W kwestii wybierania mnie na radnego lub nie...
Wybrałem jako jeden ze sposobów komunikowania się z mieszkańcami aktywność na tym forum pod swoim nazwiskiem. Opisuje tu swoje działania i powody, dla których te działania podejmowałem, a forumowicze to oceniają i biora pod uwagę przy decyzji wyborczej. nie nagabuję, nie reklamuję się(az tak bardzo), tylko daję mozliwość oceny.
Ale wracając do wody(będzie trochę nudno ale trzeba to wszystko jakoś naświetlić):
Tryb, sposób i mechanizm naliczania opłat za wode i ścieki reulują dwa akty prawne, ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz rozporządzenie ministra budownictwa w sprawie trybu okreslania taryfy za wodę i ścieki.
ZWiK oblicza taryfę na podstawie planu przychodów na kolejny rok. Ważną zasadą jest to, że nie można stosowac finansowania skośnego, czyli koszty wody muszą mieć odzwierciedlenie tylko w taryfie za wodę i analogicznie ścieki. Jednym słowem nie można kosztów oczyszczalni ścieków włączać w opłatę za wodę i odwrotnie, kosztów wodociągu czy ujęć wody nie mozna wliczać w taryfe za ścieki.
Plan przychodów musi odnosić się do kosztów zakładu, czyli wszystkie przewidywane koszty zakładu muszą mieć odzwierciedlenie w planie przychodów.
Rozporządzenie dosyć dokładnie okresla co musi być zaliczone do tych kosztów.
ZWiK na podstawie lat minionych określa równiez przewidywana sprzedaz wody i ilość ścieków, które odbierze od mieszkańców.
W skład kosztów wchodzą: koszty utrzymania sieci(w gminie Police mamy 150km wodociągów i około 1`40 km sieci kanalizacji sanitarnej, ponad 60 pompowni, cztery ujęcia wody czynne i trzy nieczynne) a więc: podatki, konserwacje, remonty, naprawy, amortyzacja, energia, koszty osobowe: pensje, pochodne, narzuty(ubezpieczenia, skladki rentowe), odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe, koszty bezosobowe i usługi obce: opłata za zrzut ściekó do ZCH, usługi firm zewnętrznych.
Całe te koszty dzieli w zalezności od miejsca ich powstawania na koszty pochodzące z wody i koszty pochodzące ze ścieków.
Gdy ma już policzone te koszty i podzielone na rodzaje, oblicza KONIECZNE do pokrycia kosztów - przychody(tak każe ustawa!).
Czyli koszt wody dzieli przez przewidywaną ilość sprzedanej wody i wychodzi koszt jednostkowy za metr sześcienny wody.
Podobnie ze ściekami, łączny koszt ścieków dzieli przez planowana ilość pobranych ścieków i wychodzi koszt jednostkowy jednego metra sześciennego ścieków.
CIEKAWOSTKA
Ustawa nakazuje podobnie obliczać koszt abonamentu za wodomierze! I tu mamy rzecz kuriozalną. ZWiK zatrudnia czterech spisywaczy liczników. Jeden z nich w przyszłym roku nabedzie prawo do nagrody jubileuszowej, w związku z tym opłata abonamentowa wrasta z 5 zł na 5,90, bo nagrode dla tego człowieka można sfinansowac TYLKO z opłat abonamentowych.
Taki mechanizm naliczania taryfy jest okreslony w ustawie i jeżeli ZWiK naliczy tę opłate bez naruszenia zasad ustawowych, nie można tej taryfy NIE PRZYJĄĆ.
art. 24 ust. 5 ustawy "Rada gminy podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu taryf, w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 2, albo o odmowie zatwierdzenia taryf,
jeżeli zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami"
Gdyby rada gminy wogóle nie podjęła takiej uchwały, taryfa i tak, z mocy prawa wchodzi w życie od nowego roku, a szczegółowo, w terminei 7 dni od daty jej ogłoszenia przez ZWiK.
Rada Gminy NIE MOŻE ZMIENIĆ WYSOKOŚCI OPŁATY W PRAWIDŁOWO SPORZĄDZONEJ TARYFIE
Rada gminy ma tylko dwa wyjścia awaryjne: uznac taryfę za źle obliczoną i niezgodną z przepisami - wtedy wejście taryfy jest wstrzymane na trzy miesiące, a organ nadzoru bada jej prawidłowość. Jeśli stwierdzi, ze taryfe obliczono prawidłowo, taryfa wchodzi w życie.
Drugie wyjście: rada gminy może uchwalić dopłaty z budżetu do taryfy, czyli taryfa jest zachowana ale ZWiK nalicza opłate pomniejszoną o wysokość dopłaty z budżetu gminy.
Jak widać rola rady gminy i jej wpływ na taryfę jest dalece ograniczona. Rada gminy może zupełnie ignorować taryfę za wodę i ścieki, a i tak wejdzie onaw zycie.
Dlaczego taryfa opłat za wodę i ścieki na 2013 rok ma taką wysokość? Pozwólcie, ze napisze o tym trochę później, bo teraz mam ograniczony czas.