Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...  (Przeczytany 347009 razy)

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #90 dnia: Lutego 14, 2010, 17:26:19 »
Projekty na pewno były takie same. Całą linię Szczecin-Jasienica oddano do użytku w roku 1898. 5 marca - pierwsze 11 km: Szczecin - Szczecin Drzetowo, kolejne 13 - do Polic - 1 października. Dworzec w Jasienicy otworzono 15 października tegoż roku. tempo błyskawiczne i na pewno jeden projekt budowlany.
Dlaczego w Jasienicy bez płotu? Mniemam, że powód był prosty. Nie był potrzebny - pociągi dalej nie jechały. No i teraz chciałoby się krzyknąć Eureka! Przecież na pocztówce A. Kowalika są szlabany i przejazd. To muszą i to tylko mogą być Police. Z Jasienicy pociąg nigdzie nie jechał dalej. Żaden szlaban nie był potrzebny. Dopiero w roku 1910 (12 lat później) kolej dociera do Trzebieży. Ach, jak człowiek daje się zasugerować. Szlaban miał rację bytu tylko w Policach. W Jasienicy był koniec kolei. Jednak wyegzekwuję to piwo!

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #91 dnia: Lutego 14, 2010, 17:32:05 »
Nie tak szybko!
Pan Andrzej pisze w temacie "[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś" w odpowiedzi na moje pytanie, że:
Cytat: "ak"
Cytat: "theville666"
A na kiedy datowane jest zdjęcie? ...Jedyne co nie pasuje na Politz to budynek?? po prawej. Tam nie powinno być niczego.
Dlatego upewniam się, że to Jasenitz. 1941r

Dałem zdjęcie w większej rozdzielczości. Niestety nie mam jeszcze oryginałów i stąd te napisy na zdjęciach. Do fabryki i Jasieicy już wtedy biegły dwa tory


1941! Więc pociągi jadą do Warpna!
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #92 dnia: Lutego 14, 2010, 17:39:18 »
Ojej, Theville666, nie pisz takich rzeczy. Pociągi z Polic nigdy nie jechały do Warpna. Tam dojeżdżała tzw. kolejka randowerska od Gumieniec, przez Dobrą, Stolec, Glashütte, Albrechtsdorf itd. Te tory w Trzebieży to powojenna konstrukcja wiodąca do bazy paliw.
A poza tym: NIGDY nie było (i dziś też nie ma) dwóch torów na linii Police-Trzebież. Nigdy, zawsze tylko jeden, tak, jak i teraz.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #93 dnia: Lutego 14, 2010, 17:40:57 »
Wychodzi moja niewiedza, cóż, ale z rzeczonego zdjęcia na północ prowadzi jeden tor!
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #94 dnia: Lutego 14, 2010, 17:50:56 »
To znaczy: na południe, nie na północ. Dworzec - dworce (wszystkie na tych zdjęciach) są z lewej strony fotografującego, to znaczy, że on fotografuje plecami do północy.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #95 dnia: Lutego 14, 2010, 17:54:16 »
No tak! Jest rok 1941, fotograf będący w Jasienicy, patrzy na dworzec znajdujący się na południu, a stoi na pojedynczym torze biegnącym na północ, do Trzebieży...zgadza się wszystko
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #96 dnia: Lutego 14, 2010, 17:58:04 »
A dlaczego w Jasienicy? Jeśli jest rok 1941 to może być tylko Jasienica, fakt. Skąd ta datacja?

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #97 dnia: Lutego 14, 2010, 18:05:54 »
No tak podał p. A. Kowalik w  swoim poście (vide mój post z 17:32)
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #98 dnia: Lutego 14, 2010, 18:17:23 »
Podał - ale z zastrzeżeniem - że jeszcze nie jest pewien. Jak będzie: 1941 - stawiam piwo, bo w tym roku taki dworzec mógł być tylko w Jasienicy.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #99 dnia: Lutego 14, 2010, 18:19:22 »
;)
Uwaga! Może p. Andrzej  poda nieprawdę żeby wygrać to piwo!
Musimy czekać aż wypowie się w tej kwestii...
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #100 dnia: Lutego 14, 2010, 18:29:46 »
Nie sądzę, to człowiek rzetelny i uczciwy. A poza tym obu nas jeszcze stać, aby się wzajemnie uraczyć złocistym napojem. I poczęstować forumowiczów. Najlepiej ciepłą wiosną, u kapitana Pawlika (Delfin) w Trzebieży :)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #101 dnia: Lutego 14, 2010, 18:34:45 »
Oj! żartuję przecież! Sam niecierpliwie czekam na rozwiązanie zagadki!
Jak się domyślam, data 1941 zapewne została zapisana  gdzieś na odwrocie zdjęcia ledwie już widocznym ołówkiem...albo przekazana ustnie przez sprzedającego... i znów zostaną tylko domysły...
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #102 dnia: Lutego 14, 2010, 18:37:42 »
Wiadomo, żartujemy, ale spotkać się można. Co do tej daty - mam podobne przeczucia. W każdym razie piwo tak czy inaczej wypijemy. Może nawet po dwa. Pozdrowienia!

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #103 dnia: Lutego 14, 2010, 19:21:38 »
Cytat: "yak"
A poza tym: NIGDY nie było (i dziś też nie ma) dwóch torów na linii Police-Trzebież. Nigdy, zawsze tylko jeden, tak, jak i teraz.

Były dwa tory,  biegły ze Szczecina przez Police i dalej do Jasienicy. Z Jasienicy do Trzebieży biegł tylko jeden tor. W którym roku wybudowano drugi tor z Polic do Jasienicy nie wiem. Sprawdzę, jak odgrzebie książeczkę "Szczecin Jasienica Trzebież - Kolej Podmiejska" Z całej seri zdjęć, tylko jedno jest datowane na marzec 1941 rok.

Idę szukać odszukać książkę.

[ Dodano: 2010-02-14, 20:43 ]
Niestety, tej co trzeba nie znalazłem. Z książki "Jasienica" -  K.K. Skwierzyńska.

Budynek dworca.
Zbudowano go w 1898 roku, na terenie wsi Duchow, w formie ceglanej parteroej budowli przykrytej płaskim dachem dwuspadowym, z wywyższoną częścią centralną i z elewacjami podzielonymi oknami odcinkowymi. Od strony peronu wybudowano wiatę opartą na pięciu drewnianych słupach.


Tak jak wcześniej pisałem, rozwiązaniem problemu jest to, czy w 1941 roku były już dwa tory z Polic do Jasienicy.
<*)))))>{

Offline jatage

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #104 dnia: Lutego 15, 2010, 07:14:12 »
Mam nadzieję że ta fotka choć okrojona wniesie coś nowego
- jest płot i fragment masztu (anteny)

dworzec

pozdrawiam