ostatniej rozmowy z lukasz_s doszliśmy do wniosku, że  to właśnie park przylegający do willi Wegnera mógł być nazwany od nazwiska 1. właściciela Wegners Tanger.  Odpowiada to przyjętemu przez Bosse w jego "Die Flur..." określeniu enklawy leśnej tu dookreślonej przez nazwisko właściciela.
Po tak długim okresie od założenia parku trudno odtworzyć jego pierwotny wygląd. Wiadomo, że cały park był ogrodzony, a wewnątrz znajdowały się m.in. altany takie jak poniżej (fotografie A. Kowalika). Niestety, żaden ślad po nich nie pozostał.



Ze wspomnień pierwszych powojennych lokatorów willi wynika, że między parkiem a samą willą znajdował się jeszcze jeden obiekt w kształcie pagody. Były tam pomieszczenia dla psów.



Jeszcze jedna ciekawostka. W pobliżu willi złożone są stare dachówki pochodzące z rozbiórki z jej dachu.



Informacje o producencie można znaleźć tutaj:
http://dachziegelarchiv.de/kat_thumbs.php?kat_id=1903&kat_typ=50#grossbildview

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #200 dnia: Lutego 16, 2013, 13:43:05 »
Być może zespól parkowy to właśnie Wegners Tanger- enklawa rzadkich gatunków drzew wśród tych pospolicie występujących- tak jak wyżej pisze ZenO.

Z tego co zapamiętałem, pani Maria przychyla się jednak do zdania, że Dworek powstał nie wcześniej niż willa Wegnera- mógł być jej zapleczem, mieszkaniem służby itp.
Wszelka ewidencja techniczno- urzędowa znajdująca się w archiwach prowadzona była dopiero od lat 30-tych XXw., jak wiemy, willa powstała ok. dwóch dekad wcześniej.

Uzgodniliśmy, ze poszukiwania dokumentacji technicznej i fotograficznej należałoby wykonać wielotorowo. Poczynając od architekta Blessa (czy miał uprawniania czy nie- tu już istnieją poważne wątpliwości), poprzez poszczególnych właścicieli, na wojsku kończąc.

Zaskoczył mnie zupełnie pomysł dotarcia do świadków np. poprzez potencjalnego weterynarza opiekującego się inwentarzem- w końcu Wegner kochał psy i konie.

Pani Maria zwróciła uwagę na brak danych archiwalnych o takich osobach jak Bless i Wegner.

http://gedbas.genealogy.net/person/show/1059860385

Z powyższego wpisu wynika, że "Theodor" jest raczej pseudonimem. Imię architekta brzmi Nicolaus. Jest też e-mail osoby która zapisała dane.

Dane z Adressbucha Stettin 1900 i 1910:




Być może analogiczne problemy z brakiem  Wegnera w archiwach wynikają z tego że posługiwał się jednym imieniem z trzech. Pełne nazwisko brzmi Friedrich Rudolf Georg Wegner.
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #201 dnia: Lutego 16, 2013, 14:06:04 »
Cytat: "lukasz_s"
że Dworek powstał nie wcześniej niż willa Wegnera- mógł być jej zapleczem, mieszkaniem służby itp.
Tu chyba powstało nieporozumienie. Zaplecze mieszkalne dla służby, to  budynek obok willi,  zaznaczony na zdjęciu satelitarnym - nie dworek.
<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #202 dnia: Lutego 16, 2013, 14:44:20 »
Dlatego napisałem "itp.". Pani Maria wspominała też o budynku na który żartobliwie mówi "Kavalierhaus", tylko nie wiem, do którego te określenie się odnosiło.
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #203 dnia: Lutego 16, 2013, 15:35:16 »
Cytat: "lukasz_s"
"Kavalierhaus",
Tu nie jestem pewien, ale to ciekawy wątek. Myślę, że odnosi się do "dworku". Sądzę, że budynek przy willi był jego zapleczem.

Ale jak sprawdzam, to ten "Kavalierhaus" może tu trochę namieszać.
https://www.google.pl/search?q=Kavalierhaus&hl=pl&tbo=d&rls=com.microsoft:pl&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=sZcfUbaNCIiM4ASQkIGAAg&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1280&bih=629
http://de.wikipedia.org/wiki/Kavaliershaus
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #204 dnia: Lutego 16, 2013, 16:42:25 »
Znalazłem coś takiego.

Aus der Vogelperspektive: Im Rasteder Schloss und im Kavalierhaus (rechts zwischen den Bäumen) Źródło  

Tylko pytanie, czy "nasze" zaplecze dla służby (a może chodzi o dworek?), to typowy "Kavalierhaus", czy pasuje do "Kavalierhaus"?

Kavalierhaus w Mirow
http://www.mv-schloesser.de/?id=2500%2C1000385%2C%2C
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #205 dnia: Lutego 16, 2013, 17:05:50 »
No tak, teraz wiadomo dlaczego któryś z autorów wspomnień wspomina też o "Mütterheim". No bo jak był "Kavalierhaus" to i "Mütterheim" pasuje, jak ulał.

A tak bardziej poważnie? Pani Maria (pech, że mnie nie było) bardzo szybko wyciąga wnioski. Tym bardziej że cały ten rejon widziała po raz pierwszy (!) w dniu spotkania w MOK. I już, od ręki wie, że wszystkie obiekty, włącznie z willą, pochodzą z tego samego okresu
Nie wiem jakie widzi cechy wspólne willi i pozostałych budynków, poza tym, że wszystkie mają dach, okna, drzwi i ściany. A przecież tylko via oczywiste podobieństwa stylu, można - na pierwszy rzut oka - orzec tożsamość inspiracji, wskazujących wspólną epokę. Mocno mi nie pasuje ta hipoteza badawcza.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #206 dnia: Lutego 16, 2013, 20:56:46 »
Validator, Twoje wątpliwości są niekiedy natchnieniem ;)

Co Wam to przypomina?



cdn.
<*)))))>{

Offline marysia

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #207 dnia: Lutego 16, 2013, 22:21:08 »
Bardz dziękuję za spotkanie w Policach w sprawie Brzózek. Dziekuje również za Wasze wsparcie i pomoc.
marysia

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #208 dnia: Lutego 16, 2013, 22:23:23 »
Wiadomo, grotę. Ale to nie jest TA grota. Zdjęcie wykonano 20 marca 2011 roku. Gdzie? No to wie "ak". Grota na zdjęciu to najprawdopodobniej grobowiec. Czy to oznacza, że grota obok willi też pełni taką rolę? Zawsze podejrzewałem, że w tym miejscu jest grób córki - dziś wiemy - Silbernagla. Tylko sarenki nie ma. Zapewne ktoś ją "przysposobił".

Offline marysia

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #209 dnia: Lutego 16, 2013, 22:42:16 »
Chciałabym dorzucić pare słów do tzw. Kavallierenhaus. Pojawia się ono [gł. w niemieckiej literaturze] na określenie budowli, skrzydła czy oficyny przy pałacu [początkowo królewskiego] w którym urzędował sąd lub administracja albo rezydowali w nich goście. Z czasem jego funkcja sie trochę zmieniła - był to dom dla gości i "obsługi' Użyłam tej nazwy na tzw. "dworek" przy "pałacu" w Brzózkach trochę na wyrost, ale lepiej chyba brzmi niż dom dla służby i stajnie... Tym bardziej, że część od strony aleji to jakby dwa odrębne mieszkania. Powiedziałam na spotkaniu, że pochodzi z tego samego okresu co willa mimo, że byłam tam po raz pierwszy. Moim zdaniem tak - bo materiały i formy architektoniczne są typowe dla tego okresu a poza tym jaką funkcje pełnił by w tym kształcie i w tym miejscu przedtem? Widziałam troche takich założeń i takie było moje pierwsze odczucie - ale nie mam monopolu na wiedzę, więc mogę się mylić - czekam na kontrargumenty.
Rozmawiałam ze znajomą nt. Tangeru - powiedziała mi, że w Wlkp używa się tego określenia regionalnie na określenie miejsca - enklawy w większym kompleksie np. uroczyska w lesie - to by pasowało do znanego nam określenia na park w Brzózkach.
Jeszcze jedno - a propos archiwaliów. Kolega ze Szczecina mówił mi, że w 1945 roku Rosjanie wywieźli akta dot. fabryk i zakładów [pewnie tych co wywieźli] do.. obecnego St.  Petersburga - może mimo panującego wówczas bałaganu są tam jeszcze.
Dzięki za różne kontakty i materiały - podążę tymi ścieżkami.
marysia