Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)  (Przeczytany 216479 razy)

Offline demoskinos

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 235
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #45 dnia: Stycznia 21, 2011, 11:44:32 »
do pałacyku najlepiej w nocy z kamera z nocnym trybem filmowania :D to by byla fajna przygoda :D

staryczlek

  • Gość
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #46 dnia: Stycznia 22, 2011, 15:20:12 »
witam , jako nowo zalogowany na tym forum / a jednocześnie mieszkaniec od ładnych juz lat -gdzieś od 1985....a i szybciej tu bywałem niejako słuzbowo.../ , z ciekawością przeglądam całe bogactwo tematów , oraz postaw użytkowników forum... :ble: , jak to w życiu codziennym - i tutaj jest nader podobnie; dobrym i jasnym akcentem jest dążenie do prawd i wygrzebywanie nieomal lub doslownie spod ziemi nowinek.

Ale do rzeczy; w tym temacie tzn Pałac w Trzebieradzu też będę miał kilka słów w miarę sensownych i opartych na prawdach( nie wierzeniach czy domysłach.....) wrzucić.Zatem w ciągu krótkiego czasu uaktywnię się....heh /pozdrawiam /   :batman:

staryczlek

  • Gość
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #47 dnia: Lutego 04, 2011, 22:49:13 »
witam ponownie; jakoże  kiedys już obiecywałem wrzucić tu swoje spostrzezenia i informacje na temat Pałacu w Trzebieradzu , vel.Horst ;przyszedł czas wolny i powinno się chociaż część tego wpisać.Co do zdjeć to wrzucę je kolejnym razem, troszkę ich nagromadziłem zatem do dzieła.Jednocżeśnie nadmieniam że nie jestem ani historykiem ; ani jakimkolwiek publicystą ; są to moje własne wypociny i opierać sie będę na znanych mi dokumentach żródłowych oraz przekazach od osób ktore mogę uznać za wiarygodne ( niestety część z nich juz jest po drugiej stronie ....przełęczy...)

Żeby łatwiej bylo ująć to zacznę od okresu ;post 1945  - / potem spróbujemy ugryżć okres pre 1945./


I. lata 1945 - 1948/9 - obiekt znajduje się na terenie tzw Enkalwy Polickiej , zajęty jest przez wojska AR - jako miejsce rekonwalescencji żołnierzy ( historia lubi się powtarzać...);
jednocześnie mieści sie tu tzw ruchoma placówka WOP ( punkt obserwacyjny mieścił się na najwyższym drzewie w okolicy .

( Abies Gigantea -jodła olbrzymia - dwa egzemp  tego rodzaju rosły przy Pałacu - jeden nadal rośnie a ten największy bodajże w roku 1991 podczas wichury płd kier wiatrów upadł na Pałac -zdjecia będą - o ogromie drzewa niechaj świadczy fakt iż po obróbce kłody miały ok 6 m3 masy ....zatem ogrom..).

Na przełomie lat 1949-50 obiekt ( czyli budynki wchodzące póżniej w skład  OWK Syrena ) ; stają sie nieruchomością leśną z zabudowaniami jako część Lasów Państwowych
i jako taka zostają w następnej kolejności oddane w zarząd Rady Narodowej Miasta Stołecznego Warszawa / potem w wyniku reorganizacji administracyjnych - Urząd Miasta Stołecznego Warszawy / - Urząd Wojewódzki w Warszawie...ale to bardzzo potem... :ble: ./.

Już  na samym początku lat 50 ub stulecia ,odbywają sie pierwsze turnusy kolonijne  organizowane międzyinnymi przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci O.Warszawa.(  informacja pochodzi od jednego z uczestników tych kolonii; który był tu w ramach podróży sentymentalnych).



Były to nader skromne warunki,  spanie w łóżkach metalowych; sienniki , stołówka byla zwykla halą otwartą , bez okien. Jedno co nie zawodziło to pogoda i niezapomniane kąpielisko plus duza wówczas piaszczysta plaża.

Takie turnusy trwały po 21 dni , i dla dzieci z centrum kraju ta zielona oaza była niezapomniana .

Początek lat 60..przynosi pierwsze sensowne projekty modernizacyjne i remontowe obiektu ( kanalizacja, c.o. , ujęcia wody pitnej , zasilanie energetyczne, ...). W wyniku tych prac w hali będącej niczym innym jak krytą ujeżdżalnią koni powstaje stołówka -świetlica ; w byłych stajniach kuchnia główna ośrodka , w wozowni garaże i warsztaty , zaś w miejscu byłych mieszkań obsługi Pałacu - mieszkania aktualnych przedstawicieli całorocznej obsługi-dozoru obiektu.

Kolejny krok remontowo adaptacyjny to lata 70 ; wtedy cały obiekt zostaje zinwentaryzowany architektonicznie ( prace wykonuje Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Szczecinie); są prowadzone prace sieci oswietlenia zewnętrznego ośrodka, są poczynione projekty drogi wewnętrznej plus modernizacji drogi dojazdowej do obiektu; jak i też prace zmierzające do budowy oczyszczalni ścieków . i stacji uzdatniania wody pitnej .Nie wszystkie prace zostały wykonane jednakże   należy jedno przyznać służbom nadzorujacym i prowadzącym prace techniczne - otóż w żadnym z budynków nie zostały zmienione - stolarka zewnętrzna + wewnętrzna ( zachowały sie do lat 98-99....) plus nie został zmieniony rozkład wewnętrzny budynków , nie zmieniono elewacji , pokrycia dachów i wiele innych szczegółów było zachowane.Do tego stopnia że w Pałacu zachowaly sie nawet ( uruchomione po 40 latach żaluzje zewnętrzne w oknach......piękna rzecz do tej pory występujace we wielu budynkach naszego terenu.( ten element ..tez był do 98-99....jak i powyższe....

Jako ciekawostkę należy dodać że w obu budynkach tzn Pałac i Dworek były pierwotne kuchnie w piwnicach z systemem podawczym windowym - ; wPałacu szyb windowy byl bardzo zachowany ; w Dworku też ale mniej kompletnie.  Pałac ..też do 98-99.

Po remoncie kompleks budynków przy Pałacu byl ogrzewany całorocznie przez kotłownię mieszczącą sie w Pałacu - zasilała ona dodatkowo budynek kuchni , i stołówki ( były to poteżne kotły ECA IV x 2 szt  , zasilanie paliwem stałym - koksem połaczone z systemem pomp wspomagających . Należy dodać że było to bardzo wydajne ogrzewanie ; skuteczne podczas zim , nawet srogich i szybko dające efekt termiczny.Skutkowało to organizowaniem zimowisk dla dzieci w latach 70-80-90.Były to jednak pojedyńcze wypadki , nie miały takiej popularności jak góry..

Budynek Dworku miał osobną kotlownię , również na paliwo stałe o mniejszej jednak efektywności, brało sie to głównie stąd że budynek Dworku nie byl planowany jako budynek całoroczny - li tylko sezonowo-letni.

Zaś Pałac miał ogrzewanie przed 1945 rokiem( ale to inna bajka - na potem).

Oba budynki mialy docelowo dwa zasilania w wodę pitną - ujęcia głebinowe bardzo głebokie - po  - 24 m . Zresztą ten teren zawsze miał problemy z wodą pitną i najczęsciej była ona silnie zażelaziona.


Kolonie były organizowane w OWK Syrena do 1995 roku włącznie; na turnusie przebywało srednio do 140-150 dzieciaków  plus kadra i obsługa techniczno- administracyjna.

Dzieci często były w ramach wymiany z Czechosłowacji, NRD i ZSRR. Jednoczośnie były to też dzieci z innych zakładów pracy niż U.M.St.W-wy ; były np dzieci z Wojskowych Zakładów Graficznych w Warszawie, PPDiUR Gryf Szczecin, Przedsiebiorstwa Komunikacyjnego W Krakowie, Kopalni Soli w Wieliczce, MOPS Szczecin.

Jak spora częsć uczestników forum pamięta ,plaża przy Pałacu byla całkiem spora , był pomost bazujący na wojskowych pontonach mostowych (pomysł i dzieło niezyjacego juz Pana Henryka Rybarczyka - byłego Kierownika Ośrodka ; bodajże do rku 1989), byli ratownicy kolonijni; był sprzęt pływajacy ( rowery wodne, łódki,kajaki).

Kolonie miały szczęśliwą markę i są obiektem wielu wspomnień zaróno kolonistów jak  i pracowników którzy wspominają  te chwile  z  dużym sentymentem.Do tej pory pojawiają się osoby które przywożą tu swoje dzieci ..ba wnuki  by im pokazać gdzie spędzili swoje wakacje.

Teren byłego ośrodka Syrena miał powierzchnię 3.46 ha w jego skład wchodziły kompleks budynków - Pałac- Stołówka- Kuchnia  + Dworek. Na tym terenie znajduje się jeden z najbogatszych drzewostanów parkowych ( zinwentaryzowany przez mgr.inż .K . Węckowicza  w miesiacu maju 1976) na który składa się przeszło 60 gatunków drzew i krzewów ozdobnych i owocowych. Dane  te nie dotyczą tzw parku rozciągajacego się wzdłuż wybrzeża Zalewu w kierunku wsch.Ten teren jest zinwentaryzowany  w Operacie Szacunkowym Nadleśnictwa Trzebież .Obiekt byl w całości ogrodzony , miał dwie drogi dojazdowe i również dwie bramy wjazdowe plus wyjście nad wodę ze schodami zejściowymi.Niestety wiosną  1996 podczas niezwykłej burzy ( płd bardzo silny i krecący wiatr plus tzw kipiel wodna jako straty odnotowano -upadek Jodły Olbrzymiej na pałac plus max podmycia cześci brzegowej; schody zejściowe wisiały w powietrzu oraz częśc podmurówki ogrodzenia od strony Zalewu - zdjęcia dołączę wkrótce).

W roku 1997 w wyniku reorganizacji Urzędu Wojewodzkiego w Warszawie  obiekt wrócił do RDLP Szczecin /potem do Starostwa Powiatowego w Policach - a następnie do Urzędu Gminy Nowe Warpno. Naturalnym trybem , wg ewidencji dzialek skłądowych nieruchomości
były ośrodek podzielił sie
 na działkę przyPałacu ;
na działkę o pow 1 .0 ha będącą w zarządzie PGL -Lasy Państwowe ;
i na działkę będącą terenem na którym stoi budynek tzw Dworku

( na forum są zdjecia tego budynku z okresu 1938 i 2010 ) - mogę tylko nadmienić że budynek jest nieomal wierny stanowi przed 1945. W temacie tego budynku napiszę kilka słów w kolejnym poscie gdyż już na mnie krzywo patrza w domu - blokuje komputer   :devil:  :devil: .

Obiekt został skierowany do zbycia w drodze przetargu( chociaż można mieć mieszane odczucia do formy )jakoże finalnie został rozliczony jako zapłata za wykonane usługi na rzecz Urzędu Gminy, nie wiem czy moglo się to odbyć  bezgotówkowo w myśl obowiązujacego wówczas prawa...ale pomińmy..miały być fakty..  :ble: .

Nabywcą była Firma SAGA  ( właściciel nieżyjący juz Pan Andrzej Wołoszyn); rozpoczął mocno remonty z duża wizją planów , i projektów.Niestety poszedł nieco drogą na skróty ; gdyż większość prac robił bez zezwolenia i ...chyba..nadzoru ( mimo że miał projekty architektoniczne na 111%- i to były naprawdę dobre projekty....).Przy okazji tych mocnych prac usunięto z budynków  całą stolarkę otworową wewnętrzną i zewnętrzną plus podłogi ( deeski podłogowe i parkiet dębowy....... :batman: starszne).

Jednak podczas tych prac  zostały naruszone sciany fundamentowe budynku, wybrane płyty podłogowe w piwnicach, wycięte szyby windowe ( x 2 ) , plus wycięty
tunel podziemny który miał łaczyć pałac ze stołówką - basenem.
Finał tych i kilku prac był taki że sciany pałacu pękły w kilku miejscach w pionie od łąwy do wieńca....; schody betonowe zawieszone wewnątrz w miejsce pięknych drewnianych odrywają sie od mocowań ....i kilka innych.Została naruszona konstrukcja wiążąca budynku który stoi na glebie lekkiej piaszczystej + ma stosunkowo płytkie ławy fundamentowe...tym sposobem obiekt będący aktualnie zabytkiem ma spore wady techniczne.

W wyniku perturbacji finansowych oraz śmierci właściciela oraz upadku firmy SAGA ;obiekt byl przez długi kilkuletni czas opuszczony , bez dozoru,rozkradziony i zdewastowany- mozna domniemać że gdyby wiecej starannosci wykazał bank mający ten kompleks jako zabezpieczenie udzielonych kredytow - do takiej dewastacji by nie doszło.

 Obiekt  zostal sprzedany na licytacji sądowej . Nabywcą była firma Handwit ze Szczecina.
Aktualnie obiekt zostal zabezpieczony, ogrodzony, budynki ( pałac ,kuchnia,stołowka) zyskały nowy gustowny dach ,obróbki blacharskie, kominy, teren został uporządkowany oraz jest dozorowany.

Niestety - ponownie jest wystawiony na sprzedaż, co niejako potwierdza smutną passę tej perełki Naszego wybrzeża Zalewu.

To pokrótce tyle, jeśli będa pytania proszę -spróbuję odpowiedzieć -naturalnie jesli będę wiedział ... :study:

Na kolejny etap  - czyli okres pre 1945 muszę się zebrać...ale wkrótce.dotyczy to nieco tez dokumnetow,map,zdjęć które muszę zebrać .

Mam świadomość że są informacje które pominąłem bądż normalnie nie wiem..i proszę o uzupelnienie przez Forumowiczów/  pozdrawiam  miłej lektury. :study:

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #48 dnia: Lutego 05, 2011, 00:23:00 »
Cytat: "staryczlek"
proszę o uzupelnienie
Proszę też wspomnąć o małych drewnianych domkach letniskowych, pomiędzy pałacem i dworkiem. Może zachowały się jakieś zdjęcia. U mnie zachowały się tylko w pamięci.

Pozdrawiam.
<*)))))>{

staryczlek

  • Gość
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #49 dnia: Lutego 05, 2011, 10:23:18 »
:jupi: naturalnie dojdziemy i do tego fragmentu obiektu, będą też zdjecia domów również w wielu odslonach -powolutku -obiecuję.

do   ....ak..

Prosżę tez o kontakt na  nr 507126247 / mam pewną sprawę w tym temacie a sądzę że we dwójkę dojdziemy szybciej do prawdy badż żródeł.  Pozdrawiam.

Offline Nataleczka

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 488
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #50 dnia: Lutego 05, 2011, 11:24:52 »
ak te domki o których wspominasz były tam a teraz moja rodzina jest w posiadaniu jednego stoi i służy on nam na działce w Dębostrowie.
Bo wolność krzyżami się mierzy,
Historia ten jeden ma błąd!!!
   Ja mówię Hifi Wy mówicie Banda !

Offline piotr S

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
    • http://www.sowa.szczecin.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #51 dnia: Lutego 12, 2011, 13:40:15 »
Dziś byłem koło pałacyku, ale kilka psów koniecznie chciało się ze mną zapoznać. A brama była otwarta. Wygląda na to jakby zaczął się remont, czy mam tylko takie wrażenie?

Offline jatage

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #52 dnia: Stycznia 02, 2012, 19:21:27 »
Pałacyk ponownie wystawiony na sprzedaż.
Trzebieradz

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #53 dnia: Stycznia 03, 2012, 11:53:36 »
A to nie jest tak, że jest pałac w Trzebieradzu, a oprócz tego jest też jakiś mniejszy obiekt w Popielewie?

staryczlek

  • Gość
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #54 dnia: Stycznia 03, 2012, 15:01:33 »
Obiekt jest wystawiony do sprzedaży juz od kilku lat w opcji ciągłej; na przeróżnych portalach ogłoszeniowych i w Rzeczypospolitej kilka razy miesiecznie bodajże.
Zatem nie jest to nic nowego.tylko dalsze...próby.


Borisz..uściślij swój wniosek bo nijak się nie można do niego odnieść.. :rotfl:

Pozdr

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #55 dnia: Stycznia 06, 2012, 14:12:46 »
O to mi chodzi, czy są dwa obiekty dworkowo-pałacowe, czy też się mylę?

A oto cytat z książki o Nowym Warpnie:
"W odległości 1,5 km od Brzózek znajduje się malowniczo położony majątek Popielewo (niem. Haffhorst) ze zrujnowanym pałacykiem [...] Na wschód od Popielewa leży Trzebieradz, w którym znajduje się wzniesiony w początkach XX stulecia dwór otoczony parkiem".

I trochę nieścisłości z nazewnictwem:

Jak widac w powyższym akapicie, Popielewo miało się nazywac Haffhorst, niem. nazwy Trzebieradza nie podano.

W tej samej książce na jej końcu w słowniczku Popielewo występuje już jako Elsenruh, zaś Trzebieradz jako Horst i/lub Haffhorst.

W słowniku Białeckiego Popielewo jest jako Haffhorst, a Trzebieradz jako Horst Forsterei.

A na mapach, jak widac, Popielwe ma byc częścią Brzózek (zu Althagen), a Trzebieradz jest Haffhorst, obok którego jest jeszcze Horst Forsterei (leśniczówka).

Więc w końcu jak było z nazwami tych miejscowości, i czy Popielewo w ogóle było oddzielną wsią?

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #56 dnia: Stycznia 06, 2012, 23:19:54 »
Uważna lektura całego postu daje odpowiedzi na postawione pytania.
Popielewo to dawne Elsenruh - obecnie  teren  ośrodka ZCh Police i najbliższe okolice.
Prof. Białecki nie ma racji - Haffhorst to obecny Trzebieradz;  Forsterei Horst oznacza tylko funkcje jaką pełnił jeden z budynków.
W Trzebieradzu mamy dwa obiekty: starszy dwór i znacznie nowszy obiekt w  pewnym oddaleniu czyli tzw. pałacyk.
Oczywiście wszystko można "wygooglać", ale najlepiej obejrzeć to w realu.

Na marginesie: w czasie ostatniej wizyty (maj 2011 r.) przedwojennych mieszkańców gminy Nowe Warpno  na terenie Ośrodka ZCh Police używali oni dla określenia tego miejsca nazwy Horst.  Nie oznacza to jednak, że tak było formalnie. Formalnie  ówczesne Elsenruh należało do wsi  Althagen (Brzózki).

Czym innym są  administracyjne podziały sprzed 1945 r., a czym innym nazewnictwo powojenne. Jeszcze inna historia to aktualność podziału administracyjnego gminy określona w statucie gminy Nowe Warpno. Niestety, statut gminy nie odpowiada rzeczywistości.
Statut i mapka administracyjna:
http://bip.nowewarpno.pl/dokumenty/390
Na mapce załączonej do statutu mamy zarówno Popielewo jak i Trzebieradz. I póki co, są to oficjalne dokumenty.

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #57 dnia: Stycznia 07, 2012, 17:05:13 »
Cytat: "ZenO"
Popielewo to dawne Elsenruh

To Elsenruh czy Luisenruh, jak napisał Pan swego czasu w poście, jak i również, że:

Cytat: "ZenO"
"Luisenruh" (nazwa pensjonatu, a nie nazwa geograficzna )


Czyli jednak była to po prostu integralna częśc Brzózek?

A jak jest obecnie? Chyba ani Popielewo ani Trzebieradz nie są faktycznie oddzielnymi miejscowościami (mapka na bip-ie niestety mi się nie odpala).

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #58 dnia: Stycznia 07, 2012, 18:28:51 »
Oczywiście "Elsenruh".

"Luisenruh"  też występuje na terenie gminy (na mapkach sprzed 1945 r. powyżej Albrechtsdorf) i może stąd mój błąd.

 "Elsenruh" było integralną częścią Brzózek - wskazują na to  zapisy na pocztówkach: "Elsenruh bei Horst" - czyli   "koło/przy"   Horst.

Tu mapka się wyświetli (jej fragment z nazwami Popielewo i Trzebieradz jest w poście powyżej):
http://bip.nowewarpno.pl/dokumenty/2612

Na terenie gminy Neuwarp było kilka takich administracyjnych dziwolągów, m.in. Hedwigshof, leżący  około 100 metrów od Warnołęki ( obecnie nie ma śladów tego gospodarstwa) należał do Albrechtsdorf, a właściwie był to majątek należący do rodu von Enckevort. Najciekawszy był jednak Steinbrinkshof (też nieistniejący) leżący  na skraju wsi Brzózki w kierunku Warnołęki, a należący jednak do Warnołęki.

A współczesna przynależność miasteczka rzemieślniczego koło Polic do Szczecina nie była dziwna?

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #59 dnia: Stycznia 07, 2012, 19:53:53 »
Cytuj (zaznaczone)
przynależność miasteczka rzemieślniczego koło Polic do Szczecina nie była dziwna?
Oczywiście, że była dziwczna, tak jak przynależność do Gminy Nowe Warpno, kawałaka linii kolejowej na odcinku Uniemyśl-Trzebież ;)
<*)))))>{