Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung  (Przeczytany 32813 razy)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwca 09, 2011, 17:21:16 »
Stąd moje pytanie z poprzedniego postu.
SPZP "Skarb"

Beobachter

  • Gość
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwca 09, 2011, 21:09:41 »
Na razie, abstrahując od dywagacji nad istotnością zagadnienia, powiem tyle, że kwestionowana lokacja siedziby szefostwa RAD nie jest moim odkryciem, ale - o ile pamiętam - Jakuba Matury. Przyjąłem uznając w tej sprawie wyższość wymienionego.
Mnie bardziej interesuje lokacja II obozu RAD. Jak dotąd nikt dowodnie nie zakwestionował mojego wskazania obecnego terenu "parkingu leśnego" przy ul, Tanowskiej.
Posiadam własne fotki z okresu kiedy obszar był jednoznacznie rozpoznawalny. Dziś porasta drzewami i popada w niepamięć. A tylko ten obóz się liczy, bo o nim są wspomnienia, niemieckie i jenieckie. A raczej niemieckie-jenieckie (1945/6).
Siedziba dyrekcji (szefostwa) RAD? Jakie to ma znaczenie? Gdzieś naprzeciw dawnej gazowni.
Upraszczam? Jasne. Nie lubię mnożyć "bytów".

Beobachter

  • Gość
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwca 10, 2011, 05:17:20 »
Niejako PS - dopisuję nad ranem, pewnie po podświadomych przemyśleniach.
Chodzi mi o plan, którym się posługujemy. To jest podkład geodezyjny opracowany na podstawie zdjęcia lotniczego z roku 1930 i zaktualizowany (?) w roku 1938. Tyle wynika z opisu mapy. Mamy zatem odzwierciedlenie realiów z początku lat 30. XX w. wzbogacone zobrazowaniem tego, co chciano zobrazować w roku 1938. Wersja "Niedworoka" to właśnie stan AD 1938 z ręcznie wpisanymi nazwami ulic z roku 1943. Nie ma tu żadnej instalacji związanej z wojną lub przygotowaniem do wojny, co zrozumiałe.
Na pewno istniały jakieś plany szczegółowe Hydrierwerke, pierwszych obozów pracy i innych konstrukcji (kanały, posadowienie umocnień itd.). Ja nigdy ich nie widziałem i nie przypominam sobie, by ktokolwiek je udostępnił w sieci. Raz jeden widziałem plan z odręcznie zaznaczonym rzutem fabryki.
Dokładne dokumenty zapewne przetrwały wojnę, lecz są ukryte lub okryte tajemnicą. Do dziś przestrzeganą przez osoby prywatne lub instytucje. Jeszcze nie minęło 70 lat od roku 1945. Minie w 2015. Może po tej dacie wypłyną.
Co z tych uwag wynika? Relatywna przydatność posługiwania się wspomnianym planem w odniesieniu do okresu II wojny. Wszystko mogło wyglądać inaczej i wszystko mogło się zmienić. Jedynym stuprocentowo pewnym dowodem są alianckie zdjęcia lotnicze. Niemieckie pewnie też są, tylko Pan Bóg raczy wiedzieć gdzie ukryte. Tyle konstatacji metodologicznych, odnoszących się do tego wątku, jak i do wątku na temat Nord Lager.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwca 10, 2011, 12:10:33 »
Pogrzebałem w swoich materiałach, bo zacząłem mieć wątpliwości i nastąpiło oświecenie :)
To jest jednak budynek należący do organizacji RAD, a dokładniej kwatera wydziału nauczycielskiego, szkoły okręgowej Służby Pracy.Żeby nie było wątpliwości dołączam kartke pocztową.




Pozdrawiam