Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)  (Przeczytany 189257 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #90 dnia: Grudnia 29, 2012, 18:06:27 »
Gratuluje Janku - wszystko doskonale poskładałeś do kupy ;)

Pozdrawiam

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #91 dnia: Grudnia 29, 2012, 19:57:13 »
Dzięki. Uczciwie mówiąc nic bym nie zrobił bez Waszych naprawdę bezcennych wskazań i materiałów źródłowych. To jest bardzo dobry dział forum. Jedyny edukacyjny. No, może jeszcze samoloty i amatorska fotografia artystyczna.
Wracając do tematu - mnie się urodził artykuł (tak gdzieś na styczeń), nam wszystkim rozszerzenie widzenia. Może jeszcze zdążymy kogoś "dokręcić" o szczegóły.
W sumie - mam ochotę pojechać do Brzózek, może nawet w Sylwestra, to i owo raz jeszcze zobaczyć. W dorobku mam moc fotografii: wilii, groty, parku obok. Ale np. nie wiem gdzie był (jest) grób zmarłej córki Silbernagla. Podobno oznaczała go sarna (Nie "jeleń", jak chcą translatory. Jeleń to Hirsch, a tu mowa o Reh). Sarny nigdy nigdzie nie widziałem. Ale może choć został postument.
Sumując: fajnie, jak współpraca daje jakieś wyniki. To również funkcja od indywidualnych możliwości. Ja np. dopiero wczoraj zakończyłem ostatnia pracę (służbową) AD 2012. Dlatego dzisiaj mogłem sobie sprawić przyjemność współpracując z Wami. Dziękuję.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #92 dnia: Grudnia 29, 2012, 20:05:40 »
Noo to czekamy na książkę Borisza;)

A mnie nie dają spokoju Krueger i Stein; staram się dociec czegoś o dworku, jedynie z internetu. Przeszukałem ciekawe "Rittergutadressbuchy", różne wydania, ale na ślad tych ludzi lub dóbr w Wahrlang, Althagen, Ziegenort- nie mówiąc już o Horst- nie trafiłem.
To tak w ramach dopracowania szczegółów. Mam wrażenie, że coś jeszcze jest przeoczone.

Mapy. Potrzebne szczegółowe plany z końca XIX i początku XXw.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #93 dnia: Grudnia 29, 2012, 20:51:31 »
Zapewne uwagi są słuszne. Wiele jeszcze nie wiemy. Np. również i tego, czy taki. np. pan Krüger mieścił się w zakresie słowa Ritter, albo Adel, adelige? Jeśli nie - mienie było, ale majątek nie istniał we wpisach. Bo nie rejestrowano nowobogackich. Salva reverentia i pax Tibi, Domine Krüger, ale i tak być mogło. Co do Steina - otrzymałem od życzliwego mi "ZenO" fragment wspomnień Ericha Steina. On, Zenon się ze mną podzielił - to i ja nie będę gorszy. Dobro jest rozlewne. Ściągnijcie stąd:

http://historia.polic.zachpomorskie.pl/admin/forum/Stein.jpg

A co do książki? Jest gotowa, oprawiona i czeka na odbiór. Mnie w Gminie bardzo proszono, aby nastąpił po Nowym Roku. Bo ludzi nie ma. OK, zgodziłem się. I Bartek się zgodził. W UM będzie do Trzech Króli. Promocja - po Wielkiej Orkiestrze. Sprzedaż (handel) - wg mnie po 20 stycznia lub jeszcze później, od lutego. Wycena? Znów ja: godziwa i sprawiedliwa: 30 zł. Bez dotacji musiałoby być 80...


Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #95 dnia: Grudnia 29, 2012, 21:43:49 »
Przejrzałem. Obiektywnie bardzo cenne. Interesujący nas Krüger pojawia się tylko raz (chyba, że coś przeoczyłem), w generalnym spisie wszystkich dóbr, pod adresem:

http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=75022&from=latest


Dla mnie bardzo ciekawy materiał. Dzięki!

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #96 dnia: Grudnia 29, 2012, 23:13:27 »
Nasunęły mi się pewne wątpliwości.



To nasze 4 obiekty. Od lewej:  Elsenruh, Dworek, Pałacyk i Leśniczówka.
Zakładając, że "dworek" powstał za czasów Kruegera lub wcześniejszych, powinniśmy mieć go na Messtischblacie. Tymczasem go brak.



Generalnie Messtischblaty od 1888r. do lat 30-tych nie zawierają istotnych zmian tej okolicy. Może to zwykły błąd. Willi Wegnera też ciężko się dopatrzyć.

Pytanie: kto wybudował więc Dworek?

Messtischblat tzw. "geologiczny" z 1927r. świetnie pokazuje działki. Jedną z nich zaznaczyłem na czerwono. To ta z brakującym Dworkiem. Zmierzyłem jej powierzchnię. Circa to, co kupił Stein.
Czy więc Robert Stein wybudował Dworek?

Za: Mógł budować się po zebraniu danych do M-blattu i stąd brak budowli na mapie. Wnuk pisze, że wybudował się bezpośrednio przy Zalewie.
Przeciw: M-blatt wyróżnia osobno Horst i skład drzewa; wyraźnie oddziela te dwa byty. Czy więc Horst to gospodarstwo Steina? A może to określenie dla Pałacu? Ale skoro jest Pałac, dlaczego nie ma Dworku?
Dlaczego wnuk Steina nie wspomina o ew. budowie Dworku?
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #97 dnia: Grudnia 29, 2012, 23:33:23 »
Panie Łukaszu! To nie tak. To, co Pan zaznaczył to Elsenruh. Na pewno. Tymczasem rozpatrujemy wyloty dwóch dróg świetnie widocznych na Pana mapie. Lewa prowadzi do dzieła Steina, prawa do wilii, dziś nazywanej pałacem. Mam tę przewagę, że byłem tam, no nie setki. ale na pewno kilkadziesiąt razy. A, że jestem dociekliwy i uparty - pojadę tam niebawem i obfotografuję co trzeba. W tym, co Pan przedstawia nie ma żadnych sprzeczności. Poza drobiazgiem: Pan identyfikuje Elsenruh. Dziedzina Steina jest z prawej. Na "bank".

PS Jakby się Panu chciało, a przede wszystkim gdyby Pan mógł - zgadajmy się w poniedziałek (Sylwester, mnie to akurat dynda). Ale za dnia - ja wiem? 12-14. Umówmy się np. przy "leśnikach" (Smerfowo) w  Trzebieży, pojedziemy gdzie trzeba. Potrzebujemy godziny. Jak nie da rady - zróbmy wyprawę po Nowym Roku. Ja lubię tamte strony i mogę by cicerone.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #98 dnia: Grudnia 30, 2012, 14:32:23 »
Co to za gospodarstwo sąsiaduje z Elsenruh? Trzeba  się upewnić zanim powiemy "na pewno". Tu  mamy do czynienia ze stanem faktycznym pod koniec lat 20. XX wieku.  Czy  gospodarstwo powstało przed  pensjonatem czy też po?  Trzeba to sprawdzić.


Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #99 dnia: Grudnia 30, 2012, 14:53:13 »
Kolejne budynki nie mające odzwierciedlenia w mapach.



Musieli mieszkać nisko, aby zalewała ich woda. Nawet nie 100 meterów od wielkiej wody...
I posiadali łąki- jeżeli "unsere" pisane jest w kontekście rodziny Stein, a nie mieszkańców Elsenruh/Horst. Cenna wskazówka.  Są jakieś "mokradła", w M-blacie "geologicznym" na południe od Elsenruh. Mogły się dopełniać wodą np. podczas cofki...
Na zdjeciu widzimy, że zabudowania po prawej stoją wśród drzew.
SPZP "Skarb"

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #100 dnia: Grudnia 30, 2012, 23:05:47 »
Uwagi  i wątpliwości" lukasz_s-a" wydają  się zasadne. Rozmieszczenie obiektów w odniesieniu do Messtischblat-a "geologicznego" są racjonalne. Zauważmy, że Messtischblatt "geologiczny"  został wydany w 1927 r. ale w oparciu o stan faktyczny z 1886 z drobnymi poprawkami w 1911 r .   Wg  listu Steina przed  wybudowaniem gospodarstwa jego dziadka w Horst znajdowały się dwa obiekty:  skład drewna z jakąś zagrodą i stara leśniczówka. I takie obiekty powinny być na mapie z początku XX wieku.  Teraz załóżmy, że  zagroda przy składzie drewna ulega likwidacji i tak samo dzieje się z  budynkami leśnictwa (oczywiście w różnym czasie). Stein buduje gospodarstwo blisko brzegu, na terenie zalewanym w czasie  "cofki". Później jest budowany pensjonat "LUISENRUH" i pałac dr. Krügera.  Proszę  sprawdzić jeszcze raz to samo co proponuje "lukasz_s" ale w inny sposób.



kolor niebieski - dwa istniejące obiekty przed Steinem,
kolor granatowy - gospodarstwo Steina
kolor czerwony - obiekty wzniesione później

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #101 dnia: Grudnia 30, 2012, 23:11:48 »
A może by napisać do Ericha Steina- pokazać mu parę widokówek? Może to odświeży mu pamięć. Tylko czy jeszcze żyje?
SPZP "Skarb"

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #102 dnia: Grudnia 31, 2012, 00:07:50 »
Niestety, pod adresem podanym na końcu listu mieszka wg google ktoś inny. Pod nr 30 ( a więc blisko 32B)  mieszka ktoś o tym samym nazwisku,  ale czy to rodzina? Trzeba sprawdzić. Okazuje się, że pytania w "tamtym" kierunku traktowane są na ogół życzliwie. Mam tego dowody w swoim archiwum.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #103 dnia: Grudnia 31, 2012, 06:42:02 »
Drodzy Koledzy!
Przestrzegałem niedawno przed mnożeniem bytów.

Dokonaliście Panowie rozbioru. Szczęśliwie tylko na mapie, ale zawsze. Rozebraliście "Elsenruh" na dwie części, uznając, że ta nazwa odnosi się jedynie do widocznego pensjonatu, natomiast to, co (patrząc od południa) jest z prawej strony zejścia na plaże - to już musi być inne gospodarstwo, prawdopodobnie Steina. A niby dlaczego tak ma być, jaka jest podstawa owej tezy?

Proszę mi wybaczyć: takiej podstawy nie ma. Na znanych zdjęciach "Elsenruh", wykonanych od południa i od północy mamy kompleks, całość. Co zresztą logiczne. Było jakieś gospodarstwo w pobliżu wody (albo nawet i dwa), które nabywa niejaki Baumann, a później przejmuje Ackermann. Któryś z nich, pewnie Baumann (to wątek poboczny), buduje pensjonat, a któryś (pewnie Ackermann) doprowadza całość do świetności tak wielkiej, że godnej lotniczych fotografii (w załączeniu). Interes prosperuje i budzi zazdrość.

Jest przy tym jasne, że duży obiekt hotelowy musiał mieć zaplecze i tzw. infrastrukturę towarzyszącą. Potrzebował pomieszczeń biurowych, magazynów, miejsca przechowywania sprzętu itd. Potrzebował też, zwłaszcza w sezonie, sporej grupy pracowników. Fizycznych, technicznych, kucharek, pomywaczek, pokojówek, kelnerów, barmanek, ogrodników, obsługi przystani itd. Pensjonat był budowany był dla gości, nie dla pracowników. Ale ci musieli gdzieś mieszkać.

A oto fotografie z obu kierunków (południe - północ)



W roku 1886, lub nieco, ale niewiele później Robert Stein kupuje część parcelowanego majątku Krügera. Ile kupuje? Wiemy, wyjawił to wnuk Steina, Erich. 45 hektarów.

Czy Panowie wzięli ten "drobiazg" pod uwagę? Ile to jest 45 ha. To jest 45 x 10 000 metrów kwadratowych. 450 000 metrów kwadratowych. Przy idealnym kształcie: kwadrat mający bok liczący 670,81 metrów. A jaki jest wymiar przestrzeni zajętej przez wszystkie zabudowania Popielewa, wraz z fundamentami dawniejszych budowli? Prostokąt ok. 160 x 200 metrów. 30 000 metrów kwadratowych. 3 hektary... Tak wg Google Earth.

No to gdzie znaleźć te 45 ha? Zakładam, że wschodnią granicą "Elsenruh" była zaznaczona już w XIX wieku droga, biegnąca do głównego traktu - dziś szosy, wzdłuż ogrodzenia byłego ośrodka ZCh "Police". Prosty odcinek dobrze widać na historycznych mapach i na współczesnych zdjęciach satelitarnych.

Od brzegu Zalewu do głównego traktu Trzebież - Nowe Warpno mamy mniej więcej 840 metrów. To ile potrzeba w kierunku wschodnim, aby osiągnąć owe 45 ha? Ano 535,7 metra. Jak odmierzymy, zobaczymy, że koniec wskazanego obszaru wypada tuż przed starym pałacykiem i willą dr. Wegnera...

A co jest w środku tej sporej przestrzeni? To, co być miało: Haff - Horst Roberta Steina, przejęty przez Silbernadla i przekształcony w Gauschule.

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2085
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #104 dnia: Grudnia 31, 2012, 09:19:09 »
Cytat: "ZenO"
Co to za gospodarstwo sąsiaduje z Elsenruh? Trzeba  się upewnić zanim powiemy "na pewno". Tu  mamy do czynienia ze stanem faktycznym pod koniec lat 20. XX wieku.  Czy  gospodarstwo powstało przed  pensjonatem czy też po?  Trzeba to sprawdzić.

Obrazek

Mieszkałam na ośrodku "Brzózki" od urodzenia czyli od 1974r przez 20 lat. Zakreślone gospodarstwo na różowo to gospodarstwo znajdujące się najbliżej ośrodka. Odkąd pamiętam mieszkała w nim Pani Bangierska /jej syn Henryk widnieje na zdjęciu powyżej z figurką lwa/.Z gospodarstwa tego pozostał jedynie budynek główny /ten najbardziej po prawej stronie/.Budynek na pierwszym planie to dawna stodoła /nie pamiętam dokładnie czy została zburzona czy zniszczenia spowodowały zawalenie się -teren po niej szwagier Pani B. pan Andrzej G. wyrównł gdy byłam w podstawówce więc ok 25 lat temu.
Co do terenu zakreslonego na czerwono -obecnie Ośrodek Brzózki.Moi rodzice zamieszkali w nim w 1973 roku. Z obiektów ze zdjęcia w tym czasie stały jedynie budynki mieszkalne znajdujace się od strony Zalewu -ich radykalny remont zostal przeprowadzony ok 1995-1998r. Ok 13 lat temu Osrodek odwiedzili Niemcy z urzadzeniami geodezyjnymi. Starszy  pan  mówil, iż mieszkał tu przed wojna i gdy opuszczali te tereny zakopali pomiędzy tymi budynkami swoje pamiątki rodzinne. Niestety w tym miejsu od ok 30 lat stoi plomba łącząca oba te budynk wiec z poszukiwań "nici".