Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2458) : eval()'d code on line 205
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Domino

Strony: [1] 2 3 ... 58
1
Historia / Odp: [Police] Policki Blog Historyczny
« dnia: Sierpień 20, 2019, 14:50:36  »
Dziękuje Kuba :) Oczywiście jestem otwarty na wszelkie sugestie.

2
Historia / [Police] Policki Blog Historyczny
« dnia: Sierpień 20, 2019, 13:25:49  »
Zapraszam wszystkich zainteresowanych "Facebookowiczów" do nowego blogu historycznego poświęconemu historii naszego miasta oraz okolic. Powstał on w wyniku znacznego spadku aktywnych użytkowników działu Historia i przeniesieniu się do portalu społecznościowego. Jego głównym celem jest zachęcenie do zainteresowania się naszą lokalną historią oraz jej propagowaniem. Może w nim pisać każdy, po zatwierdzeniu postu przez administratora, byle związane było z dziejami Polic i okolic. Zapraszam wszystkich do udzielania się i pisania jak najwięcej, gdyż jest to blog stworzony dla Was. Pozdrawiam Dominik W.
3
Przesyłam fragment artykułu, który ukazał się w gazecie.Poszukiwania rodzin - osób związanych z lokalną historią są niezwykle emocjonujące i bardzo wciągające.

W tamtym roku udało mi się skontaktować z rodziną wyższego funkcjonariusza Gestapo z Frankfurtu, którego oddelegowano na kilka miesięcy do AEL Hagerwelle. Wymieniłem z nimi zaledwie kilka maili, gdyż nie chcieli mieć z nim nic wspólnego. W dodatku wchodziły tu również wątki obyczajowe. Za to dzięki niemieckim Archiwum i Instytucjom (pomogła mi tu m.in. Prokuratura) udało się wyjaśnić i ustalić całą jego historie. Przy najbliższej okazji wątek dokładnie przedstawię w ramach prelekcji. Bardzo ciekawa historia. A wszystko zaczęło się od zdobytej karty pocztowej z Hagerwelle ...

4
„Oświadczam, że kwestionariusz powyższy wypełniłem najsumienniej. Wiadomo mi, że fałszywe podania spowodują środki karne od strony władzy policyjnej. O rozporządzeniach i ustawach obowiązujących w Rzeszy jakoteż o obowiązkach wynikających z mego stosunku pracy i o skutkach przeciwdziałania wobec nich, dokładnie mi objaśniono“ – m.in. oświadczenie o takiej treści podpisał p.Paradowski Zygmunt 18 lipca 1940 roku. Była to standardowa procedura podczas rejestracji nowo przybyłych robotników cudzoziemskich w tym przymusowych przez Prezydium Policji w Szczecinie. Dnia 8 czerwca 1940 roku został przywieziony z transportem polskich robotników przymusowych, których wywieziono ze swoich mieszkań. Trafił on następnie do obozu zbiorowego zakwaterowania Pommernlager w Policach, gdzie zatrudniony został w Fabryce Benzyny Syntetycznej (Hydrierwerke Pölitz AG. Stettin-Pölitz) na stanowisku ślusarza. Paradowski Zygmunt urodził się 5 października 1913 roku w Berlinie. Z zawodu był ślusarzem. Katolik. Żonaty, posiadający jedno dziecko. Zamieszkały w Ostrowite (Osterbitz Kreis Thorn). Na zdjęciu widać po prawej stronie klapy naszywkę z literą P (Polen), którą obowiązkowo musieli nosić wszyscy Polacy oraz numer rejestracyjny 191 umieszczony na drewnianej podpórce z wymiennymi cyframi. Z formularza wynika, że w Berlinie mieszkał od 1913 do 1918 roku. Po zakończonej rejestracji wydano mu Kartę Pracy (Arbeitskarte Nr 80/201).Rodzina nie znała jego wojennych losów i była bardzo zaskoczona nieznanymi szczegółami z życia p.Zygmunta w czasie niemieckiej okupacji. Jak twierdzą nie opowiadał często o czasach wojny, bo bardzo mocno to przeżywał i nikt go nie pytał o szczegóły. Zmarł w 1979 roku w wieku 66 lat.5
Historia / [Police - Golub] Akcja poszukiwawcza robotników przymusowych
« dnia: Czerwiec 14, 2019, 21:31:53  »
Sprawa dojrzewała wprawdzie prawie rok, jednak spowodowana była innymi badaniami archiwalnym, które prowadziłem m.in. na temat Waldhalle. Otóż udało się odnaleźć pozostałości imiennych list transportowych z robotnikami przymusowymi oraz kontraktowymi do Hydrierwerke obejmujące lata 1940 - 1942.  Na pierwszy ogień poszły osoby z transportu polskich robotników przymusowych z rejonu Bydgoszczy, Torunia oraz Łodzi (91 osób), który przybył 8 czerwca 1940 roku do Polic. Z powodu moich rodzinnych więzów z Golubiem-Dobrzyniem k.Torunia (z tych okolic pochodzi moja najbliższa rodzina oraz rodzice) postanowiłem wystosować apel w sprawie poszukiwania rodzin 15 mieszkańców Golubia, którzy znaleźli się w tym transporcie. Z pomocą przyszła mi również lokalna gazeta "CGD", która wydrukowała w gazecie i opublikowała w internecie moją prośbę. Są już pierwsze sukcesy. Odezwał się do nas prawnuk jednego z robotników. Będę informował Was na bieżąco o sukcesach w poszukiwaniach.

Przesyłam apel:

https://golub-cgd.pl/artykul/poszukiwane-rodziny/700475?fbclid=IwAR04QeV6DlIE2Hk3PXeINRM6SgVq0yUfD2SUttTb5u9yIAqs6dWt4fVV7B0

Pozdrawiam
Dominik

7
Historia / [Police] Zmarł Jan Benedykt Koziński
« dnia: Czerwiec 02, 2019, 15:34:59  »
Jak podaje Magazyn Policki:

http://magazyn-policki.prv.pl/2019/05/31/zmarl-jan-benedykt-kozinski/

"Wczoraj, (30 maja), otrzymaliśmy informację, że 27 maja 2019 r., w wieku 96 lat, zmarł Jan Benedykt Koziński. Autor znanej książki „Przymuszeni z literą >P<„, wydanej nakładem Gminy Police w roku 2011. Zawiera ona niezwykle świadectwo łodzianina, rocznik 1923, pracownika przymusowego, który niemal cały okres II wojny światowej spędził w Pölitz, później został zmuszony do ucieczki z falą uchodzących Niemców, wreszcie szczęśliwie wrócił do rodzinnej Łodzi, gdzie spędził resztę życia.Przez lata utrzymywaliśmy z Nim żywy kontakt, ostatnią korespondencję wymieniliśmy z okazji tegorocznej Wielkanocy (...)".

8
Sprawy bieżące / Odp: [Police] ZCH Police
« dnia: Maj 06, 2019, 14:14:29  »
Płyta z Lenonem to była na 50 lecie całej GA, albo Puław, nie pamiętam.

Album oraz płyta z Lenonem zostały wydane na 50 lecie Zakładów Chemicznych "Police" S.A (1965 - 2015). Wówczas to zerwano z pierwotnie obchodzonym jubileuszem istnienia Zakładów od 1969 roku (19 lipca nastąpiło uroczyste pierwsze "uruchomienie" instalacji produkcyjnej Wytwórni Kwasu Siarkowego), natomiast przyjęto go od zarządzenia Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 26 listopada 1965 roku w sprawie "... utworzenia przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Zakłady Chemiczne "Police" - w budowie". Według mnie powinno się wrócić do tej pierwotnej daty.9
Historia / [Mścięcino] Prelekcja "Tajemnice Messenthiner Waldhalle"
« dnia: Kwiecień 11, 2019, 22:34:09  »
Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach - Dział Regionalny zaprasza wszystkich zainteresowanych historią regionu na prelekcję Dominika Wołyńskiego pt. „Tajemnice Messenthiner Waldhalle”. Na spotkaniu zostaną przedstawione wyniki badań autora dotyczące historii budynku, który w tym roku obchodzi 115 rocznicę budowy. Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane unikatowe zdjęcia pochodzące z albumu rodzinnego ostatnich właścicieli „Waldhalle” – rodziny Trester, z którymi autor nawiązał kontakt. W trakcie prelekcji będzie można również obejrzeć wystawę pamiątek związanych z „Waldhalle” m.in. karty pocztowe, dokumenty oraz firmową porcelanę.

Spotkanie w ramach cyklu „Regionalne spotkania z ludźmi z pasją …”, odbędzie się 26 kwietnia (piątek) 2019 o godz. 17 w Dziale Regionalnym przy ul. Wojska Polskiego 15 (I-piętro).     
Wstęp wolny - zapraszamy!

http://www.biblioteka.police.pl/n,dzial-regionalny-zaprasza-na-spotkanie-2?fbclid=IwAR3U3oA9CV4PKfY8nBuvQ3vitJiokQ6LZvqBt17tWwpBzRtPN-6hgFUgjcY

11
Sprawy bieżące / Odp: [Police] ZCH Police
« dnia: Grudzień 18, 2018, 14:59:43  »
Pani Aniu mam następujące pytanie.

Od stycznia 2019 roku rusza rządowy Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK), do którego zostaną zapisane wszystkie osoby pracujące w Z.Ch."Police". Rozumiem, że "nasz" Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) będzie nadal kontynuowany i niezależny od tego rządowego? Czy w styczniu będzie możliwość wypisania się od razu z tego rządowego PPK? Oświadczenia będą przyjmowane w Biurze Obsługi Pracownika? Dziękuję za odpowiedź.

12
Tematy różne / Odp: Bomba
« dnia: Grudzień 09, 2018, 19:51:15  »
No cóż, kolejny raz mieliśmy do czynienia z amerykańską bombą burzącą (ogólnego zastosowania) AN-M64 o wagomiarze oficjalnie 500 funtów, a właściwie 531 funtów (240 kg) wyposażoną w trzy zapalniki (dwa głowicowe przednie i jeden tylni). Sama waga materiału wybuchowego wynosiła 120 kg. Wypełniona była albo samym Trotylem lub Amatolem lub mieszanką 50/50 Trotylu z Amatolem. Ta znaleziona nie posiadała już tylnego statecznika.

Według niemieckiego raportu, chociażby podczas nalotu 29 maja 1944 roku dokonanego przez lotnictwo amerykańskie, zrzucono na Police 1100 bomb burzących, z czego 40 okazało się niewypałami i zostały przez Niemców usunięte. Oczywiście nie wszystkie odnajdywano, stąd takie niespodzianki. Bardzo ciekawie przedstawiają Niemcy statystyki z nalotu 20 czerwca 1944 roku, w którym na zrzuconych 8250 bomb burzących, nie wybuchło aż 477 (!!) - tyle odnaleziono. Takie dane dają do myślenia, ile jeszcze się może w okolicach Polic znajdywać niewybuchów tych rozmiarów.


Jako ciekawostka - zdjęcie przedstawiające saperów Wehrmachtu podczas usuwania niewybuchu bomby lotniczej w okolicy Polic.
(źródło www.flickr.com/photos/94791180@N06/16250526293).


13
Tematy różne / Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« dnia: Październik 30, 2018, 13:11:09  »
Wymagałoby to jednak wymiany zaworów. Te zainstalowane obecnie są zupełnie innego typu.

14
Tematy różne / Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« dnia: Październik 30, 2018, 07:49:27  »
Czy wymianę głowic trzeba zgłosić wcześniej do Spółdzielni? Czy spokojnie mogę rwać plomby :)

15
Historia / Odp: [Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów
« dnia: Maj 29, 2018, 11:50:41  »
;D

Tylko dlaczego są to jedyne dwa takie obiekty zaznaczone na całej mapie. Wieże widokową rozebrano w latach 20 i w poźniejszych wydaniach już sie nie pojawia. Natomiast ten pomnik to Kaisereiche. Hindenburgeiche był na skraju lasu, bardziej na prawo. Podejrzewam, ze ta mapa była sporządzana na podstawie kilku starych już wówczas map niemieckich oraz własnych naniesień - obszar Hydrierwerke i zbiorniki.

Strony: [1] 2 3 ... 58