Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...  (Przeczytany 343085 razy)


Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #661 dnia: Lutego 11, 2017, 02:04:52 »
Gdzieś widziałem tutaj mapę/koncepcję przestrzenną Polic z 1914. Był tam wielki park. Ale nie mogę jej znaleźć pomożecie odnaleźć link.

To nie jest plan z 1914 , ale z 1918 roku. Uwaga istotna, bo powstał po zakończeniu I wojny światowej. Tłumaczy to pomysł wspomnianego parku, a właściwie alei, zaczynającej się Festplatz'em, czyli miejscem przeznaczonym na publiczne uroczystości świąteczne, mniej więcej za obecnym stadionem. Potem aleja, obramowana podwójnym rzędem ozdobnych krzewów, wiodłaby przez miejski las (taki, jak i dziś tu rośnie), wzdłuż obecnej ulicy Tanowskiej i mniej więcej w połowie dzisiejszej drogi do TRANS-NET'u, zaprojektowano duży regularny okrąg. Poza kształtem miejsce to wyróżniała podwójna liczba krzewów w stosunku do alei, bo aż cztery rzędy. Miał to być Helden Hain, czyli Gaj Bohaterów, prawdopodobnie byłby wypełniony popiersiami zasłużonych, umieszczonymi na postumentach. Stąd, biegnąc dalej w kierunku zachodnim, aleja prowadziła na leśny cmentarz - dzisiejszy cmentarz komunalny Polic.
Ostry kryzys gospodarczy i polityczny, jaki po przegranej wojnie zaczął trawić całe Niemcy, był najpewniej powodem, że zamierzenia zarysowane na planie nie zostały spełnione. Zamiast Festplatz pojawiły się boiska sportowe (w tym obecny policki stadion), pamięć poległych na frontach I wojny uczczono pomnikiem - wielkim głazem na podwyższeniu, umieszczonym blisko ulicy Mazurskiej, na terenie resztek starego cmentarza. Pomnik przetrwał wojnę i czas PRL, zniszczył go dopiero inżynier Szymaszek, pierwszy burmistrz Polic w III RP, zezwalając w roku 1998 na rozbiórkę monumentu i uczynienie z owego głazu głównego elementu nowo budowanego lapidarium. Niestety, dawnych napisów nie odtworzono, a był to werset z tzw. Eddy - najstarszego zbioru islandzkich pieśni (IX wiek). Świetnie pasowałby do idei lapidarium, gdyż głosił: “Posiadłość umiera, rody umierają, ty sam umierasz jak one. Jedno, co żyje wiecznie, to sława dokonanych przez śmiertelnych czynów.”

Offline kanapowiec

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #662 dnia: Lutego 11, 2017, 19:39:48 »
O kurdę dziękuję. Siedziałem wczoraj do 1 w nocy aby zlokalizować gdzie ten park miałby by być i inne rzeczy. Ale nie umiałem próbowałem od łarpi ale tu poległem. Ale mogłem po prostu po tym pasie białym, dopiero przed chwilą zauważyłem że to są dzisiejsze tory kolejowe gdzie napisane jest że to nowe tory kolejowe. Dziękuję jeszcze raz.
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2017, 19:43:03 wysłana przez kanapowiec »

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #663 dnia: Lutego 12, 2017, 11:47:46 »
https://www.dropbox.com/s/1jzxrsylgh83xzq/Police%201918.kmz?dl=0
Proszę. Nakładka kmz do Google Earth. To powinno rozwiać wątpliwości.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #664 dnia: Lutego 12, 2017, 13:03:21 »
Panie Łukaszu! Coś mi się tu nie zgadza, chyba plan z 1918 jest zbyt przesunięty na zachód. Przecież cmentarz był i jest naprzeciw starostwa. Wg nakładki naprzeciw starostwa jest las, a cmentarz ulokował Pan między ulicą Piłsudskiego i Licealną. Za daleko na zachód. Wg mnie lewą granicę planu należy przesunąć (na wschód), do ulicy Piłsudskiego. Proszę sprawdzić.
« Ostatnia zmiana: Lutego 12, 2017, 13:21:14 wysłana przez Validator »

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #665 dnia: Lutego 12, 2017, 13:47:52 »
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #666 dnia: Lutego 12, 2017, 14:01:54 »
Na Meßtischblatt - tak, jest OK, ale cmentarz jest tam naprzeciw starostwa, czyli tak, jak rzeczywiście jest usytuowany. Natomiast na nakładce opartej o plan 1918 - jest przesunięty na zachód. Niech Pan powiększy i porówna. Chyba, że plan z 1918 zakładał rozbudowę cmentarza do wysokości ul. Licealnej, a Helden Hain na miejscu już istniejących grobów. Wtedy zgoda. Tylko o ile pamiętam cmentarz (Waldfriedhof) został założony w roku 1913. Planowanie ekshumacji w 5 lat później wydaje się być mało prawdopodobne.
« Ostatnia zmiana: Lutego 12, 2017, 14:06:41 wysłana przez Validator »

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #667 dnia: Lutego 12, 2017, 14:16:16 »
Nie ma u mnie błędu. Nakładka jest wykonana poprawnie. Wszystkie punkty topograficzne, czy te skrajne, czy położone centralnie, "przylegają do siebie" i nie tylko na M-blacie, ale i na innych zdjęciach lotniczych. Widać taki był zamysł projektantów.
Otworzyłem Maronn. Cmentarz był budowany od ok. 1912 r. Jaki był stopień zaawansowania tych prac w momencie powstawania planu też nie wiemy. Być może stąd rozbieżności.


Być może, jeśli pierwsze pochówki nastąpiły przed 1918 r., liczono się z potrzebą ekshumacji i przeniesienia grobów na nowy cmentarz położony na zachód od dzisiejszego, tylko po to, by utworzyć Helden Hain.





« Ostatnia zmiana: Lutego 12, 2017, 14:23:23 wysłana przez lukasz_s »
SPZP "Skarb"

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #668 dnia: Lutego 14, 2017, 22:00:02 »
Spacerowałem dziś ulicą Tanowską od torów do krzyżówki z Piłsudskiego. Szedłem prawą strona, nową asfaltową ścieżką. Zauważyłem, że pomiędzy tą ścieżką, a pasem ogrodzeń firm, strażaków itd., rosną dwa równe rzędy drzew tworząc szpaler o szerokości kilku metrów. Na moje oko te drzewa nie mają więcej niż 50 lat(choć przyznaję znawcą drzew nie jestem :) ), zatem może to być dzieło współczesne, a nie odziedziczone po Niemcach.

Chciałbym prosić o info, czego śladem są te równo rosnące drzewa.
Pozdrawiam

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #669 dnia: Lutego 15, 2017, 00:38:23 »
Trzeba spytać się starszych policzan. Z Niemcami te drzewa nic nie mają wspólnego. Po pierwsze są za młode, po drugie - przedwojenna Tanowska (Falkenwalderstr.) na tym odcinku, po jednej stronie stykała się z miejskim lasem, przechodzącym potem w cmentarz; po drugiej, o której mówimy, była dość gęsto zabudowana domami. Na planach i zdjęciach widoczne są liczne, dość wąskie, za to rozciągnięte w kierunku północnym działki, domy wyglądają na dość okazałe budownictwo jednorodzinne. Nie wiem, czy zabudowa Tanowskiej legła w gruzach w wyniku intensywnych nalotów, czy może rozebrano ją po wojnie (pewnie jedno i drugie), w każdym razie ruiny domostw zniwelowano i gdzieś tak w latach 60. XX wieku zagospodarowano tworząc opisywaną przez Pana aleję. Cokolwiek wiedzieć na ten temat może Pana czcigodna Mama, jeśli w tym czasie już mieszkała w Policach, bo tego akurat nie wiem.   

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #670 dnia: Marca 08, 2017, 17:03:58 »
Pionierzy - 1951 rok. To oni odbudowywali Police.
Czy budynek z balkonem, to obecna biblioteka?



<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #671 dnia: Marca 08, 2017, 19:04:19 »
Moim zdaniem - tak. Tzw. weneckie okna były tylko w tym budynku spośród budowli okalających rynek.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #672 dnia: Marca 08, 2017, 19:57:43 »
Podobne ujęcie.
Tu okna "biblioteki" pierwsze od lewej.

SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #673 dnia: Marca 09, 2017, 21:08:11 »
To myślimy podobnie. Chyba jest powojenna pocztówka na której widać jeszcze budynek koło biblioteki. Ma ktoś pod ręką?
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #674 dnia: Marca 10, 2017, 21:29:45 »
Mam coś takiego: