Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung  (Przeczytany 32823 razy)

yak

  • Gość
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #30 dnia: Września 06, 2010, 23:46:41 »
Ja natomiast przeszukałem wszystkie miejsca w Policach, gdzie teoretycznie można by było zobaczyć rozlewisko Odry od Odermünde aż po Szczecin, którym zachwyca się autor kartki pocztowej. Doprawdy nie wiem, gdzie to mogło być. Bo z okolicy ul. Nowopol, która jest zaznaczona na mapce, taki widok jest niemożliwy. Nie jest możliwy również z żadnego innego wzniesienia, włącznie z górą grodziska przy Dębowej. Nie był możliwy z tzw. Góry Rabusia (stoi na niej szpital), wchodziłem na dach hali przy Siedleckiej, mniemanie ta sama wysokość - nic nie widać. Jedyne takie miejsce to Pfingstberg w Mścięcinie. Zakładając, że punkt widokowy był dostępny i w roku 1945 (znane pocztówki pochodzą z początków stulecia). Pan Arciszewski sugeruje, że piszący widział rozlaną Odrę na podmścięcińskich i podpolickich łąkach, co pod koniec lutego mogło się zdarzyć, a reszta opisu to licentia poetica. Ot, jeszcze jedna zagadka.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #31 dnia: Września 06, 2010, 23:50:17 »
yak, dokładnie o tym samym myślę...
SPZP "Skarb"

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #32 dnia: Września 08, 2010, 22:50:34 »
Cytat: "yak"
Pan Arciszewski sugeruje, że piszący widział rozlaną Odrę na podmścięcińskich i podpolickich łąkach, co pod koniec lutego mogło się zdarzyć, a reszta opisu to licentia poetica.

Też prawdopodobne. A czy rozważałeś Przęsocin? To trochę inne czasy były i "pobliskie wzniesienie" spokojnie mogło być w odległości 2-3 km ;)
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

yak

  • Gość
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #33 dnia: Września 09, 2010, 06:18:58 »
Witaj! Rozważałem, choć dopiero wczoraj. I... wydało mi się to mało prawdopodobne. Głównie z racji informacji w tekście.
Skąd żołnierz wyruszał - wiemy. Wiemy jednak również, że rano był na rekonesansie-patrolu. Jak długo - nie wiemy. Załóżmy: dwie-trzy godziny. Wrócił, pewnie coś zjadł i najwyraźniej miał czas wolny.
Poszedł więc na przechadzkę turystyczną. Jak daleko? No to właśnie jest pytanie. Jeśli aż w rejon Przęsocina to, uwzględniając podziwianie widoków, potrzebowałby na wyprawę w obie strony jakichś trzech godzin. Może nawet więcej, bo w lesie na pewno zalegał śnieg. Pomijam pytanie: skąd o tym miejscu wiedział i jak poznał drogę?
Wrócił, najpewniej na wojskowy obiad o ustalonej godzinie, napisał list, wyekspediował. I wciąż jest taki żwawy, że znów mu się chce tracić trzy godziny na powtórne oglądanie już raz obejrzanych krajobrazów?

Zważmy, że dzień lutowy jest krótki, a wyżej rozpisana akcja obejmuje jakieś 10 godzin. Przy czym istotne znaczenie ma piękna pogoda (podkreślona w liście). Czyli słońce. 17 lutego słońce zachęca do wypraw przez cztery do pięciu godzin. Od 10 do 15. I w tym przedziale muszą się mieścić wyprawy żołnierza. Wniosek - ten cudowny punkt widokowy był gdzieś bliżej.

Wróćmy do tekstu. Nie wierzymy mu, bo choć lokacja miejsca zakwaterowania się zgadza, nie zgadza się widok ze wskazanego miejsca, czyli z okolic ul. Nowopol. Tam rzeczywiście jest nieco wyżej niż w okolicy, ale tylko nieco. Jednak spróbujmy przeanalizować zapis na mapie. Dokonany pismem odręcznym (zatem na mapie papierowej), najpewniej przez samego autora listu.

Użyte są terminy: "Weitblick ins Odertal - Auch Ausflugsort der Pölitzer".  "Weitblick" to: "dalekowzroczność, przewidywanie, wizja", ale również "szerokie widzenie, szeroki horyzont, rozległa perspektywa" w sensie "widok". Zatem wg autora opisu w tym miejscu rozciągał się "Szeroki widok na dolinę Odry". Co więcej, w drugiej części opisu, mamy stwierdzenie, że jest to "Także miejsce wycieczek policzan (Ausflugsort)".

Tyle mapa. Natomiast w samym liście mamy użyty termin "anliegenden Höhe" - najprawdopodobniej należałoby to tłumaczyć: "pobliskie wzniesienie", choć wyjściowo będzie to "sąsiadująca" lub "przyległa wysokość".  Czyli "na siłę" tak mogłaby być określona również jakaś sztuczna konstrukcja w typie wieży lub platformy obserwacyjnej, służącej choćby celom wojskowym. Odrę był powód obserwować.

Doświadczenie uczy, że najwłaściwsze wyjaśnienia są zwykle najprostsze i nie należy "cudować". Policzaninem żołnierz nie był, oznaczenia i opisy nanosił po latach. Obóz zlokalizował prawidłowo, prawidłowo też wskazał kierunek, w którym się udał, aby podziwiać widoki. Jak sądzę - pomylił się w jednym: wskazał miejsce za blisko. To nie był niewielki stok obok ul. Nowopol, ale Pfingstberg w Mścięcinie. Widocznie do końca czasów niemieckich dbano o ten punkt widokowy, przyciągający wycieczki i tym samym klientów licznych mścięcińskich restauracji. Stamtąd rzeczywiście rozciągała się piękna perspektywa. Dziś zlikwidowana przez drzewa i domy. Restauracji też nie ma.

W odniesieniu do Pfingstbergu wszystkie elementy się zgadzają. Widok jest rozległy, jest wzniesienie (Höhe przenośnie może oznaczać i górę) i było to miejsce wycieczek policzan. Pomyłkę też łatwo wytłumaczyć.

Zakładam, co napisałem wyżej, że oznaczenia na mapie wprowadzał autor listu, w kilkadziesiąt lat po wojnie, być może pisząc wspomnienia. Co, poza widokiem, zapamiętał w okolicy wzniesienia? Tory, kościół, ewentualnie cmentarz blisko kościoła. Te elementy są na mapie, w pobliżu mylnie wskazanego punktu widokowego. Ale w Mścięcinie też były. Tak samo: kościół, cmentarz w pobliżu i tory opodal. Jak się wędrowało w kierunku Pfingstbergu (koniec Palmowej) było je widać. Dlatego obstawiam Pfingstberg jako właściwe wskazanie.

Tyle długich rozważań. Pozdrowienia dla tych, co przez nie przebrnęli.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #34 dnia: Stycznia 12, 2011, 13:30:12 »
W temacie obozu RAD - zdjęcie wykonane 24 czerwca 1936 roku z tyłu dopisek - Budowa obozu Niemieckiej Służby Pracy w Policach (Pomorze), Mścięcino koło Skolwina.




Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #35 dnia: Stycznia 12, 2011, 17:16:06 »
W którym miejscu w Mscięcinie ten obóz zlokalizowano?

Patrzę przez GE (musiałbym się ruszyć w teren, ehh) i najbardziej  te zabudowania z lewej odpowiadają (z perspektywy ekranu) obecnym domom a ul. Górniczej, Artyleryjskiej a więc dzisiejszym Skolwinie.
Czy kiedyś granice administracyjne były inne?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #36 dnia: Stycznia 12, 2011, 17:26:04 »
Wyrażnie napisane, że obóz zlokalizowany w Policach, natomiast samo zdjęcie wykonane (wierząć podpisom) w Mścięcinie, skąd jak widać ładowano piach do budowy.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #37 dnia: Stycznia 12, 2011, 17:32:47 »
Dzięki, na pierwszy rzut oka nie wyłapałem.
Ps dalej mam wątpliwość czy zdjęcie wykonano w Mścięcinie.
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #38 dnia: Stycznia 23, 2011, 15:32:24 »
Tył.

Baustelle Messenthin
bei Odermünde der
Reichs-Arbeit-Dienst.
Lager
in Pölitz
Pommern



Może jednak chodzi o budowe jakiegoś obiektu w Mścięcinie przez junaków z RADu z Polic?


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #39 dnia: Stycznia 23, 2011, 17:38:55 »
Ja uparcie twierdzę swoje.
Może jednak autor podpisu pod zdjęciem popełnia błąd z racji nieznajomości topografii "ujścia Odry"? Może był "przyjezdny"?

Spójrzcie na to zdjęcie krytycznie: Przynajmniej dwa rzędy budynków ze skośnym dachem; jedna kondygnacja plus poddasze. Takich zabudowań nie ma w Mścięcinie. Zakładając nawet, że część budynków nie przetrwała wojny, powinny znaleźć się jakiekolwiek, które są do nich podobne, lub występują w podobnym układzie. Mało prawdopodobne, aby wszystkie zniszczono.
Jednak można takie znaleźć. W pobliskim Skolwinie.


 


Do ustalenie pozostaje co budowano.

Może właśnie domki? Przyglądając się zdjeciu w powiększeniu, można zauważyć, że domy są ogrodzone siatką,jak zwyczajny plac budowy, a okna zioną pustką. Domy są więc raczej w stanie surowym.
Z resztą sama nazwa Odermunde zdaje się wskazywać na Skolwin.
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #40 dnia: Stycznia 31, 2011, 20:42:08 »
Ciekawy jest również widoczny opis osoby na zdjęciu.

unser Chef, Oberregierungsrat
Hancke

Nasz szef, nadradca rządowy
Hancke



Oberregierungsrat był to dość wysoki stopień służbowy w administracji (równoważny
Oberstleutnantowi - podpułkownikowi).
Zastanawia tylko fakt co robi tak wysoko postawiony urzędnik ubrany w robocze ciuchy, przykrótkie spodnie i machający łopatą razem z junakami z RADu?Podejrzewam, że zdjęcie wykonane czysto propagandowo - coś w stylu czynu społecznego.

Przy sporym powiększeniu widać w pierwszym domku po lewej wiszące pranie, natomiast okna mogą być pootwierane z dość prozaicznego powodu - jest koniec czerwca - poprostu gorąc.Jeden z junaków jest bez koszuli, inni natomiast w lekkich koszulach czyli z pewnością było ciepło tego roku i o tej porze.


Pozdrawiam

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #41 dnia: Marca 01, 2011, 10:30:01 »
Cytat: "yak"
Zakładam, co napisałem wyżej, że oznaczenia na mapie wprowadzał autor listu, w kilkadziesiąt lat po wojnie, być może pisząc wspomnienia. Co, poza widokiem, zapamiętał w okolicy wzniesienia? Tory, kościół, ewentualnie cmentarz blisko kościoła. Te elementy są na mapie, w pobliżu mylnie wskazanego punktu widokowego. Ale w Mścięcinie też były. Tak samo: kościół, cmentarz w pobliżu i tory opodal. Jak się wędrowało w kierunku Pfingstbergu (koniec Palmowej) było je widać. Dlatego obstawiam Pfingstberg jako właściwe wskazanie.

Pozwalam sobie wrócić do tematu, bo znalazłem chwilę na zilustrowanie swojej teorii. Niestety, widoczność była taka sobie, pomimo bezchmurnego nieba. Ale myślę, że to wystarczy.

To jest widok na Odrę i Szczecin z pagórka na przedłużeniu dzisiejszej ul. Słonecznej. Jest blisko kościoła i cmentarza, drzewa 70 lat temu były na pewno znacznie mniejsze - a pewnie wielu z nich nie było wcale. Ta lokalizacja pasuje mi bardziej, bo wyjaśnienie robi się prostsze niż Mścięcino. Tam bez punktu widokowego nie dałoby się za wiele zobaczyć również wtedy - a o niczym takim żołnierz nie wspomina. No i moja lokalizacja jest bliżej :)
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwca 05, 2011, 08:18:05 »


Przeglądałem opracowania yaka (co prawda pod innym kątem) i zacząłem się zastanawiać nad tym zdjęciem.
1. Czy obiekt zaznaczony jako RAD jest nim rzeczywiście?
2. Gdzie go lokalizować?
SPZP "Skarb"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwca 09, 2011, 16:14:35 »
Budynek RAD widoczny jest także na zdjęciach z bombardowań:



Na planie Niedworoka (wcześniejszy niż zdjęcie) także widoczny jest budynek- wg nakładki Google Earth to nie ta sama lokalizacja; nieco na południe od RAD. Niestety, na zdjeciu z bombardowań nie można potwierdzić istnienia obu obiektów jednoczasowo.



Gdzie jest ten obiekt dziś?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwca 09, 2011, 16:54:25 »
W zaznaczonym miejscu nie było budynku RAD.Oprócz obozu RAD Abtl.7/51 istniała jeszcze Führerschule des Arbeitsdienst (Szkoła oficerska Służby Pracy) przy Hindenburgstr.

Według mnie to skład / magazyn szczecińskiego browaru "Stettiner Bergschloss Brauerei AG".


Pozdrawiam