Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2458) : eval()'d code on line 205
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Domino

Strony: 1 ... 7 8 [9]
121
Historia / [Police] Podpis komendanta Pommernlager
« dnia: Październik 05, 2009, 00:19:39  »
Dokument datowany na 19 grudnia 1944 roku, na którym znajduje się podpis ówczesnego komendanta Pommernlager - tylko jakiego?Może tutaj uda się to ustalić.Pozdrawiam

122
Historia / [Police] Tiefbauarbeiter - Pracownik z Bremerhaven
« dnia: Październik 04, 2009, 23:58:25  »
Dowód dla obcokrajowca (robotnika przymusowego) z obozu Bremerhaven, upoważniający do naprawy obuwia w zakładzie szewskim w Hydrierwerke Pölitz.Interesuje mnie natomiast określenie wpisane w rubryce zawód: Tiefbauarbeiter czyli dosłownie robotnik budownictwa podziemnego.

Czy chodzi tu o instalacje kanalizacyjne, fabryczne czy może o jeszcze co innego?
Pozdrawiam

123
Historia / [Police] Zdjęcie z budowy Hydrierwerke
« dnia: Październik 02, 2009, 19:58:08  »
Witam,

Ciekawe zdjęcie przedstawiające instalacje zbiorników ciśnieniowych.Fotka znajduje się w książce "Der Vierjahreplan", Nr.17, Berlin 1939 - strona 1013.
Pozdrawiam

124
Historia / [Police] Sentymentalna podróż do dzieciństwa
« dnia: Lipiec 02, 2009, 22:01:22  »
Witam,

Chciałbym nawiązać do artykułu zamieszonego przez p.Jana Mature na jego internetowym blogu ( http://police750.blogspot.com/2009/06/sentymentalna-podroz-do-dziecinstwa.html ).

Konkretnie chodzi mi o następujący fragment "... Odnaleźliśmy fundamenty Waldhalle w Lesie Mścięcińskim.."

Otóż owa leśna restauracja Waldhalle jak chyba powszechnie wiadomo została wybudowana w 1904 roku, taka data zresztą widniała na frontowej ścianie jeszcze niedługo po wojnie, budynek został następnie przemianowany na komendanture obozu fili w Stutthofie.Wcześniej, bo w 1863 roku istniała tu skromna pijalnia piwa.Budynek ten istnieje do dziś i mieszka w nim kilka rodzin, tak więc coś się tu nie zgadza ;)

Obejrzałem natomiast relacje w Teletygodniu z miejsca, w której owe funadmenty miały się znajdować.Otóż jedno z nich, bliżej miasteczka, po prawej stronie drogi z Polic do Szczecina było małym składem amunicji (charakterystyczne prostokątne "stanowisko" z kawałem betonowego stropu - tego na mapach z tamtego okresu nie zobaczymy), natomiast idąc kawałek dalej wzdluż drogi można zauważyć kilka lekkich konstrukcji ceglanych z cienką cementową wylewką - podłogą, typową dla drewnianych baraków.Czyżby pozostałości po żenskiej części obozu?Prawdopodobnie tak - według rysunku wykonanego przez jednego z więżniów tego obozu miejsce się zgadza.Z tego własnie obszaru kawałki cegieł zbierało państwo Soulard.

Ale być może to ja czegoś nie wiem...
Pozdrawiam

125
Historia / [Police] Obóz Hydro Bau - I
« dnia: Czerwiec 03, 2009, 17:56:24  »
Witam,

Chciałbym poruszyć chyba nieznany temat dotyczący obozu zbiorowego zakwaterowania dla cudzoziemców zwanym Hydro Bau - I.Czy wiadomo coś więcej na ten temat?Znalazłem zaledwie kilka wzmianek na jego temat m.in. , iż przez pewien czas mieścił się w obecnym gimnazjum czyli byłym biurowcu na ulicy Tanowskiej - jednak to tylko poszlaki.

Na zdjęciu frankownica z danymi (niestety tylko połowa) robotnika zakwaterowanego w Hydro Bau I.Urodzonego 29 kwietnia 1907 roku, w Hydrierwerke zatrudniony od 26 maja 1940.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2009-06-03, 19:03 ]
Jako, że nie moge już edytowac postu.

"Część ludzi z obozu zwykłego (chodzi o Bremerhaven) ulokowano w Pommernlager oraz w budynku, zwanym Bau II (obecnie mieści się tam szkoła).."

Błąd w numeracji (I/II?) czy może istniał jeszcze jeden taki obiekt?


Pozdrawiam

126
Historia / [Police] Zachowana syrena przeciwlotnicza
« dnia: Czerwiec 01, 2009, 21:39:31  »
Czego to ludzie nie mają na strychach - na zdjęciu niemiecka ręczna syrena przeciwlotnicza.Wyprodukowana w 1939 roku przez Jurk Sirenen Fabrik z wojskowymi odbiorami (biciami).Co ciekawe jest sprawna i ładnie wyje :) Używana m.in. do ogłaszania alarmu przy stanowiskach artylerii przeciwlotniczej.


Pozdrawiam

127
Turystyka / [Police/Szczecin] Noclegi w Policach i w Szczecinie
« dnia: Luty 28, 2009, 00:33:31  »
Witam,

Poszukuje jakiegoś taniego noclegu dla kolegi, który ma tu przyjechać z dalekich stron :) W Policach podejrzewam nic taniego nie ma, a w Szczecinie?Proszę o pomoc.


Pozdrawiam

Strony: 1 ... 7 8 [9]