Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik  (Przeczytany 1613184 razy)

Offline stokrotka84

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 464
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #555 dnia: Listopada 06, 2014, 13:57:29 »
460 zł zwrotu - wieżowiec w zasobach SM Chemik  mieszkanie szczytowe
A przy jakiej zaliczce miesięcznej pobieranej na poczet c.o ....jeśli można spytać ?


z ostatniej czynszówki wynika że 82,58 zł miesięcznie. Rozliczenia nie widziałam gdyż jest u nowego lokatora.

Offline Ciekawy

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #556 dnia: Listopada 06, 2014, 19:08:45 »
Sam pomysł spotkania dobry,można by się powymieniać pomysłami na wyjście z sytuacji "kary"  za zdjęcie pokręteł działających na niekorzyść lokatorów.
Tylko jeśli spotkanie ma byc w klubie HDK,gdzie prezesem jest  mąż pani vice prezes SM  Zielińskiej,to jest to  przysłowiowy strzał  w kolano.....

Na razie nie ma podpisu......

Offline heineken

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 456
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #557 dnia: Listopada 07, 2014, 06:49:07 »
z ostatniej czynszówki wynika że 82,58 zł miesięcznie. Rozliczenia nie widziałam gdyż jest u nowego lokatora.

A można wiedzieć ile metrów mieszkanie ? bo ja płacę miesięcznie 140zł i już mnie to zaczyna wkur...ć

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #558 dnia: Listopada 07, 2014, 10:58:07 »
Sam pomysł spotkania dobry,można by się powymieniać pomysłami na wyjście z sytuacji "kary"  za zdjęcie pokręteł działających na niekorzyść lokatorów.

Pomimo, że mnie problem nie dotyczy – uważam podobnie.

Tylko jeśli spotkanie ma byc w klubie HDK,gdzie prezesem jest  mąż pani vice prezes SM  Zielińskiej,to jest to  przysłowiowy strzał  w kolano.....

Moim zdaniem troszkę z tym strzałem przesadziłeś. Ja uważam, że gdziekolwiek takie spotkanie by się nie odbyło to nie ma szans na to, aby ustrzec je przed udziałem w nim „delegata” zarządu. Poza tym każdy z zainteresowanych może przecież zorganizować i wskazać inne miejsce. Ja tego spotkania nie organizuję. Zostałem tylko poproszony o przekazanie tej informacji na forum i to zrobiłem. Jeżeli do spotkania dojdzie, niezależnie od tego gdzie ono się odbędzie, to zamierzam wziąć w nim udział - ale tylko z ewentualnym głosem doradczym.

Osobiście, nie miałbym nic przeciwko temu, aby inicjatywą w zorganizowaniu tego spotkania wykazał się któryś z członków Rady Nadzorczej! Przecież rozwiązanie tego sporu powinno leżeć w ich statutowym interesie!!! Nie mówiąc już nic o moralnym obowiązku!!!
« Ostatnia zmiana: Listopada 07, 2014, 11:06:36 wysłana przez Wojtek Dudek »

Offline stokrotka84

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 464
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #559 dnia: Listopada 07, 2014, 13:35:46 »
z ostatniej czynszówki wynika że 82,58 zł miesięcznie. Rozliczenia nie widziałam gdyż jest u nowego lokatora.

A można wiedzieć ile metrów mieszkanie ? bo ja płacę miesięcznie 140zł i już mnie to zaczyna wkur...ć


 metraż niewielki  bo tylko 38 m2

Offline naftor

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 180
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #560 dnia: Listopada 07, 2014, 15:44:48 »
Znaleziony w sieci wyrok sądu w sprawie złego naliczania kosztów c.o.

Działając w interesie publicznym, w szczególności na rzecz członków spółdzielni mieszkaniowych, udostępniamy wyrok białostockiego sądu rejonowego w sprawie rozliczenia kosztów ogrzewania.
 

Spółdzielnia zażądała 7022,62 zł za ogrzewanie lokalu o powierzchni 42,98 m2 na podstawie rozliczenia sporządzonego w oparciu o podzielniki ciepła i proporcję rozliczenia 50:50 (po połowie koszty stałe i koszty rozliczane podzielnikami). Sąd rejonowy w wyroku uwzględnił opinię biegłych wskazującą na błędy w stosowanym systemie rozliczania i zredukował kwotę roszczenia.

Orzeczenie dotyczy narastającego problemu kominowych dopłat za c.o. naliczanych spółdzielcom używającym ogrzewania. Dopłaty powstają wskutek wymuszonych biedą zachowań pozostałych użytkowników mieszkań, którzy coraz powszechniej w ogóle nie korzystają z centralnego ogrzewania lub korzystają w minimalnym zakresie. Nasilające się zubożenie społeczności prowadzi do sytuacji, że większość użytkowników mieszkań ma często całkowicie zakręcone kaloryfery, a tylko niektórzy, np. chorzy, rodziny z małymi dziećmi, osoby mieszkające w lokalach narożnych, z przymusu włączają grzejniki. Stan ten w połączeniu z błędnym systemem (aż 50% kosztów rozliczane podzielnikami) prowadzi do naliczania kominowych dopłat tym, którzy mają wyższe wskazania na podzielnikach. Niejednokrotnie okazuje się, że cała kwota kosztów zmiennych jest w związku z tym rozdzielana np. tylko między kilka mieszkań (ze wskazaniami niezerowymi) w danym budynku zamiast kilkudziesięciu pozostałych, które w rzeczywistości grzały się z pionów i przegród kosztem np. lokali narożnych i położonych na najwyższych kondygnacjach. W tych okolicznościach fatalna w skutkach jest przyjęta przed laty proporcja 50:50 (aż 50% tzw. kosztów zmiennych jest rozdzielane pomiędzy użytkowników, u których zarejestrowano niezerowe wskazania). W ekstremalnym przypadku możliwy jest wariant, że całość kosztów zmiennych rozliczanych podzielnikami może przypaść tylko jednemu lokalowi, gdyby w pozostałych odczyty były zerowe - wówczas dopłata sięgnęłaby np. 50 tys. zł.

Wyrok sądu rejonowego daje nadzieję osobom pokrzywdzonym kominowymi dopłatami na ograniczanie nieracjonalnych żądań spółdzielni mieszkaniowych będących skutkiem niedostosowania systemów rozliczania do realiów ekonomicznych i społecznych.

Offline naftor

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 180
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #561 dnia: Listopada 07, 2014, 16:25:41 »
A tu dla tych co się boją ze s.m. walczyć ;
Zgodnie z art.4 ust. 8 z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz.1222) członkowie spółdzielni, osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, oraz właściciele niebędący członkami spółdzielni mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej. W przypadku wystąpienia na drogę sądową ponoszą oni opłaty w dotychczasowej wysokości. Ciężar udowodnienia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na spółdzielni.

Offline Ciekawy

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #562 dnia: Listopada 07, 2014, 21:33:50 »
Czyli co,nie płacimy "kary",tylko czekamy  na sprawę w sądzie,?


Gorzej jak pozniej przyjdzie  zapłacić  wymagana przez spółdzielnię kwotę powiększoną o odsetki i koszta sądowe......
Na razie nie ma podpisu......

Offline Maniek72

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 192
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #563 dnia: Listopada 07, 2014, 23:00:50 »
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych: Art1 ust.1prim: "Spółdzielnia mieszkaniowa nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków..."
W odniesieniu do uchwały Rady Nadzorczej wprowadzającej zapis do regulaminu o naliczaniu ryczałtu w przypadku braku termostatów: Kodeks cywilny: Art.58 § 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.
§ 2. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Marian Lewandowski
Przewodniczący Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców Oddział Terenowy w Policach
tel. 605 578 616

Offline Power

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 560
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #564 dnia: Listopada 08, 2014, 07:36:58 »
W ekstremalnym przypadku możliwy jest wariant, że całość kosztów zmiennych rozliczanych podzielnikami może przypaść tylko jednemu lokalowi, gdyby w pozostałych odczyty były zerowe - wówczas dopłata sięgnęłaby np. 50 tys. zł.
Ten fragment oddaje całość problemu w SM dotyczących ogrzewania mieszkań i, co za tym idzie - problemu z zagrzybionymi lokalami, a czasem całymi budynkami, których koszty remontów ponosimy wszyscy. Bez względu na położenie mieszkania (piętro czy strona nasłoneczniona) i tak dzielimy się kosztami wszyscy! A jak wszyscy, to - tak uważam - jestem za tym, aby rozliczenia były ryczałtowe, jak choćby w SM Odra czy Nauczyciel. Tam lokatorzy mają przez cały okres grzewczy włączone (możne nie na full, ale i tak maja gorąco w mieszkaniu) kaloryfery i na koniec mają zwroty po kilkaset zł. Dochodzi do tego jeszcze korzyść z dogrzania całego budynku, a poprzez to wyzbycia się wilgoci. Inną kwestią jest gospodarowanie środkami zaoszczędzonymi (mniejszy koszt, a może docelowo zerowy usuwania wilgoci z budynku - należy pamiętać, że nie są to nowe osiedla - SM Chemik) w ten sposób przez naszych rządzących SM. I jeszcze jedno, o ryczałcie; rozmawiałem z kilkoma osobami mieszkającymi w zasobach SM Odra i Nauczyciel w sprawie przejścia z podzielników na ryczałt. Okazało się, że w głosowaniach ryczałt przeszedł tzw. "rzutem na taśmę", ale osoby (najwięksi oportuniści) które za nic w świecie nie chciały ryczałtu (duże zwroty), teraz twierdzą, że to był strzał w dziesiątkę i nie chcą powrotu do podzielników. Przyznały także (i biorę za te słowa pełna odpowiedzialność), że w poprzednich systemach rozliczeniowych (podzielniki) często wolały ubrać się cieplej, żyć w niekomfortowych warunkach klimatycznych i mieć wychłodzone mieszkanie, niż włączyć kaloryfer. Myślały, że w ten sposób zaoszczędzą Bóg wie ile kasy. Mówiły także, iż bały się włączać ogrzewanie bo zapłacą krocie (patrz nasza SM Chemik). Po przejściu na ryczałt otworzyły im się oczy, ale to opisałem wyżej.
Nigdy nie nurkuj do mętnej wody!

Offline Ciekawy

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #565 dnia: Listopada 08, 2014, 09:33:18 »
Też uważam że to dobry pomysł,z tym że nie na ryczałt a rozliczenie od metra kwadratowego.
opłaty  ryczałtowe są w spółdzielni Chemik wzięte z kosmosu,prawie 11 zł  za metrX60 metrów to 660zł miesięcznie.
To prawie  8000 zł  rocznie za średnie  mieszkanie  w zasobach spółdzielni.
 Wielka szkoda że w ankiecie  za zmianą opowiedziało się tak mało osób.U nas w klatce na przykład  20 procent...

Na razie nie ma podpisu......

Offline Power

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 560
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #566 dnia: Listopada 08, 2014, 09:53:03 »
Też uważam że to dobry pomysł,z tym że nie na ryczałt a rozliczenie od metra kwadratowego.
opłaty  ryczałtowe są w spółdzielni Chemik wzięte z kosmosu,prawie 11 zł  za metrX60 metrów to 660zł miesięcznie.
To prawie  8000 zł  rocznie za średnie  mieszkanie  w zasobach spółdzielni.
 Wielka szkoda że w ankiecie  za zmianą opowiedziało się tak mało osób.U nas w klatce na przykład  20 procent...

Nie myl ryczałtu jako 100% w SM z tym, co jest teraz. Obecny cena jest ceną zaporową liczoną właśnie od metra kw., po to aby "zmusić" mieszkańców do podzielników. W innych, zryczałtowanych SM rozkłada się koszt ogrzewania - ryczałt na wszystkich, wiec jest dużo niższa opłata. Jak wspomniałem we wcześniejszym poście, w SM odra i nauczyciel te koszty są nie większe, a mniejsze na osobę. Oni także płacą zaliczki comiesięczne wcale nie wyższe od naszych i maja zwroty.
« Ostatnia zmiana: Listopada 08, 2014, 09:55:09 wysłana przez Power »
Nigdy nie nurkuj do mętnej wody!

Offline Ciekawy

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #567 dnia: Listopada 08, 2014, 10:24:02 »
Nie mylę. W Odrze  mieszkancy płacą od metra kwadratowego,ryczałt  to nazwa skrótowa-niepoprawna. Można o tym przeczytać w wypowiedziach mieszkańców Odry we wcześniejszych postach.


Tu jest wynik ankiety w  Chemiku dotyczący przejścia z podzielników na rozliczeie według powierzchni  użytkowej  lokalu,tj. od metra kwadratowego.


http://www.smchemik.tstd.pl/files/komunikat267.pdf
Na razie nie ma podpisu......

Offline Power

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 560
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #568 dnia: Listopada 08, 2014, 11:26:16 »
Tu jest wynik ankiety w Chemiku dotyczący przejścia z podzielników na rozliczeie według powierzchni  użytkowej  lokalu,tj. od metra kwadratowego.
Tak, znam te wyniki i bardzo mnie zmartwiły. Masz rację z "ryczałtem", tyle, że to nie jest rząd tej wielkości, co teraz dla nielicznych "nieszczęśników" rozliczanych poza podzielnikami.
Nigdy nie nurkuj do mętnej wody!

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #569 dnia: Listopada 08, 2014, 12:50:49 »
Też uważam że to dobry pomysł,z tym że nie na ryczałt a rozliczenie od metra kwadratowego.

A ja uważam wręcz odwrotnie - że to zły pomysł! Przyjęło się tu na forum, że na poparcie różnych pomysłów przytacza się całkowicie teoretyczne argumenty, które z rzeczywistością mają niewiele wspólnego. Przykład: "w Odrze mają ryczałt i też mają po 200-300 zł zwrotu i mają cały czas ciepło". To nie jest argument! Proszę sobie porównać rachunek kosztów i zysków w obydwu przypadkach obracając się w przestrzeni wiarygodnych cyferek i liczb a dopiero potem głosić tezy jako twierdzenia. Ja taki szacunkowy rachunek dla mojego mieszkania zrobiłem i wiem, że zmieniając obecny system na zryczałtowany dopłaciłbym do tego interesu ok. 500-700 zł rocznie + koszty instalacji ISOE i do tego bezcelowo, ponieważ ciepła więcej nie potrzebuję i temperatury w mieszkaniu też nie zamierzam podnosić (22 st. C. mi wystarcza w zupełności). Gdzie zatem ukryta jet ta rzekoma korzyść dla mnie?
A co do grzybów, to pragnę tylko zauważyć, że niskie temperatury, wbrew niektórym  sugestiom, nie sprzyjają rozwojowi grzybów!
« Ostatnia zmiana: Listopada 08, 2014, 12:57:49 wysłana przez Wojtek Dudek »