Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)  (Przeczytany 189245 razy)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #150 dnia: Stycznia 24, 2013, 23:35:13 »
Jestem więcej niż przekonany, że istnieje źródło, które odpowie nam na pytanie o genezę nazwy tej miejscowości. Należałoby przeszukać XVIII-XIXw. książki i kroniki. A starodruki są dostępne w formie cyfrowej. Owocnego szukania. fbc.pionier.net.pl ;)
SPZP "Skarb"

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #151 dnia: Stycznia 30, 2013, 12:32:14 »
Ukazała się książka redaktorów Kuriera Szczecińskiego pt. "Utracone dziedzictwo".

http://24kurier.pl/Aktualnosci/Kultura/W-poszukiwaniu--Utraconego-dziedzictwa-

Nie miałem jej jeszcze w ręku, spotkanie autorskie przede mną, ale zauważyłem, że jest coś o pałacu:


Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #152 dnia: Stycznia 30, 2013, 15:54:08 »
O pochodzeniu nazwy Horst i używaniu tej nazwy na terenie dawnego powiatu Ueckermünde z opracowania:
Die Forst-, Flur- und Gewässernamen der Ueckermünder Heide. Heinrich Bosse.

Poza ustaleniem geograficznym występowania danej nazwy odnotowano datę pierwszego pojawienia się danej nazwy w dostępnych wtedy źródłach. "Horst" jako samodzielne określenie i w złożeniach, ale mające związek z Brzózkami opisane jest z określeniem "Alth."


Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #153 dnia: Stycznia 31, 2013, 19:02:10 »
Po raz  kolejny okazało się, że warto zwracać się do dawnych mieszkańców tych okolic o informacje z historii  miejsc, w których żyli. Otrzymałem właśnie list od Wernera Steina, syna Ericha Steina - autora listu cytowanego wyżej(Erich Stein urodził się w 1910 r. i  zmarł w 1999 r.).
Werner Stein (ur. 1937 r.)  przysłał trochę informacji, ale niestety żadna z nich nie dotyczy pałacu. Jego informacje wyjaśniają jednak położenie gospodarstwa Steinów i wprowadzają nowy element - gospodarstwo rybaka Zimmermanna, o którym dotychczas nie słyszałem.
Zimmermann mieszkał pomiędzy Steinami i Elseruh.


Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #154 dnia: Stycznia 31, 2013, 19:30:54 »
No tak, wiele wyjaśnione. Ale skoro Stein pobudował się w Popielewie to kto wybudował Haff-Horst, późniejszą Gauschule? Eduard Silbernagel? Raczej nie, on tylko handlował nieruchomościami. Zresztą budynek wygląda na pochodzący z XIX wieku. Być może pierwszym, znanym nam właścicielem (a może i inwestorem) był majętny Krüger?

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #155 dnia: Stycznia 31, 2013, 20:55:18 »
Cytat: "ZenO"
nowy element - gospodarstwo rybaka Zimmermanna
Podczas spotkania z Henrykiem B. w tym miejscu (Ciebie już nie było), wspominał, że w budynku Zimmermanna po wojnie mieszkało kilku rybaków. Dopytam dokładniej przy okazji.
<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #156 dnia: Stycznia 31, 2013, 21:16:55 »
W nawiązaniu do wyciągu z "Die Forst-, Flur- und Gewässernamen der Ueckermünder Heide" opublikowanym wyżej: mianem Horst okreslano leśne enklawy, często na podwyższeniu, górce itp.
Jeśli tak, to:


Proszę zwrócic uwagę na cały obszar Horstu, lecz szczególną uwagę na Buttermilchsberg. Górka? To ten właściwy "Horst"? Skąd "mleczarska" nazwa? I to położenie jeszcze bardziej na północny wschód od lekarskiej willi?

I druga refleksja: "Wegners Tanger". Wegnera znamy. Czym jest Tanger i w jakim kontekście to rozumieć?

Materiały przekazane przez ZenO; ustaliliśmy, że warto nad nimi zastanowić się publicznie.
SPZP "Skarb"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #157 dnia: Lutego 03, 2013, 00:17:06 »
Tanger to określenie dla boru. A więc "Bór Wegnera". Źr: ibidem, str. 45.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #158 dnia: Lutego 05, 2013, 05:01:32 »
Panie Łukaszu! Nie mam - i nie umiem znaleźć tej książki: Die Forst-, Flur- und Gewässernamen der Ueckermünder Heide. Heinrich Bosse. Może źle szukam. Pan widocznie ma do nie dostęp.
Zatem mam prośbę. Proszę łaskawie przytoczyć pełne niemieckie zdanie (fragment), z którego wynika, że "Tanger to określenie dla boru". Będę zobowiązany, bo możliwe są i inne tłumaczenia. Oczywiście nie mówimy o porcie w Afryce. Ale termin "Fluss" - spotkałem.
Pozdrawiam i dziękuję.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #159 dnia: Lutego 05, 2013, 07:34:12 »


Dzięki Panie Janie za zmuszenie mnie do spojrzenia na ten tekst raz jeszcze.
ZenO, przytaczając polskie źródła, mówi, że określenie Tanger to raczej określenie dla lasu (iglastego) niż dla boru. Ja korzystając ze słowników internetowych uzyskałem takie tłumaczenie. Ale rację ma ZenO. Teraz to zrozumiałem.
Proszę spojrzeć na ostatnie zdanie pierwszego akapitu. Parafrazując: to co w osiemnastym wieku było Horstem jest obecnie Tangerem. A więc las! Dla jednego i drugiego słowa tłumaczeniem w naszym wypadku jest "las".
Horst- jedno z jego określeń to przecież też las. W Haffhorst mamy więc nie gniazdo czy  klif. I w tym samym miejscu użycie dwóch określeń do opisu :Horst i Tanger!
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #160 dnia: Lutego 05, 2013, 08:19:30 »
Kolejno:

Najpierw serdecznie dziękuję za skan.
Co do meritum? Na pewno chodzi o las iglasty (Nadelwald). Ale reszta uwag autora jest dla mnie pod sporym znakiem zapytania. Twierdzi on, że słowo Tanger jest w powszechnym użyciu (wśród fachowców) i zastąpiło dawniejsze Horst.
E tam, panie Bosse. Tego słowa w zasadzie nie ma w żadnym znanym słowniku, z Dudenem na czele. O wersjach drukowanych typu Wielki Słownik Niemiecko - Polski, nawet nie ma co wspominać.
Terminu nie znają przedwojenni kartografowie (Meßtischblatty). Wg nich uparcie jest Horst i Haffhorst. Zatem coś tu nie gra i to mocno nie gra. Spójne jest tylko wyjaśnienie Bosse oraz oznaczenie na szkicu "Wegners Tanger". To akurat się zgadza, również co do miejsca. Wynika stąd, że Wegner nabył szmat lasu i tam się pobudował. Ale twierdzenie Bosse, że Horst to Tanger jest - jak dla mnie - wyssane z palca. Wszak Horst ma wiele więcej znaczeń, które zachowały się i są w użyciu do dziś. Coś się panu Bosse pomyliło lub mówił bardzo lokalnym slangiem.
Raz jeszcze dziękuję - J. A.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #161 dnia: Lutego 05, 2013, 11:32:11 »
Bosse zasługuje jednak na pochwałę, tak jak  i nauczyciel Müsbeck z Jatznick, który pracę nad nazwami terenowymi regionu zaczął w 1929 r. Po jego śmierci zajęła się tym komisja historyczna "Landeskundlichen Forschungstelle der Provinz Pommern", która prace zakończyła w 1935 r. Nazwy terenowe, które ustaliła komisja na podstawie materiałów źródłowych są z całą pewnością nazwami historycznymi. Dla naszego "Tangeru" istotny jest także zapis poniższy:



Jak widać określenie to było swego czasu jednak dosyć powszechne i dotyczyło nie lasu w ogóle, ale  enklaw w lesie iglastym, których charakter był dookreślony przez drugi człon nazwy. Określeń, które występowały regionalnie i zapewne jak wiele innych odeszło w niebyt wraz ze zmianami językowymi.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #162 dnia: Lutego 05, 2013, 11:43:11 »
Dzięki Panie Zenonie, mamy zatem do czynienia z bardzo specjalistyczną (więc i wąską) terminologią. Dlatego nie widzę możliwości (a to sugerował lukasz-s), aby uznać, że słowo "Tanger" zastąpiło w powszechnym użyciu termin "Horst", choć tak to przedstawia Bosse. Owszem, zapewne, ale wąskim kręgu profesjonalistów zajmujących się lasem i jego osobliwościami.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #163 dnia: Lutego 05, 2013, 12:48:33 »
Ale dlaczego nie? Przecież takie zmiany na tle Niemiec ukazuje Bosse. Horst mógł, jako osada, smolarnia, powstać w XVI czy XVIIw., kiedy w użyciu było określenie Horst. W XXw. funkcjonował już Tanger- stąd powstały po 1900 roku, "Wegners Tanger". Taka "wąska" terminologia nie musiała wcale być używana popularnie; mogli używać jej leśnicy. W końcu pojawia się w opracowaniu na temat Staatsforst Ziegenort.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #164 dnia: Lutego 05, 2013, 18:25:32 »
Widzę, że czeka nas znów dysputa na temat metody, ruchliwości umysłu i wielości bytów. Nigdzie, poza wskazanymi źródłami, takich określeń nie ma. Mam dwa Meßtischblatty. 1911 i 1936.
Pierwszy:
[img=http://img836.imageshack.us/img836/6715/2352althagen1911.th.jpg]
Drugi:
[img=http://img21.imageshack.us/img21/2903/2352althagen1936.th.jpg]
W obu przypadkach wyjaśnienie:
[img=http://img138.imageshack.us/img138/2656/opis1936.th.jpg]
Chyba dam na Mszę św. za duszę mnicha Wilhelma Ockhama... To ten od "niemnożenia bytów".
Po staremu pozdrawiam.