Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Opłaty za śmieci - konsultacje.  (Przeczytany 368922 razy)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #105 dnia: Listopada 23, 2012, 12:47:02 »
Daria
Pierwsze konsultacje, które już zakończono, dotyczyły wyboru metody naliczania opłaty.
Drugie konsultacje, które trwaja obecnie, dotyczą nowego regulaminu utrzymania czystości i porzadku w gminie.

Pytania, które zadaję, nie są do adresowane mnie, tylko do urzedników i burmistrza, bo to oni ten system tworzą. Na tę chwile jeszcze nie pokazano jak ma ten system wyglądać w szczegółach. Ja nie pytam o ustawę, tylko o jej zastosowanie w praktyce.

A jesli chodzi o dodatkowych ludzi - sorry, to konsekwencja ustawy. Ktos to musi robić. Bo jesli Ty bedziesz miała watpliwości, to ktos Cie musi obsłuzyć i wątpliwości wyjasnić.

Dla porównania, Szczecin zatrudni 50 osób do obsługi tego systemnu.

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #106 dnia: Listopada 23, 2012, 14:41:35 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Pytania, które zadaję, nie są do adresowane mnie, tylko do urzedników i burmistrza, bo to oni ten system tworzą.

No to, gdyby nawet nie do radnego, to proszę je zadać komu trzeba i podzielić się wiedzą. Bo, przyzna pan, trudno akceptować, że kolejny raz dla nas bez nas. I jeszcze jedno. Odnoszę wrażenie jakby realizacja na kolanie, chaotycznie i za drogo.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #107 dnia: Listopada 23, 2012, 16:30:35 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Na tym samym spotkaniu otrzymalismy informację o przewidywanych stawkach. Podkreslam przewidywanych. Te informacje zawarłem na swojej stronie internetowej.

Na swojej stronie podajesz przewidywaną rozpiętość, w których powinny mieścić się stawki. Tymczasem inny radny, kolega z koalicji, mówił mi, że już co najmniej od kilku dni wiadomo jest, że zostaną zaproponowane stawki: 12 zł/osobę za segregowane odpady i 20 zł/osobę za niesegregowane. Dlatego pytałem, bo na stronie tego nie zaktualizowałeś.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #108 dnia: Listopada 23, 2012, 17:00:26 »
Na mojej stronie sa dane, które są mi znane. Nie potwierdzam aby 12/20 były oficjalnymi stawkami. Przynajmniej mnie o tym nie wiadomo.

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #109 dnia: Listopada 23, 2012, 17:29:05 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Nie potwierdzam aby 12/20 były oficjalnymi stawkami.

Te stawki, Grzegorzu, nie są oficjalnymi stawkami, ponieważ nie została jeszcze przyjęta odpowiednia uchwała przez RM. Są to co najwyżej stawki, jakie zostaną RM zaproponowane do uchwalenia.

Offline pol

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1332
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #110 dnia: Listopada 23, 2012, 17:41:03 »
U mnie na ul. Wojska Polskiego segregacja wygląda tak:
„zwykłe” śmieci wyrzucam do zbiornika wspólnego dla trzech bloków, dziecko z plastikowymi butelkami zasuwa na teren pobliskiej szkoły i wrzuca do ich zbiornika, z papierem idzie kilka bloków dalej, a ze szkłem na drugą stronę ulicy dwa bloki w bok i kilkadziesiąt metrów w prawo.
Jak będę płacił?

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #111 dnia: Listopada 23, 2012, 19:18:19 »
Cytat: "pol"
U mnie na ul. Wojska Polskiego segregacja wygląda tak:
„zwykłe” śmieci wyrzucam do zbiornika wspólnego dla trzech bloków, dziecko z plastikowymi butelkami zasuwa na teren pobliskiej szkoły i wrzuca do ich zbiornika, z papierem idzie kilka bloków dalej, a ze szkłem na drugą stronę ulicy dwa bloki w bok i kilkadziesiąt metrów w prawo.
Jak będę płacił?


...a później przyjedzie jedna śmieciara i zabierze wszystko do jednego 'kosza' :]

Offline kaskada

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 756
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #112 dnia: Listopada 23, 2012, 20:09:27 »
a zapłacisz od ilości kroków ;)
co do pojemników koko po pierwsze ponad połowa jest, kwestia uzupełnienia braków żeby nie ganiać ze śmieciami po całym mieście. Po za tym pojemniki nie są jednorazowe.
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza

Online Król podziemia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 899
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #113 dnia: Listopada 24, 2012, 10:36:48 »
Perspektywa dbania o „gospodarkę” odpadami komunalnymi to jak widać po tej dyskusji „karkołomne” dla Gminy przedsięwzięcie. Tak naprawdę mam wrażenie że to  jeden wielki pic na wodę-na tym gruncie utopia. Urzędnicy ( na każdym szczeblu władzy) głowią się, nie nad tym jaki stworzyć mechanizm odbioru i dystrybucji-a nad tym jak i w jakiej wysokości „złupić” kolejny raz podatnika. Kiedy dotykamy wrażliwej ekonomicznie jak sądzę materii pojemników, miejsc ich lokalizacji, sortowania,utylizacji ( o punktach do których się dostarcza już nawet nie wspominam) dochodzimy praktycznie do ściany.  Okazuje się bowiem, że tak naprawdę to-pojemników brak, nie ma na to funduszy( będą pojemniki po 2-3 na osiedle),firmie jednej z drugą biznes gospodarki odpadami się nie opłaca bo stawki wynegocjowane doprowadzają firmy do ruiny itd. Gmina ma ustawowy obowiązek zagwarantować odbiór odpadów. Jak widać pojęcie „odbiór” jest trudnym do interpretacji i gminni urzędnicy różnie go sobie na "własne" potrzeby interpretują. Brak przejrzystego konkretnego systemu powoduje że poganiani upływającym czasem urzędnicy przestali już racjonalnie myśleć i produkują administracyjne gnioty niczym te odpady z którymi przyszło się im teraz zmierzyć. Nie mają też  odwagi zmierzyć się z istniejącymi już w innych krajach ustawami i wdrożyć te które się da do Naszego systemu. W mojej ocenie uprawiają czystą pozorację. Owe konsultacje, zbieranie opinii, analizy to nie identyfikacja prawdziwych potrzeb i problemów z tą ustawą związanych-to właśnie owa pozoracja z której jak widzimy kompletnie nic nie wynika, poza jednym że będzie Janek Kowalski płacił, natomiast odpady będą dalej „żyły” swoim „życiem” i tylko wiatr lub pan Władek zbierający puszki, makulaturę, złom itp wyręczą Gminę ;-)
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #114 dnia: Listopada 24, 2012, 12:47:18 »
Cytat: "Król podziemia"
Perspektywa dbania o „gospodarkę” odpadami komunalnymi to jak widać po tej dyskusji „karkołomne” dla Gminy przedsięwzięcie. Tak naprawdę mam wrażenie że to  jeden wielki pic na wodę-na tym gruncie utopia. Urzędnicy ( na każdym szczeblu władzy) głowią się, nie nad tym jaki stworzyć mechanizm odbioru i dystrybucji-a nad tym jak i w jakiej wysokości „złupić” kolejny raz podatnika.

Z tego co czytam, słyszę, z luźnych rozmów, dokładnie jest tak jak piszesz. Mimo wielu zapytań, brak odpowiedzi co do konkretów. Ciągły wzrost biurokracji, marnotrawienie publicznych pieniędzy, nie tylko centralnie ale i lokalnie. Patologia. Według mnie, jeden urzędnik w każdej gminie, odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji by wystarczył. Ilu urzędników zatrudnia gmina? Jak często ich zadania się dublują? Ilu jest zbędnych? Zapewnienia zadowolonych z siebie urzędników, że pomagają, jakże często potwierdzają tylko statystyki. A w założoną skuteczność też nie wierzę.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline millena

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 332
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #115 dnia: Listopada 24, 2012, 13:25:03 »
Cytat: "Król podziemia"
Nie mają też odwagi zmierzyć się z istniejącymi już w innych krajach ustawami i wdrożyć te które się da do Naszego systemu


Jednym słowem sugerujesz, aby urzędnicy samorządowi działali na podstawie ustaw obowiązujących w Niemczech i Szwecji. Świetny pomysł, naprawdę świetny. Może jeszcze kilka takich rewolucyjnych i zgodnych z obowiązującym w Polsce prawem rozwiązań?

Cytat: "Daria"
Według mnie, jeden urzędnik w każdej gminie, odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji by wystarczył.


Brawo. Jeden urzędnik przygotuje pakiet niezbędnych uchwał, przeprowadzi konsultacje, wyśle kilka tysięcy deklaracji, kilka tysięcy wezwań do złożenia deklaracji, wystawi tysiące decyzji, wprowadzi to wszystko do systemu, zweryfikuje, zorganizuje selektywną zbiórkę odpadów, przeprowadzi akcję informacyjną i edukacyjną, skontroluje firmę która będzie zbierała odpady, uszczelni system tak, aby wszyscy mieszkańcy wnosili opłatę, dokona skutecznej windykacji zaległych należności, zorganizuje punkty selektywnej zbiórki odpadów.
Proponuję poczytać ustawę, zanim zacznie się wypisywać takie mądrości, a winnego poszukać nie w Policach lub Szczecinie, ale w Warszawie i Brukseli.
millena

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #116 dnia: Listopada 24, 2012, 15:58:53 »
Daria, piszesz o dublowaniu się stanowisk urzedniczych i o tym, że i tak nie mają co robić. Będę wdzięczny za poparcie tych tez konkretnymi przykładami, będzie łatwiej o tym dyskutować.

Moja niecierpliwość wobec braku informacji o kształcie systemu smieciowego bierze się z tego, ze za jakies dwa tygodnie będę musiał, jako jeden z wielu radnych, podejmować kluczowe dla systemu śmieciowego decyzje.
Brak jest informacji o tym jak to ma wszystko wyglądać, a ja nie chcę podejmować decyzji nie znając sprawy w całości. Dlatego trochę się niecierpliwię.

Ale daleki jestem od wyciągania takich wniosków jakie tu padły, ze system sie tworzy na kolanie, po łebkach. Nie wyciagam wniosków na temat kosztów, ilości i kolorów kubłów, a tylko chcę wiedzieć jak to ma wyglądać, bo na wyciaganie takich wniosków jakie tu padły jest mimo wszystko troche za wczesnie.

Może więc warto poczekać z kategorycznymi opiniami na jakies konkrety. Bo na rzie wiedze, że część dyskutujących już skazała system na porażkę, mimo, ze nic jeszcze o nim nie wiadomo.

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #117 dnia: Listopada 24, 2012, 16:43:51 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Daria, piszesz o dublowaniu się stanowisk urzedniczych i o tym, że i tak nie mają co robić. Będę wdzięczny za poparcie tych tez konkretnymi przykładami, będzie łatwiej o tym dyskutować.

Nie! Napisałam tak:

Cytat: "Daria"
Ilu urzędników zatrudnia gmina? Jak często ich zadania się dublują? Ilu jest zbędnych?

Zadałam pytania jak wyżej, spodziewając się odpowiedzi. Nie otrzymałam. Podtrzymuję to co napisałam we wcześniejszym poście. Jeden urzędnik nadzorujący by wystarczył. Tym sposobem zbudowano sieć autostrad i szlaków komunikacyjnych w USA. Jeden urzędnik w każdym stanie. Ambitny projekt zakończony sukcesem. Ale wróćmy na nasze podwórko.  Zadania poszczególnych urzędników gminnych się kończą, i mogliby być przesuwani do kolejnego zadania. Do pewnych czynności urzędniczych nie są potrzebne specjalne kwalifikacje ponad te, które mają aktualnie zatrudnieni w gminie. Tak uważam.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #118 dnia: Listopada 24, 2012, 18:00:40 »
Cytat: "millena"
Proponuję poczytać ustawę, zanim zacznie się wypisywać takie mądrości, a winnego poszukać nie w Policach lub Szczecinie, ale w Warszawie i Brukseli.

Od ustawy nie da się uciec. To fakt. A wskazywanie winnego gdy chodzi o sposób jej realizacji, to po co? Czy ustawa przymusza do tworzenia nowych komórek, kilkudziesięciu nowych etatów jak w Szczecinie? Millena, nadal drażni Ciebie inne zdanie?
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Online Król podziemia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 899
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #119 dnia: Listopada 24, 2012, 21:40:39 »
Cytat: "millena"
Jednym słowem sugerujesz, aby urzędnicy samorządowi działali na podstawie ustaw obowiązujących w Niemczech i Szwecji. Świetny pomysł, naprawdę świetny. Może jeszcze kilka takich rewolucyjnych i zgodnych z obowiązującym w Polsce prawem rozwiązań?

Proszę Cię.............Ty naprawdę nie zrozumiałaś-?  ;-)
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-