Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung  (Przeczytany 33873 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« dnia: Października 05, 2009, 00:31:28 »
Krótki artykuł (ciekawostka) na temat wycieczki batalionu Niemieckiej Służby Pracy z Polic do Kamienia Pomorskiego oraz Świnoujścia - opublikowany w Pommersche Zeitung.




Pozdrawiam

Stary z Polic

  • Gość
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #1 dnia: Października 08, 2009, 00:03:23 »
Przewaliłem katalog,i internet ale nieznalazlem tego parowca. Moze ktos zna historie tego Parowca,lub jakies foto?Kiedyś o uszy mi sie obilo ze podobny gdzies koło stepnicy zatonoł.Ale niejestem Pewny.
Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #2 dnia: Października 08, 2009, 20:11:45 »
Ja trafiłem na taką informacj:

Die Einfuhr der Gänse aus Polen, Russland und Jugoslawien betrug in der Zeit von Ende September bis Weihnachten jeden Jahres etwa 30 bis 40.000 Magergänse.
Diese wurden ca. 3 Wochen gemästet, geschlachtet und dann in Stettin auf dem Wochenmarkt und an die Fleischereien verkauft.
Transportmittel: mit Wagen nach Langenberg und ab Langenberg bis Stettin per Dampfer Pölitz oder Dampfer Stepenitz.
http://www.vorfahreninfo.de/Orte/Chronik_Hackenwalde.doc

Mam też zdjęcie z portu w Trzebieży, gdzie stoi mały parowiec "Pölitz" ale to raczej mały holownik.
<*)))))>{

yak

  • Gość
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #3 dnia: Października 08, 2009, 20:21:33 »
Dzięki Panie Andrzeju. A dla "Starego z Polic" propozycja: na stronie www.magpol.com.pl na samym dole jest dostęp do "Zeszytów" z serii "Zabytki". Proponuję przejrzeć zeszyt nr 5 z działu "Cień Hydrierwerke" zatytułowany: "Bremerhaven".
Pozdrowienia dla wszystkich.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 25, 2009, 23:37:10 »
Wracając do oddziału RAD w Policach - zdjęcie wykonane w 1938 roku w Pölitz.Po prawej stronie fragment głównej bramy wjazdowej, znanej z pocztówki RAD Abteilung 7/51.




Pozdrawiam

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 27, 2009, 17:59:12 »
Domino
Gdzie taki zbiór można obejrzeć.(twoja kolekcje)
Pozdrawiam
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Wojtek

  • Gość
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 30, 2009, 10:30:13 »
Domino czy to zdjęcie wykonane w Policach? Było drugie miasto o nazwie Politz.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 30, 2009, 12:44:33 »
Wojtek,

Jestem absolutnie pewien, że zdjęcie wykonano w naszych Pölitz.Spójrz prosze na wspomnianą przezemnie widokówke z obozu.Zaznaczyłem charakterystyczne elementy (maszt, głaz, budka strażnicza oraz fragment bramy obozowej), które są widoczne na zdjęciu i widokówce, które zamieściłem - oczywiście w innej perspektywie, bo zdjęcie wykonano wewnątrz obozu, a widokówke już z zewnątrz.






Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 30, 2009, 12:54:38 »
Domino, ja mam z kolei inne pytanie: gdzie mógł  znajdować się ten obóz w Policach? Z tyłu widać las, a na zdjęciu nr 2 za głazem i za rowerami, mężczyznami 4 i 5, 6 i 7, licząc od lewej, widać zabudowania, przypominające domy z kwartału Bankowa/Grzybowa/Piaskowa czy te z Korczaka/Kresowej...choć te ostatnie (po prawej )może ciut mniejsze? ze skośnymi dachami i widocznymi kominami...

Wtedy można by rozwiązać zagadkę sławnego Wullenwever!

rozkład tych budynków chyba byłby taki?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 30, 2009, 13:09:58 »
theville666,

Lokalizacja obozu RAD jest znana, znajdował się w pobliżu dworca kolejowego w pobliżu obecnego MOK'u oraz KP.W kwietniu 1942 teren obozu RAD zostaje przekształcony w Wullenwever Lager, póżniej w wyniku pożaru zostaje przeniesiony, jak podaje B.Frankiewicz:

"Zniszczony wskutek pożaru, rozbudowany został pod koniec 1943 roku na terenach przylegających do szosy prowadzącej do wsi Siedlice.."

Pytanie tylko gdzie dokładnie, temat jest dalej otwarty i nierozwiązany...


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 30, 2009, 13:13:05 »
kiedy zrobiono owe fotki/widokówki?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 30, 2009, 13:15:33 »
Zdjęcie pochodzi z 1938 roku (nad zdjęciem o tym napisałem), widokówka również z tego przedziału.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 30, 2009, 13:18:38 »
Nie chcę się czepiać..ale na widokowce widnieje juz  podpis wullenwever, z tego co przed chwila napisales nazwe zmieniono w '42? to skad na widokowce z '38 nowa nazwa obozu?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 30, 2009, 13:39:30 »
theville666,

Słuszne pytanie i już odpowiadam.

Jürgen Wullenwever był patronem obozu Reichsarbeitdienst w Policach.Żył w latach 1492-1537 i od 1522 roku piastował funkcje burmistrza Lübeck.Został pochwycony przez arcybiskupa Bremy, uznany za zdrajce i ścięty 29 września 1537 roku.

Więcej można dowiedzieć się tutaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/J%C3%BCrgen_Wullenwever

Wraz z pozostawionymi barakami RADu pod nowy obóz zbiorowego zakwaterowania, pozostawiono również jego patrona - Wullenwever.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 30, 2009, 14:06:59 »
A co to drugiego planu zdjecia: długi budynek widoczny po lewej to chyba dworzec. Mniejsze domy to te w okolicy dzisiejszej ul. Kasprowicza?? (wszystkie te obiekty przewiduje plan Niedworoka jak i alianckie zdjęcie z bombardowania Polic).


 Las na zdjęciu nr 2 mógłby być lasem otaczającym stadion na siedleckiej? Wtedy Wullenwever byłby tu?


[ Dodano: 2009-11-30, 14:08 ]
(przy założeniu YAK-a że nie został przeniesiony a rozbudowany)

P.S. tylko dlaczego nazwa Wullenvewer funkcjonuje od '42 (Frankiewicz) a nie od początku istnienia obozu?
SPZP "Skarb"