Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Nowe Warpno] Zbiorowa mogiła czy zapomniany cmentarz?  (Przeczytany 36363 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
Odp: [Nowe Warpno] Zbiorowa mogiła czy zapomniany cmentarz?
« Odpowiedź #60 dnia: Listopada 29, 2017, 10:33:36 »

Póki co to tylko (albo aż) relacje świadków.


A no właśnie nie. Gdyby to była zaledwie relacja świadka, nie strzępiłbym tu nawet języka. Informacja ma pochodzić z dokumentu z Akt miasta Nowego Warpna. Niestety nie ma podanej sygnatury, ale jestem w trakcie przeglądania wszystkich jednostek z tego Zespołu, które ujmują okres wojenny. Jak znajdę - umieszczę. Nie ma podanej dokładnej lokalizacji umiejscowienia obozu, więc nie jest powiedziane, że chodzi o miejsce już wspomniane wcześniej.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Nowe Warpno] Zbiorowa mogiła czy zapomniany cmentarz?
« Odpowiedź #61 dnia: Listopada 29, 2017, 10:59:12 »
To mnie akurat nie dziwi. Choć skoro był on na obrzeżach miasta i istniał tylko pod koniec wojny, to może naprawdę nic nie wiedzą?

Wiedzą. Niemożliwe, żeby o czymś, co było (jeśli było) w niedużej odległości od miasteczka, nie wiedzieli, nie słyszeli. Ale znałem wielu Niemców żyjących w tamtych czasach, którzy opowiadanie Polakom o szczegółach z przeszłości uważają za formę zdrady swojej ojczyzny. Coś na kształt honoru oficera. Dlatego zasłaniają się niepamięcią lub brakiem wiedzy. W tej grupie osób jest również Jürgen Dittmann. Byłem z nim (i innymi Niemcami) na wyprawie do ruin Hydrierwerke w roku 2006. Dittmann był pracującym uczniem przyzakładowej szkoły. Na pytania szczegółowe odpowiadał wymijająco, a po "dociśnięciu do muru" mówił banialuki. Sekundował mu Horst Berg, kolega z tamtych czasów. Wg podawanych Polakom informacji zbiorniki służyły do akumulowania gazu dla potrzeb komunikacji miejskiej, a znana "strażnica" do "wypatrywania nadlatujących samolotów". Podczas rozmów panowie cały czas kontrolowali wzajemne wypowiedzi. Dopiero kiedy w jakimś momencie, w porozumieniu z burmistrzem Diakunem udało się nam panów na chwilę rozdzielić - Horst Berg wyznał, że okolice "strażnicy" (te strzeżone przez bunkry wartownicze) były strefą zamkniętą, niedostępną zwykłym pracownikom zakładu. Co tam się działo - nie zdołaliśmy ustalić. Dittmanna spotykałem później kilkakrotnie, zawsze było tak samo: kiedy dochodziło do jakichś pytań na bardziej drażliwe tematy - "tracił pamięć". Motywacje rozumiem, lecz dobrym źródłem to on nie jest, mówi, to, co chce powiedzieć. 

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
Odp: [Nowe Warpno] Zbiorowa mogiła czy zapomniany cmentarz?
« Odpowiedź #62 dnia: Listopada 30, 2017, 21:29:40 »
W miejscu wskazywanym pierwotnie jako lokalizacja obozu w latach 50. nie było żadnych śladów po jakichkolwiek budowlach.  Pojawia się natomiast nowa lokalizacja, gdzie były widziane fundamenty, pozostałości po co najmniej dwóch budowlach, gdzie mogły być usytuowane np. baraki.
1 - pierwotna lokalizacja obozu,
2 - miejsce wskazane przez świadka, gdzie w latach 50. były widoczne fundamenty,
3 - przebieg linii kolejowej Randower Kleinbahn.

 

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
Odp: [Nowe Warpno] Zbiorowa mogiła czy zapomniany cmentarz?
« Odpowiedź #63 dnia: Grudnia 04, 2017, 12:11:38 »
Numeryczny Model terenu ISOK - Cieniowanie.   www.geoportal.gov.pl

poz. 4 - w terenie pokrytym lasem nic nie znalazłem, ale nie posiadam sprzętu by zajrzeć głębiej.
poz. 5 - "coś" do weryfikacji.