Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Domino

Strony: 1 ... 6 7 [8] 9
106
Historia / [Police] Impreza Rekonstrukcyjna OVERLORD II w Policach
« dnia: Kwietnia 15, 2011, 10:01:47  »
OVERLORD II – PRZEŁAMANIE
03-05.06.2011
ul. Starzyńskiego w Policach

Organizatorami pikniku są:
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Zachodniopomorskiej i Archeologii Militarnej "Grupa Warowna Bastion" i Urząd Miasta w Policach
Współorganizatorem jest:
Stowarzyszenie Zachód 1944 Szczecin

Zaproszeni uczestnicy:
grh FJR1
Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej – niemieccy spadochroniarze
grh Odwach
Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej – I Polska Dywizja Pancerna gen. Maczka
grh 101 Airborne
Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej – amerykańscy spadochroniarze
grh AA7
Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej – niemieccy żołnierze piechoty
173rd
Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej – współcześni amerykańscy spadochroniarze (będą pełnić rolę żandarmerii razem z uczniami liceum wojskowego)
grh 549VGD
Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej przy Stowarzyszeniu Bastion – niemiecka piechota
grh CANPARA
Szczecińska Grupa Rekonstrukcji Historycznej przy Stowarzyszeniu Zachód 1944 – kanadyjscy spadochroniarze

Najważniejszym dniem Pikniku będzie sobota (04.06.2011). Tego dnia odbędzie się inscenizacja walk o Normandię w 1944 podzielona (prawdopodobnie) na 3 epizody zrealizowane w godzinach: 15.00 – 17.00.


Pozdrawiam

107
Historia / [Police] Przepustka z 1945 roku do Polic
« dnia: Lutego 01, 2011, 15:30:46  »
Przepustka wydana 9 pażdziernika 1945 polskiemu obywatelowi na przejazd do Polic i z powrotem, ważna do 16 listopada 1945 - wystawiona z polecenia prezydenta miasta Szczecina.Ciekawi mnie czy miała wogóle moc prawną - 5 pażdziernika polskie władze, które dzień wcześniej objeły administracje w Policach zostały przecież zatrzymane przez Rosjan i osadzone w areszcie.Utworzono enklawe policką wyłączając te tereny spod polskiej administracji.

Druga sprawa w jakim celu się tam udawał.Czyżby Rosjanie zatrudniali również ludzi z zewnątrz do rozbiórki fabryki?Jak wiadomo zajmowała się tym głównie ludność niemiecka oraz jeńcy niemieccy trzymani w obozach m.in. w Tobruklager.Może były to siły niewystarczające?




Pozdrawiam

108
Historia / [Police] Zdjęcia z nalotu 26/27.10.1940 roku
« dnia: Stycznia 12, 2011, 13:57:54  »
Witam,

Przedstawiam trzy zdjęcia wykonane po nalocie na Hydrierwerke z 26 na 27 pażdziernika 1940 roku.








Pozdrawiam

109
Historia / [Trzebież] L.F.A.S III in Ziegenort
« dnia: Lipca 28, 2010, 13:28:18  »
Witam,

Zainteresowała mnie ostatnio pieczątka na pocztówce nadanej w Trzebieży (wysłana 19 września 1942 roku) - na skanie słabo widać dlatego pozwole sobie przepisać jej treść.

L.F.A.S.III Ausbildungsgruppe Sp. (Luftgau Flak Artillerie Schule III Ausbildungsgruppe) - chodzi o szkołę artylerii przeciwlotniczej III okręgu lotniczego - grupa szkoleniowa.



Główna komendantura szkoły mieściła się w dzielnicy Berlina - Heiligensee.Jej zadaniem było szkolenie żołnierzy w obsłudze urządzeń radiolokacyjnych m.in radarów.Szkoła podzielona była na kilka grup m.in. Versuchgruppe (grupa doświadczalna), Ausbildungsgruppe (grupa szkoleniowa), Lehrgangsgruppe itp.
Kierował nią Obstlt. Wilhelm Herzberg.



Jednak nie moge znależć żadnych informacji na temat grupy stacjonującej w Trzebieży.Może Pan Andrzej - miłośnik Trzebieży, posiada wiedzę na ten temat?Panie Antoni?


Pozdrawiam

110
Schron został ukończony przez Niemców w 1941 roku jako schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej. Budując go wykorzystano prawdopodobnie stare korytarze jeszcze z końca XIX wieku.
Schron umieszczony jest na głębokości ok. 5 pięter. Od najwyższego wyjścia (Plac Zawiszy) do podłogi dolnego poziomu mierzy sobie 17 metrów wysokości. Jego ściany wykonane są z żelbetonu o grubości 3 metrów a sufit to 2,80 metrów. Najdłuższy korytarz w lini prostej ma około 100 metrów. Schron to 2,500 m2 powierzchni całkowitej i 1,900 powierzchni użytkowej.
Po przejęciu go przez Polaków w niedługim czasie został zaadoptowany na schron przeciwatomowy. Aż do początku lat 90-tych odbywały się w nim szkolenia Obrony Cywilnej.
Schron nadal kryje w sobie tajemnice, nie wiadomo dokładnie, dokąd prowadzą zamurowane przejścia.

Udostępnione są dwie tematyczne trasy turystyczne:
- Trasa "II Wojna Światowa" - schron przeciwlotniczy (LSR - Luftschutz Räume) - przedstawia rekonstrukcję życia w schronie podczas nalotów, omawia technikę budowania schronu, przedstawia czas II wojny światowej, od momentu rozpoczęcia się nalotów, walki o Szczecin, przejmowanie Szczecina przez polską władzę ludową, odgruzowywanie Szczecina i pierwsze lata powojenne. Zwiedzanie ma charakter pokojowy.
Czas przejścia: ok. 1 godzina

- Trasa "Zimna Wojna" - schron przeciwatomowy - prezentuje historię schronu podczas Zimnej Wojny. Techniki adaptacji na schron przeciwatomowy z przeciwlotniczego. Omawia organizację Obrony Cywilnej, prezentuje sprzęt, sposoby działania i propagandę jej towarzyszącą. Przenosi w czasy fobii atomowej, porusza kwestie broni jądrowej.
Czas przejścia: ok. 1 godzina

Wszelkie informacje można uzyskać na stronie internetowej:
http://www.schron.szczecin.pl/





Pozdrawiam

111
Historia / [Police] Nordlager - jednak 1939?
« dnia: Lipca 08, 2010, 15:16:13  »
Pocztówka wysłana 11 listopada 1939 roku przez robotnika Hydrierwerke - Czecha, zakwaterowanego w Nord Lager (Barak 3/6).


Wynika z tego, że informacje podawane w wielu żródłach jakoby nazwa obozu na początku 1942 uległa zmianie z Dr. Dürrfeldlager na Nordlager są jednak nieprawdziwe.Drobna różnica, ale jednak dość istotna.

Ba, na jednej z pocztówek (również wysłanej przez robotnika czeskiego) pojawia się następujący zapis:

Hydrierwerke Stettin - Pölitz
Baurat Schrőderlager = neues Nord Lager
Datowana również na 1939 rok.

Czyżby robotnik został przeniesiony czy kolejna nieścisłość?Wtedy niezgadzałoby się również powstanie Pommernlager (jak się podaje początkowo nosił nazwe Baurat Schrőderlager), który datuje się na 1940 rok.Albo Baurat wogóle nie był póżniejszym Pommernlager.

Kolejna sprawa - w wielu publikacjach podaje się również, iż na początku 1944 roku obóz Tobruklager zmienił nazwę na Jasenitzlager (od nazwy wsi Jasenitz - Jasienica).Jednak na kolejnej pocztówce (francuskiego robotnika przymusowego) datowanej na 15 maja 1944 wyrażnie widnieje Tobruk Lager.  

Temat wydaje się otwarty.


Pozdrawiam

112
Historia / [Police] Luftkammersteinwerke A.G. in Pölitz
« dnia: Maja 30, 2010, 19:34:32  »
Witam,

Niedawno udało mi się pozyskać akcję zakładu na kwotę 3000 marek - wystawioną 1 lipca 1923 roku w Policach.Jednak nie moge ustalić, gdzie ów zakład dokładnie się znajdował.

Dosłownie Luftkammerstein to kamień (cegła) z komorami powietrznymi czyli zapewne pustak.Była więc to fabryka produkująca pustaki budowlane.

Będe wdzięczny za wszelkie informacje.






Pozdrawiam

113
Historia / [Police] NPBP w Policach
« dnia: Marca 28, 2010, 07:04:22  »
Witam,

Wpadł mi w ręce ciekawy list (koperta) wysłany przez Nadodrzańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego w Policach.Z tego co wiem przedsiębiorstwo to było od sierpnia 1974 roku generalnym wykonawcą budowy Stacji Obsługi Autobusów przy ul.Fabrycznej.Po przeszło 11 latach całej masy różnych zawirowań i utrudnień w budowie stacji m.in brak funduszy - budowę ukończono 16 grudnia 1985 roku.

NPBP brało również udział w budowie kilku przedszkoli na terenie Polic m.in. Przedszkola nr 9, którego uroczyste otwarcie odbyło się 7 marca 1984 roku.

W latach pózniejszych sprzedało majątek w Policach i zmieniło nazwe na Nadodrzańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego w Szczecinie przy ul. Niemcewicza 26, a obecnie Nadodrzańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego S.A.

Interesuje mnie dokładnie w jakich latach działało NPBP w Policach i gdzie miało swoją siedzibe (Jasienica?) oraz jakie jeszcze obiekty mu zawdzięczamy.Czy posiada ktoś wiedze na ten temat?Panie Yak? :)




Pozdrawiam

114
Historia / [Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« dnia: Stycznia 31, 2010, 22:57:47  »
Witam,

Chciałbym podzielić się z Wami moim małym odkryciem.

Przeglądając album "Police i okolice na starej fotografii" przewineło mi się na jednej ze stron nazwisko Marszałka Augusta von Mackensena, który w 1932 roku poświęcił jeden z licznych pomników poległych ofiar w I wojnie światowej w Jasienicy - myśle gdzieś w swoich materiałach widziałem to nazwisko i nie pomyliłem się.

Na temat Augusta von Mackensena możecie poczytać tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/August_von_Mackensen
http://www.armianiemiecka.tpf.pl/Biografie/mackensen.htm

W latach 1878-1879 Mackensen służył w 3 Brygadzie Kawalerii w Szczecinie.W 1935 roku otrzymał majątek w Boryszowie (Brüssow), ale mieszkał w Tanowie (Falkenwalde).

Otwieram szafke, wyciągam stare gazety z lat 1936-1937 i zaczynam je przeglądać.Na jednej z nich widze pieczątke...zresztą zobaczcie sami.



Jestem nieco zszokowany - nawet nie przypuszczałem, że i tak cenne w ciekawe informacje lokalne gazety okażą się pamiątką po tak słynnym człowieku i uda się ustalić do kogo należały.Takie stare pamiątki wciąż zaskakują.


Pozdrawiam

115
Historia / [Trzebież] Restauracja Schanzberg
« dnia: Stycznia 08, 2010, 00:32:09  »
Pytanie do miłośników Trzebieży - gdzie dokładnie znajdowała się owa restauracja Schanzberg?




Pozdrawiam

116
Historia / [Police] Naszywka robotnika z obozu pracy
« dnia: Stycznia 08, 2010, 00:13:32  »
Naszywka polskiego robotnika przymusowego ( P - Polen) jednego z polickich obozów pracy.Naszywki takie noszono na prawej klapie ubrania i były obowiązkowe dla wszystkich Polaków.Według rozporządzenia z grudnia 1939 roku na roboty przymusowe wywożono ludzi od 14 do 60 roku życia.






Pozdrawiam

117
Historia / [Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« dnia: Października 09, 2009, 17:54:43  »
Artykuł poświęcony pomnikowi Sedina wydrukowany w Kurierze Szczecińskim 18 kwietnia 2003 roku zawierał ciekawe zdjęcie robotnika przymusowego z obozu w Policach p.Mirosława Przybylskiego - wykonane w 1940 roku.Widoczna naszywka na prawej klapie ubrania.




Pozdrawiam

118
Historia / [Police] Pieniądz obozowy - 1 Reichsmarka
« dnia: Października 08, 2009, 21:55:36  »
Witam,

Z mojej kolekcji - pieniądz obozowy do wykorzystania w obozowej kantynie.

Treść banknotu:

"Banknot o wartości 1RM.Ten banknot ważny jest tylko jako środek płatniczy dla jeńców wojennych tylko wewnątrz obozów jenieckich lub komandach pracy.Zamiana tego banknotu na prawne środki płatnicze może następować tylko we właściwej kasie zarządu obozu.Wszelkie fałszerstwa będą karane."




Pozdrawiam

119
Historia / [Police] Okręt Schwimmende Flakbatterie "Undine"
« dnia: Października 08, 2009, 20:52:25  »
Jeżeli jesteśmy już przy temacie parowców, a z racji tego, iż interesuje się głównie obroną przeciwlotniczą Polic i okolic, mało znaną historią jest zakotwiczenie jesienią 1944 roku okrętu typu Schwimmende Flakbatterie "Undine" w Policach (była to jedna z najlepiej uzbrojonych jednostek tego typu).Okręt ten produkcji holenderskiej z 1906 roku był jednym z wielu okrętów przejętych przez Niemców i wprowadzonych do użytku na rzecz Kriegsmarine.Uzbrojony w 8 dział Flak kalibru 10,5cm, 4 działka Flak kalibru 4cm oraz 16 działek Flak kalibru 2cm - posiadał bardzo nowoczesny jak na owe czasy radar typu "Würzburg-Funkmeßgerät".Co ciekawe nie posiadał własnej siłowni i poruszał się jedynie przy pomocy holowników.Wszedł w skład pierścienia obrony przeciwlotniczej Hydrierwerke Pölitz przed nalotami aliantów, aż do kwietnia 1945.W 1946 roku został zwrócony Holandii i zezłomowany ostatecznie w 1975 roku.

Radarów tego typu używano również do współpracy poszczególnych baterii przeciwlotniczych w okolicach Polic.




Pozdrawiam

120
Historia / [Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« dnia: Października 05, 2009, 00:31:28  »
Krótki artykuł (ciekawostka) na temat wycieczki batalionu Niemieckiej Służby Pracy z Polic do Kamienia Pomorskiego oraz Świnoujścia - opublikowany w Pommersche Zeitung.




Pozdrawiam

Strony: 1 ... 6 7 [8] 9