Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Tiefbauarbeiter - Pracownik z Bremerhaven  (Przeczytany 8636 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Tiefbauarbeiter - Pracownik z Bremerhaven
« dnia: Października 04, 2009, 23:58:25 »
Dowód dla obcokrajowca (robotnika przymusowego) z obozu Bremerhaven, upoważniający do naprawy obuwia w zakładzie szewskim w Hydrierwerke Pölitz.Interesuje mnie natomiast określenie wpisane w rubryce zawód: Tiefbauarbeiter czyli dosłownie robotnik budownictwa podziemnego.

Czy chodzi tu o instalacje kanalizacyjne, fabryczne czy może o jeszcze co innego?




Pozdrawiam

yak

  • Gość
[Police] Tiefbauarbeiter - Pracownik z Bremerhaven
« Odpowiedź #1 dnia: Października 05, 2009, 02:08:51 »
Witam
Nie dojdziemy do odpowiedzi na to pytanie. Jak się wrzuci w Google "Tiefbauarbeiten" - wysypie się nam masa ofert pracy oraz poradników zawodowych. Z lektury wynika, że "Tiefbau" to właściwie nazwa wszelkich wykopów. Od tych do prowadzenia kabli, poprzez kanalizację, po inne prace. Istnieje zestawienie: Hochbau - Tiefbau. Prace naziemne - prace podziemne. Tak więc właściciel zepsutego obuwia mógł być pracownikiem delegowanym do jakichś ważnych prac, ale najprawdopodobniej był zwykłym kopaczem rowów.
Pozdrawiam również. J.A.

Stary z Polic

  • Gość
[Police] Tiefbauarbeiter - Pracownik z Bremerhaven
« Odpowiedź #2 dnia: Października 06, 2009, 22:27:30 »
witam.
Tak nazywają robotnikow budujących drogi i mosty.
To wynika z nazewnictwa i tak i potwierdził  mój Ojciec(86 l) mieszkaniec [Polic] od 1947 roku , z Niemiec  
"Tiefbau"  to tłumacząc  Budownictwo drogowe i podziemne  Słownik Niemiecko-Polski
pozdrawiam

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Tiefbauarbeiter - Pracownik z Bremerhaven
« Odpowiedź #3 dnia: Października 06, 2009, 23:27:18 »
Dziękuje za pomoc, czyli najogólniej rzecz biorąc chyba najlepiej ujął to pan Antoni - kopacz rowów.


Pozdrawiam

Offline kokos126

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
[Police] Tiefbauarbeiter - Pracownik z Bremerhaven
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 28, 2009, 18:08:03 »
Domino, małe sprostowanie gdyż przeczytał to mój tatuśko i podobny dokument miał dziadek ,ten który ty posiadasz jest wystawiony na stanowisko : dozorcy instalacji podziemnej typu: instalacja przesyłowa benzyny.Według opowiadań dziadka instalacja szła pod ziemia i rzadko kiedy była zniszczona.Ludzie którzy tam pracowali dość często umierali i byli oznaczeni literką "P" mieli o wiele większe przywileje niż osoby które pracowały na powierzchni.

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Tiefbauarbeiter - Pracownik z Bremerhaven
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 06, 2010, 20:10:21 »
W książce pt. "Tajemnice Szczecina" autorstwa Andrzeja Kraśnickiego jr. znalazłem taki oto fragment - może się przyda. Jest to cytat wypowiedzi niejakiego Ignacego Konkolewskiego:
Cytuj (zaznaczone)
Potem [po okresie pracy przy piecach w Hydrierwerke - dop. mój] zostałem skierowany wraz z moim arbeitskommando do firmy Hagemann Co. i kopaliśmy rowy o dużej głebokości sięgającej 2,8 m. Z powodu coraz częstszych nalotów aliantów dotychczasowe rurociągi napowietrzne, doprowadzające wyprodukowane paliwo do "lejków" nad Odrą, były często uszkadzane. Natomiast rurociągi wpuszczone głęboko w ziemię były lepiej chronione.


Może wyżej wymieniona osoba pracowała przy tego typu robotach.

Pozdrawiam
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Tiefbauarbeiter - Pracownik z Bremerhaven
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 06, 2010, 21:14:15 »
Polecam to wideo:

http://fabryka.wp24.pl/?sr=!czytaj&id=443&dz=info&x=2&pocz=0&gr=12 (dziadowski system nie potrafi prawidłowo odczytać tego linka)

A w nim wywiad z mieszkańcem Mścięcina, p. Janem Jasiukiewiczem, minuta 14:30, mówi o wykopach nawet głębszych jak te 2,80...