Uffff..., sporo tu nie zawsze potwierdzonych przypuszczeń, należałoby to poskładać jeszcze raz, oddzielając fakty od hipotez (45 ha nie musi być w jednym kawałku). Na przedstawionych mapach powtarza się ta sama linia brzegowa (i budowle), a w przeciągu omawianych tu lat ulegała znacznym zmianom. To, co było (stało na skarpie lub miejscu zalewowym) w 1886 r., może już nie istnieć. Przykład, Miroszewa i skarpy. Czy wyobrażacie sobie np. Trzebież bez byłej plaży-tej obecnie zalesionej, a początek ul Osadników leży tuż nad brzegiem?
ZenO powiększ obszar Horst, a pojawi się więcej budowli. Nie był to wcześniej obszar taki dziewiczy.
Do leśnictwa od 1814 należała smolarnia. Łącznie osada posiadała 5 budynków mieszk. zamieszkałych przez 36 osób i 9 zabudowanych gosp. - Leksykon Puszczy Wkrzańskiej.
Może Stein wybudował swoje gospodarstwo na nie całkiem dziewiczym terenie?
A Krüger, może już go nie ma w Alhagen, majątek jego podzielono.
Jeśli Silbernagel przekazuje "dworek" Gauschule, to dr Wegner mieszka w "pałacu" do czasu "powstania" tam "sanatorium dla oficerów marynarki".
Jeśli Silbernagel nabył "pałac" od dr Wegnera to, kto jest właścicielem "dworku"?
Była mieszkanka Trzebieży wspominała, że "pałac" należał do lekarza i często można było spotkać jego córkę jeżdżącą konno po lasach. W majątku tym pracowała gosposia z Trzebieży. Nie jestem jednak pewien czy nie cytowała czyichś wspomnień.
Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie, co się dzieje w czasie wojny w Elsenruch?
Życzę Wam szampańskiej zabawy. Być może po upojnej nocy przyjdą nowe pomysły.
Oby przyszły rok na forumowej historii był tak owocny we wspólne odkrycia jak mijający.
Do siego Roku!