Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze  (Przeczytany 49176 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #30 dnia: Września 29, 2011, 16:37:54 »
Cytat: "2OO"
W Uniemyślu w miejscu zaznaczonm na mapie (widziałem to ostatni raz jakieś 3lata temu, od tamtej pory tam nie byłem, ale jak się uda to zajdę i pyknę fotki) jest coś w rodzaju pieca. Mała budowla z żelbetu z kominem ceglanym czy też żelbetowym - z opowieści słyszałem, że to były piece w których palono różne świństwa udające zadymienie fabryki.


Przeznaczenie budowli było według mnie inne.

Oddziały Nebeltruppen (zadymiania, podległe Luftwaffe) na wyposażeniu posiadały wytwornicę dymu typu Nebelgerät 80 (Nb 80) lub poprostu zwykłe beczki (wzmiankowane w licznych wspomnieniach).Jako paliwo używano specjalnej mieszanki kwasu chlorosulfonowego (HSO3CL), która w połączeniu z wodą tworzyła silną dymiącą ciecz o ostrym zapachu.Wydajność wytwórnicy uzależniona była od ilości użytego kwasu (pojemniki z 30l, 80l lub 250l kwasu) oraz użytego ciśnienia.Oczywiście była możliwość podwojenia wydajności poprzez połączenie dwóch zbiorników.Masa urządzenia wynosiła 180 kg, z pełnymi podwójnymi zbiornikami 500kg.W przypadku użycia 250l kwasu pod ciśnieniem 16 atmosfer wytwornica mogła pracować 3 godziny i 45 minut.Tzw."zadymiacze" rozstawieni byli głównie na całej długości polickich łąk.

Ściśle współpracowały z jednostkami artylerii przeciwlotniczej.Odpalano je ręcznie lub zdalnie, nawet po 20 sztuk naraz na polecenie centrum dowodzenia okolicznej artylerii Flaku.

Obsługe stanowili głównie jeńcy włoscy, radzieccy lub ochotnicy wschodni (m.in. Łotysze), którzy pełnili służbę pomocniczą w wojsku niemieckim.

W Policach stacjonowała jedna Nebelkompanie der Luftwaffe (o) 24 czyli 24 stacjonarna kompania zadymiania Luftwaffe.Rozstawiona właśnie na polickich łąkach.Co ciekawe w kompanii służyły estońskie dziewczyny, o których wspominał p.Koziński.I to się rzeczywiście zgadza.

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #31 dnia: Września 29, 2011, 23:30:39 »


Tu przykład zadymiania nie tylko "polickich łąk". Okolice Tatyni i Wieńkowa; Nebelgeräty w  bezpośrednim sąsiedztwie baterii FLAK. (29.05.1944)

Makiety w Uniemyślu i Nowej Jasienicy wyglądają jak zabawki- chaotycznie porozrzucane zbiorniki. Za to ta w Zalesiu, jak prawdziwa baza paliwowa.

Może zorganizujemy jakąś  wycieczkę turystyczno-krajoznawczą?
SPZP "Skarb"

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #32 dnia: Października 02, 2011, 19:22:17 »
A ja byłem kilka dni temu w Uniemyślu na rowerze. Gdybym wiedział, że tam są takie atrakcje, to bym tam zahaczył oczywiście i fotki porobił (bo miałem aparat).

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #33 dnia: Października 04, 2011, 21:23:55 »
Cytat: "lukasz_s"
Za to ta w Zalesiu, jak prawdziwa baza paliwowa.
Może zorganizujemy jakąś  wycieczkę turystyczno-krajoznawczą?

Faktycznie zajmuję spory obszar. Pokusiłem się na umiejscowienie tej atrapy, czy dobrze, może Wam uda się lepiej.


Na taką wyprawe się piszę. Warto w to wciągnąć kogoś z leśników.
<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #34 dnia: Października 04, 2011, 21:44:53 »
Pomierzone, dopasowane:
Nowa Jasienica:




Uniemyśl:




Zalesie:






W Zalesiu w miejscu zbiorników odnależć można betonowe struktury:









I chyba tak:
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #35 dnia: Października 04, 2011, 22:52:12 »
Cytat: "lukasz_s"
W Zalesiu w miejscu zbiorników odnależć można betonowe struktury
Grrr... to już byliście beze mnie.

Nigdy na te betony nie trafiłem. Co to miało być, w miejscu atrap? Macie jakieś sugestię.
Czy podobne są przy Nowej Jasienicy?
<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #36 dnia: Października 05, 2011, 07:21:54 »
Nie, Panie Andrzeju, to był jednoosobowy rekonesans i tylko w Zalesiu. Zdjęcia udostepnione przez kolegę ze Stowarzyszenia, zrobione w ostatni weekend. Mnie tam nie było i z przyjemnością się wybiorę. Szczegóły możemy omówić...na spotkaniu w MOK-u? Podejrzewam że Pan będzie. ;)
SPZP "Skarb"

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #37 dnia: Października 06, 2011, 17:35:29 »
Ciekawe te betony, ale czy nie są to jednak pozostałości jakiejś zabudowy? W sumie też bym to chętnie zobaczył.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #38 dnia: Października 07, 2011, 19:50:33 »
Tak wygląda teren w Uniemyślu, gdzie znajdowały się zbiorniki - sama łąka i nic więcej.

Jedna strona:


I druga strona:


O, a jednak coś jest - podobne betonowe konstrukcje jak w Zalesiu, lecz w gorszym stanie:


Akurat na zaznaczonym przez Dr.Kafara obszarze stacjonował pluton lekkiej baterii przeciwlotniczej - 3 działowa Flak kalibru 3,7cm.Miała za zadanie ostrzeliwać nadlatujące radzieckie samoloty rozpoznawcze zza Odry.

Pozdrawiam

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #39 dnia: Października 12, 2011, 16:29:43 »
Uff... solidna robota, jestem pod wrażeniem. Byłbym wdzięczny za wskazanie dokładnej, poprawnej lokalizacji Tobruklager na tej mapie, dokonam uaktualnienia: https://picasaweb.google.com/107885169782021662923/PolicePodczasIIWojnySwiatowej?feat=embedwebsite&gsessionid=NO1tIL0iC1ES8qPPKjg3Vg#5384205526150257250

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #40 dnia: Października 12, 2011, 16:49:22 »
Tak dokładnie to w miejscu liter "Tob" podpisu Tobruklager ;))
SPZP "Skarb"

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #41 dnia: Października 12, 2011, 18:30:56 »
Ok, poprawione: https://picasaweb.google.com/lh/photo/xT0DbDvmmBnHAU8ipCbsqw?feat=embedwebsite

Swoją drogą ostatnio chętniej, jak od Google Maps, korzystam z Geoportalu, z racji na dużo wyższej jakości i bardziej aktualne ortofotomapy. Dla porównania zamieściłem linki z obu serwisów, sygnalizując arcyciekawy temat atrap: http://pomorski.blogspot.com/2011/10/hydrierwerke-politz.html Obszar Puszczy Wkrzańskiej nie posiada zbyt spektakularnej historii, tego rodzaju smaczki ten obraz nieco zmieniają.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #42 dnia: Października 12, 2011, 18:56:20 »
Geoportal nie zrobi tak: ;))



Haegerwelle i przylegający do niego obóz letni filii Stutthofu
SPZP "Skarb"

Beobachter

  • Gość
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #43 dnia: Października 12, 2011, 19:41:47 »
OK. A jak się ma do tego ul. Rurowa?

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #44 dnia: Października 12, 2011, 20:33:11 »


Mam nadzieję że coś tam widać.
SPZP "Skarb"