Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Opłaty za śmieci - konsultacje.  (Przeczytany 365613 razy)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #90 dnia: Listopada 21, 2012, 21:44:48 »
Kaskada, jednak upraszczasz, bo wiążesz moją opinię na temat metody naliczania opłat, ze skutkami w momencie włożenia do metody konkretnych pieniędzy.
Cofnij się proszę do początku dyskusji i sama zobaczysz, że rozmawialismy o tym, która metoda jest lepsza/gorsza, a nie o tym, która metoda bedzie najdroższa, czy najtańsza. Nie moglismy bowiem tego wiedziec, bo nawet dziś nie znamy jeszcze konkretnych propozycji burmistrza w sprawie pieniędzy.
Tymczasem Ty komentując decyzje szczecińskie wkładasz mnie w buty orędownika drakońskich podwyżek w Policach.
Sorry ale na to się nie mogę zgodzić i uważam, że nie jesteś wobec mnie uczciwa.

Poza tym jeszcze raz odsyłam do moich rozważań i komentarzy na tematy śmieciowe

http://grzegorzufniarz.pl/smieciowa-rewolucja-co-przyniesie-czy-sie-sprawdzi/

Pozdrawiam

Offline kaskada

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 756
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #91 dnia: Listopada 21, 2012, 21:59:10 »
Grzegorzu tonie tylko szczecin, nie ograniczaj się...
Jedyna rozsądna opłata to od gospodarstwa, wszystkie inne metody są bardzo delikatnie określając - złodziesko-haraczowe, korupcjogenne, itp. Krótko mówiąc kombinatorstwo na większą skalę. I nie pomogą tu płonne nadzieje że być może stawka będzie niższa. Stawka jest tu nieistotna. Ja mówię o metodzie nie o stawkach...
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #92 dnia: Listopada 21, 2012, 23:05:25 »
Punktem wyjścia jest pokrycie kosztów systemu śmieciowego. Tak każe ustawa.
Modelowo powinno to wygladać tak: koszt ogólny X dzielony przez ilość mieszkańców dzielony przez 12 miesięcy = miesięczna opłata jednostkowa.
Teoretycznie zatem każda z metod powinna dawać podobna stawkę jednostkową bo opiera się na tym samym założeniu ustawy.
W praktyce jednak, tak jak mówisz, może się okazać, ze poszczególne metody mają rózne wskaxniki zagrożenia nieściągalnością opłaty wynikająca z tego co piszesz kombinowania, unikania, szukania luk itp.

System jednak musi się zamknąć, więc luki będa zalepiane pieniądzem budżetowym, czyli podatnicy dołożą się drugi raz do tego interesu.

Zatem przy konstruowaniu systemu powinny byc realizowane fundamentalne założenia:
 - zapewnienie maksymalnej szczelności, czyli wysoka ściągalność opłaty
 - dbałość o to, by system był jak najtańszy
 - mocna edukacja mieszkańców na temat zasad segregacji odpadów i korzyści z niej płynących

Offline secha

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 530
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #93 dnia: Listopada 22, 2012, 07:36:13 »
Cytat: "kaskada"

Jedyna rozsądna opłata to od gospodarstwa, wszystkie inne metody są bardzo delikatnie określając - złodziesko-haraczowe, korupcjogenne, itp.


Czyli uważasz, że sześcio-osobowa rodzina, mieszkająca w 80m mieszkaniu, powinna za śmieci płacić tyle samo co samotnie mieszkający emeryt w kawalerce?

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #94 dnia: Listopada 22, 2012, 07:41:36 »
Cytat: "kaskada"
Grzegorzu tonie tylko szczecin, nie ograniczaj się...
Jedyna rozsądna opłata to od gospodarstwa,

Nie, to jest metoda jeszcze bardziej absurdalna niż ta od wody. Ma w porównaniu z nią jednak tę zaletę, że łatwo liczyć i weryfikować. Z tego powodu może być atrakcyjna dla urzędników.
Są jeszcze dwie grupy, którym odpowiada: osoby prowadzące gospodarstwa wielodzietne (lub wielopokoleniowe), bo każe im płacić tyle samo, co samotnej emerytce, oraz mieszkańcy "nieistniejących" domów, którzy nie muszą płacić wcale.

Cytat: "kaskada"
wszystkie inne metody są bardzo delikatnie określając - złodziesko-haraczowe, korupcjogenne, itp. Krótko mówiąc kombinatorstwo na większą skalę.

Najbardziej uczciwa jest metoda "od głowy", po niej "od metra".
Metoda "od wody" jest chora. Nie widzę powodu, żebym miał być karany wyższym haraczem za to, że urzędnicy chcą sobie ułatwić liczenie i wydaje im się, że dostaną moje rachunki (Grzegorz, Twoje pomijanie tej kwestii uważam za potwierdzenie: gmina nie ma prawa ich zażądać ani od ZWiK, ani od mieszkańców :)).

Aha, jeszcze coś: to, co uchwalą radni, niekoniecznie będzie obowiązywało mieszkańców spółdzielczych bloków. Gmina naliczy opłatę spółdzielni, a w jaki sposób będzie ona rozłożona na lokatorów, to już sprawa wewnętrzna.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #95 dnia: Listopada 22, 2012, 08:50:27 »
Wykidajło, pomijam ten temat, bo nie wiem, nie jestem zorientowany czy jest to prawnie dopuszczalne. Zadałem takie pytania urzędnikom ale do dziś nie otrzymałem odpowiedzi.

Poza tym, napisałem to już na swojej stronie, sprawa zmierza w kierunku metody "od głowy". Wskazuja na to wyniki konsultacji, doskusje w gronie radnych, a miedzy wierszami czytam, że i ze strony burmistrza wyjdzie taka propozycja.

Offline kaskada

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 756
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #96 dnia: Listopada 22, 2012, 09:14:45 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
- mocna edukacja mieszkańców na temat zasad segregacji odpadów i korzyści z niej płynących

przecież to nawet w Policach nie ma szans na powodzenie z prostej przyczyny - lenistwa instytucji.
Do tej pory było kilka "kampanii" informacyjnych wydziału ochrony środowiska, polegało to na wrzuceniu poczty śmieciowej, zwanej dalej makulaturą do skrzynek listowych w jednej części naszego grodu. Z makulatury dowiedzieć się mogliśmy o tym jak segregować śmieci i że odpady kuchenne dzielimy na biodegradowalne i do nich sa specjalne brązowe pojemniki itd. Tyle że owe pojemniki pojawiły się w części Polic, która ulotek nie otrzymała co skończyło się traktowaniem ich jak zwykłych kubłów na śmieci. Co do pozostałych pojemników do  segregacji: nie dość że jest ich za mało i na ogół wybrakowane (np. stoi na plastik i na makulaturę ale na szkło już nie ma) to jeszcze Transnet nie potrafi ich opróżniać na czas. A wystarczyłoby żeby ekipa wywożąca śmieci zgłosiła przez radio (o ile ma), że tu sa przepełnione pojemniki i trzeba opróżnić. A tu w programach tv police mają pretensje do mieszkańców, że im nie zgłaszają pełnych pojemników. W końcu nie małą kasę za to biorą, dlaczego my mamy jeszcze im wydzwaniać gdzie co jest. Myślę Grzegorzu, że jak tego systemu nie poprawicie (tak by w końcu to za co się płaci było należycie wykonane) to się skończy jak pisałam. Będziemy ciągle coraz więcej płacić a śmieci będą się walać jak do tej pory.

Cytat: "secha"
Czyli uważasz, że sześcio-osobowa rodzina, mieszkająca w 80m mieszkaniu, powinna za śmieci płacić tyle samo co samotnie mieszkający emeryt w kawalerce?

absolutnie nie. A po za tym skąd takie zestawienia odwołujące się od razu do najuboższej i tępionej przez system grupy ludzi? Rząd już nie długo rozwiąże ten problem i emerytur nie będzie więc i emerytów, kwestia czasu. Istotą jest fakt by gospodarz lokalu zapłacił za śmieci w nim wyprodukowane, a nie podrzucił do lasu czy drugiemu sąsiadowi.
Cytat: "Wykidajło"
Najbardziej uczciwa jest metoda "od głowy", po niej "od metra".

sory ale jakoś nie widzę związku powierzchni miezkania z ilością śmieci. Posłużę się przykładem secha Lokal 80m zajmuje samotna osoba, a na 36m mieszka 8 osób. Oczywistym jest że mniejszy lokal wyprodukuje więcej śmieci. Dlatego od metra tak jak woda lipny przelicznik. Niezapominajcie o deszczówce, którą nam zaraz doliczą do rachunków.
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #97 dnia: Listopada 22, 2012, 12:47:17 »
Cytat: "Wykidajło"
Najbardziej uczciwa jest metoda "od głowy",

Wg mnie tylko metoda od głowy budzi najmniej zastrzeżeń i chyba jest do zaakceptowania.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Wskazuja na to wyniki konsultacji,

Ja jednak wciąż jestem ciekaw z kim i w jaki sposób te konsultacje się odbyły…? Masz może jakąś wiedzę w tej sprawie…?

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #98 dnia: Listopada 22, 2012, 17:27:36 »
Otrzymałem informację, że 90% głosów w konsultacjach opowiadziało się za metoda "od glowy". Tyle. Więcej nie wiem.

kaskada
mamy w Policach "jakiś" system segegacji. On funkcjonuje lepiej lub gorzej od kilku lat. Inaczej to wygląda na duzych osiedlach w budynkach wielorodzinnych(cztero piętrowce i wyższe) inaczej w domkach, jeszcze inaczej na moim osiedlu, gdzie sa domy wielorodzinne ale duzo mniejsze(stara dabrówka).
Dla przykladu na mojej ulicy sa wszystkie pojemniki do segregacji, tyle, że na jednym końcu sa dwa, na drugim kolejne dwa.

Rzecz druga, to udowodnienie, ze się segreguje smieci. Zakladam, że w deklaracjach 100% ludzi wpisze, że segreguje śmieci żeby płacić mniejsza opłatę. Ale jak to zweryfikować? - Nijak, zdaje się, że nie ma na to metody w obecnym systemie.

Pani Pawłowska z kablowki podrzuciła mi jakiś czas temu informacje o gminie gdzies w Polsce, w której segregacja jest kontrolowana, bo kazdy dostaje podpisane worki na segregowane odpady. Ale to gmina mała z kilkoma tysiącami mieszkańców.

U nas jest trudniej, około 10 tys gospodarstw domowych.

Gdy ię nad tym zastanawiałem, przyszedł mi taki pomysł na weryfikowanie segregacji:

Budowa kilku PSZOKów, czyli Punktów Selektywnej zbiórki Odpadów KOmunalnych - powiedzmy jeden na 5 tys mieszkańców, ulokowanych w pobliżu osiedli.

Kazde gospodarstwo domowe otrzymałoby komplet worków w odpowiednich kolorach do segregowania odpadów. Wypełnione worki kazdy by odnosił do swojego PSZOK-u i "na bramie" otrzymywał by potwierdzenie segregowania odpadów(pieczątka, naklejka, papierek, zapis na karcie elektornicznej - wybór formy nie ma znaczenia).

Do deklaracji o segregowania odpadów co roku dołączalby te potwierdzenia i dzieki temu mógłby korzystac z niższej stawki. Kto nie ma minimum 12 potwierdzeń w ciągu roku, nie ma prawa do niższej opłaty.

Oczywiście z miasta by znikneły wszystkie inne pojemniki na selektywna zbiórkę, a pod domami pozostały jedynie kubły ogolne i ewentualnie te brązowe na bioodpady.

No i róznica w stawkach by była duża = np. za segregację 10 zł, a za brak segregacji 25 zł, tak, zeby "porządnie" zachęcać do segregacji.

Pryznaję jednak, że mój pomysł nie spotkał się z uwagą urzędników, a szkoda, bo sam widziałem, że w wielu miejscach za granicą, takie modele się sprawdzają.

Pozdrawiam

Offline kaskada

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 756
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #99 dnia: Listopada 22, 2012, 18:23:18 »
nie rozumiem co stoi na przeszkodzie by przy każdym śmietniku stał wszystkie selektywne pojemniki tym bardziej że jest miejsce? koszty pojemników nie są wysokie, estetyka również pełna. Tylko chęci w Transnecie brak.
Po za tym system nie działa jak należy, bo gdyby działał nie byłoby co roku tych samych problemów z przepełnionymi pojemnikami.
W tej chwili odpadki z Polic wywozi chyba 6 firm, jak zacznie jedna to utoniemy, Transnet na pewno nie da rady, bo już jest niewydolny. Ja rozumiem, że jako radny Gryfa musisz mówić, że jest ok, ale prawda jest taka, że nie jest i to z winy braku kontroli nad gminną spółką a nie mieszkańców.
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza

Offline koko

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 324
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #100 dnia: Listopada 22, 2012, 23:37:53 »
Kaskada, koszty, koszty stoją na przeszkodzie. Jeden pojemnik może nie jest tak drogi (nie znam kosztu pojedynczego pojemnika), choć to rzecz względna, ale jak pomnożysz ten koszt przez liczbę pojemników przy każdym śmietniku, to już wyjdzie niezła sumka.
System nie zadziała od razu idealnie. Na pewno nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji. Wpadek będzie pewnie dużo zanim wszystko należycie zacznie działać.
W konsultacjach wzięło udział zaledwie 79 osób, z tej liczby 70 opowiedziało się za liczeniem śmieci od liczby osób. Co ciekawe, radni zajmują się tematem od dawna, ale tylko jedna osoba wzięła udział w konsultacjach. Można wyciągnąć wniosek, że skoro radni w tak niewielkiej liczbie byli zainteresowani konsultacjami, to nie ma się co dziwić, że i mieszkańcy sprawę zlekceważyli.

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #101 dnia: Listopada 23, 2012, 09:44:38 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Otrzymałem informację, że 90% głosów w konsultacjach opowiadziało się za metoda "od glowy". Tyle. Więcej nie wiem.

Ja tam jestem mimo wszystko przekonany, że wiesz nieco więcej Grzegorzu! Przecież jako radny masz dostęp do tej wiedzy, zwłaszcza, że jesteś radnym koalicji rządzącej. Nawet radni opozycji wiedzą już, że w konsultacjach wzięło udział zaledwie kilkadziesiąt osób (chyba coś ok. 70 mieszkańców). Opozycja wie też, jakiej wysokości stawki opłat za odpady stałe segregowane i niesegregowane, w przeliczeniu na osobę, zostaną prawdopodobnie zaproponowane w uchwale.  Jakoś tak nie chce mi się wierzyć, abyś Ty tego nie wiedział…?  ;)

Offline zenon

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 154
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #102 dnia: Listopada 23, 2012, 10:33:41 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Otrzymałem informację, że 90% głosów w konsultacjach opowiadziało się za metoda "od glowy". Tyle. Więcej nie wiem.


Jeszcze będą potrzebne zniżki dla rodzin ubogich, wielodzietnych, samotnych matek, inwalidów, emerytów i rencistów, zasłużonych mieszkańców i nauczycieli. Można z tego napisać nawet wzór na indywidualne naliczanie składek, po czym zatrudni się 100 urzędników do prac przy naliczaniu i 50 przy sciąganiu składek. Kolejnych 20 do odpisywania na podania mieszkańców za błędnie naliczony podatek śmieciowy.

Śmieci jak były tak i będa porozrzucane w lasach, ale ilu szczęśliwych ludzi, co się do roboty załapie...
Rodziny radnych już zacierają ręce.
Milton Friedman - 4 sposoby wydawania pieniędzy

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #103 dnia: Listopada 23, 2012, 10:54:41 »
Panie Wojtku, nieco wyżej w tym temacie milena wrzuciła link z protokołem z konsultacji. Tam ma Pan dane statystyczne. Na spotkaniu z wszystkimi radnymi podano nam informacje z tego protokołu, o więcej nikt nie pytał.
Na tym samym spotkaniu otrzymalismy informację o przewidywanych stawkach. Podkreslam przewidywanych. Te informacje zawarłem na swojej stronie internetowej.

Nawiązując do tego co napisał zenon - poinformowano, ze przewiduje się zatrudnienie 3-4 osób do obsługi administracyjnej systemu. Będzie tam sporo pracy więc nie wiem, czy to będzie wystarczająca ilość ludzi do pracy. Bo choć nie wiemy jeszcze konkretnie jak będzie wyglądał system, to można przewidywać, że ten zespół najpierw będzie obsługiwał deklaracje(kilka tysięcy sztuk), a ustawa nie przewiduje e-deklaracji, więc trzeba bedzie wszystko zrobić ręcznie, na papierze. Dalej będzie trzeba zweryfikowac deklaracje i wprowadzić z nich dane do systemu. Naliczenie opłat, weryfikacja opłat, ściganie dłuzników. W międzyczasie prowadzenie akcji edukacyjnych.
Zatem raczej wygląda na to, ze roboty full dla tej 3-4 osobowej komórki.

Wciąż w tej sprawie jest więcej pytań, niz odpowiedzi. Nie wiemy jak konkretnie bedzie wyglądało działanie systemu. Co z pojemnikami? Ustawa mówie, że to właściciele nieruchomości mają się w nie zaopatrzyć. Czy zatem trzeba je sobie będzie kupić, czy może dzierżawić od gminy albo gmina je nieodpłatnie użyczy?


Co z weryfikacją segregacji? Czy stosowane będą niebezpieczne zapisy ustawy o odpowiedzialności zbiorowej w nieruchomościach wielolokalowych?

Brak tych informacji i trudno sobie wyrobić zdanie o całości.

Kolejne wazne pytanie o częstotliwość wnoszenia opłat. Czy miesięcznie? Czy kwartalnie, a może jak w Szczecinie, co dwa miesiące?
Toi ważne z punktu widzenia budżetów domowych ale tez z punktu widzenia sprawności obsługi administracyjnej.

KOlejne pytanie - co będzie, jesli się powtórzy się sytuacja z Goleniowa i spłynie tylko 70% deklaracji od mieszkańców? Co wtedy? Decyzje administracyjne? czy szukanie kontaktu z mieszkańcami i nakłanianie ich do wypełnienia deklaracji?

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #104 dnia: Listopada 23, 2012, 12:38:01 »
Cytat: "Wojtek Dudek"
Ja jednak wciąż jestem ciekaw z kim i w jaki sposób te konsultacje się odbyły…?

Czytam; ,,konsultacje trwają do dnia 30 listopada 2012 r." i w innym miejscu ,,konsultacje odbyły się w terminie od 15 października do 4 listopada 2012 r. A więc trwają czy nie? Ustawa, w końcu nie wczorajsza, a tu pan radny Grzegorz ma tak wiele pytań i to do siebie. Im bliżej finału tym mniej wiadomo. Oczywiście z jednym ,,małym" wyjątkiem, dotrudniani będą nowi.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -