Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze  (Przeczytany 48072 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« dnia: Września 27, 2011, 08:51:50 »
W jakimś temacie była mowa o atrapie Hydrierwerke, niestety nie mogę tego znaleźć. Czy wiadomo gdzie była usytuowana, czy była bombardowana?
<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #1 dnia: Września 27, 2011, 11:47:46 »
Niepotwierdzona informacja. Ja słyszałem, że miała być zlokalizowana w okolicach Nowej Jasienicy (??). Inna wersja mówi o obiekcie pomiędzy Langenstucken a zachodnią ścianą Hydrierwerke. (Teren silnie bombardowany, usiany lejami) Nie ma jej też na żadnym ze znanych mi zdjęć ('44-'45). Rzekomo bombardowana, oświetlana w trakcie ataku, przy totalnym wygaszeniu prawdziwej Hydrierwerke.

Jeżeli istniała- to w pierwszej fazie wojny; RAF preferował bombardowania nocne i w czasie "około-bitwy-o-Anglię" dokonał 6 (?) nalotów; wówczas istnienie takiej atrapy miałoby sens. Sytuacja zmieniłą się w maju '44 roku wraz z początkiem alianckiej ofensywy powietrznej i dziennych bombardowań USAF. W świetle dnia łatwo byłoby wykryć mistifikację.

?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #2 dnia: Września 27, 2011, 14:51:11 »
Słyszałem również pewną historie, iż Alianci, gdy zorientowali się, że Niemcy postawili atrape fabryki, zrzucili na nią... drewnianą bombe.Ale to tylko tak w ramach "zasłyszanych opowieści", bez żadnego potwierdzenia.

Pozdrawiam

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #3 dnia: Września 27, 2011, 19:49:16 »
Ja znowu słyszałam od jednego starszego pana (było to bardzo dawno temu więc mogę coś pomieszać), że była taka atrapa, drewniana i że była bombardowana. To miało być właśnie pierwsze niby bombardowanie tej fabryki.
Z tego co mówił miało to być gdzieś w tym lesie za ósemką lub za garażami na Okulickiego.
Tego właśnie dokładnie nie pamiętam.
Tak czy siak gdzieś jak to się mówi dzwoni.
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #4 dnia: Września 27, 2011, 21:32:44 »
Wg moich danych atrapa fabryki istniała i była zbudowana na łąkach, między Uniemyślem a Trzebieżą. Za chwilę przygotuję obrazki.


Zdjęcie lotnicze pochodzi z książki Targeting the Reich : allied photographic reconnaissance over Europe : 1939 - 1945
Author: Alfred Price

Przykład kamuflażu stosowanego przez Niemców.
10 kilometrów na północ od fabryki benzyny syntetycznej w Policach (niem. Hydrierwerke
Pölitz AG) zbudowano makietę mającą zmylić alianckich lotników podczas bombardowania.
Przygotowana makieta jest łatwo identyfikowalna w dzień, jednak w nocy razem z towarzyszącymi jej efektami świetlnymi, ogniskami była dość często mylona z oryginalnymi obiektami i zostawała bombardowana.

CHARAKTERYSTYKA KAMER ROZPOZNAWCZYCH I ZDJĘĆ LOTNICZYCH
Z OKRESU II WOJNY ŚWIATOWEJ - S. Różycki


Na tej mapie, w tym miejscu sa zaznaczone jakieś punkty "Tanks"
http://www.mapywig.org/m/ALLIED/AMS_GSGS_CENTRAL_EUROPE_100K//AMS_M641S_GSGS_4416_GERMANY_100K_L-9_STETTIN_1944.jpg



Ale takich punktów "Tanks" jest kilka na tej mapie, m.in. koło Nowj Jasienicy, Zalesia i w Policach na terenie fabryki. Czyżby takich atrap było więcej?
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #5 dnia: Września 27, 2011, 23:47:16 »
Cytat: "lukasz_s"
Ja słyszałem, że miała być zlokalizowana w okolicach Nowej Jasienicy
Sprawdziłem, zgadza się, tam też była atrapa fabryki-zbiorników (Tanks). To mamy już trzy atrapy. Czy ktoś znajdzie na w/w mapie jeszcze jakieś "Tanks"

Atrapa obok Nowej Jasienicy
<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #6 dnia: Września 28, 2011, 07:27:43 »
Bardzo ciekawe materiały.Wynika z tego, że makieta Hydrierwerke składała się z samych zbiorników, które sugerowały, że magazynowano tam paliwo (owe Tanks).W sumie nie ma co się dziwić, że te makiety nie zdawały rezultatu (zwłaszcza w dzień), samotne i porozstrzelane w jak dobrze widze trzech miejscach - Nowa Jasienica, Zalesie i Uniemyśl.Wydaje mi się, że te "Tanks" (tylko z gazem) koło Polic, zaznaczone w pobliżu Hydrierwerke (+/-) są jako jedyne prawdziwe.Jaki byłby sens umieszczania makiety bezpośrednio obok prawdziwej fabryki.

Tę książke będzie trzeba zamówić, może są w niej jeszcze jakieś zdjęcia naszych rejonów.Koszt nieduży, nieco ponad 100 zł.

Tak apropo co to za wieża (Tr - Tower) i pomnik (Mon - Monument) niedaleko Waldhalle?

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #7 dnia: Września 28, 2011, 07:49:29 »
Ho, ho p. Andrzeju ale niespodzianka! A jaka jest data wykonania zdjęć?

Czyżby aż tak wiele, na trasie przelotów?

Pomnik- dąb?
SPZP "Skarb"

Beobachter

  • Gość
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #8 dnia: Września 28, 2011, 08:56:01 »
Tam gdzieś w lesie był Hindenburgeiche (dąb Hindenburga). A co do tych makiet? Miałem tę mapę już wcześniej i odrobinkę jestem wątpiący w te odległe od Hydrierwerke atrapy. Nowa Jasienica - zgoda, to jeszcze nie tak daleko, ale pod Uniemyślem? Już raczej sądziłbym, że było tam zgrupowanie prawdziwych czołgów broniących potencjalnych punktów przeprawy przez Odrę. Sam (w kilku świadectwach i Polaków, i Niemców) słyszałem o makietach zbiorników na wysokości Schmiede, czyli powojennych Kuźnic (dziś +/- biurowiec ZCh). Podobno te zbiorniki podczas nocnych nalotów były nawet w kontrolowany sposób podpalane, by wykazać skuteczność bombardowań. Podobno...
@Domino
Myślę, że Zalesie i Uniemyśl są zbyt daleko. Przecież sprawność alianckich nawigatorów była duża, może nawet doskonała. Niepodobna, by mając jakieś obiekty tuż przy Odrze lub z 10 km dalej od miejsca zaznaczonego współrzędnymi brali na cel coś, co fabryką być nie mogło. Natomiast obiekty blisko fabryki: 1-4 km już mogły taką omyłkę spowodować.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #9 dnia: Września 28, 2011, 09:31:32 »
A ja wierzę, już podaję dlaczego.
Kiedyś zapytano mnie o lotnisko w rejonie Zalesia, a ja tą informację  próbowałem zweryfikować poprzez forum, pamiętacie? (temat "Bunkry na ruinach")
Nadal dochodzą do nas sygnały o zamknietym obszarze, pilnie strzeżonym, położonym w rejonie Zalesia, gdzie "coś było" (vide nasze spotkanie z Niemcami trzebieskimi przed tygodniem).
Makieta by to tłumaczyła...
SPZP "Skarb"

Beobachter

  • Gość
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #10 dnia: Września 28, 2011, 09:38:56 »
Zaraz zaraz, jeśli mówimy o makiecie lotniska, to ok. Było (jest) na wschód od drogi z Tanowa do Zalesia, bodaj kwartał 102. To jedna z leśnych przecznic w prawo, stosunkowo niedaleko za mostkiem na końcu Tanowa. W okolicy (koło jeziora Piaski i wieży obserwacyjnej) są również fundamenty FLAK. To się zgadza. Ale aż tu makieta Hydrierwerke?

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #11 dnia: Września 28, 2011, 10:04:45 »
Ale jaki jest sens istnienia makiety lotniska? (Ja szukałem realnych pasów startowych)

Mapa amerykańska jest raczej rzetelna. Pokazuje zbiorniki w Nowej Jasienicy i potwierdzają to zdjęcia. Dlaczego zbiorników nie miałoby być w Zalesiu?
SPZP "Skarb"

Offline jatage

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #12 dnia: Września 28, 2011, 10:22:36 »
Tak to wyglądało koło Zalesia



pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #13 dnia: Września 28, 2011, 10:25:09 »
Cytat: "lukasz_s"
A jaka jest data wykonania zdjęć?
czerwiec 1943
<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #14 dnia: Września 28, 2011, 15:01:25 »
Cytat: "Beobachter"
Tam gdzieś w lesie był Hindenburgeiche (dąb Hindenburga).


Dąb był bardziej po prawej stronie, bliżej torów - to nie to.Zresztą mieliśmy kilka pomników przyrody m.in. Dęby Bogusława, których nie ma na mapie zaznaczonych.

Cytat: "Beobachter"
Już raczej sądziłbym, że było tam zgrupowanie prawdziwych czołgów broniących potencjalnych punktów przeprawy przez Odrę.


Z pewnością nie, to nie ten okres.Zresztą to nie mapa sztabowa z rozlowowanymi jednostkami niemieckimi, a mapa terenowa, w której zaznaczona jest dodatkowo Hydrierwerke (wykropkowany, szary teren) z miejscami zbiorników.

A wracając do makiety.

Mamy zdjęcie z Nowej Jasienicy, Zalesia, no to do kompletu brakuje nam jeszcze Uniemyśla - oto jest:



Myśle, że za makietami w okolicy Zalesia i Uniemyśla przemawiają również zgromadzone tam i w okolicach baterie przeciwlotnicze.I to dużego kalibru, bo Flak 12,8cm.Mogły również służyć za swoista pułapke.

Pozdrawiam