Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Domino

Strony: [1] 2 3 ... 59
1
Historia / Odp: Tatynia
« dnia: Grudnia 14, 2023, 14:59:54  »
Tak, to strzelnica (Schießstand).

2
Sprawy bieżące / Odp: [Police] ZCH Police
« dnia: Września 29, 2021, 22:22:48  »
Spotkanie odnośnie negocjacji płacowych na rok 2021, z dnia 04.10.2021 zostało przeniesione na 08.10.2021

Żródło: mzzprc.com

3
Sprawy bieżące / Odp: Prace na skwerze
« dnia: Sierpnia 24, 2021, 00:33:39  »
Realizowany jest długo oczekiwany projekt wybiegu dla psów.

4
Historia / Odp: [Ogólne] Stary guzik niemiecki - pruski
« dnia: Czerwca 14, 2021, 23:43:26  »
Rzeczywiście, może to być pruski guzik urzędnika ze Szczecina. Jest dużo podobieństwo do tych ogólno-urzędniczych. Jest jeszcze możliwość, iż to pruski guzik liberyjny służby rodziny pochodzącej ze Szczecina. Na zdjęciu przedstawiam do porównania (zdjęcia guzików pochodzą z internetu).

Czy na rewersie guzika znajdują się sygnatury wytwórcy?

5
Historia / Odp: [Police] Pölitzer Consum u. Sparverein
« dnia: Listopada 12, 2020, 20:40:56  »
To herbowy tłok pieczętny z okresu XVIII - XIX wieku.

Nie mam pewności, ale po przejrzeniu herbiarza rodu pomorskich z 1843 roku mam pewien typ. Prawdopodobnie tłok należał do członka rodu VON SCHOENING. W centralnej części znajdują się inicjały właściciela (stawiam na T. i D.). Na zdjęciu możesz zobaczyć porównaniu obu herbów.

6
Historia / Odp: [Ogólne] Siedlice - Zedlitzfelde
« dnia: Listopada 09, 2020, 20:52:47  »
To wewnętrzny pieniądz zastępczy o nominale 10 Pfenningów pochodzący z kantyny okrętu SMS Strassburg. Możliwości jak się tutaj znalazł jest wiele. Mógł go zgubić marynarz, który przebywał np. na przepustce. Niekoniecznie musiał mieszkać w Siedlicach.
https://en.wikipedia.org/wiki/SMS_Strassburg

7
Historia / Odp: [Police] Pölitzer Consum u. Sparverein
« dnia: Listopada 09, 2020, 20:46:25  »
To nie jest pieniądz zastępczy, a XIX wieczny miedziany żeton do gry przedstawiający postać Merkurego (Boga handlu i złodziei z mitologi greckiej i rzymskiej), który siedzi przy beli towarów. FLOREAT COMMERCIUM po łacinie oznacza mniej więcej "kwitnie handel".

8
Historia / Odp: [Police] Schrony w Policach
« dnia: Września 29, 2020, 10:17:30  »
W zakamarkach forum pojawiały się wątki dotyczące schronów. Skorzystaj z opcji SZUKAJ.

9
Historia / Odp: [Police] Policki Blog Historyczny
« dnia: Sierpnia 20, 2019, 14:50:36  »
Dziękuje Kuba :) Oczywiście jestem otwarty na wszelkie sugestie.

10
Historia / [Police] Policki Blog Historyczny
« dnia: Sierpnia 20, 2019, 13:25:49  »
Zapraszam wszystkich zainteresowanych "Facebookowiczów" do nowego blogu historycznego poświęconemu historii naszego miasta oraz okolic. Powstał on w wyniku znacznego spadku aktywnych użytkowników działu Historia i przeniesieniu się do portalu społecznościowego. Jego głównym celem jest zachęcenie do zainteresowania się naszą lokalną historią oraz jej propagowaniem. Może w nim pisać każdy, po zatwierdzeniu postu przez administratora, byle związane było z dziejami Polic i okolic. Zapraszam wszystkich do udzielania się i pisania jak najwięcej, gdyż jest to blog stworzony dla Was. Pozdrawiam Dominik W.




11
Przesyłam fragment artykułu, który ukazał się w gazecie.



Poszukiwania rodzin - osób związanych z lokalną historią są niezwykle emocjonujące i bardzo wciągające.

W tamtym roku udało mi się skontaktować z rodziną wyższego funkcjonariusza Gestapo z Frankfurtu, którego oddelegowano na kilka miesięcy do AEL Hagerwelle. Wymieniłem z nimi zaledwie kilka maili, gdyż nie chcieli mieć z nim nic wspólnego. W dodatku wchodziły tu również wątki obyczajowe. Za to dzięki niemieckim Archiwum i Instytucjom (pomogła mi tu m.in. Prokuratura) udało się wyjaśnić i ustalić całą jego historie. Przy najbliższej okazji wątek dokładnie przedstawię w ramach prelekcji. Bardzo ciekawa historia. A wszystko zaczęło się od zdobytej karty pocztowej z Hagerwelle ...

12
„Oświadczam, że kwestionariusz powyższy wypełniłem najsumienniej. Wiadomo mi, że fałszywe podania spowodują środki karne od strony władzy policyjnej. O rozporządzeniach i ustawach obowiązujących w Rzeszy jakoteż o obowiązkach wynikających z mego stosunku pracy i o skutkach przeciwdziałania wobec nich, dokładnie mi objaśniono“ – m.in. oświadczenie o takiej treści podpisał p.Paradowski Zygmunt 18 lipca 1940 roku. Była to standardowa procedura podczas rejestracji nowo przybyłych robotników cudzoziemskich w tym przymusowych przez Prezydium Policji w Szczecinie. Dnia 8 czerwca 1940 roku został przywieziony z transportem polskich robotników przymusowych, których wywieziono ze swoich mieszkań. Trafił on następnie do obozu zbiorowego zakwaterowania Pommernlager w Policach, gdzie zatrudniony został w Fabryce Benzyny Syntetycznej (Hydrierwerke Pölitz AG. Stettin-Pölitz) na stanowisku ślusarza. Paradowski Zygmunt urodził się 5 października 1913 roku w Berlinie. Z zawodu był ślusarzem. Katolik. Żonaty, posiadający jedno dziecko. Zamieszkały w Ostrowite (Osterbitz Kreis Thorn). Na zdjęciu widać po prawej stronie klapy naszywkę z literą P (Polen), którą obowiązkowo musieli nosić wszyscy Polacy oraz numer rejestracyjny 191 umieszczony na drewnianej podpórce z wymiennymi cyframi. Z formularza wynika, że w Berlinie mieszkał od 1913 do 1918 roku. Po zakończonej rejestracji wydano mu Kartę Pracy (Arbeitskarte Nr 80/201).



Rodzina nie znała jego wojennych losów i była bardzo zaskoczona nieznanymi szczegółami z życia p.Zygmunta w czasie niemieckiej okupacji. Jak twierdzą nie opowiadał często o czasach wojny, bo bardzo mocno to przeżywał i nikt go nie pytał o szczegóły. Zmarł w 1979 roku w wieku 66 lat.



13
Historia / [Police - Golub] Akcja poszukiwawcza robotników przymusowych
« dnia: Czerwca 14, 2019, 21:31:53  »
Sprawa dojrzewała wprawdzie prawie rok, jednak spowodowana była innymi badaniami archiwalnym, które prowadziłem m.in. na temat Waldhalle. Otóż udało się odnaleźć pozostałości imiennych list transportowych z robotnikami przymusowymi oraz kontraktowymi do Hydrierwerke obejmujące lata 1940 - 1942.  Na pierwszy ogień poszły osoby z transportu polskich robotników przymusowych z rejonu Bydgoszczy, Torunia oraz Łodzi (91 osób), który przybył 8 czerwca 1940 roku do Polic. Z powodu moich rodzinnych więzów z Golubiem-Dobrzyniem k.Torunia (z tych okolic pochodzi moja najbliższa rodzina oraz rodzice) postanowiłem wystosować apel w sprawie poszukiwania rodzin 15 mieszkańców Golubia, którzy znaleźli się w tym transporcie. Z pomocą przyszła mi również lokalna gazeta "CGD", która wydrukowała w gazecie i opublikowała w internecie moją prośbę. Są już pierwsze sukcesy. Odezwał się do nas prawnuk jednego z robotników. Będę informował Was na bieżąco o sukcesach w poszukiwaniach.

Przesyłam apel:

https://golub-cgd.pl/artykul/poszukiwane-rodziny/700475?fbclid=IwAR04QeV6DlIE2Hk3PXeINRM6SgVq0yUfD2SUttTb5u9yIAqs6dWt4fVV7B0

Pozdrawiam
Dominik

15
Historia / [Police] Zmarł Jan Benedykt Koziński
« dnia: Czerwca 02, 2019, 15:34:59  »
Jak podaje Magazyn Policki:

http://magazyn-policki.prv.pl/2019/05/31/zmarl-jan-benedykt-kozinski/

"Wczoraj, (30 maja), otrzymaliśmy informację, że 27 maja 2019 r., w wieku 96 lat, zmarł Jan Benedykt Koziński. Autor znanej książki „Przymuszeni z literą >P<„, wydanej nakładem Gminy Police w roku 2011. Zawiera ona niezwykle świadectwo łodzianina, rocznik 1923, pracownika przymusowego, który niemal cały okres II wojny światowej spędził w Pölitz, później został zmuszony do ucieczki z falą uchodzących Niemców, wreszcie szczęśliwie wrócił do rodzinnej Łodzi, gdzie spędził resztę życia.Przez lata utrzymywaliśmy z Nim żywy kontakt, ostatnią korespondencję wymieniliśmy z okazji tegorocznej Wielkanocy (...)".

Strony: [1] 2 3 ... 59