Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)  (Przeczytany 187536 razy)

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #270 dnia: Lutego 01, 2016, 11:11:03 »
Niedawno dowiedziałam się, że były tam przeprowadzane badania georadarem, które wykryły obok pomnika mogiły pochowanych dawno temu dzieci.

Jaki obiekt Pani nazywa pomnikiem?

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #271 dnia: Lutego 01, 2016, 11:28:13 »
Grota- my jako dzieci potocznie nazywaliśmy to pomnikiem.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #272 dnia: Lutego 01, 2016, 11:55:18 »
Dziękuję, tak myślałem, ale nie miałem pewności. Warto byłoby ekshumować jakieś szczątki (o ile rzeczywiście są tam złożone), aby ustalić datę pochówku. To jest o tyle łatwiejsze, że okolice groty i ona sama są poza działką prywatna. A tak, nawiasem mówiąc, jeden z dyskutantów tego wątku (Mirek, str. 17, post z 10 stycznia 2015) wspomina o jakiejś budowli, którą (wg wspomnień dziecka) uważa za kaplicę grobową. Czy i Pani wie coś na ten temat? Drążę zagadnienie, bo mam pewne podejrzenia co do groty. Ona nie ma racji bytu. Jest zbyt mała (i zbyt dziwna), by pełnić jakąś funkcję użytkową. A może to jest właściwy grobowiec córki ostatniego właściciela? I wtedy odnalezione georadarem szczątki należałyby do niej. Ot, tylko hipoteza, ale powodów istnienia tej groty wyjaśnić nie umiem.   

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #273 dnia: Lutego 01, 2016, 12:05:06 »
Pan Mirek pisał kiedyś o Mutterheim- próbuję doszukać tego wpisu. Myślę, że odnalezione przez georadar pochowane dzieci pochodzą właśnie z tego okresu. Panie Mirku czy Dom Matki był w Pałacu czy w "dworku" nieopodal, które teraz stoi opuszczone?

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #274 dnia: Lutego 01, 2016, 12:06:00 »
Wg wszelkich danych - w dworku.

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #275 dnia: Lutego 01, 2016, 13:13:23 »
Doktor Georg Wegner -naczelny lekarz, naukowiec, chirurg, patolog... Fundator Pałacu. Jeśli Mutterheim był w dworku ( który jest 200-300 m dalej) to gdyby były to dzieci, które zmarły (przez choroby, pomór itd.) w dworku dlaczego w okolicach niego ich nie pochowano? -miejsca jest wystarczająco...Dlaczego dzieci chowane były przy Pałacu i to w miejscu najbliżej bocznego wyjścia z niego?
« Ostatnia zmiana: Lutego 01, 2016, 13:35:32 wysłana przez An_na »

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #276 dnia: Lutego 01, 2016, 13:16:29 »
Bo mogły to nie być dzieci z Mutterheimu...

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #277 dnia: Lutego 01, 2016, 13:38:06 »
« Ostatnia zmiana: Lutego 01, 2016, 14:35:30 wysłana przez An_na »

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #278 dnia: Lutego 01, 2016, 13:52:05 »
Inaczej trzeba zapisać link, bo np. Chrome nie rozumie. Reszta OK:


http://ifotos.pl/zobacz/imagejpeg_sehnnrw.jpg

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #279 dnia: Lutego 02, 2016, 07:45:56 »
Bardzo ciekawe. Pamiętajmy, że przez kilka stuleci w Horst istniała smolarnia; ludzie żyli tam, umierali. Gdzie grzebano zmarłych? Na cmentarzach nieodległych parafii- Ziegenort, Wahrlang? Prawdopodobne.  Może niedaleko domostw?  Też możliwe. Czy kilkusetletnie szczątki mogły się zachować do dziś? Zapewne tak. Na jakiej podstawie orzeczono, że są to dzieci? Rozmiaru szkieletów? Czy szczątki leżą głęboko? Ile jest grobów? Więcej tu pytań niż odpowiedzi, a legenda już nabiera kształtu.
SPZP "Skarb"

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #280 dnia: Lutego 02, 2016, 08:05:45 »
Tak, smolarnia była dalej. Są tam jeszcze resztki ruin. Jako dziecko biegałam po cegłówkach a teraz zostały tylko dziury możliwe do zlokalizowania jak ktoś wie gdzie to było. Za to pięknie o tej porze roku widać posostałość zabudowań coś w rodzaju portu ( które było na wprost tej smolarni)- pewnie do transportu wodnego. Latem znalazłam tam kilka ciekawych przedmiotów doskonale zakonserwowanych w mule. Teraz jest odpływ i pięknie to wygląda. To jest ok 200-300 m od Pałacu w kierunku Trzebieży.
Co do dzieci- orzeczono to na podstawie wielkości szkieletów widzianych przrz georadar. Tylko dzieci, ani jednej osoby dorosłej. Tyle wiem, ani na jakiej głębokości ani ile nie wiem.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #281 dnia: Lutego 02, 2016, 11:48:08 »
Smolarnia była jeszcze wcześniej. To co Pani opisuje, to zapewne Holzablage, "skład drewna" i/lub leśniczówka- ale ówczesne zabudowania mogły powstać w miejscu dawnej smolarni (Teerofen Horst). Później popadły w ruinę.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #282 dnia: Lutego 02, 2016, 12:20:41 »
Panie Łukaszu! Skąd Pan wytrzasnął tę smolarnię (Teerofen Horst)? Jest na jakiejś mapie? W pobliżu była, owszem, ale w całkiem innym miejscu „Teerofen Düsterort”, potem leśniczówka. Osobiście (acz z tego niewiele wynika) nie znam mapy z taką smolarnią. Holzablage, owszem. A Pani Annie chodzi (na 100%) o leśniczówkę. Za willą, za drogą nad Zalew, w kierunku Trzebieży (ale niedaleko). Natomiast owe szczątki dzieci - to materiał na szerszą dyskusję, trzeba sobie przypomnieć panią Marię, tę Konserwator z Poznania.   

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #283 dnia: Lutego 02, 2016, 13:00:02 »
Pan Zenon zamieszczał kiedyś mapę. Wg mnie zaraz za zakrętem była smolarnia a 200 m dalej przy mostku leśniczówka( tam akurat są po noej pozostałości) po drugiej stronie po srodku tych budynków jest studnia. Pozostałości są przykryte liśmi.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #284 dnia: Lutego 02, 2016, 13:23:26 »
Dobrze, znalazłem Teerofen Horst (jak i drugą, w Groß Ziegenort) u Ludwiga Wilhelma Brüggemanna, w jego sławnym dziele z roku... 1784. Jednak na dokładnych mapach z końca XIX wieku (1892) i na bardzo dokładnych mapach (Meßtischblatt 1:25000) z lat 30. XX wieku nijakich smolarni nie ma. Jest tylko leśniczówka: Försterei Horst, tam, gdzie Pani ją wskazała. Zatem ponawiam pytanie: w oparciu o jakie dane sądzi Pani, że za Pani życia istniała (obok leśniczówki) smolarnia?