Wirtualne Police i okolice - forum dyskusyjne

Police i okolice => Historia => Wątek zaczęty przez: ak w Września 27, 2011, 08:51:50

Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Września 27, 2011, 08:51:50
W jakimś temacie była mowa o atrapie Hydrierwerke, niestety nie mogę tego znaleźć. Czy wiadomo gdzie była usytuowana, czy była bombardowana?
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Września 27, 2011, 11:47:46
Niepotwierdzona informacja. Ja słyszałem, że miała być zlokalizowana w okolicach Nowej Jasienicy (??). Inna wersja mówi o obiekcie pomiędzy Langenstucken a zachodnią ścianą Hydrierwerke. (Teren silnie bombardowany, usiany lejami) Nie ma jej też na żadnym ze znanych mi zdjęć ('44-'45). Rzekomo bombardowana, oświetlana w trakcie ataku, przy totalnym wygaszeniu prawdziwej Hydrierwerke.

Jeżeli istniała- to w pierwszej fazie wojny; RAF preferował bombardowania nocne i w czasie "około-bitwy-o-Anglię" dokonał 6 (?) nalotów; wówczas istnienie takiej atrapy miałoby sens. Sytuacja zmieniłą się w maju '44 roku wraz z początkiem alianckiej ofensywy powietrznej i dziennych bombardowań USAF. W świetle dnia łatwo byłoby wykryć mistifikację.

?
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Domino w Września 27, 2011, 14:51:11
Słyszałem również pewną historie, iż Alianci, gdy zorientowali się, że Niemcy postawili atrape fabryki, zrzucili na nią... drewnianą bombe.Ale to tylko tak w ramach "zasłyszanych opowieści", bez żadnego potwierdzenia.

Pozdrawiam
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: NIKA w Września 27, 2011, 19:49:16
Ja znowu słyszałam od jednego starszego pana (było to bardzo dawno temu więc mogę coś pomieszać), że była taka atrapa, drewniana i że była bombardowana. To miało być właśnie pierwsze niby bombardowanie tej fabryki.
Z tego co mówił miało to być gdzieś w tym lesie za ósemką lub za garażami na Okulickiego.
Tego właśnie dokładnie nie pamiętam.
Tak czy siak gdzieś jak to się mówi dzwoni.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Września 27, 2011, 21:32:44
Wg moich danych atrapa fabryki istniała i była zbudowana na łąkach, między Uniemyślem a Trzebieżą. Za chwilę przygotuję obrazki.

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/atrapa_m.jpg)
Zdjęcie lotnicze pochodzi z książki Targeting the Reich : allied photographic reconnaissance over Europe : 1939 - 1945
Author: Alfred Price

Przykład kamuflażu stosowanego przez Niemców.
10 kilometrów na północ od fabryki benzyny syntetycznej w Policach (niem. Hydrierwerke
Pölitz AG) zbudowano makietę mającą zmylić alianckich lotników podczas bombardowania.
Przygotowana makieta jest łatwo identyfikowalna w dzień, jednak w nocy razem z towarzyszącymi jej efektami świetlnymi, ogniskami była dość często mylona z oryginalnymi obiektami i zostawała bombardowana.

CHARAKTERYSTYKA KAMER ROZPOZNAWCZYCH I ZDJĘĆ LOTNICZYCH
Z OKRESU II WOJNY ŚWIATOWEJ - S. Różycki


Na tej mapie, w tym miejscu sa zaznaczone jakieś punkty "Tanks"
http://www.mapywig.org/m/ALLIED/AMS_GSGS_CENTRAL_EUROPE_100K//AMS_M641S_GSGS_4416_GERMANY_100K_L-9_STETTIN_1944.jpg

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/atrapa_mapa.jpg)

Ale takich punktów "Tanks" jest kilka na tej mapie, m.in. koło Nowj Jasienicy, Zalesia i w Policach na terenie fabryki. Czyżby takich atrap było więcej?
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Września 27, 2011, 23:47:16
Cytat: "lukasz_s"
Ja słyszałem, że miała być zlokalizowana w okolicach Nowej Jasienicy
Sprawdziłem, zgadza się, tam też była atrapa fabryki-zbiorników (Tanks). To mamy już trzy atrapy. Czy ktoś znajdzie na w/w mapie jeszcze jakieś "Tanks"

Atrapa obok Nowej Jasienicy
(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/atrapa_nowajasiennica.jpg)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Domino w Września 28, 2011, 07:27:43
Bardzo ciekawe materiały.Wynika z tego, że makieta Hydrierwerke składała się z samych zbiorników, które sugerowały, że magazynowano tam paliwo (owe Tanks).W sumie nie ma co się dziwić, że te makiety nie zdawały rezultatu (zwłaszcza w dzień), samotne i porozstrzelane w jak dobrze widze trzech miejscach - Nowa Jasienica, Zalesie i Uniemyśl.Wydaje mi się, że te "Tanks" (tylko z gazem) koło Polic, zaznaczone w pobliżu Hydrierwerke (+/-) są jako jedyne prawdziwe.Jaki byłby sens umieszczania makiety bezpośrednio obok prawdziwej fabryki.

Tę książke będzie trzeba zamówić, może są w niej jeszcze jakieś zdjęcia naszych rejonów.Koszt nieduży, nieco ponad 100 zł.

Tak apropo co to za wieża (Tr - Tower) i pomnik (Mon - Monument) niedaleko Waldhalle?

Pozdrawiam
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Września 28, 2011, 07:49:29
Ho, ho p. Andrzeju ale niespodzianka! A jaka jest data wykonania zdjęć?

Czyżby aż tak wiele, na trasie przelotów?

Pomnik- dąb?
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Września 28, 2011, 08:56:01
Tam gdzieś w lesie był Hindenburgeiche (dąb Hindenburga). A co do tych makiet? Miałem tę mapę już wcześniej i odrobinkę jestem wątpiący w te odległe od Hydrierwerke atrapy. Nowa Jasienica - zgoda, to jeszcze nie tak daleko, ale pod Uniemyślem? Już raczej sądziłbym, że było tam zgrupowanie prawdziwych czołgów broniących potencjalnych punktów przeprawy przez Odrę. Sam (w kilku świadectwach i Polaków, i Niemców) słyszałem o makietach zbiorników na wysokości Schmiede, czyli powojennych Kuźnic (dziś +/- biurowiec ZCh). Podobno te zbiorniki podczas nocnych nalotów były nawet w kontrolowany sposób podpalane, by wykazać skuteczność bombardowań. Podobno...
@Domino
Myślę, że Zalesie i Uniemyśl są zbyt daleko. Przecież sprawność alianckich nawigatorów była duża, może nawet doskonała. Niepodobna, by mając jakieś obiekty tuż przy Odrze lub z 10 km dalej od miejsca zaznaczonego współrzędnymi brali na cel coś, co fabryką być nie mogło. Natomiast obiekty blisko fabryki: 1-4 km już mogły taką omyłkę spowodować.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Września 28, 2011, 09:31:32
A ja wierzę, już podaję dlaczego.
Kiedyś zapytano mnie o lotnisko w rejonie Zalesia, a ja tą informację  próbowałem zweryfikować poprzez forum, pamiętacie? (temat "Bunkry na ruinach")
Nadal dochodzą do nas sygnały o zamknietym obszarze, pilnie strzeżonym, położonym w rejonie Zalesia, gdzie "coś było" (vide nasze spotkanie z Niemcami trzebieskimi przed tygodniem).
Makieta by to tłumaczyła...
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Września 28, 2011, 09:38:56
Zaraz zaraz, jeśli mówimy o makiecie lotniska, to ok. Było (jest) na wschód od drogi z Tanowa do Zalesia, bodaj kwartał 102. To jedna z leśnych przecznic w prawo, stosunkowo niedaleko za mostkiem na końcu Tanowa. W okolicy (koło jeziora Piaski i wieży obserwacyjnej) są również fundamenty FLAK. To się zgadza. Ale aż tu makieta Hydrierwerke?
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Września 28, 2011, 10:04:45
Ale jaki jest sens istnienia makiety lotniska? (Ja szukałem realnych pasów startowych)

Mapa amerykańska jest raczej rzetelna. Pokazuje zbiorniki w Nowej Jasienicy i potwierdzają to zdjęcia. Dlaczego zbiorników nie miałoby być w Zalesiu?
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: jatage w Września 28, 2011, 10:22:36
Tak to wyglądało koło Zalesia

(http://images43.fotosik.pl/1121/bf72cdb51abc029dmed.jpg)

pozdrawiam
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Września 28, 2011, 10:25:09
Cytat: "lukasz_s"
A jaka jest data wykonania zdjęć?
czerwiec 1943
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Domino w Września 28, 2011, 15:01:25
Cytat: "Beobachter"
Tam gdzieś w lesie był Hindenburgeiche (dąb Hindenburga).


Dąb był bardziej po prawej stronie, bliżej torów - to nie to.Zresztą mieliśmy kilka pomników przyrody m.in. Dęby Bogusława, których nie ma na mapie zaznaczonych.

Cytat: "Beobachter"
Już raczej sądziłbym, że było tam zgrupowanie prawdziwych czołgów broniących potencjalnych punktów przeprawy przez Odrę.


Z pewnością nie, to nie ten okres.Zresztą to nie mapa sztabowa z rozlowowanymi jednostkami niemieckimi, a mapa terenowa, w której zaznaczona jest dodatkowo Hydrierwerke (wykropkowany, szary teren) z miejscami zbiorników.

A wracając do makiety.

Mamy zdjęcie z Nowej Jasienicy, Zalesia, no to do kompletu brakuje nam jeszcze Uniemyśla - oto jest:

(http://img706.imageshack.us/img706/690/makietaunie.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/706/makietaunie.jpg/)

Myśle, że za makietami w okolicy Zalesia i Uniemyśla przemawiają również zgromadzone tam i w okolicach baterie przeciwlotnicze.I to dużego kalibru, bo Flak 12,8cm.Mogły również służyć za swoista pułapke.

Pozdrawiam
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Września 28, 2011, 15:38:54
No, taki wniosek już bardziej mi się podoba. Ale jeszcze jedno, bo tu jest niedopowiedzenie: skąd mamy pewność, że to były tylko makiety? A może rzeczywiście coś tam składowano, jako rezerwę? Nad wodą - jako awaryjny terminal. Pod Zalesiem - zaplecze lotniska. A Nowa Jasienica? Tam niedaleko był majątek Hardemoor, który pod koniec wojny odegrał rolę swoistego centrum dowodzenia i miejsca układów radziecko-niemieckich (zob. Treibsand). Może wcześniej był również jakimś lokalnym "Wilczym szańcem"?
I jeszcze jedno. "Tanks" - jak rozumiem - oznacza na mapie zbiorniki (bo zdaje się, że mogłoby i czołgi). W każdym razie coś zbiornikopodobnego widać na zdjęciach. OK. A mapa jest datowana (przynajmniej jako wyobrażenie stanu) 1944. W tym samym czasie Niemcy uruchamiają obóz w Mścięcinie. Jest coraz więcej przesłanek, że zbiorniki na benzynę rzeczywiście zaczęto wbudowywać w stok góry za wodociągami. Mówiono o tym szeroko - wspomina Jan Koziński.
Zatem w obliczu przegrywanej wojny może zaczęto chować zapasy gdzie się dało? To jest tylko "gdybanie", ale zastanawia synchronia czasowa.
A tak nota bene to w tym wszystkim jedno jest najdziwniejsze. To były duże konstrukcje, widać to na zdjęciach. Trudno, aby miejscowi Niemcy, np. przymuszeni do obecności w trakcie istnienia Enklawy, nic o tym nie wiedzieli. Nigdzie, nigdy nawet wzmianki na ten temat nie spotkałem. Ani w literaturze pamiętnikarskiej, ani w bezpośrednich rozmowach. Doniesień na ten temat nie ma również w opowiadaniach pierwszych osadników. Przecież takie koncentracje jakichś dziwnych konstrukcji nie mogły umknąć ich uwadze. Nie znam też żadnych zeznań eks-więźniów i eks-pracowników przymusowych, wskazujących, że byli zatrudnieni przy wznoszeniu takich obiektów. Bardzo dziwna sprawa.

PS jeszcze jedno. Ze zdjęcia zaprezentowanego przez Domino zdaje się wynikać, że to są te trzy podłużne stawy w okolicach Odry, przy których kiedyś szukaliśmy "Góry Kredowej". Ja to nawet tam byłem. Rozmawiałem z kimś miejscowym - żadnej informacji o jakichś makietach nie miał.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: 2OO w Września 28, 2011, 16:36:10
W Uniemyślu w miejscu zaznaczonm na mapie (widziałem to ostatni raz jakieś 3lata temu, od tamtej pory tam nie byłem, ale jak się uda to zajdę i pyknę fotki) jest coś w rodzaju pieca. Mała budowla z żelbetu z kominem ceglanym czy też żelbetowym - z opowieści słyszałem, że to były piece w których palono różne świństwa udające zadymienie fabryki.
Jakieś 200 metrów do tego miejsca znajdują się fundamenty po działach przeciwlotniczych.
Bardzo prawdopodobne, że tam znajdowała się jedna z makiet Fabryki.

(http://img32.imageshack.us/img32/1108/atrapam.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/32/atrapam.jpg/)

czerwone punkty to przybliżone rozmieszczenie fundamentów po działach.
ps. jeżeli komuś zależy, mogę go zabrać w to miejsce.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Września 28, 2011, 17:14:28
p. Janie!
Zbiorniki w Mścięcinie (jeśli istniały) maskował już sam las. Te omawiane- jeśli miały stanowić zapasy, też powinny być ukryte. Więc raczej makiety niż rzeczywista rezerwa.

Niepokoi jedno. Jeśli rzeczywiście był tam tor- jak mówi Kafar- kto angażuje takie środki (kolej, choćby wąskotorówka) w budowę makiet.
No i Kreideberglager- a nuż obóz/komando budujące makiety?
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: 2OO w Września 28, 2011, 17:40:36
Cytat: "Dr.Kafar"
Tutaj masz co do metra miejsce stanowisk w Uniemyślu:

[url=http://img830.imageshack.us/img830/7796/schowek1h.jpg]Obrazek (http://imageshack.us/photo/my-images/830/schowek1h.jpg/)[/URL]

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Ciekawą sprawą jest też to, że od miejsca oznaczonego jako fundament, w stronę stanowisk, szło kiedyś torowisko, aktualnie jest to leśna droga, ale tłuczeń jest pod warstwą już 5cm.


Może i w tym miejscu też są, ale potwierdzić tego nie moge.
W mijescach któe pozaznaczalem na 100% są fundamenty dział - z tego co pamiętam to ośmiokątne.

Fundament w lesie jest kawałek za moim domem - byłem tam pare razy - w lesie nieopodal fundamentu były też betonowe jakby bloki - długie ale wąskie. Jakiesz 150 metrów w lini prostej od tego miejsca - tuż przy obecnej lini kolejowej jest spory lej po jakiejś bombie. Znowu w połowie drogi między fundamentem w lesie a miejsce gdzia miała być  atrapa i działa, jest sporo wzniesień, które nie wyglądają na naturalne.

Wracając do fundamentu i torów między nim a stanowiskami - w którymś z tematów na temat kolei i zdjęcia z 2 torowiskami w Uniemyślu - przypuszczaliście że to bocznica itd.
Wtedy pisałem że te tory mogły biec właśnie do tego fundamentu (o torach koło niego słyszałem wcześniej) - a teraz jak się okazuje i dalej. Może tymi torami dowozili np smary czy jakieś paliwo do palenia w tych niby piecach do maskowania, nie wiem jak dowożono amunicje do dział - ale może i to też :)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Wykidajło w Września 28, 2011, 17:41:34
Cytat: "Beobachter"

I jeszcze jedno. "Tanks" - jak rozumiem - oznacza na mapie zbiorniki (bo zdaje się, że mogłoby i czołgi).

Ta mapa to niemiecka czy angielska? (w czołgi wątpię w obu przypadkach)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Września 28, 2011, 17:50:49
Ująłbym to tak. To miejsce koło Uniemyśla, w świetle tych wszystkich informacji jest "niepokojące". FLAK miałby uzasadnienie - przyjmując koncepcję Domino odnośnie makiet-wabików. Ale wąskotorówka już nie. Z tej strony - o ile wiem - żadnego majątku nigdy nie było. Wilhelsmdorf to potomkowie wiejskich komorników - osadników z czasów Fryderyka II (dokładnie z 1749), przybyłych z Nadrenii i Palatynatu. Ale to stare dzieje. Generalnie to w miejscu, o którym mówimy do dziś jest odludzie. 80-letni Günter Schmidt z Königsfelde (co za pech, wczoraj odwiedził gminę) mówił mi kiedyś, że jego ojciec obsługiwał znajdujące się w pobliżu te podłużne glinianki - stawy. Miał tu nawet mały, rybacki domek, taką altankę.

Günter Schmidt to rocznik 1930 lub 1931. W roku 1944 był konfirmowany, a uroczystość przypadała zwykle w 14 roku życia. Rozmawialiśmy o stawach, nie pytałem się ani kiedy jego ojciec przy nich pracował, ani co tam potem, podczas wojny było. Mam nadzieję, że spotkam go znowu, może cokolwiek będzie wiedział, powie, bo to bardzo zacny człowiek.

Ale wróćmy ad rem. Oznaczenia na mapie przywołanej przez ak są dowodem, że alianci o tych zbiornikach świetnie wiedzieli. Podobnie, jak zdjęcia lotnicze, które są już jednoznacznym tej wiedzy źródłem. Nic jednak nie wiadomo o bombardowaniach Wilhelmsdorf,choć w zeszłym tygodniu dość dużo dowiedziałem się o bombardowaniach Trzebieży. Od tych Niemców, którzy byli z wizytą.
Z Trzebieży do Uniemyśla są 2 km drogą. W linii prostej - jeszcze bliżej. Może te naloty na Trzebież wiązały się z tymi zbiornikami?

W większości zapewne też znamy informację o zbombardowaniu więźniów Mścięcina (Außenlager) przez samoloty alianckie "kiedy pracowaliśmy w lesie". Ślady po bombardowaniu widać do dziś, nieco za szczytem "Łysej Góry" (na południe). Alianci mieli dobry wywiad. Przykładem "Akcja "Synteza". Dopiero łącząc rozproszone fragmenty naszej wczorajszej i dzisiejszej dyskusji o "makietach" z tamtymi doniesieniami eks-więźnia oraz z pogłoskami o owych zbiornikach w Mścięcinie i z bombardowaniami Trzebieży, zaczynam się zastanawiać, czy aby nie są to sprawy powiązane.

Fantazjując dalej rozważam stan rzeczy AD 1944. Naloty trwają i zaczynają niszczyć Hydrierwerke. Produkcja jednak trwa i trwać będzie (coś tam produkowano do marca-kwietnia 1945) do schyłku wojny. Może pod ziemią. Odkąd zaczęły się naloty "na serio" (poprzednio bywały, ale jakby ich nie było), czyli od wiosny 1944 - składowanie paliwa na terenie fabryki było już mało możliwe. Co, jak co, ale benzyna się pali. Może więc rozpoczęto akcję chowania zbiorników po lasach i pod ziemią? Może i więźniowie Mścięcina przy takiej pracy zostali zaatakowani?

Jest rzeczą zastanawiającą dlaczego właściwie żaden z więźniów Außenlager nigdy dokładnie nie powiedział, jaką pracę wykonywał. Znamy migawki, Augenblitze, jakby fotki konkretnych, często straszliwych scen i... nic więcej. Dlaczego? Nawet w "Bunkrach na ruinach" takiej informacji nie ma.

Czy ci, co budowali ukryte zbiorniki nie przeżyli? Możliwe. A może zafunkcjonowała wpojona przez esesmanów obozowa omerta? Jej przekroczenie równało się natychmiastowej śmierci? Też nie wykluczone. Szczególnie, że cywile - Niemcy z tych okolic też jakby "nic nie wiedzą". Patriotyzm po latach, czy może nadal funkcjonujący strach? Takich pytań jest wiele.

PS Dla Wykidajły. Angielska, a raczej amerykańska. Możesz ją ściągnąć w całości, A. Kowalik udostępnił całą. Świetna rozdzielczość.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Września 28, 2011, 19:28:05
@200
Napisałeś:

"Wracając do fundamentu i torów między nim a stanowiskami - w którymś z tematów na temat kolei i zdjęcia z 2 torowiskami w Uniemyślu - przypuszczaliście że to bocznica itd.
Wtedy pisałem że te tory mogły biec właśnie do tego fundamentu (o torach koło niego słyszałem wcześniej) - a teraz jak się okazuje i dalej.
Może tymi torami dowozili np smary czy jakieś paliwo do palenia w tych niby piecach do maskowania, nie wiem jak dowożono amunicje do dział - ale może i to też :)"

Wszystko, tylko nie to, to zdjęcie z "bocznicą" pochodziło sprzed I wojny światowej. Spójrz na stroje pań i całkowity brak drzew. To nie ten trop. Na pewno.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Wykidajło w Września 28, 2011, 20:49:21
Cytat: "Beobachter"
Angielska, a raczej amerykańska. Możesz ją ściągnąć w całości, A. Kowalik udostępnił całą. Świetna rozdzielczość.

Szkoda, że nie uprzedził. Musiałem w pracy Firefoksa ubijać, bo mi kompa zblokował :)
A pytanie było ze względów językowych. Ale jak mapa od jankesów, to tanks są tanks.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Września 28, 2011, 21:20:17
Gdzieś w sieci były mapy z rozmieszczonymi obozami wokół Polic, czy możecie podać linki.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Września 28, 2011, 21:22:47
http://picasaweb.google.com/107885169782021662923/PolicePodczasIIWojnySwiatowej?feat=embedwebsite&gsessionid=NO1tIL0iC1ES8qPPKjg3Vg#5384205526150257250
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Września 28, 2011, 22:03:21
No tak, pierwotnie wydawało się to bezbłędne, tymczasem dziś już wiemy, że np. "Bremerhaven" został przekotwiczony w pobliże ujścia kanału. Było też wiele innych, (dotąd) nieznanych nam obozów...
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Września 28, 2011, 22:04:12
Coś czuję, że zaraz p. Andrzej odpali sensację- jak z makietą...czekamy! (a zaczęło sie od niewinnego pytania ;) )
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Września 28, 2011, 22:41:18
Aleśmy sobie znów pogadali. I było miło. Zatem to się liczy.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Września 28, 2011, 22:54:50
To trochę obok tematu, obóz Tobruklager. Jak kiedyś pisała lukasz_s, znajdował się między torami a drogą, a nie jak na wspomnianej mapce z linku, za drogą do Jasienicy.

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/tobruklager.jpg)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Września 28, 2011, 23:08:37
Tu link do tematu:
http://forum.police.info.pl/viewtopic.php?t=6421
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Domino w Września 29, 2011, 16:37:54
Cytat: "2OO"
W Uniemyślu w miejscu zaznaczonm na mapie (widziałem to ostatni raz jakieś 3lata temu, od tamtej pory tam nie byłem, ale jak się uda to zajdę i pyknę fotki) jest coś w rodzaju pieca. Mała budowla z żelbetu z kominem ceglanym czy też żelbetowym - z opowieści słyszałem, że to były piece w których palono różne świństwa udające zadymienie fabryki.


Przeznaczenie budowli było według mnie inne.

Oddziały Nebeltruppen (zadymiania, podległe Luftwaffe) na wyposażeniu posiadały wytwornicę dymu typu Nebelgerät 80 (Nb 80) lub poprostu zwykłe beczki (wzmiankowane w licznych wspomnieniach).Jako paliwo używano specjalnej mieszanki kwasu chlorosulfonowego (HSO3CL), która w połączeniu z wodą tworzyła silną dymiącą ciecz o ostrym zapachu.Wydajność wytwórnicy uzależniona była od ilości użytego kwasu (pojemniki z 30l, 80l lub 250l kwasu) oraz użytego ciśnienia.Oczywiście była możliwość podwojenia wydajności poprzez połączenie dwóch zbiorników.Masa urządzenia wynosiła 180 kg, z pełnymi podwójnymi zbiornikami 500kg.W przypadku użycia 250l kwasu pod ciśnieniem 16 atmosfer wytwornica mogła pracować 3 godziny i 45 minut.Tzw."zadymiacze" rozstawieni byli głównie na całej długości polickich łąk.

Ściśle współpracowały z jednostkami artylerii przeciwlotniczej.Odpalano je ręcznie lub zdalnie, nawet po 20 sztuk naraz na polecenie centrum dowodzenia okolicznej artylerii Flaku.

Obsługe stanowili głównie jeńcy włoscy, radzieccy lub ochotnicy wschodni (m.in. Łotysze), którzy pełnili służbę pomocniczą w wojsku niemieckim.

W Policach stacjonowała jedna Nebelkompanie der Luftwaffe (o) 24 czyli 24 stacjonarna kompania zadymiania Luftwaffe.Rozstawiona właśnie na polickich łąkach.Co ciekawe w kompanii służyły estońskie dziewczyny, o których wspominał p.Koziński.I to się rzeczywiście zgadza.

Pozdrawiam
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Września 29, 2011, 23:30:39
(http://img836.imageshack.us/img836/5012/zadym.jpg)

Tu przykład zadymiania nie tylko "polickich łąk". Okolice Tatyni i Wieńkowa; Nebelgeräty w  bezpośrednim sąsiedztwie baterii FLAK. (29.05.1944)

Makiety w Uniemyślu i Nowej Jasienicy wyglądają jak zabawki- chaotycznie porozrzucane zbiorniki. Za to ta w Zalesiu, jak prawdziwa baza paliwowa.

Może zorganizujemy jakąś  wycieczkę turystyczno-krajoznawczą?
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Borisz w Października 02, 2011, 19:22:17
A ja byłem kilka dni temu w Uniemyślu na rowerze. Gdybym wiedział, że tam są takie atrakcje, to bym tam zahaczył oczywiście i fotki porobił (bo miałem aparat).
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Października 04, 2011, 21:23:55
Cytat: "lukasz_s"
Za to ta w Zalesiu, jak prawdziwa baza paliwowa.
Może zorganizujemy jakąś  wycieczkę turystyczno-krajoznawczą?

Faktycznie zajmuję spory obszar. Pokusiłem się na umiejscowienie tej atrapy, czy dobrze, może Wam uda się lepiej.
(http://trzebiez.pl/forum-police/alt/atrap-zalesie2.jpg)

Na taką wyprawe się piszę. Warto w to wciągnąć kogoś z leśników.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Października 04, 2011, 21:44:53
Pomierzone, dopasowane:
Nowa Jasienica:
(http://img534.imageshack.us/img534/3685/nowajasienica.png)

(http://img23.imageshack.us/img23/8627/nowajasienicamakieta.png)

Uniemyśl:
(http://img197.imageshack.us/img197/2070/uniemysl.png)

(http://img511.imageshack.us/img511/1351/uniemyslmakieta.png)

Zalesie:
(http://img265.imageshack.us/img265/7048/zalesie.png)

(http://img265.imageshack.us/img265/9361/zalesiemakieta.png)



W Zalesiu w miejscu zbiorników odnależć można betonowe struktury:
(http://img543.imageshack.us/img543/500/zdjcie1018t.jpg)

(http://img684.imageshack.us/img684/9272/zdjcie1019k.jpg)

(http://img830.imageshack.us/img830/5610/zdjcie1021.jpg)

(http://img828.imageshack.us/img828/7051/zdjcie1025i.jpg)


I chyba tak:
(http://img13.imageshack.us/img13/7829/atrapzalesie2.jpg)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Października 04, 2011, 22:52:12
Cytat: "lukasz_s"
W Zalesiu w miejscu zbiorników odnależć można betonowe struktury
Grrr... to już byliście beze mnie.

Nigdy na te betony nie trafiłem. Co to miało być, w miejscu atrap? Macie jakieś sugestię.
Czy podobne są przy Nowej Jasienicy?
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Października 05, 2011, 07:21:54
Nie, Panie Andrzeju, to był jednoosobowy rekonesans i tylko w Zalesiu. Zdjęcia udostepnione przez kolegę ze Stowarzyszenia, zrobione w ostatni weekend. Mnie tam nie było i z przyjemnością się wybiorę. Szczegóły możemy omówić...na spotkaniu w MOK-u? Podejrzewam że Pan będzie. ;)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Borisz w Października 06, 2011, 17:35:29
Ciekawe te betony, ale czy nie są to jednak pozostałości jakiejś zabudowy? W sumie też bym to chętnie zobaczył.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Domino w Października 07, 2011, 19:50:33
Tak wygląda teren w Uniemyślu, gdzie znajdowały się zbiorniki - sama łąka i nic więcej.

Jedna strona:
(http://img43.imageshack.us/img43/3426/dsc09113c.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/43/dsc09113c.jpg/)

I druga strona:
(http://img7.imageshack.us/img7/3249/dsc09114yz.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/7/dsc09114yz.jpg/)

O, a jednak coś jest - podobne betonowe konstrukcje jak w Zalesiu, lecz w gorszym stanie:
(http://img204.imageshack.us/img204/3626/dsc09116i.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/204/dsc09116i.jpg/)

Akurat na zaznaczonym przez Dr.Kafara obszarze stacjonował pluton lekkiej baterii przeciwlotniczej - 3 działowa Flak kalibru 3,7cm.Miała za zadanie ostrzeliwać nadlatujące radzieckie samoloty rozpoznawcze zza Odry.

Pozdrawiam
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: jakub_m w Października 12, 2011, 16:29:43
Uff... solidna robota, jestem pod wrażeniem. Byłbym wdzięczny za wskazanie dokładnej, poprawnej lokalizacji Tobruklager na tej mapie, dokonam uaktualnienia: https://picasaweb.google.com/107885169782021662923/PolicePodczasIIWojnySwiatowej?feat=embedwebsite&gsessionid=NO1tIL0iC1ES8qPPKjg3Vg#5384205526150257250
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Października 12, 2011, 16:49:22
Tak dokładnie to w miejscu liter "Tob" podpisu Tobruklager ;))
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: jakub_m w Października 12, 2011, 18:30:56
Ok, poprawione: https://picasaweb.google.com/lh/photo/xT0DbDvmmBnHAU8ipCbsqw?feat=embedwebsite

Swoją drogą ostatnio chętniej, jak od Google Maps, korzystam z Geoportalu, z racji na dużo wyższej jakości i bardziej aktualne ortofotomapy. Dla porównania zamieściłem linki z obu serwisów, sygnalizując arcyciekawy temat atrap: http://pomorski.blogspot.com/2011/10/hydrierwerke-politz.html Obszar Puszczy Wkrzańskiej nie posiada zbyt spektakularnej historii, tego rodzaju smaczki ten obraz nieco zmieniają.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Października 12, 2011, 18:56:20
Geoportal nie zrobi tak: ;))

(http://img97.imageshack.us/img97/3802/17581312.jpg)

Haegerwelle i przylegający do niego obóz letni filii Stutthofu
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Października 12, 2011, 19:41:47
OK. A jak się ma do tego ul. Rurowa?
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Października 12, 2011, 20:33:11
(http://img820.imageshack.us/img820/9033/53935955.jpg)

Mam nadzieję że coś tam widać.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Seba w Grudnia 17, 2011, 00:04:21
Witam,

dodaję moje przetworzone zdjęcia atrapy obok Nowej Jasienicy.

Dopiero przy obserwacji stereoskopowej fajnie widać, że "zbiorniki atrapy" są znacznie niższe od otaczającego ich "niewysokiego lasu".

Do obserwacji 3D wystarczą papierowe okulary 3D red-cyan. Ostatnio właśnie takie okularki dokładane są do katalogu na stacjach BP.

To wszystko na dziś ... jeszcze coś przygotuję :-) Napiszcie czy coś widać :-)

(https://lh4.googleusercontent.com/-fHrShhq2Xxc/TuvOG8LNsHI/AAAAAAAAA4I/x-yte1wgCmg/s800/3d%252520copy.jpg)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Grudnia 17, 2011, 00:54:23
Uwaga słuszna, lecz co jeśli większa część zbiornika znajdowałaby się pod ziemią? Nie wysokość tu świadczy o próbie oszustwa;)
Tytuł: Atrapy Hydriewerke
Wiadomość wysłana przez: billkronos w Grudnia 17, 2011, 06:40:23
Witam,
Jezeli mamy sie zgodzic, ze te zbiorniki w Zalesiu i Nowej Jasienicy, sa z cala pewnoscia atrapami, to mozemy
sobie darowac teorie, ze czesciowo byly pod ziemia.
Jakis czas pracowalem przy ich budowie, i mozecie mi wierzyc, ze to wcale nie bylo takie proste zadanie.
Mam na mysli glownie strone techniczna. Prefabrykowane blachy byly opuszczane do koniecznego poziomu
przy pomocy dzwigow, na stalowych linach. Zamocowanie takiego elementu do juz istniejacej konstrukcii,
wymagalo duzej zrecznosci i zgrania co najmniej czterech robotnikow.
Mysle, ze kilkumetrowy wykop wymagalby rowniez oszalowania, specjalnie gdy dzwigi byly lokowane blisko
krawedzi dolu.
Przy uliucy "D", gdzie pracowalem, wykonywali te czynnosc Niemcy, ew. robotnicy z panstw zachodnich.
Poniewaz to byl zabieg manualny (na koncach takiej plyty stali robotnicy z konusowymi bolcami, ktorzy
musieli nowy arkusz zgrac otworami z uprzednio zanitowana plyta, a pozostalych dwoch natychmiast
zabezpieczalo to bolcami z nakretka, co najmniej w dwoch miejscach), wymagal rowniez dobrego oswietlenia.
Wykonywanie go w wykopie c'a 6m.nie byloby ulatwieniem, wrecz odwrotnie. Wykop musialby byc nieco
wiekszej srednicy, by zrobic miejsce na "balkoniki" dla niterow, a po zakonczeniu montazu zostac wypelniony
 ziemia. To wszystko nie pasuje ani do budowy atrap, ani do Niemcow.
Wiem, ze to dzisiaj jest bardzo trudne do ustalenia, ale raczej zastanowil bym sie, z jakiego materialu atrapy
byly wykonywane ?
To tylko moja uwaga, ale przekonalem sie niejednokrotnie, ze diabel tkwi w szczegolach.
Gratuluje wszystkim postepow w ustalaniu tych detali, i lacze pozdrowienia - Bill
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Grudnia 18, 2011, 00:17:48
A czy ja twierdzę że były? Przytaczam argument i ciut prowokuję; zwyczajnie: sama wysokość zbiornika nie powinna być przesłanką co do  jego autentyczności lub nie; o tym że były to atrapy i nie dało się oszukać aliantów musiały świadczyć inne przesłanki- uzyskane na podstawie zdjęć i poza nimi- i warto się zastanowić jakie.
A praca Seby ciekawa; może "zainwestuję" trochę czasu i środków w 3D ;)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Grudnia 18, 2011, 00:53:54
Trzy dni temu miałem przypadkową rozmowę ze starszym człowiekiem, który mieszka w Uniemyślu od 1948 roku. Twierdzi, że pamięta resztki tych atrap, stały wtedy na jego polu, a podobne były koło Zalesia i Nowej Jasienicy. Były tam też resztki kominów(?), które z pola ściągał końmi. Niestety rozmowa była bardzo krótka, starszy pan spieszył się do domu i nie udało się ustalić więcej szczegółów. Może innym razem uda sie uzyskać więcej informacji.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Seba w Grudnia 18, 2011, 16:40:33
Cytat: "lukasz_s"
A czy ja twierdzę że były? Przytaczam argument i ciut prowokuję; zwyczajnie: sama wysokość zbiornika nie powinna być przesłanką co do  jego autentyczności lub nie ...


Słuszna uwaga ....

Interpretując taki obraz ja bym zwrócił uwagę na otoczenie - jakie drogi prowadzą do obiektu ? Czy drogi te są wyjeżdżone ? Czy obiekt jest czynny/aktywny ? Czy są ślady punktów kontrolnych i ślady świadczące o ochronie tego obiektu ?

Poniżej dwa przykłady:

1. Rzeczywiste obiekty  (zbiorniki) próbowano maskować - np. tutaj siatkami
(https://lh4.googleusercontent.com/-gkykUvbIlsw/Tu4Gp01uopI/AAAAAAAAA4w/YGD3wy1S0jc/s800/maska.jpg)

2. Podobne zbiorniki, duże i małe oraz cała infrastruktura towarzysząca .... ale tym razem to nie są atrapy :-)
(https://lh4.googleusercontent.com/-QwAdcVDPTWc/Tu4GlPIhC1I/AAAAAAAAA4o/PBlVgLEPaNo/s800/gotowe_ok.jpg)

Co do kominów i zadymiania: stanowiska te umieszczone były głównie przy drogach (również gruntowych) w dość równomiernych odstępach (pisał o tym Domino). Na pewno nie były to pojedyncze stanowiska.
Zerknę jeszcze do kilku źródeł, ale wydaje mi się, że były to raczej beczki, zbiorniki ... a nie specjalnie zbudowane budowle ... ale może tutaj były kominy ... co jest bardzo ciekawe.
Dziękuję za dyskusję !!! Bardzo ciekawa !!
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Grudnia 18, 2011, 16:58:04
O właśnie;  i tak zapewno podchodzili do tego analitycy wywiadu. Do tego dochodziły jeszcze raporty "agentów" i posiadano własciwy ogląd sytuacji. Pamiętajmy, że zdjęcia atrap wykonano niemal rok przed ofensywną ósmej armii powietrznej; było osporo czasu na przygotowanie się do "akcji".

@Seba- To zdjecie 3d, co to za obiekt?

PS. na jednym z "wcześniejszych" zdjeć Hydrierwerke znajdujacych sie w posiadaniu p.Andrzeja, widać coś w rodzaju maskowania: jakby lina zarzucona nad zbiornikami, nad nimi płachta załamujaca światło (stąd hipoteza o maskowaniu). Ale dotyczy to tylko jednego zespołu zbiorników i mimo wszystko próba niezbyt skuteczna.
Panie Andrzeju! Jakby mógł Pan wrzucić rzeczony fragment- lokalizację podaje z pamięci: to zbiorniki gdzieś na płn-zach od dworca, w kierunku Pommernlager...
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Borisz w Grudnia 18, 2011, 17:02:48
Ogólnie rzecz biorąc to mocno naiwne były te atrapy...
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Grudnia 18, 2011, 19:03:26
Cytat: "lukasz_s"
to zbiorniki gdzieś na płn-zach od dworca, w kierunku Pommernlager...
Prz okazji wstawię, muszę poszukać.
Cytat: "Borisz"
naiwne były te atrapy...

Wg mnie bardzo realistyczne, zwłaszcza oglądane z góry, z dużej wysokości.  Zobacz np.  te z okolicy Zalesia. Widać maskującą infrastrukturę, prawdopodobnie kominy (sądzę po cieniach), potwierdza to rolnik z Uniemyśla. Myślę, że były też zadymiane w czasie nalotów. Widoczne punkty zadymiające, podobne do widzianych na zdjęciach z okolic Hydrierwerke.
Cytat: "billkronos"
Jakis czas pracowalem przy ich budowie
Przy budowie atrap, czy przy budowie zbirników w fabryce? Atrapy były budowane z drewna i blachy.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Grudnia 18, 2011, 19:07:13
Cytat: "Seba"
1. Rzeczywiste obiekty (zbiorniki) próbowano maskować - np. tutaj siatkami
Naciągana hipoteza, ja tu nic nie widzę. Może jakieś źródła.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Borisz w Grudnia 18, 2011, 19:47:14
Cytat: "ak"
Zobacz np. te z okolicy Zalesia.


To zgadza się. Zalesie jako jedyne wygląda profesjonalnie. Reszta to takie chaotycznie porozrzucane pseudo-zbiorniki.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Seba w Grudnia 18, 2011, 20:22:40
Cytat: "lukasz_s"


@Seba- To zdjecie 3d, co to za obiekt?



Kędzierzyn-Koźle



Cytat: "ak"
Cytat: "Seba"
1. Rzeczywiste obiekty (zbiorniki) próbowano maskować - np. tutaj siatkami
Naciągana hipoteza, ja tu nic nie widzę. Może jakieś źródła.


Targeting the Reich : Allied photographic reconnaissance over Europe : 1939 - 1945
Author: Alfred Price - strona 63.

Racja, tutaj moja mała nieścisłość - powinno być: Siatka plus odpowiednie malowanie zbiorników (Poelitz near Stettin).

Ak dzięki za wątpliwości :-) aby je rozwiać małe porównanie:

(https://lh5.googleusercontent.com/-wD2KW36E5w4/Tu5D3SUh1vI/AAAAAAAAA48/cKlBMvZ3S2Y/s800/pol_ok.jpg)

lukasz_s - dokładnie .. na zdjęciu z prawej widać jasne linie nad zbiornikami, które jeszcze nie zostały zamaskowane -> prawdopodobnie konstrukcja do zawieszenia siatki.

Przykład z lewej - maskowanie tylko siatką - słaba skuteczność.

U Price jest sporo przykładów - niektóre fantastyczne - ale nie dla obiektów w Polsce. W tej książce jest chyba 5 zdjęć dla Polski - z czego 90% można już znaleźć u Szkotów na ich stronce www.

Za Rcahms (podają to jako przykłady maskowania:)

Oil refinery
Police, Poland
 

During the Second World War, this oil refinery at Police, north of Szczecin, Poland, produced aviation fuel from crude oil and petrol from coal. As such, it was an attractive target for Allied bomber forces seeking to deny these fuels to the German military. Oil installations typically cover large areas and possess a regular layout pattern which makes them difficult to hide from enemy aircraft.

Decoy oil refinery
Uniemyśl, Poland
 

This dummy installation, designed to represent the Police oil refinery, was built in fields approximately 6 miles north of Szczecin. To complete the deception, a dummy pipeline was also laid between the decoy and the shoreline.

This decoy was unlikely to be mistaken for the real thing in daylight hours but at night, with realistic fires nearby, it could have deceived bomber crews into attacking it instead of the actual refinery. The absence of bomb craters in the vicinity of this site indicates the lack of effectiveness of this decoy.

Znalazłem zdjęcie "grupy zadymiaczy" :

(http://forum.axishistory.com/download/file.php?id=260683&mode=view)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Grudnia 18, 2011, 22:02:33
Niestety książka dla mnie niedostepna.
Przy okazji szkania trafiłem na coś takiego http://bibliocomunidad.com/web/libros/Bombardeo%20de%20Europa,%20Ed.%20San%20Marin.pdf

Zdjęcie zadymiaczy super! z Polic?

Cytat: "Seba"
Decoy oil refinery
Uniemyśl, Poland
to już trzecie potwierdzenie istnienia atrapy koło Uniemyśla!
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Domino w Grudnia 18, 2011, 22:24:08
Tak, ciekawe ujęcie.

Zwróćcie uwage na ubrania ochronne tych pomocnic Luftwaffe (Luftwaffenhelferinen), ściśle przylegający kołnierz, gumowe buty ściśniete na dole ściagaczami nogawek.Generlanie nie była to łatwa służba, mieszanka kwasu była bardzo toksyczna i niebezpieczna.

Na zdjęciu widzimy także butle ciśnieniową spręzonego powietrza oraz zbiornik z kwasem chlorosulfonowym.

Pozdrawiam
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Grudnia 18, 2011, 22:24:54
Raczej nie Police. U nas były śliczne Estonki. A ta uroda... chyba wiadomo co za nacja ;)
Co do książki- jest dostepna na ebayu. I tak miałem kupić 2 m-ce temu. Jak ktoś reflektuje- proszę o info na priv, zrobię większe zamówienie.
@Seba- o tych zbiornikach i tym typie maskowania mówiłem!

Na zdjeciu porównawczym Seby z prawej- podpisano literą B- cele priorytetowe. Z tego co pamiętam (gdzieś mam to zdjecie, na pewno jest wystawione w schronie) jako A, B i C oznaczono elektownię, młyn węglowy, zbiorniki zachodnie (tu widoczne) i (chyba) północne- przy bocznicy. Dość wczesne foto.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Seba w Grudnia 18, 2011, 22:34:42
Cytat: "ak"
Niestety książka dla mnie niedostepna.
Przy okazji szkania trafiłem na coś takiego http://bibliocomunidad.com/web/libros/Bombardeo%20de%20Europa,%20Ed.%20San%20Marin.pdf

Zdjęcie zadymiaczy super! z Polic?

Cytat: "Seba"
Decoy oil refinery
Uniemyśl, Poland
to już trzecie potwierdzenie istnienia atrapy koło Uniemyśla!


Dzięki za link do książki - nie znałem tej pozycji.

Price mogę zeskanować kilka stron i przesłać ....

Zdjęcia "zadymiaczek" z forum Axis History ... to by było za piękne :-)

Reszta zdjęć - jak admin uzna za niepotrzebne to wywalajcie :-)

(http://forum.axishistory.com/download/file.php?id=260687)

(http://forum.axishistory.com/download/file.php?id=260686&t=1)

(http://forum.axishistory.com/download/file.php?id=260690&t=1)

Zdjęcia te pokazują, że "zadymiacze" byli raczej jednostkami ruchomymi ...

A teraz przykład potwierdzający "zadymiaczy" i instalacji z kominami:

(https://lh6.googleusercontent.com/-A-6Pua8ZfbQ/Tu5cGXiGJJI/AAAAAAAAA5I/6-CgfIkHnpk/s800/nebel.jpg)

Słabo widać, ale cienie sugerują, że instalacje te były dość wysokie ....
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Grudnia 18, 2011, 22:41:34
Były więc zadymiacze stacjonarne i mobilne!
Wykorzystywano je zapewne w zależności od bieżących potrzeb; być moze użycie zależało od kierunku wiatru itp.
Pozostaje ustalic gdzie i dlaczego stosowano zadymienie stacjonarne- w prawdziwych czy fałszywych obiektach; być moze przyblizy to tajemnicę Zalesia: tu mielismy wyższy poziom makiety (?) i zadymianie kominowe!
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Domino w Grudnia 18, 2011, 22:47:50
Cytat: "Seba"

Zdjęcia te pokazują, że "zadymiacze" byli raczej jednostkami ruchomymi ...


Nebelkompanie der Luftwaffe były jednostkami wyłącznie stacjonarnymi, posiadały minimalny transport, ale generalnie stanowiska urządzeń zadymiających były stałe.Podobnie zresztą jak Heimat Nebelkompanie czyli terytorialne kompanie zadymiania, które obsługiwały już cywile z pobliskich fabryk przemysłowych.

Pozdrawiam
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Grudnia 18, 2011, 23:42:25
Cytat: "Seba"
Price mogę zeskanować kilka stron i przesłać ....

Oczywiście!
Cytat: "Seba"
Zdjęcia "zadymiaczek" z forum Axis History

http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=77&t=117283

Opis zadymiacza. (moż ktoś fachowo przetłumaczy?)

(http://forum.axishistory.com/download/file.php?id=260682&mode=view)

It consisted of several parts:

1) steel bottle with compressed air
2) valve with manometer, fixed on the steel bottle tap for controlled release of the compressed air.
3) hose between manometer and the fog acid barrel
4) steel barrel containing 140 litres of fog acid
5) release pipe with round protection shield, the nozzle is on the other side of the shield
(Hampe, 1963, p.356)

The fog auxiliaries gathered around the barrel are equipped with an oil can and various wrenches. The watering can on the right is probably a simple first aid means. Fog acid is very agressive and can cause nasty skin defects. By immediately pouring water on skin parts affected the acid is washed away and damage kept at a low level.

After the steel bottle had been connected to the barrel fogging could start. It was also possible to transfer overpressured air into a fog acid barrel just partially filled and store it there. So it was possible to remove the steel bottle and fill further fog barrels. Dependent on the overpressure and the amounts of compressed air and fog acid
a barrel could operate up to several hours.

ps. może wydzielić nowy temat "zadymiaczy"
Tytuł: Atrapa Hydriewerke
Wiadomość wysłana przez: billkronos w Grudnia 19, 2011, 06:22:40
Do "ak"
Witam. Pracowalem przy zbiornikach rzeczywistych. Przy okazji; w czasie nalotu w grudniu 44 r. uciekajac na polnoc,
juz za droga przy Pommernlagrze, przebiegalem kolo takiej beczki. Byla juz w akcji, ale obslugi nie spotkalem.
Natomiast zwrocilem uwage. ze z owej rury (z grzybkiem) gas wydobywal sie w ksztalcie kolistego wachlarza.
Przypuszczam, ze ow grzybek byl nie tyle ochrona rozpylacza, co raczej nadawal mu ow wachlarzowy ksztalt.
Nie sposob bylo w krotkim momencie zauwazyc, czy wylot rozpylacza znajdowal sie pod owym grzybkiem, czy nad ?
Przy okazji, chcialbym poprosic fachowcow o wyjasnienie:
Dlaczego wszystkie atrapy wygladaja na zdjeciach, jak pomalowane na bialo. Na zdjeciach prawdziwych zbiornikow,
takiego efektu nie ma. Za wyjasnienie z gory dziekuje. Pozdrawiam - Bill
P.S. Jezeli Skarb nadal prowadzi poszukiwania, to powinna istniec jakas szansa, ze kiedys odkopia taki grzybek i uda
sie ustalic szczegoly. Po owym nalocie probowalismy zgadywac, czy system zadymiania moze byc uruchamiany
centralnie, badz tez sekcjami, zaleznie od kierunku wiatru. Moze Domino cos wie na ten temat. - B.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Grudnia 19, 2011, 07:14:37
@Bill: Na kopanie w terenie trzeba mieć zezwolenie własciciela- w tym wypadku Nadleśnictwa Trzebież. To ciut trwa i nie zawsze się udaje. A że czyta nas parędziesięt osób- teren jest już dawno przekopany; był juz parę dni po ukazaniu się zdjęć RAF-u. Uczciwość nie popłaca.
Co do zbiorników- może nie były pomalowane farbą maskujacą. Jeśli tak- dlaczego? Przecież wtedy wyglądałyby mniej realistycznie.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Seba w Grudnia 19, 2011, 22:31:56
Cytat: "Domino"
Cytat: "Seba"

Zdjęcia te pokazują, że "zadymiacze" byli raczej jednostkami ruchomymi ...


Nebelkompanie der Luftwaffe były jednostkami wyłącznie stacjonarnymi, posiadały minimalny transport, ale generalnie stanowiska urządzeń zadymiających były stałe.Podobnie zresztą jak Heimat Nebelkompanie czyli terytorialne kompanie zadymiania, które obsługiwały już cywile z pobliskich fabryk przemysłowych.

Pozdrawiam


Chyba nie do końca.

Doświadczenia pierwszych lat wojny doprowadziły do rozwoju trzech rodzajów
oddziałów przeciwmgielnych:
1)w pełni ruchome,
2) częściowo ruchome,
3)stacjonarne.

W wielkim skróci jednostki ruchome były stosowane do obrony tych obiektów,  gdzie np. często zmieniał się kierunek wiejącego wiatru.
Przy stałych Nebelkomapnie: stanowiska były przygotowane (aparatura była zamocowana) ale nie wykluczono zmian stanowisk na inne (wcześniej przygotowane).

Lokalizacja stanowisk miała zapewnić gęstą mgłę nad całym chronionym obiekcie. Wymagano by „obstawić” wszystkie „charakterystyczne” punkty w terenie (ukształtowanie terenu, pokrycie terenu). Znane są przypadki lokalizacji dodatkowych stanowisk w pewnej odległości od chronionego obiektu.

Niestety na razie nie znalazłem nigdzie informacji o jednostkach chroniących atrapy …
Jedynie znalazłem fragment raportu okresowego opisującego niemieckie jednostki Volkssturm-u symulujące markery zrzucane przez bombowce wokół atrap oddalonych o realnego obiektu ...
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Domino w Grudnia 20, 2011, 00:06:45
Zaraz, zaraz - mówimy teraz o Nebelkompanie der Luftwaffe (o - od ortsfest, stacjonarne)
, a te powtarzam były tylko takie.
Istniały również twory takie jak Luftschutz Nebel Abteilungi (bataliony zadymiające Luftschutzu), które były mot. (motorisiert) czyli zmotoryzowane.Były to jednak jednostki obrony cywilnej.

W Policach według niemieckich meldunków wojskowych stacjonowała tylko jedna kompania zadymiająca, mianowicie Nebelkompanie der Luftwaffe 24(o) czyli 24 stacjonarna kompania zadymiająca Luftwaffe złożona z estońskich ochotniczek.

Pozdrawiam
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Grudnia 20, 2011, 00:45:56
Widzę Dominik mnie wyprzedził, ale już dodam co miałem napisać

Cytat: "Seba"
Chyba nie do końca.
Jeśli możesz podawaj źródła -tu jest ten opis http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=77&t=117283&start=15
Nie wiadomo, czy przytoczone tam dane (podział) mają w całości zastosowanie do Polic.

Luftschutz-Nebelabteilung (mot.)
(mobile air raid protection fog batallion)
These were fully motorized units of batallion size with three companies. Regularly each company had three platoons of three squads and 54 fog barrels, three on each truck.

Luftschutz-Nebelkompanie
(air raid protection fog company)
These units were just partially motorized. Normally they were to have 120 men in three platoons too, but if the object protected required it further platoons could be added. Often this increased the strength of a company up to 400 men. Such units were mainly employed in locations with frequently changing wind directions. This required the ability to concentrate all fog barrels on the windward side of the site protected on short notice.

Nebelkompanie der Luftwaffe (ortsfest)
(Luftwaffe fog company)
These were stationary companies with only very little motorized transport. They were better suited for objects where wind direction was steady. By dispersing additional unmanned fog barrels around the object they could react to a shift in wind direction though, at least to some extent.

Heimat-Nebelkompanie
(Homeland fog company)
These were immobile units crewed by militia men similar to the Heimatflak batteries. The staff led a normal civilian life and hurried to the nearby emplacement(s) only when air raid alarm had been sounded to assume their military role. Such units were designated with company number and Luftgau number, for example Heimat-Nebelkompanie 3/VI.

Tu http://gsb.download.bva.bund.de/BBK/Hampe/11_Luftschutzeinheiten_der_Luftwaffe_S_345_361.pdf źródła do tych danych.

W Policach były też stosowane do zadymiania, zwykłe beczki napakowane dymiącym materiałami.

Cytat: "Seba"
Słabo widać, ale cienie sugerują, że instalacje te były dość wysokie ....
Cienie są od dymu, nie instalacji ;)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Domino w Grudnia 20, 2011, 01:03:29
Tak, dokładnie.

Jest to ogólny spis rodzajów jednostek zadymiających.Z tym, że Luftschutz Nebelkompanie, wchodziły w skład Luftschutz Nebel Abteilung.Ogólnie były to profesjonalne jednostki zadymiające, które posiadały odpowiednie stroje ochronne dla obsługi i były odpowiednio wyposażone.

Natomiast w większości wspomnień pojawiają się owe beczki, do których wrzucano - tak jak rozmawialismy Panie Andrzeju, m.in. opony i inne palne przedmioty, które wytwarzały dużo dymu.Obsługiwały je głównie jeńcy włoscy, bez żadnych strojów ochronnych.Spali w barakach umiejscowionych w pobliżu beczek.

Pozdrawiam
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: WILHELMSDORF w Lutego 21, 2012, 00:20:48
( http://imageshack.us/photo/my-images/823/lampa002.jpg )

Witam, odświeżę trochę temat. Powyższe zdjęcie przedstawia lampę znalezioną w pobliżu atrapy fabryki w Uniemyślu, jak widać 70 lat w ziemi nie zaszkodziło niemieckiej emalii :).
Co do kominów, to z tego co pamiętam 20 lat temu były trzy, dwa częściowo zniszczone jeden w takim stanie jak te z Zalesia. Z tego co wiem,palono w nich smołę ( dziadek wybierał ją stamtąd po wojnie do lepikowania stodoły :) )
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Marca 02, 2012, 20:38:46
Nowy eksponat. Do obejrzenia już od jutra.

(http://img853.imageshack.us/img853/7426/img0887z.jpg)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Marca 02, 2012, 21:16:38
Super eksponat! Gratuluję! Jak zdążę, to przyjade popatrzeć.
Znaleziony w miejscu zadymiania, czy w czyjejś zagrodzie ;)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Domino w Marca 03, 2012, 09:30:07
Oo! Beczka po kwasie chlorosulfonowym i wygląda na tą największą wersje 200-250 litrów. Pusta czy w środku pozostały resztki? Super sprawa!

Pozdrawiam
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Marca 03, 2012, 14:22:12
Jak widać na zdjęciu (26.04.1944), to sporo było tych zadymiaczy - rozmieszczone były nawet po drugiej strony Odry.

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/obrazek-zadym12.jpg)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Marca 03, 2012, 18:55:53
Pusta, bo nieznacznie naruszona przy jednym z koncow. Wielka, chyba ok. 120cm wysokosci. I bardzo ciezka. Solidna robota, z dosc grubego metalu.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Seba w Marca 03, 2012, 21:38:18
Czy znana jest data, kiedy zadymiacze rozpoczęli stacjonowanie na  tych terenach? Spróbowałem zlokalizować kilka stanowisk zadymiaczy na zdjęciach z czerwca 1943.

Przypuszczam, że znalazłem 8 tych stanowisk:

(https://lh4.googleusercontent.com/-53yh_fIcqMA/T1J-LgCX8jI/AAAAAAAAA7M/sGl-gJ1v9-Y/s800/obrazek-zadym12.jpg)

I to co może być stanowiskami zadymiaczy:

(https://lh4.googleusercontent.com/-Gx7LjLYDl2k/T1KA-_NOShI/AAAAAAAAA7c/m769Df7acc4/s800/zad1.jpg)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Seba w Marca 03, 2012, 22:49:53
Cytat: "Domino"
Makiety zostały bardzo szybko rozszyfrowane przez aliancki zwiad lotniczy....
Załogi bombowców z pewnością posiadały informacje o bombardowanym obiekcie i o ewentualnych zagrożeniach (stanowiska dział, balony, zadymianie) czy wykrytych makietach ze zdjęć rozpoznawczych -.....


Makiety były budowane głównie do ochrony prawdziwych obiektów przed atakami nocnymi . Wszystkie zabiegi, które stosowali Niemcy były często na tyle skuteczne, że makiety były bombardowane.
Można znaleźć kilka opisów, jak piloci dopiero z 2 fali rozpoznawali, że atakują makietę, a nie realny cel (www.486th.org).
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Domino w Marca 03, 2012, 23:12:53
Rzeczywiście miało to sens, ale tylko podczas nocnych nalotów.Wówczas w okolicy makiet musiano rozmieścić jakieś mocne światła widoczne w nocy na dużej wysokości.

Pozdrawiam
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Marca 04, 2012, 00:07:21
Porównałem zdjęcie z okolicy Uniemyśla (duże) z lipca 1944 roku, z dwoma (małe) fragmentami zdjęć z czerwca 1943 roku. Widoczne zmiany rozbudowie atrapy.

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/atrap-uniem.jpg)

Zastanawiam się kiedy dokonano zapisów na zdjęciu o fałszywym nabrzeżu, rurociągu, i zbiornikach. Zdjęcie wg. opisu pochodzi z lipca 1944, natomiast widoczna kopia z 7 sierpnia 1944r. Jednak pierwotny opis zdjęcia wskazywał na Politz w Czechosłowacji, póżniej zmieniony na Niemcy - kiedy dokonano poprawki?

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/metryczka.jpg)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Marca 04, 2012, 11:09:54
Przecież posiadano nawigatorów pokładowych, urządzenia radionamiernicze- generalnie wiedziano gdzie znajduje się klucz samolotów, nie wierzę więc w celowe bombardowanie makiet. Zdarzało się natomiast, że niedoświadczone załogi przy silnym ostrzale Flak, uwalniały bomby byle gdzie, aby móc powrócić już do bazy.
RAF wiedział o makietach rok wcześniej; ale jaki był przepływ tych danych między sojusznikami? Ale to RAF bombardował nocą.
@ak, Panie Andrzeju, ten błąd podpisu to już drugi jaki widzę- w zamówionym przeze mnie w IWM filmie z bombardowania, Police także figurują jako czechosłowackie; zgadza się natomiast data bombardowania i opis celu. Brytyjczycy nie zmienili podpisu do dziś, mimo że zwróciłem im uwagę (ale przypadkowy czytelnik nie jest dla nich przecież autorytetem). ;)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Seba w Marca 04, 2012, 11:40:58
Moim zdaniem sygnałem (nie wiem czy w wszystkich przypadkach) na zrzucenie ładunku były markery, a dla następnych załóg (gdy cel był już się palił i dymił) - źródła dymu. Niemcy symulowali pożary oraz nawet markery.

Makieta dla angażowania bombardowań dziennych (NARA):

(https://lh4.googleusercontent.com/-sFUHHeUt7OE/T1NGIJ4wq4I/AAAAAAAAA7s/FGZNnn4C8Fw/s400/mak2.jpg)


Markery nad Policami (NARA):

(https://lh3.googleusercontent.com/-lJdjabZ6ByY/T1NGJT26FKI/AAAAAAAAA70/aKZulNbNlFc/s400/markery.jpg)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Seba w Marca 04, 2012, 21:17:23
Cytat: "ak"


Zastanawiam się kiedy dokonano zapisów na zdjęciu o fałszywym nabrzeżu, rurociągu, i zbiornikach. Zdjęcie wg. opisu pochodzi z lipca 1944, natomiast widoczna kopia z 7 sierpnia 1944r.


Domyślam się, że zdjęcie pochodzi z teczki celów dla fabryki. Zdjęcie zostało opisane (białe napisy) i dodano komentarz na maszynie, a na końcu włożone do teczki celów.

Skreśleń i poprawy miejsca lokalizacji (dopiski ręczne) dokonano  podczas odtajnienia dokumentów i zdjęć - w celach publikacji.

Zdjęcie (fragment z markerami nad Policami) nie zostało wykonane z pokładu  samolotu rozpoznania lotniczego.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Maja 06, 2012, 11:28:05
Doktora Wissela przepis na mgłę. (http://www.pdf-archive.com/2012/05/06/nebel/nebel.pdf)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Maja 07, 2012, 23:27:13
Być może te betonowe "kominy" (z Zalesia), to zmodyfikowana wersja tych murowanych z cegieł, pokazanych w raporcie.
Podobny betonowy "komin" znajduje się w okolicy makiety koło Uniemyśla.

(http://img577.imageshack.us/img577/8899/kominwd.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/577/kominwd.jpg/)
(http://img684.imageshack.us/img684/9272/zdjcie1019k.jpg)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Maja 08, 2012, 08:01:27
Te pierwsze były wg mnie ceglane, bo to prototypy. Kominy sprawdziły się w boju więc zaczęto produkcję seryjną. Z żelbetu.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: PARTYZANT w Maja 09, 2012, 15:49:33
Może się mylę ale na Jasienicy w drodze na Wieńkowo też były zadymiacze. Około roku temu jak jeszcze tam bywałem na AS pewien pan wyciągnął z pod ziemi kilka takich beczek jak ta powyżej . W raz z kolegami pomagaliśmy mu w załadunku ich na przyczepę. Okrutnie ciężkie były więc częśc zostawił. O ich dalszych losach nie mam pojęcia. Kopał tam przy lesie bo chciał tam postawic większą szopę. jeśli ktoś z ZPZP jest tym zainteresowany postaram się skontaktowac z kolegą który do nich przynależy i opowiem mu więcej.
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: Seba w Maja 10, 2012, 20:53:03
Cytat: "lukasz_s"
Doktora Wissela przepis na mgłę. (http://www.pdf-archive.com/2012/05/06/nebel/nebel.pdf)


Genialne pdf-y - jakie jest ich źródło ? Archiwum ?

Dzięki.

Ja dotarłem do instrukcji obsługi "beczek":

(https://lh6.googleusercontent.com/-zAkHVsz8zx8/T6wbDwc-HmI/AAAAAAAAA-M/FdO7ERuWad4/s800/10-91d61df656.jpg)
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Maja 12, 2012, 08:59:47
fischer-tropsch.org TOM Reels. Tysiace stron. Ja przegladam tylko "nasza" dzialke. Kopalnia diamentow!
Tytuł: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Czerwca 04, 2013, 00:06:54
Trafiłem przypadkowo na "komin-zadymiacz" na Pn od atrapy spod Uniemyśla, bliżej Trzebieży.

(http://trzebiez.pl/forum-police/alt/atrapy/zadymiacz.JPG)

(http://trzebiez.pl/forum-police/alt/atrapy/zadymiacz1.jpg)
Tytuł: Odp: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Maja 05, 2014, 20:22:47
z estońskich ochotniczek.
Estonian girls in air-defence

In the autumn of 1944 Estonian girls were not recruited for the Luftwaffe auxiliary service, although it was intended to do so initially. Apparently the rapidly changing situation in the Estonian eastern border caused the change. The recruitment campaign began in Gotenhafen after the German forces had left Estonia. All in all there were nearly one thousand Estonian girls recruited for the Auxiliary service. Some of them were sent for farm labour. Most of the girls were born in 1927, although there were some older girls, too. Many had lost contact with family and relatives in the chaos of the evacuation. Older girls expressed their wish to go study for medical nurses, but most of them were sent as “Luftwaffenhelferinnen” to Püttritz training camp for training.

After the Püttritz training camp 325 girls were sent to Stettin, where they we placed to work with fog-makers. Some of the girls were sent near Breslau for so called “paigutusteenistus” (no idea, what this means, perhaps some sort of help for evacuees?). In Stettin they were instructed by Air Force personnel. Their battery commander was a German oberleutnant and also lower commanders were German at first. Lower command posts were later given to Aino Sõmer, Mai Raud and Maaja Kuus, who wore silver stripes on their sleeves. The girls’ uniforms were blue German Air Force tunics. While in the city the girls wore skirts, but while in service, always trousers. The headgear was a ski cap with the badge of Eesti noored (Estonian Youth) in the front. The girls were also given helmets and gas-masks.

There was military industry in Stettin defended by air defence units outside the city. In the units Estonian girls lived with Germans. They were formed into platoons with 22 girls per platoon. They had to go to field and guard duty, but without arms. During air raids their job was to create artificial fog to prevent the attack-ers to see their targets. These so called “uduheitjad” (Nebelwerfer?) were very dangerous contraptions and many girls were wounded with the chemicals spilling from them.

In March 1945 the Western allies destroyed with heavy air attacks German military industries around Stet-tin protected by the Estonian girls’ Company. During tha air attacks one girl was killed. Some of the hgirls were now sent to the island of Rügen while others went to the North Sea island of Norderney to dig trenches. At the end of the war all of the girls were sent by foot towards Rostock, where they stayed in the Saasnitz camp. About 3000 helferinnen of different nationalities were placed there. When the Red Army approached Saasnitz, the girls were sent by foot westwards. Some of the Estonian girls remained in Rostock and were probably captured by the Russians.

The are no record on the majority of the Estonian girls and their further fate is unknown. Officially the Esto-nian girls volunteered for the Auxiliary service, but in reality they went necessitated by the circumstances, since this was the only way get ration cards for food; other than going to building work wit POWs. After the war most of the girls remained in the west. So far only some of them have been located.
Tytuł: Odp: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
Wiadomość wysłana przez: ak w Maja 07, 2014, 23:35:19
Czy takie zadymiacze mogły być w okolicach Polic?
http://www.engelnstedt.de/Heimatpflege/Geschichten_Krieg/Beton.html (http://www.engelnstedt.de/Heimatpflege/Geschichten_Krieg/Beton.html)
 
(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/atrapy/zadymiacz3.jpg)