Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - jakub_m

Strony: 1 [2] 3 4 ... 19
16
Historia / Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« dnia: Grudnia 12, 2014, 11:26:04  »
Pytanie do forumowiczów: czy wiecie, w którym konkretnie miejscu w pobliżu dzisiejszej ul. Piłsudskiego mieścił się drewniany barak, który w latach 50-tych postawiono tam na cele kulturalne. Został on zbudowany w oparciu o materiały zdemontowane z obiektu mieszczącego się na polickiej plaży nad Domiążą. Służył m.in. działalności kulturalnej ośrodka wychowawczego (w tym Grekom), działało w nim kino. Czy ma ktoś zdjęcia? Szerszą wiedzę?

17
Historia / Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« dnia: Grudnia 10, 2014, 20:59:37  »
Bohaterow Westerplatte.

Dziękuję! A w którym miejscu/budynku działała tam w latach 50-tych placówka szkolna?

18
Historia / Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« dnia: Grudnia 10, 2014, 00:16:02  »
POPRAWKA: która obecnie ulica miała za PRLu patrona w postaci Bolesława Bieruta?

19
Historia / Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« dnia: Grudnia 09, 2014, 20:58:26  »
Która to dziś za PRLu miała patrona Bieruta?

20
Historia / Odp: [Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« dnia: Lipca 23, 2014, 09:50:03  »
Odświeżam temat - co prawda to nie gmina Police, lecz powiat policki, ale pewien całkiem aktywny archeolog z tego obszaru rozkręcił się na całego:


Siadło Górne: http://radioszczecin.pl/4,113939,archeolog-z-przeclawia-zbada-osade-sprzed-naszej
Będargowo: http://archeowiesci.pl/2013/05/17/najstarsze-slady-sredniowiecznego-bedargowa
Warzymice: http://radioszczecin.pl/1,113804,odkrycie-pod-szczecinem-to-warzymickie-pompeje-z


Archeolog pochodzi z Przecławia. I pewnie szczególny stosunek do swojej okolicy sprawia, że kopie gdzie może :-)


Swoją drogą słyszałem, że w okolicach Świdwia (Bolków) na pewno kopali na przestrzeni ostatnich lat, nie wiem czy teraz kopią, ale na pewno mają kopać. Ponoć można uczestniczyć w działaniach w ramach praktyki...


21
Historia / Odp: [Mścięcino] Kolejka wąskotorowa
« dnia: Maja 20, 2014, 13:15:36  »
Miałem na myśli pozyskiwanie jakiś surowców, ale w okresie wojennym.
Nie widzę natomiast zasadności budowania takiej kolejki tylko na cele aprowizyjne, to zakrawałoby na swoistą fanaberię właściciela. No chyba, że pełniła jednocześnie rolę rekreacyjną. Ale nie ma jej ani na pocztówkach, ani szerzej w materiałach...

22
Historia / Odp: [Mścięcino] Kolejka wąskotorowa
« dnia: Maja 20, 2014, 00:12:37  »
Cele przemysłowe: ziemia, drzewo, przekonywujące. Ale do budowy samego młyna? Nie takie obiekty i nie w takim terenie budowano bez pomocy szyn.
Fakt, że kolejka nie funkcjonowała szerzej w dostępnych materiałach (a jako obiekt rekreacyjny byłaby okoliczną atrakcją) świadczyć może na rzecz tezy o jej wojennej genezie...

23
Historia / Odp: Odp: [Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« dnia: Maja 16, 2014, 11:19:50  »
Jeżeli wszystkie znaki mówią (DZIĘKI TOBIE) że tamtędy jeździła kolejka to w mojej głowie kołatają się dwa sposoby przemieszczania wagoników.
Pierwszy na zasadzie kolejki linowej za pomocą lin wciągowych zobacz galerię-  http://www.pkl.pl/parkowa/Galeria
Wszystko możliwe że w obok Komarzego Młyna był budyneczek do obsługi tejże kolejki.I miał status obiektu militarnego.
Drugi-kolej zębata co wydaje się aż nieprawdopodobne ale...

Albo dużo bardziej prozaicznie - wagony mogły ciągnąć konie. Nie musiałyby to też być stricte wagony, a jedynie platformy z siedziskami.

24
Historia / Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« dnia: Kwietnia 24, 2014, 11:40:53  »
Policka Amazonka, strugi, cieki, kanały, młyny w najnowszym wpisie na blogu: http://pomorze24.blogspot.com/

25
Historia / Odp: Odp: [Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« dnia: Marca 25, 2014, 11:21:42  »

Wystarczy spojrzeć na początek tego tematu - jest tam już wymiana zdań na temat rzekomej kolejki wąskotorowej.


Cytuj
Wg. opisu jednego z pionierów w ksiązce "Oni byli pierwsi", w Mścięcinie istniała kolejka wąskotorowa, która miała swój początek przy ostatnim domu przy ul. Nadbrzeżnej i docierała do gospody/młyna Mückenmühle. Czyli coś o wartości czysto rekreacyjnej.


Parę wpisów wcześniej pojawiła się kolejna sugestia, co do jej istnienia, co nie jest nieprawdopodobne. Kiedyś funkcjonowały kolejki parkowe o bardzo wąskim rozstawie:



26
Historia / Odp: [Święta] Pozostałości po FLAK-ach
« dnia: Marca 08, 2014, 08:02:45  »
Cytat: Domino
Dalej upieram się przy silosie do kiszenia
Podobne zbiorniki (bez widocznych na zdjęciach wejść bocznych) widziałem współcześnie w niemieckich gospodarstwach.

A takie coś znajduje się przy byłym majątku Schwabach: https://imageshack.com/i/mukghxj

27
Historia / Odp: [Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« dnia: Marca 03, 2014, 08:53:54  »
O, fajna wizja w terenie. Polecam jeszcze raster na Geoportlau, tam też fajnie widać koncepcję tego założenia i można zwymiarować sobie dokładnie powierzchnię. Wyszło mi całe przewyższenie 0,6 h, niemalże identycznie, jak to grodzisko w Łęgach. One są dość podobne do siebie pod względem koncepcji - ich ochronę stanowiły otaczające je grzęzawiska/bagna, stąd nie są wysokie. Nie sądzę, by to pełniło jakieś funkcje obronne, może to była jakaś osada śródleśna, gospodarcza, pełniąca służebną rolę w stosunku do jakiegoś większego ośrodka? To pytanie do specjalistów :-)

28
Historia / Odp: [Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« dnia: Marca 01, 2014, 18:19:06  »
Łukasz, wydaje mi się że warto byłoby wlasnie dr Krajewskiego podpytać o możliwości prowadzenia/wznowienia działań archeologicznych, w tym np. miejscu. Zawsze to coś nowego w poznaniu dziejów tej ziemi.

Swoją drogą - mając na myśli ew. słowiański rodowód tego grodziska - ciekawe jest to, ze ostatnimi laty w moim przekonaniu Niemcy bardziej przykładają się do odkrywania słowiańskiej historii terenów miedzy Odrą i Łabą niz my. Szperajac w temacie natknalem się na sporo świeżej daty materiałów i działań po drugiej stronie. U nas nie odczuwa się takiej dynamiki.

Przy okazji smaczek z Der Spegiel:
http://wissen.spiegel.de/wissen/image/show.html?did=50620289&aref=image036/2007/03/20/ROSPCG200700100360038.PDF

29
Historia / [Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« dnia: Lutego 24, 2014, 10:02:36  »
Podaję link do mapy z lokalizacjami grodzisk słowiańskich na terenie funkcjonowania plemienia Wkrzan - jego osią jest rzeka Wkra:

https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=z8R3NY7O67YY.kzTrAkMFbe0E

To nie jest pełny zbiór, raczej przyczynek do radosnej zabawy w archeologię lotniczą, którą dzięki Wielkiemu Bratu Google może uprawiać dziś każdy z nas. Polecam przyjrzenie się grodziskom. Niektóre mają naprawdę fantastyczne założenia, jak np. to w Plöwen, gdzie funkcjonowało obok siebie parę punktów grodowych.

Przy okazji - tu pojawia się ciekawy niuans historyczny. Otóż plemię Wkrzan, w którego posiadaniu znajdowała się ta ziemia, należało do rodziny Słowian Połabskich, a konkretniej - funkcjonowało w ramach Związku Wieleckiego, jednej z najsilniejszych grup istniejących między Łabą i Odrą. Pierwotne plemiona pomorskie funkcjonowały od prawego brzegu Odry na wschód. Dopiero w efekcie społecznych i politycznych przeobrażeń na tym obszarze o ziemiach leżących na zachód od Odry zaczęto mówić w kontekście państwa pomorskiego. Ciekawa historia, zwłaszcza gdy pojawiają się w niej dość agresywnie poczynający sobie Polanie, którzy wypracowując dostęp do morza ścierali się także właśnie z Wkrzanami.

Wracając do badań archeologicznych - w publikacji wydanej z okazji 750-lecia Polic jeden z autorów odniósł się właśnie do kwestii realizacji działań w terenie, trafnie to opisując: są one przeprowadzane w ramach konkretnych badań danego naukowca. Jeśli znajdzie się jakiś, który zechce akurat doktoryzować się z popiołów Wkrzan - to będziemy mieli szczęście. Takie szczęście miał niedawno Lubin: http://ikamien.pl/artykuly/3402/ No ale temat był sensacyjny, bo tam pojawił się Otton z Bambergu.

30
Historia / [Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« dnia: Lutego 22, 2014, 19:00:00  »

Strony: 1 [2] 3 4 ... 19