Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...  (Przeczytany 346799 razy)

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #45 dnia: Stycznia 10, 2010, 22:24:08 »
Zacny panie Jakubie i równie zacny "theville666"! Nie mam w tej chwili możliwości zająć się tematem, ale podrzucam parę linków. Polecam przejrzenie całego tekstu, niekiedy informacje na temat Pölitz są w dalszej części opisu. Ciekawe są również odsyłacze. Proponuję zacząć od tematu: Geilenberg-Programm. Tu już nie mamy do czynienia z przypuszczeniami, ale z faktami.
Przepraszam za zwięzłość, ale mam masę prac na głowie. Pozdrawiam - Jan Antoni.

http://de.wikipedia.org/wiki/Geilenberg-Programm

http://de.wikipedia.org/wiki/Kohleverfl%C3%BCssigung

http://www.althofen.at/AvW_Museum/Geschichte_der_Chemie/Treibstoffindustrie%20im%20WK%20II.pdf

http://www.me-262.de/home/untertageverlagerung.php

http://www.fra.eu/ctl-kraftstoff_de.html

http://www.wallstreet-online.de/diskussion/1138219-11-20/sasol-kohle-und-gasverfluessiger-profitiert-vom-oelpreis

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #46 dnia: Stycznia 11, 2010, 23:09:40 »
O tym zdjęciu wiem tylko, że zostało zrobione w Policach.

<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #47 dnia: Stycznia 11, 2010, 23:26:17 »
schade dass ich spreche deutsch nicht ;(  
może tłumacz firefoxa poradzi;(
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #48 dnia: Stycznia 11, 2010, 23:30:24 »
theville666, to zdjęcie powojenne, zobacz jakie są flagi ;)
<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #49 dnia: Stycznia 12, 2010, 00:50:04 »
aj! to było do postu yaka. wiem że polskie. próbuje wyostrzyć fotkę w celu odczytania napisu.
założę się że to będzie coś w stylu: "Ludu pracujący miast i wsi..."

[ Dodano: 2010-01-12, 07:22 ]
No więc ten napis, to jakiś gotowiec z "centrali"- próbowałem znaleźć oryginał, ale nie mogę. Odczytać napis też jest ciężko, chyba że możesz, ak, na oryginalnej fotce. Wg mnie tam jest coś takiego "Chłop chłopu! ulepszamy pracę w spółdzielniach _______________znalezienie(?) w nas_________________________władzę ludową"
A więc to budynek samopomocy chłopskiej??
SPZP "Skarb"

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #50 dnia: Stycznia 14, 2010, 20:28:48 »
Cytat: "theville666"
Niemcy musieli się z tym liczyć, może już wtedy zaczęto rozbudowywać podziemie, przenosząc produkcję w bezpieczne miejsce.


Wcale nie musieli się liczyć. Podaję za Frankiewiczem: "Niemcy budując w Szczecinie i okolicach zakłady o znaczeniu strategicznym uważali, że będą one nieosiągalne dla lotnictwa zachodniego". Argumentem za tym przemawiającym jest fakt, że i w Szczecinie i w Policach schrony przeciwlotnicze zaczęły masowo powstawać dopiero od 1940 r. Dopiero wówczas zszokowani Niemcy uświadomili sobie powagę sytuacji, zaliczając ów rejon do pierwszej strefy zagrożenia w skali całej Rzeszy. Skoro więc dopiero w tym roku uświadomili sobie ów fakt, a początki Hydrierwerke datuje się na 1937 r., to niby dlaczego mieliby bawić się w podziemną produkcję, nie wysilając się na porządną sieć schronów na powierzchni? I raczej wątpliwe jest, by drążyli pod ziemią dopiero po 40 r., kiedy budowę rozpoczęli już dwa lata wcześniej. Nie jestem fachowcem w budowlance, ale to byłoby strasznie syzyfowa robota - stawiać coś pod czymś, co i tak już jest potężne i stale się rozrasta. Nie zaprzeczam więc definitywnie, że coś mogło istnieć pod ziemią, ale nie znam dotąd przekonujących faktów, by móc to stanowczo potwierdzić. Być może nasi lokalni eksploratorzy widzieli coś więcej, ale interesują mnie dowody, a nie dawanie wiary na słowo, że schodzono ileś tam pięter w dół. Jeśli znają takie zejścia, to jest możliwe spenetrowanie takich rejonów przy zastosowaniu profesjonalnego sprzętu i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Czekam na szokujący materiał wideo na YouTubie :-)

B. ciekawy link od yaka dotyczący umiejscowienia produkcji w górze. O ile dobrze pojąłem, mowa tu jest o rafineriach, a to lekka różnica. No i są to góry. Co jakby wszystko potwierdza moje wątpliwości co do mitu o podziemnej produkcji.

Offline demoskinos

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 235
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #51 dnia: Stycznia 14, 2010, 21:16:23 »
Kurde bylo co przeczytac :D i zaczerpac informacji :) co do podziemi mysle ze one tam sa ale nikt do nich juz nie dotrze :) chyba ze znajda glowny doplyw wody i zaczna pompować :) ale nie dozyjemy tych czasow chyba ze sami zejdziecie wyburzycie sciany i ze sprzetem do nurkowania poplyniecie w glab :)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #52 dnia: Stycznia 14, 2010, 23:06:44 »
Da się budować pod ziemią, mimo nadziemnych instalacji; fundamentów: "podziemny Szczecin", Międzyrzecki Rejon Umocniony, fabryki Messerschmitta...
Jest to upierdliwe, drogie, trudne ale nie awykonalne. Ale to moje obserwacje.
Mamy jakiegoś "budowlańca" na forum ? ;)
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #53 dnia: Stycznia 15, 2010, 02:00:08 »
Niemcy i jego mieszkańcy ... 1835 rok str. 527
http://books.google.pl/books?id=_VoAAAAAcAAJ&printsec=frontcover&source=gbs_navlinks_s#v=onepage&q=P%C3%96LITz&f=false




Police 1 3/4 mile na północ od Szczecina po lewej stronie Odry, na wzgórzu, z 4 bramami, 210 domów i 1910 mieszkańców, 48 stodół, wśród nich wielu żeglarzy, cieśli i rybaków.

Police i bramy, to i mur musiał być ?
<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #54 dnia: Stycznia 15, 2010, 07:15:44 »
Niemieckiego ledwie liznąłem, ale bramy to Toren nie Thoren? Chyba że to jakiś staroniemiecki...ale przyznam koncepcja ciekawa
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #55 dnia: Stycznia 15, 2010, 07:39:31 »
Thoren też, stara pisownia. A co do murów - nigdy ich nie było, były tylko bramy. W tym m.in. przejawiała się zależność od Szczecina (1321-1808, praktycznie do 1816).

Offline kokos126

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #56 dnia: Stycznia 15, 2010, 15:21:51 »
co do podziemi to mój ojczulek mówił że dziadek robił swego czasu pod ziemią i tam była cześć produkcyjna także ale co dokładnie to tylko dziadek wiedział.Natomiast co się tyczy wody to tato mówi że kiedyś już były próby osuszenia fabryki czy coś takiego ale jak zaczeli to robić to bardzo się zdziwili bo poziom głebokiego oraz bartoszewa zaczoł podobno opadać w czasie wypompowywania.Tak więc zaprzestali.Wynikało by na to że albo są jakieś rozległe połaczenia(hipotetycznie) lub jakieś kanały lub woda gruntowa jest na taki poziomie ze przepływa.Wiadomo że police są w tzw. niecce czy jak to się określa więc i taka możliwość ,co o tym sądzicie?? :faja:

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #57 dnia: Stycznia 15, 2010, 21:13:39 »
Mam już zdjęcia. Teraz sznowne gremium proszę rozstrzygąć Police to, czy Jasienica.
Zdjęcie współczesne to Jasienica.

1

2

3 zdjęcie współczesne z prawej - lustrzane dbicie
<*)))))>{

Offline kokos126

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #58 dnia: Stycznia 15, 2010, 23:21:16 »
ak, pierwsza fota już gdzieś widziana przeze mnie i jest to przejazd kolejowy u nas a dokładnie stare police czyli siedlecka i tanowska.Natomiast drugie na 99% to jasienica.

Offline jatage

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #59 dnia: Stycznia 16, 2010, 00:10:46 »
Cytat: ak
Mam już zdjęcia. Teraz sznowne gremium proszę rozstrzygąć Police to, czy Jasienica.
Zdjęcie współczesne to Jasienica.

Na pocztówce z obiegu datowanego na 1942 r [chociaż data wykonania fotki może być o wiele wcześniejsza ] jest widoczny dość charakterystyczny maszt, podobny do tego ze zdjęcia zaprezentowanego przez ak.  Czyżby jednak Jasienica? A może dworzec w Policach miał też taki maszt ?