Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...  (Przeczytany 347172 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #75 dnia: Lutego 01, 2010, 22:57:12 »
Cytat: "_1408_"

Czy ktoś mógłby mi pomóc i opisać dość dokładnie (może być z mapą) jak dokładnie wyglądały Police przed wojną.


Tyle naraz, to tylko w "Erze"

Tak na poważnie, to może będzie organizowany dalszy ciąg spotkań nt. historii Polic, organizowanego przez J. Maturę w MOK`u. Na pierwszym  spotkaniu J.A. Kłys niezdążył przekazać wszystkiego. Materiał jest obszerny. Sądze, że na koniec cyklu może być ciekawa dyskusja.
<*)))))>{

_1408_

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #76 dnia: Lutego 01, 2010, 23:30:04 »
Przeczytałam już jedną z książek Pana J. Matury, ale brak w niej tak szczegółowych informacji. Nie wiem jak będzie w następnych, które na mnie czekają już na półce.

Z przyjemnością czekam w takim razie na informację, kiedy takowe spotkanie będzie.

Pozdrawiam,

Offline Kudłaty

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 40
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #77 dnia: Lutego 01, 2010, 23:56:17 »
Witam

na początku przepraszam za off-topic  ale mam takie pytanie czy ktoś nie ma  do udostępnienia starych map planów Skolwina ?

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #78 dnia: Lutego 05, 2010, 18:14:58 »
wszystko o starym Skolwinie (i Stołczynie) w książce Marka Łuczaka, Szczecin Skolwin, Stołczyn. Scholwin, Stolzenhagen, Szczecin 2007. Jest tam duzo zdjęc, ale i mapy oraz, jeśli dobrze pamiętam, spis ulic.

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #79 dnia: Lutego 09, 2010, 10:16:37 »
No i mam chwilę satysfakcji. To mnie stawiacie piwo. Przypadkiem, analizując użyczoną gminie kolekcję... pana Andrzeja Kowalika - znalazłem zdjęcia obu dworców: polickiego i jasienickiego. Zaraz podam linki, najpierw uwagi.

Oba dworce (chodzi o policki pierwotny) są niemal identyczne, ten sam projekt i układ - 5 modułów. Policki jest starszy, zatem jasienicki stanowi kopię. Potem policki zbudowano w formie jaka jest teraz, a jasienicki pozostał praktycznie bez zmian.

No i teraz główny dowód: proszę spojrzeć na długie, drewniane ogrodzenie. Jest tylko na jednym zdjęciu. Jakim? Z Polic. Nawiasem mówiąc tory w Policach też posiadały mijankę, o której długo pisano. Widać jej fragment na zdjęciu.

Sumując - piwo mam ja. To są Police, nie Jasienica. Tylko nikt z nas (włącznie ze mną) nie mógł wiedzieć, że rozwiązanie jasienickie było (jest) niemal dokładną kopią pierwotnego rozwiązania w Policach. Co było o tyle sensowne, że wprowadzało spore oszczędności - istniały gotowe plany i doświadczenia z pierwszej, polickiej budowy. A teraz linki do zdjęć z kolekcji pana Andrzeja. Pozdrawiam wszystkich.

http://img189.imageshack.us/img189/9284/policet.jpg

http://img714.imageshack.us/img714/4725/jasienica.jpg

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #80 dnia: Lutego 09, 2010, 11:34:05 »
Cytat: "yak"
No i mam chwilę satysfakcji.
Oj!
A co z tym elementem przedstawionym przez jatage





Oczywiście mógłby być też w Policach, ale go nie widać.
Ostatecznym wyjaśnieniem może być układ torowiska. Na zdjęciu widać wychodzący jeden tor. Omawiane zdjęcie pochodzi z roku 1943 (o ile dobrze pamiętam). Trzeba sprawdzić, czy w tym roku był jeden, czy dwa tory z Polic do Jasienicy. Jeśli dwa, to zdjęcie przedstawia Jasienicę, jeśli jeden, to bardziej przemawia za Policami. Pewne jest to, że z Jasienicy i dalej do Trzebieży biegł tylko jeden tor, jak widać na zdjęciu.
<*)))))>{

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #81 dnia: Lutego 09, 2010, 12:06:12 »
Też mam wątpliwość - zdjęcia p. Andrzeja pochodzi z kolekcji obrazującej "życie codzienne" jakiejś jednostki wojskowej w Policach. Przy założeniu, że obrazowały okres (około)wojenny, nie mogą być to Police, bo wówczas istniał już dworzec w znanej nam do dziś odsłonie.

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #82 dnia: Lutego 09, 2010, 12:17:29 »
Tę wieżyczkę, przedstawiona przez "jatage" możemy pominąć - zdjęcie jest późniejsze. Tymczasem - jak wynika z korespondencji na pocztówkach - jedno ze zdjęć (Police) funkcjonuje już w roku 1904, a Jasienickie pochodzi z r. 1918 (to znaczy może być wcześniejsze, ale taka jest data na stemplu pocztowym). Przypuszczam, że skoro jest bardzo prawdopodobne, że obie stacje wybudowano wg tych samych planów to i rozwiązania infrastruktury (tory) były podobne lub też takie same. Dworce na pewno są kopią. Sądzę, że najpierw był identyczny układ torów (lokomotywa może ciągnąć skład i przodem, i tyłem). Potem, w miarę rozwoju szlaku (i po przedłużeniu go do Trzebieży), układ w Policach rozbudowano, w Jasienicy pozostał bez zmiany. Natomiast w Trzebieży usytuowano tzw. obrotnicę, jej zasadniczy fragment do dziś istnieje (nie ma tylko talerza). Pierwotnego układu polickich torów nie zrekonstruujemy, chyba że pojawi się jakieś nowe zdjęcie od tej strony, co na wskazanej pocztówce. Nawiasem mówiąc układ torów widoczny na zdjęciu wskazuje na identyczną mijankę, co w Jasienicy. Z lewej strony te tory (bo widać dwa) nie biegną równolegle, ale się do siebie zbliżają. Wniosek: poza zasięgiem obiektywu była mijanka, taka sama jak w Jasienicy. Więc chyba mam to piwo!

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #83 dnia: Lutego 14, 2010, 13:50:45 »
Jeżeli to

są Police, to po lewej za drzewami, lub wśród nich, powinien być widoczny budynek który na tym zdjęciu

położony jest po lewej i ucieka z kadru. Jeśli istniał w 1904 to powinien i później (w czasie robienia zdjęcia ak). No chyba że go wyburzono- ale wygląda na nowy i solidny.
Wg planu Niedworoka

Dworzec otacza sporo budynków, (także wskazany przeze mnie powyżej) które powinny być widoczne na "naszym" zdjęciu- na wprost, w głębi i za dworcem po lewej, tymczasem majaczą  tam zaledwie trzy chałupy ze skośnym dachem, typowe raczej dla zabudowy wiejskiej.
Po prawej natomiast widzimy spory budynek (też ucieka z kadru), którego nie ma na planie Niedworoka, natomiast którego "ruiny" istnieją do dziś w  Jasienicy. No i ostatnia rzecz- po prawej powinniśmy widzieć  las, a są zaledwie chaszcze.
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #84 dnia: Lutego 14, 2010, 15:28:30 »
Witaj "Theville666". Mylisz się. Przecież na planie Niedworoka dworzec jest, ale ten współczesny. naprzeciw Sportplatz jest budynek oznaczony Bhf. Ustaliłem datę powstania planu. Jest to podkład geodezyjny wykonany na podstawie zdjęć lotniczych dokładnie w roku 1930. W wersji "Niedworoka" ktoś, ręcznym pismem technicznym, naniósł nazwy ulic i obiektów aktualne po roku 1933, najprawdopodobniej z przedziału 1938-1942. Ale żadnych nowych obiektów nie naniesiono. Tak więc plan ten nie jest źródłem w przedmiotowej sprawie. Jest po prostu późniejszy, dawnego dworca w roku 1930 już nie ma.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #85 dnia: Lutego 14, 2010, 16:40:04 »
Wszystko prawda. Przecież widzę, że dworzec na planie  jest, i wygląda na to, że jest zbudowany nawet w tej późniejszej, nie-modułowej konstrukcji;)
Planem podparłem się tylko do udowodnienia, ze piętrowy budynek znajdujący się po lewej stronie zdjęcia do którego Pan dał link (1904), istniał jeszcze w latach 30, a może i później, a nie ma go na zdjęciu ak.
Podobnie ma się rzecz z budynkiem po prawej ze zdjęcia ak- nie ma go na planie Niedworoka- chociaż być nie musi. Mógł zostać zbudowany w latach pomiędzy wykonaniem planu a zrobieniem zdjęcia, które posiada ak.

Wydaje mi się że koronnym dowodem będzie antena, na którą uwagę zwrócił jatage.
Wygląda na "nowoczesną"- ciekawe kiedy Niemcy wprowadzili takie konstrukcje do łączności radiowej. Ważne też kiedy zbudowano nowy dworzec w Policach.

Dla przykładu: jeżeli najpierw zbudowano nowy dworzec, a potem wprowadzono łączność radiową z wykorzystaniem tych dziwnych anten pomiędzy pociągami a placówkami kolei, to na zdjęciu ak jest Jasienica, jeśli było na odwrót- znów sprawa nierozstrzygnięta ;)

Dlatego warto by ustalić relacje między obiema datami- montażu nowych systemów komunikacji i przebudowy dworca.

?
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #86 dnia: Lutego 14, 2010, 16:47:46 »
A nie można prościej? na którym zdjęciu jest drewniane ogrodzenie wzdłuż całej drogi na dworzec? To obecne na pocztówce wylicytowanej przez "ak"? No przecież tylko i wyłącznie na zdjęciu z Polic.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #87 dnia: Lutego 14, 2010, 16:54:28 »
No właśnie nie wiemy czy był płot w Jasienicy!

Powyższe zdjęcie nam tego nie wyjaśnia...

i to też nie...
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #88 dnia: Lutego 14, 2010, 17:01:00 »
Ale nie należy mnożyć bytów nad potrzebę, co wiedział już w XIII wieku angielski filozof W. Ockham (słynna "brzytwa Ockhama"). Na zdjęciu z Polic płot o takiej samej konstrukcji, jak na zdjęciu A. Kowalika dochodzi prawie do połowy dworca. Na zdjęciu  Jasienicy - płotu nigdzie nie ma. I nie ma żadnego dowodu, że był. Zatem twierdzenie, że mógł być, potem go rozebrano należy do grupy "życzeniowej". I jest zbytecznym mnożeniem bytów.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #89 dnia: Lutego 14, 2010, 17:08:47 »
Ok, ale jeśli przyjąć że dworce były budowane w bliźniaczy sposób, razem z przyległościami....
I coś jeszcze:

Wygląda na ten sam budynek. Jest dość oddalony, dlatego widać go w obu rzutach pod różnymi kątami. Podobna wielkość, skośny dach, nieduży komin po prawej.

I nie, płot nie dochodzi do połowy dworca-- kończy się paręnaście metrów przed pierwszym modułem!
SPZP "Skarb"