Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung  (Przeczytany 32808 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 30, 2009, 14:12:51 »
Wywarzasz otwarte drzwi :)

Powtarzam lokalizacja obozu RAD i póżniejszego obozu pracy do 1942 jest znana (zdjęcie i widokówka są jeszcze z lat przedwojennych, kiedy znajdował się tu RAD).Póżniej (koniec 1943 roku) obóz Wullenwever zostaje przeniesiony i rozbudowany: "...na terenach przylegających do szosy prowadzącej do wsi Siedlice..".

Tak na marginesie to dyskusja na temat lokalizacji Wullenwever toczy się tutaj:

http://forum.police.info.pl/viewtopic.php?t=4462

Ehh nie rozumiesz - nazwa Wullenwever funkcjonuje od 1942 (Frankiewicz), bo to wówczas powstał obóz zbiorowego zakwaterowania (pracy) Wullenwever Lager, do 1942 roku był to obóz RAD, który jako patrona miał w nazwie Jürgen'a Wullenwever'a.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 30, 2009, 14:42:19 »
Cytat: "Domino"
Wywarzasz otwarte drzwi :)
To trochę nie tak ;) Chodziło mi o to:

1) Wiemy, że Wullenvewer został zlokalizowany w byłych barakach RAD mieszczących się koło dworca. Ale czy to znaczy że był zlokalizowany na placu gdzie stoi komenda czy MOK? Na podstawie analizy twoich zdjęć uważam że był on zlokalizowany po drugiej stronie ulicy Siedleckiej, w okolicy stadionu i hali.  Czy to jest wiadome? jeśli tak to sorry za offtop i spam, ale nigdzie tego nie przeczytałem.

2) idąc tokiem rozumowania YAK-a (który przytacza zdanie Frankiewicza i zastanawia się nad lokalizacją obozu po pożarze z '43) i pisze ze nie został on przeniesiony a rozbudowany- ja wskazuję na alianckim zdjęciu z 44r. miejsce Wullenvever jako prostokątny obszar zlokalizowany w lesie, paręnaście metrów od ulicy Siedleckiej i mniej więcej w miejscu gdzie w pkt. 1 mojej wypowiedzi lokalizuję RAD/"wczesny" Wullenwever--- tak jak opisuje to Frankiewicz. "tereny przylegające do szosy prowadzącej do wsi Siedlice"

3)Frankiewicz mógł przecież opacznie zrozumieć nazwę ul. Siedleckiej i zrobić z niej "prowadząca do Siedlic", dlatego uniemożliwia nam to rozwiązanie zagadki.
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 30, 2009, 15:10:44 »
No teraz się zrozumieliśmy :)

Jeśli jeszcze nie czytałeś to polecam Zeszyt nr.4 "Hydrierwerke obozy pracy cz.II , Nordlager i Wullenweverlager)" do ściągnięcia ze strony MP.A dokładniej teorie Pana Jakuba Matury i w szczególności zdjęcie ówczesnego pustego placu i laskiem za nim - pasuje jak ulał.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 30, 2009, 15:22:36 »
ehehe ściągnąłem i podpierałem się nim pisząc wcześniejszego posta ;0 ale nie zgadzam się z tą teorią.
Bo zobaczyłem Twoje zdjęcia.

Salutujący mają za plecami (jeśli dobrze zidentyfikowałem) po lewej dworzec, po prawej stojacy do dziś dom na Kasprowicza obok komendy. Taki widok można zobaczyć i dziś! Wystarczy stanąć na parkingu naprzeciwko meblowego (teren szpitala) czy koło hali OSiRu i spojrzeć na dworzec!

To znaczy że mężczyźni stoją twarzą do budynków obozowych, bo przecież kamień jest położony wewnątrz obozu a wartownię widzimy po lewej!
Tak wiele baraków (p. widokówka) mogło się ukryć jedynie na dużej przestrzeni! a nie na małym placyku gdzie stoi obecnie MOK. I teraz spójrzmy na widokówkę. Barak po prawej ustawiony jest na wprost. Za nim las. (do dziś jego resztki są za Eneą?), Baraki po lewej odchodzą pod skosem (perspektywa!)!! tak jak przebiega dziś Siedlecka!
Może na tereny obozu RAD zaadaptowano tereny stadionu miejskiego?

[ Dodano: 2009-11-30, 16:54 ]
Chociaż im dłużej patrzę w Google Earth...porównujac to ze  zdjęciami  ilustrującymi  hipotezę  p. Jakuba z Zeszytu nr.4 "Hydrierwerke obozy pracy cz.II , Nordlager i Wullenweverlager"



to tak też mogłoby byc. i perspektywa się zgadza i odległości...
i chyba ślady niegdysiejszej bocznicy kolejowej...
SPZP "Skarb"

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 18, 2009, 15:03:10 »
Z nałożenia warstwowego planu i współczesnego rzutu satelitarnego wychodzi, że obóz zlokalizowany był dokładnie na terenie dzisiejszej lokalizacji MOK i komendy policji.

Pewnie zdjęć lotniczych Polic robionych przez aliantów, czy to zachodnich czy wschodnich, w archiwach jest od groma (USSTAF po serii bombardowań posłał w 45 r. na sam koniec lot zwiadowczy tylko w celach fotograficznych), tylko nikt z nas nie kwapił się ruszyć profesjonalnie tematu (internet to nie wszystko), no a dwa - może i wciąż objęte są klauzulą tajności. Rola odkrywców przypadnie naszym wnukom :-)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #20 dnia: Grudnia 18, 2009, 15:07:49 »
No to go ruszmy. Można napisać gdzieś do jakiegoś amerykańskiego departamentu o pozwolenie na wgląd w archiwa, slajdy itp.? Ktoś wie jak to zrobić?
Czy można dostać skany zdjęć via e-mail? Czy tylko osobiście należy się tam pojawić?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 17, 2010, 15:04:14 »
Cytat: "Stary z Polic"
Przewaliłem katalog,i internet ale nieznalazlem tego parowca. Moze ktos zna historie tego Parowca,lub jakies foto?Kiedyś o uszy mi sie obilo ze podobny gdzies koło stepnicy zatonoł.Ale niejestem Pewny.
Pozdrawiam


Przeglądając jedną z gazet "Pommersche Zeitung" natrafiłem na oferte Damfer "Pölitz".Parowiec należał do Hugo Stark'a.
Trasa:

Pölitz - Police
Züllchow - Żelechowo
Stolzenhagen - Stołczyn
Glienken - Glinki
Feldmühle
Ihnamünde - Inoujście
Langenberg - Święta

Oferował regularne połączenia dla pasażerów oraz przewóz większych ładunków.Odpływał codziennie o 6:45 z Polic - ze Szczecina w droge powrotną o 13:15.

Dla zainteresowanych moge zrobić zdjęcie reklamy i ją tu zamieścić.


Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 17, 2010, 22:35:34 »
Cytat: "Domino"
Cytat: "Stary z Polic"
Przewaliłem katalog,i internet ale nieznalazlem tego parowca. Moze ktos zna historie tego Parowca,lub jakies foto?Kiedyś o uszy mi sie obilo ze podobny gdzies koło stepnicy zatonoł.Ale niejestem Pewny.
Pozdrawiam


Przeglądając jedną z gazet "Pommersche Zeitung" natrafiłem na oferte Damfer "Pölitz".Parowiec należał do Hugo Stark'a.
Trasa:

Pölitz - Police
Züllchow - Żelechowo
Stolzenhagen - Stołczyn
Glienken - Glinki
Feldmühle
Ihnamünde - Inoujście
Langenberg - Święta

Oferował regularne połączenia dla pasażerów oraz przewóz większych ładunków.Odpływał codziennie o 6:45 z Polic - ze Szczecina w droge powrotną o 13:15.

Dla zainteresowanych moge zrobić zdjęcie reklamy i ją tu zamieścić.


Domino wstaw reklamę, będzie komplet.

Die Einfuhr der Gänse aus Polen, Russland und Jugoslawien betrug in der
Zeit von Ende September bis Weihnachten jeden Jahres etwa 30 bis 40.000
Magergänse.
Diese wurden ca. 3 Wochen gemästet, geschlachtet und dann in Stettin auf
dem Wochenmarkt und an die Fleischereien verkauft.
Transportmittel: mit Wagen nach Langenberg und ab Langenberg bis Stettin
per Dampfer Pölitz oder Dampfer Stepenitz.


http://www.vorfahreninfo.de/Orte/Chronik_Hackenwalde.doc

Dostałem jeszcze taką informację.
Z książki Heimathafen Stettin K. Pittelkow

<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 17, 2010, 23:11:40 »
Prosze bardzo.



Jeżeli ciągniemy dalej temat parowców to między Trzebieżą, a Krępą kursował nieco większy SS."Alfred".Odpływał z Trzebieży o godzinie 19.




Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #24 dnia: Stycznia 18, 2010, 20:33:30 »
Dzięki Domino. Jak wynika z dokumentu parowiec "Politz" od 1935 roku należał już do firmy Maris, a  o tej firmie największą wiedz,ę ma autor strony www.nowewarpno-neuwarp.pl
Lokalnych stateczków było wiecej, m.in. Najade, Nymphe, Randow, Stepenitz, Fortschritt itd. Ale o tym innym razem.
Tu kilka reklam, raczej z Trzebieży (Ziegenort). Trochę reklam z Polic (Politz) widziałem w Książnicy Pomorskiej.

Była, właściwie jeszcze istnieje barka Emma, zbudowana w Policach - pisałem o  niej kiedyś, tu na forum.
<*)))))>{

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 18, 2010, 19:56:51 »
W skrócie:
Emil R. Retzlaff w 1917r. wybudował najnowocześniejszą wtedy stocznię  "Ostseewerft A.G., Stettin- Frauendorf ". Tam wybudował w 1925r. m.in. "Nymphe' i "Najade" i został ich armatorem. Posiadał tez wiele innych statków, w tym "Pölitz". Po kryzysie końca lat 20. stocznie Hamburga i Bremy przejmują biznes stoczniowy. Szczecińskie stocznie upadają. W 1931r, upada Emil R. Retzlaff. Jego flota przechodzi pod zarząd firmy Maris działającej w upadłości (Kontor A.G.). Na kominach zamiast  oznaczenia" ERR" pojawia sie litera "M".

"Alfred" rzeczywiście był większy - miał 32 m długości - prawie 6m więcej od "Pölitz". Zabierał 265 pasażerów. W 1945r. znalazł się w Stralsundzie.

Historia żeglugi "szuwarowo-trzcinowej" jest ciekawa, bo pokazuje też zaangażowanie może niewielkich, ale  miejscowych armatorów. I tak wśród armatorów możemy wymienić np. Jasenitzer Verein - oczywiście z Jasienicy, właściciela(tu zbiorowego) w latach 1894-1928   parowca "Jasenitz"(po 1928r. jako "Hiddensee" w Stralsundzie).

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 28, 2010, 14:19:33 »
Wracając do obozu RAD - kartka pocztowa z widoczną nazwą obozu "Jürgen Wullenwever"




Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #27 dnia: Września 06, 2010, 19:29:40 »
znalezisko sieciowe:
na
http://www.forum-der-wehrmacht.de/thread.php?threadid=22

toczy się dyskusja dotycząca ustalonych miejsc położenia obozów RAD. Jeden z postów w odpowiedzi:

"anbei die Lage eines RAD-Lagers von Pölitz:



Quelle ist ein alter Pölitzer."

Alter Pöllitzer chyba coś pomylił;)

i dalej

"Mein Großvater hat dieses RAD-Lager (denke ich jedenfalls) am 17.2.45 in einem Feldpostbrief erwähnt:
"Wir liegen hier in einem Arbeitsdienstlager. Von einer anliegenden Höhe ist eine herrliche Aussicht über die Gegend. Odermündung bis nach Stettin. Ich gehe nachher nochmals auf die Höhe, es ist nämlich schönes Wetter, man kann weit sehen. Von der Front hören wir hier nichts. Heute Vormittag war ich mit einem kleinen Kommando näher ran. Mann konnte aber nur Kanonendonner hören."

ale to już chyba znamy
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #28 dnia: Września 06, 2010, 20:18:46 »
Zajrzyj do 4 numeru zeszytu z 2008 roku Pana Antoniego Kłysa na temat Nord Lager oraz Wullenweverlager.Wątek z mapą RADu znany już od dawna.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« Odpowiedź #29 dnia: Września 06, 2010, 20:25:17 »
dzięki. Mam zaległości, ale staram się je nadrobić.
SPZP "Skarb"