Witam,
Czy ktos, znajacy to "prawo" lustracyjne i zasady postepowania - bylby uprzejmy
wyjasnic mi, ile jest procedur odwolawczych, a co najbardziej istotne, czy pierwsza
apelacja jest rozpatrywana przez ten sam sad (w Szczecinie) i rowniez przez te sama
liczbe sedziow, czy tez sklad sedziow jest rozszerzony ?
Czy kazdy sedzia ma prawo orzekania w sprawach lustracyjnych, czy tez musi
zaliczyc jakies seminarium uzupelniajace Jego zakres wiedzy ?
Czy na wniosek obroncy, apelacja moze byc skierowana do rozpatrzenia w innym
miescie (np.Poznaniu)?
Jaka wage w tego typu sprawach maja orzeczenia przeszle (czy sa precedensowe?).
Mam na mysli sprawy innych osob, ale o podobnych zarzutach (Jurczyk).
Czy i w jakim stopniu UE moze miec w takich sprawach cos do powiedzernia ?
Za odpowiedz z gory dziekuje. Pozdrawiam - Bill
W sprawach zgodności z prawdą oświadczeń lustracyjnych orzeka, w składzie
3 sędziów, sąd okręgowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej oświadczenie lustracyjne. Rozprawa w postępowaniu lustracyjnym odbywa się jawnie. Udział prokuratorów biur lustracyjnych IPN w postępowaniu lustracyjnym jest obowiązkowy.
Postępowanie lustracyjne w pierwszej instancji kończy się wydaniem orzeczenia na piśmie. Do orzeczenia stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wyroku. Sąd wydaje orzeczenie stwierdzające fakt złożenia przez osobę lustrowaną niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego albo stwierdzające, że oświadczenie było prawdziwe. Wydając orzeczenie stwierdzające fakt złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego sąd orzeka utratę prawa wybieralności w wyborach do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach powszechnych organu i członka organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organu jednostki pomocniczej jednostki samorządu terytorialnego, której obowiązek utworzenia wynika z ustawy, na okres do 10 lat. Orzeczenia sądu wymagają uzasadnienia. W przypadku, gdy w trakcie postępowania lustracyjnego zostanie stwierdzone, iż osoba lustrowana, podejmując pracę lub służbę w organach bezpieczeństwa państwa albo współpracę z nimi, działała pod przymusem w obawie utraty życia lub zdrowia przez nią lub przez osoby dla niej najbliższe w rozumieniu przepisów Kodeksu karnego, fakt ten podawany jest w orzeczeniu sądu.
Orzeczenie sądu wraz z uzasadnieniem doręcza się niezwłocznie stronie. W terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia stronie przysługuje apelacja, w której może ona również złożyć wnioski dowodowe. Apelację rozpoznaje się na rozprawie. Sąd rozpoznaje odwołanie w składzie trzech sędziów, z wyłączeniem tych, którzy uczestniczyli w wydaniu orzeczenia w pierwszej instancji. Co najmniej dwóch sędziów jest sędziami sądu apelacyjnego, w tym przewodniczący. Sąd wyznacza termin rozprawy nie później niż na 30 dzień od dnia przyjęcia apelacji. Orzeczenie sądu wydane w drugiej instancji jest prawomocne. Uzasadnienie orzeczenia sporządza się z urzędu w terminie 30 dni od daty wydania orzeczenia.
W postępowaniu lustracyjnym kasację od prawomocnego orzeczenia sądu mogą wnieść wyłącznie Prokurator Generalny oraz Rzecznik Praw Obywatelskich z urzędu lub na wniosek osoby lustrowanej. Kasacja może być wniesiona:
- z powodu rażącego naruszenia prawa, jeżeli mogło ono mieć istotny wpływ na treść orzeczenia,
- jeżeli utrzymanie orzeczenia w mocy byłoby rażąco niesprawiedliwe.
Termin do wniesienia kasacji wynosi 12 miesięcy od daty uprawomocnienia się orzeczenia. Kasacja w stosunku do tej samej osoby lustrowanej i tego samego orzeczenia może być przez ten sam uprawniony podmiot wniesiona tylko raz. Sąd Najwyższy rozpoznaje kasację w terminie 3 miesięcy od daty jej wniesienia.
W Polsce nie ma precedensów.
Czarno widzę apelację