Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Old map of Police searched  (Przeczytany 99823 razy)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #90 dnia: Października 12, 2010, 18:01:22 »
Tak naprawdę to nie wiemy nic ;) czy Kukułka istniała czy nie (tą zwyczajową nazwę wykluczają przedwojenni Jasieniczanie), czy była po lewej stronie drogi czy po prawej (Sven liczy od Polic czy Jasienicy?), czy znacjonalizowano ją w czasie budowy Hydrierwerke czy przetrwałą wojnę, przy jakiej ulicy i jakim numerze stała (a przecież adres musiała mieć), nie znamy nazwisk właścicieli.
1 km od Fuhrstrasse (gdzie się zaczynała Furowa- bramą chmielną?) , niedaleko młyna (czy przetrwał konkurencję fabryki? stał w końcu gdzieś w pobliżu ob. Kamiennej, a to  był teren Hydrierwerke), rzekomo wśród brzóz--- to wszystko wciąż za mało aby powiedzieć coś na pewno.
Patrząc na Messtischblatt i widokówkę-zdjęcie powietrzne, przeniósłbym jednak poszukiwania w rejon który zaproponował Sven- czyli teren między torami a Jasienicką (okolica krzyżówki Hagenerstr. i torów, naprzeciw młyna), alternatywnie, okolica warsztatu, na północ i południe od kanału.
SPZP "Skarb"

Offline sven

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 183
    • Zobacz profil
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #91 dnia: Października 12, 2010, 18:19:25 »
I need a short translate of last postings ;-)
Please answer in English or German

yak

  • Gość
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #92 dnia: Października 12, 2010, 19:43:53 »
Masz rację "lukaszu"! Dlatego tam poszperam. Mam niejakie przesłanki, ale muszę rzecz sprawdzić i pogadać z pewnymi ludźmi.
Może możesz Sveno streścić swój post, o co prosi. Bo mój angielski jest tragiczny z założenia. Języka w zasadzie nie znam, choć, co ktoś pisze - rozumiem. Jednak żadnych poważniejszych treści nie wyrażę. Mogę odpowiadać w krótkich zdaniach. A Sven chce streszczenie.

[ Dodano: 2010-10-12, 19:51 ]
PS Furowa nie zaczynała się Bramą Chmielną, ona się nią kończyła, a z nią i średniowieczne miasto. Myślę, że nawet i miasto XVIII wieku. Tylko ta brama częściej występuje w literaturze jako "Jasienicka", dlatego nie zwróciłem od razu uwagi.
Były jeszcze: Szczecińska (niedaleko za dzisiejszym starym kościołem), Wodna - prowadząca do Łarpi oraz Trestińska (no bo nie Trzeszczyńska). Ta jest lokowana też blisko, prawdopodobnie zaraz na zachód za ulicą Kołłataja (nowy ratusz stanął już poza średniowiecznymi granicami miasta, wg hipotez tu, czyli na jego miejscu był w średniowieczu rynek = plac targowy).

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #93 dnia: Października 12, 2010, 20:35:55 »
łukasz_s - jak możesz to potłumacz, ja dzisiaj już nie mam siły, a i jutro czeka mnie ciężki dzień ;).

Z góry dzięki.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #94 dnia: Października 12, 2010, 22:08:31 »
The week passed and for sure we still know nothing:
1.We dont really know if the farm ever existed- the old german citizens of Jasenitz deny it.
2.Was it on the left or right side of the Jasenitz/Fuhrstrasse? (for example: we stand in Politz and look into direction of Jasenitz or vice versa?)
3. Did farm existed  during or after WWII? Did nazi government confiscate it in late '30 to build Hydrierwerke?
4.What happened with the windmill- we see it on the photo- the same poblem as above? Is there a living witness of past years in your family? Can you ask about the water channel crossing the main road and the pipeline? Were they located nearby?
5. We dont  even know the farm's adress (must had it!) or owner's name.
6. We dont have the map of northern part of Politz/Jasenitz- lost during the war? present in polish/german archives? at the moment unavailable.

only If we exclude the unknown we will solve the riddle.

infos we've got:
1. Farm should be located 1km from the begining of Fuhrstrasse, "on the left side".
2. The windmill and gate D were very close to the farm.
3. There were birches and the basement couple years ago.

Sven- acording to Messtischblatt map and all of these pictures we publicated I agree with you that farm must be located in the places you have indicated.

yak has some ideas but he needs some time to prove it
he wrote some informations about medieval borders of Politz, named the gates,- one of them, the northern gate, was located in the place we suspect to be the around Cuckoo farm.
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #95 dnia: Października 12, 2010, 22:14:11 »
Thanks, Doctor ...

Offline sven

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 183
    • Zobacz profil
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #96 dnia: Października 12, 2010, 22:22:11 »
Cytat: "lukasz_s"
The week passed and for sure we still know nothing:


1: Yes it was.
See here: http://img837.imageshack.us/img837/1451/lexikonkukuk.png
And here: http://img828.imageshack.us/img828/5928/familie.jpg (in front of Kuckuck, brick house)

2: Face to north, the farm was on the left side of Jasenitz Str. But on the right side of railway.
3: I dont know that
4: I have to ask
5: Grandfather told, it was on the border to Jasenitz (may be he didn't know, that this was already area of Jasenitz?) But it was at Jasenitz Str. For sure!
Please answer in English or German

yak

  • Gość
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #97 dnia: Października 12, 2010, 22:41:37 »
Dein Großvater (Opa) lebt?
Wie alt ist er?

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #98 dnia: Października 12, 2010, 23:06:53 »


Blue- very probable localization of windmill
Green- buildings in past and today
Red- destroyed buildings
Yellow- Cuckoo?
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #99 dnia: Października 12, 2010, 23:23:32 »
Tak i ja myślę, z analizy mapy satelitarnej wynika, że jakieś fundamenty zostały. Może została (np. zasypana), wspominana przez Svena piwnica...

Offline sven

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 183
    • Zobacz profil
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #100 dnia: Października 13, 2010, 10:05:30 »
Cytat: "yak"
Dein Großvater (Opa) lebt?
Wie alt ist er?


85 und lebt

[ Added: 2010-10-13, 10:08 ]
Cytat: "yak"
Tak i ja myślę, z analizy mapy satelitarnej wynika, że jakieś fundamenty zostały. Może została (np. zasypana), wspominana przez Svena piwnica...


The basement belongs only to a normale house, not farm. (right side of street)
Please answer in English or German

yak

  • Gość
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #101 dnia: Października 13, 2010, 10:12:47 »
Precisely:
To the east of the tracks? This is the right side?

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #102 dnia: Października 13, 2010, 10:34:16 »
Oh! That changes a lot of things! So there were house and a farm, separated by a street! 2 independent places! Farm on the left and house on the right (looking into north)? So the birches are on the right too?

@yak- nie znajdziemy więc fundamentów- skoro  po lewej były szopy i to nie podmurowane, tylko pole ale można znaleźć ruiny domu!
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #103 dnia: Października 13, 2010, 10:41:43 »
@lukasz - wiesz co? Jak się wpatrzeć w zdjęcie satelitarne to po prawej stronie torów są takie dwie "łysinki". Większa i mniejsza, powyżej złomowiska Adama Drozdowskiego. A to właśnie on mi opowiadał o młodzieńcach poruszających się w okolicy z wykrywaczami metali.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Old map of Police searched
« Odpowiedź #104 dnia: Października 13, 2010, 10:51:36 »
Niech Sven odpowie na moje pytanie, bo już nic nie rozumiem ;)
SPZP "Skarb"