Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Opłaty za śmieci - konsultacje.  (Przeczytany 365625 razy)

Offline Kilofownikownia

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1291
  • Kilo Kilofa
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #30 dnia: Października 24, 2012, 22:43:01 »
Grzesiek: metoda od głowy daje pole do nadużyć; owszem. Niemniej jednak każda opcja ma swoje minusy. Ja lubię długie prysznice więc zużywam dużo wody, natomiast śmieci nie produkuję jakieś kosmicznej ilości (bo na ogół jadam poza domem a opakowania po chipsach wiele miejsca nie zajmują; butelki od piwa są zwrotne:D ). Ale dla odmiany metoda "od głowy" również w moim przypadku (zakładając, że pracowałbym nadal tam gdzie pracowałem) była bez sensu bo ja w przeciągu 3 miesięcy w swoim mieszkaniu spędziłem łącznie 5 dni. Więc nawet jakbym się bardzo starał to bym nie naprodukował dużo śmieci. Metoda od gospodarstwa domowego dyskryminowałaby jak rozumiem mieszkających samotnie (bo każdy adres płaciłby tyle samo niezależnie od osób pod nim zameldowanych?). Więc cała ta akcja to chyba wybór mniejszego zła po prostu.

Offline piotr S

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
    • http://www.sowa.szczecin.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #31 dnia: Października 25, 2012, 06:14:48 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Oparcie o zuzyta wode jest bardziej miarodajne, bo wielkośc jej zuzycia jest zwykle proporcjonalna do liczby osób zamieszkujących lokal, a i dane łatwo zdobyc, bo ZWiK je posiada.
 My jako mieszkańcy musimy ponieść całkowite koszty zagospodarowania odpadków. I metoda w oparciu o zużytą wodę jest najłatwiejsza i najprostsza. Nic nie trzeba nigdzie zgłaszać, wystarczy ilość wody pomnożyć o stawkę. Tak jak ścieki. Nawet można skomasować rachunki na jednym blankiecie, znika koszt przelewu.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #32 dnia: Października 25, 2012, 08:11:39 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Wykidajło - oczywiste jest, że śmieci produkują ludzie ale metoda "od głowy" daje moim zdaniem spore pole do naduzyć i zwyczajnego oszukiwania co do ilości tych ludzi.

Metoda "od wody" - wbrew pozorom - daje pole jeszcze większe. Porównaj sobie to, co pokazuje SIP, z tym, co jest w terenie, to zrozumiesz. I nawet oszukiwania tu nie ma.
Dołóż do tego "spółdzielnie" typu "sąsiad ma na niezabudowanej działce kran, to sobie podłączymy pralki i zmywarki" (innych pomysłów nie podsuwam, chociaż je mam - i skorzystam w razie czego, bo legalne, a nie zamierzam dać się okradać) i masz cały absurd systemu opartego o wodę.
Nie rozumiem też, dlaczego zakładasz, że ludzie będą masowo oszukiwać. Owszem, niektórzy pewnie tak - ale to nie zależy od metody.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Oparcie o zuzyta wode jest bardziej miarodajne, bo wielkośc jej zuzycia jest zwykle proporcjonalna do liczby osób zamieszkujących lokal, a i dane łatwo zdobyc, bo ZWiK je posiada.

Pokazałem Ci tę proporcjonalność. To nie są dane wyssane z palca. Rachunki do wglądu.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Jestem trochę zaskoczony róznicą w opłatach szczecińskich. Jak wspominałem, punktem wyjscia powinno być pokrycie kosztów funkcjonowania całego systemu smieciowego. Była taka informacja, ze w przypadku Szczecina, to około 70 mln rocznie. Taka kwote potwierdza stawka od glowy, czyli 180 zł rocznie od osoby razy ilość mieszkańców Szczecina.
W zwiazku z tym wszystkie stawki, niezaleznie od metody ich obliczania powinny mniej więcej podobnie wyglądać, czyli w przypadku moim i Wykidajły około 45 zł miesięcznie. Jednak stawka od wody w Szczecinie jest droższa. Nie wiem dlaczego.

Może widzieli absurdalność metody i sztucznie stawkę zawyżyli? A przy wodzie podobnie wyglądać nie mogą, skoro Ty masz 8 m3 miesięcznie, a ja 12 m3 - w obu przypadkach przy 3 osobach.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Ja cały czas myślę jak to zorganizowac zeby jak najmniej kosztowała biurokratyczna obsługa tego systemu. Metoda od głowy rodzi, moim zdaniem, najwyższe koszty, bo będzie wymagała corocznych aktualizacji liczby platników plus ciągłe zmiany w trakcie roku.

Nie będzie. Oświadczenia zbierasz raz, tak jak przy każdej metodzie. Do sprawdzenia sadzasz ucznia podstawówki z kalkulatorem. Jak suma wyjdzie o więcej niż kilka procent mniejsza niż wynika ze spisów, to się bierzesz za szukanie oszustów. Jak będzie bliżej, różnicę wrzucasz w koszty systemu i już.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Metody "metrażowa" i "wodna" juz takich potrzeb nie generują bo po podpisaniu umowy(czy oświadczenia) niewiele się zmienia. Wskazanie licznika albo deklaracja podatkowa podatku od nieruchomości.

Wskazanie licznika zmienia się co 2 miesiące, przynajmniej u mnie. Masz ochotę na taką zabawę? No i popatrz jeszcze na to z punktu widzenia zarządzania. Jak chcesz planować wpływy?
Najłatwiejsza i najtańsza w obsłudze jest metoda "od gospodarstwa". Za to niesprawiedliwa jak diabli - ale i tak sprawiedliwsza, niż ta od wody.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #33 dnia: Października 25, 2012, 08:14:09 »
A co myslicie o platnych workach emitowanych przez gmine?

Offline kaskada

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 756
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #34 dnia: Października 25, 2012, 08:40:59 »
a jak wycofasz je ze sklepów w okolicy i z internetu?
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #35 dnia: Października 25, 2012, 09:13:24 »
Nigdzie nie sugerowałem, ze ludzie bedą masowo oszukiwać. Pisałem tylko, ze metoda od głowy daje pole do naduzyć.

To nie jest tak, że oswiadczenie raz na rok załatwi sprawę, bo jeżeli coś się w gospodarstwie będzie zmieniać pod względem ilości osób, a opłaty będa naliczane miesięcznie, to mieszkancy beda sami przychodzić i zgłaszać zmiany i oczekiwać, że opłaty sie zmienią(czytaj zmniejszą).
Gmina nie ma służb śledczych, które będą chodzić po domach i sprawdzać ile osób zamieszkuje w danym lokalu. W Polsce równiez "nie donosi" się.
W przypadku wątpliwości mozna co prawda wszczynac postepowania podatkowe ale znajdź mi kogoś, kogo postepowania podatkowe jakoś szczególnie przerażają.

Wczoraj dyskutowałem z Jakubem Pisańskim na ten temat i podrzucił pewien pomysł, który muszę jeszcze przemyśleć ale wydaje się całkiem sensowny. Chodzi o to aby ustalic metodę od głowy w naliczaniu opłat ale weryfikować ją na podstawie wskazań liczników wody(gmina ma dostęp do tych danych poprzez ZWiK).
Metoda ciekawa i zapewniająca względną "szczelność" systemu.
Muszę to jeszcze przemyśleć bo np dostrzegam lukę w tym, że ZWIK ma dostęp do danych z licznika głównego w budynkach wielorodzinnych, a juz do danych z poszczególnych mieszkań niekoniecznie.

Prosze pamiętać, że w Gminie Police jest około 10 tys gospodarstw domowych. Ustawa każe dotrzeć do każdego w sprawie ustalenia opłat za śmieci. Nie jest to łatwe zadanie pod względem organizacyjnym, a znając "mobilność" biurokracji, może być tak, że potrzeba będzie całej masy ludzi(a nie ucznia podstawówki z kalkulatorem), do obsługi tego systemu, a przez to będzie on droższy.

Offline kaskada

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 756
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #36 dnia: Października 25, 2012, 10:02:44 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Gmina nie ma służb śledczych, które będą chodzić po domach i sprawdzać ile osób zamieszkuje w danym lokalu. W Polsce równiez "nie donosi" się.

no i sam kładziesz temat, przedstawiając go nie tak jak trzeba. To nie jest donoszenie, a najzwyczajniej w świecie dbam o swój budżet domowy. Czemu ja mam ponosić koszty za złodzieja?
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza

Offline Godzik

  • Moderator
  • Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 217
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #37 dnia: Października 25, 2012, 10:24:25 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
W przypadku wątpliwości mozna co prawda wszczynac postepowania podatkowe ale znajdź mi kogoś, kogo postepowania podatkowe jakoś szczególnie przerażają.

Grzegorzu, może Ty się nie boisz Urzędu Skarbowego, najskuteczniejszego windykatora w kraju. Większość ludzi jednak czuje respekt.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Prosze pamiętać, że w Gminie Police jest około 10 tys gospodarstw domowych. Ustawa każe dotrzeć do każdego w sprawie ustalenia opłat za śmieci. Nie jest to łatwe zadanie pod względem organizacyjnym

A czemu nie czerpać pełnymi garściami z doświadczeń GUSu i spisów powszechnych?
Póki co, jest jeszcze obowiązek meldunkowy, i na tym powinna się opierać weryfikacja. Obowiązek ten ma zostać zniesiony 1 stycznia 2016 roku (wg ostatnich doniesień), i dlatego już teraz (a nie 30 grudnia 2015) trzeba się zastanawiać nad rozwiązaniami.

A gdyby zrobić to na zasadzie oświadczenia z klauzulą zawierającą sankcje prawne/finansowe w razie oświadczenia nieprawdy?
Potem robić co jakiś czas wyrywkowe kontrole (wytypowane na podstawie np. weryfikacji zużycia wody), i złapanych na kłamstwie przykładnie ukarać.
Do rzeczonej weryfikacji wystarczy prosty programik w Excelu nawet, z przyjętą normą zużycia na osobę, adresem, ilością osób i rzeczywistym zużyciem.
Ot, i rozwiązanie gotowe :D

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
znając "mobilność" biurokracji, może być tak, że potrzeba będzie całej masy ludzi

I tu jest dopiero pole do nadużyć w zatrudnianiu rodziny urzędników...
Godzik



"Masz styl i masz klasę, zostań moim przydupasem." - Stephen King

Offline piotr S

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
    • http://www.sowa.szczecin.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #38 dnia: Października 25, 2012, 11:31:14 »
Cytat: "kaskada"
Czemu ja mam ponosić koszty za złodzieja?
W jaki sposób mam poinformować właściwe służby że sąsiadka która płaci za śmieci indywidualnie wrzuca śmieci wieczorem do spółdzielczego śmietnika. Straż miejską, Policję. Zdjęcia nie zrobię bo ciemno, a podczas przesłuchania stwierdzi że lubi spacerować z workiem na śmieci. Psich kup też nie można spacyfikować. Najwygodniejsza i najtańsza metoda to z liczników wody. W tej chwili SM "Odra" robi odczyty zdalne. Nie trzeba zbierać oświadczeń, sprawdzać ich, itd, itp. Nie trzeba nigdzie chodzić, nic podpisywać. Za trzy lata zniknie obowiązek meldunkowy.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #39 dnia: Października 25, 2012, 11:54:50 »
Godzik, mamy do czynienia z podatkiem lokalnym i to gmina wszczyna postępowanie podatkowe, US nie ma tu nic do gadania. I własnie dlatego, ze robi to gmina jakoś mnie to szczególnie nie przeraża.

Oświadczenie będzie okreslało sankcje za podanie nieprawdziwych informacji. I co z tego? Jak to zweryfikujesz? Do chałupy ludziom nie wejdziesz, a nawet jeśli, to zawsze moga powiedzieć, że to wujek przyjechał z wizytą i jutro wyjeżdża.

Poza tym, przypominam o efekcie skali. Mowa o 10 tys gospodarstw domowych rozsianych na terenie całej gminy.
Mechanizm weryfikacji danych po parametrze zuzycia wody uważam za ważne narzędzie. Zakładam też że ogromna większośc ludzi kombinować i oszukiwać nie będzie, będa za to oczekiwali, że skoro będzie drożej za śmieci(a wszystko na to wskazuje) to niech system będzie szczelny.

Aby to wszystkio zadziałało musi byc pomysł, wizja i ludie, którzy tego dopilnują i sprawnie obsłużą. Do tego musi być tanio.
Wyzwanie jest zatem duże ale mam nadzieję, ze w efekcie znikną dzikie wysypiska, wywalanie worków ze smieciami przez okna samochodów w drodze do pracy, no i segregacja odpadów pozwoli zaoszczędzić i ustrzeże nas przed zbyt szybkim zasypaniem kwater smieciowych w zakładzie w Lesnie.

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #40 dnia: Października 25, 2012, 12:44:26 »
Cytat: "Godzik"
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
znając "mobilność" biurokracji, może być tak, że potrzeba będzie całej masy ludzi

I tu jest dopiero pole do nadużyć w zatrudnianiu rodziny urzędników...

Już są gminy, które chcą dotrudniać ludzi. Wiem z radia.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Aby to wszystkio zadziałało musi byc pomysł, wizja i ludie, którzy tego dopilnują i sprawnie obsłużą. Do tego musi być tanio.

Ludzi u nas dostatek. A jeśli nie mają pomysłu i wizji to znaczy, że się nie nadają do tej pracy.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #41 dnia: Października 25, 2012, 17:29:30 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Godzik, mamy do czynienia z podatkiem lokalnym i to gmina wszczyna postępowanie podatkowe, US nie ma tu nic do gadania. I własnie dlatego, ze robi to gmina jakoś mnie to szczególnie nie przeraża.


Grzegorz, jakie postępowanie?

"Art. 6o. W razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji wójt, burmistrz lub prezydent miasta określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze."

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Oświadczenie będzie okreslało sankcje za podanie nieprawdziwych informacji. I co z tego? Jak to zweryfikujesz? Do chałupy ludziom nie wejdziesz, a nawet jeśli, to zawsze moga powiedzieć, że to wujek przyjechał z wizytą i jutro wyjeżdża.

Jak się nazywa, skąd i dokąd wyjeżdża? A co sąsiedzi na ten temat, urzędowo?
Nie przesadzaj. Jakoś weryfikują, czy wnuczka, która chce mieszkanie komunalne po babci, rzeczywiście z nią mieszkała.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Poza tym, przypominam o efekcie skali. Mowa o 10 tys gospodarstw domowych rozsianych na terenie całej gminy.
Mechanizm weryfikacji danych po parametrze zuzycia wody uważam za ważne narzędzie.

Tylko jako pomocnicze, wskazujące na możliwość oszustwa. Nie jako decydujące.
A z tych 10 tys. rzeczywiście weryfikować będzie pewnie trzeba ze 200.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Online Król podziemia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 899
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #42 dnia: Października 25, 2012, 18:00:16 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Godzik, mamy do czynienia z podatkiem lokalnym

nie z podatkiem a opłatą pobieraną za ściśle określone świadczenie.Jest różnica pomiędzy podatkiem a opłatą ;-)
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #43 dnia: Października 25, 2012, 18:28:09 »
W jakiej dacie dotknie nas ta zmiana? Wiadomo?
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #44 dnia: Października 25, 2012, 19:54:58 »
Rada Miejska ma obowiazek podjąc uchwały regulujace funkcjonowanie systemu smieciowego, w tym wielkość opłat do konca 2012 roku. System ma ruszyć najpóxniej od 1 lipca 2013 roku.

Niezaleznie od tego czy opłata smieciowa jest podatkiem czy opłatą, w przypadku gdy ktoś się z tej platności nie wywiązuje w terminie gmina wszczyna postepowanie podatkowe, najpierw powiadomienie i upomnienie, gdy po upłynieciu terminów opłata nadal nie jest regulowana gmina sporzadza dokument egzekucyjny(nie pamietam jego fachowej nazwy) i przekazuje do działu egzekucyjnego w Urzedzie Skarbowym. MOże tez, w przypadku większych kwot, złozyć wniosek o obciążenie hipoteki nieruchomosci, jesli dłuznik taka posiada.

Wykidajło, ok, postepowanie przeraża ;)