Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś  (Przeczytany 55193 razy)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 01, 2010, 20:51:03 »
Chciałbym wnieść coś do tematu z pomocą zdjęcia lotniczego z 20 VI 1944r.
http://img682.imageshack.us/img682/202/36178825.jpg
(powiększane wielokrotnie, stąd pixele, źródło- http://www.492ndbombgroup.com/HTMLs/essays/34-Politz-photos.html )

Widać na nim, w kwadrancie Frh. v.Stein- Str., Ernst Moritz Str., Theodor Körnerstraße, 3-4 prostokątne obiekty, prawdopodobnie domki jednorodzinne, oraz jeden większy obiekt na rogu Th. Korner i na północ od Ernst Moritz.  W ogóle teren dzisiejszych działek zdaje się być zabudowany (kwadrant północno-wschodni). Tu widać je lepiej http://img694.imageshack.us/img694/4414/98088026.jpg
Czyli w czerwcu '44 budynki jeszcze stały. Czy były zniszczone w poprzednich bombardowaniach, a na zdjęciu widzimy jedynie ruiny?

Zwraca też uwagę także zabudowa Phalzerringu, naprzeciwko dzisiejszych działek. Widać 5 obiektów w kształcie odwróconej litery "L". Na zdjęciu p. Jakuba są 2 w kształcie litery "I" I 3 "L-ki". Mapa musi być więc sprzed czerwca '44, skoro nie ma na niej tych "dodatkowych" obiektów.

Cytat: "Domino"
Podejrzewam, że to mapa w skali 1:5000 wydana przez Stadtvermessungsamt Stettin.Posługiwali się oni ogólnym lotniczym planem terenu z 1930 roku, a następnie nakładali na nie poprawki - najpóżniejszą jaką posiadam jest z lutego 1943 i praktycznie niczym się nie różni.


czy na mapie z '43 znajdują sią te "L"-kształtne domy? Jak wygląda teren dzisiejszych działek? Czy możemy prosić o skan planu?
Czy plan z '43 pokazuje zabudowania na terenie zaznaczonym przeze mnie na czerwono?
http://img694.imageshack.us/img694/2011/13ew.jpg
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 02, 2010, 00:30:32 »
Uwaga do postu "Domino".
Górny szkic pochodzi z książki Kristin Maronn. Ale to nie są lata 20. XX w. Znacznie później.

Proszę zauważyć - jeśli posiada Pan tę książkę - że druga część planu, czyli Police właściwe, dziś zwane "starymi" mają nazwy bezspornie powstałe ok. 1935 roku. Np. Adolf-Hitler-Platz, który zastąpił Kaiser-Wilhelm-Platz itd. Sądzę, nawet mam pewność, że szkic Maron odnosi się do tego samego [lub prawie tego samego] czasu, co plan, którym posłużył się Jakub Matura.

Dokładnie rzecz ujmując jest od tego planu wcześniejszy. Z jakichś - jeszcze nieznanych powodów - nazwa ulicy została zmieniona na - jeśli dobrze widzę - chyba Dittmann Straße.
Określenie "Neue Siedlung" widoczne na szkicu odnosi się do osiedli powstałych w latach 1920-1930. Tak o tym pisze Maronn:

"Auch die Gärtnerei von Sedlag befand sich an der Falkenwalder Straße. Zu dieser Siedlung gesellten sich im Laufe der folgender Jahre die Häuser an der Feldmark, die Siedlung an der Theodor-Körner-Straße, die "Klecker" - oder Sünramsiedlung, die Siegfriedsiedlung am Siegfriedsportplatz, die Siedlung an der Zedlitzfelder Landstraße und die Schulzensiedlung. Sie entstanden ale in der Zeit von 1920 bis 1930. (strona 328)", co mniej więcej przekłada się tak:

"Także gospodarstwo ogrodnicze Sedlagów znajdowało się przy Falkenwalder Straße. Do tego osiedla dołączyły w ciągu następnego roku domy przy (na) Feldmarku, osiedle przy Theodor-Körner-Straße [to ta ulica ze szkicu], "Klecker" albo Sünramsiedlung, osiedle Siegfrieda przy boisku (sportplatz) Siegfrieda przy szosie do Zetlitzfelde i osiedle sołeckie. Wszystkie one powstały w latach od 1920 do 1930.

Wydaje się, że można przypuścić, iż to osiedle - "nowe", bo przecież wybudowane może nawet na 10 lat przed wojną, zmieniło podczas wojny funkcję. I dlatego zmieniła się nazwa ulicy.
 
Pozdrawiam czytających.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 02, 2010, 10:36:14 »
Cytat: "theville666"
Zwraca też uwagę także zabudowa Phalzerringu, naprzeciwko dzisiejszych działek. Widać 5 obiektów w kształcie odwróconej litery "L". Na zdjęciu p. Jakuba są 2 w kształcie litery "I" I 3 "L-ki". Mapa musi być więc sprzed czerwca '44, skoro nie ma na niej tych "dodatkowych" obiektów.


Cytat: "theville666"
Czy plan z '43 pokazuje zabudowania na terenie zaznaczonym przeze mnie na czerwono?
http://img694.imageshack.us/img694/2011/13ew.jpg


O, podoba mi się ta dedukcja, bo miałem podobne myśli  :jupi:

Odnośnie pierwszego: też z początku wydawało mi się to sensacyjne, ale to nic innego, jak tylko istniejące do dziś budynki, stawiane po trzech stronach czworoboku (ostała się tylko część z nich, na ich miejscu od Grzybowej postawiono czteropiętrowce). Na planie nie zaznaczono ich tylu, ile widać na zdjęciu, co wskazuje na to, że mapę można datować wcześniej od tego zdjęcia.

Odnośnie drugiego - też zastanawia mnie ów "sektor", jak i jego powiązanie z widocznymi na planie podłużnymi obiektami. Nie musiały to być betonowe obiekty (bunkry), tylko cegalne czy drewniane, łatwe do rozbiórki. Poniżej zamieszczam fotkę w podglądzie - w owym sektorze widoczne są jakieś budynki, kładące głębokie cienie, może są powiązane ze wspomnianymi dłuższymi budynkami? Widać też wytyczoną drogę biegnącą równolegle do lii owych budynków - czyżby główny trakt tego obozu?

Wątpliwość budzi obszar, w którym wg. danych dr Frankiewicza: "Obóz składał się z dwudziestu bardzo dużych baraków mieszkalnych, w których ulokowano około 3000 robotników. Poszczególne baraki nosiły nazwy: Schlesienheim, Sachsenheim, Heim Ostmark, Pommernheim itp. Oprócz tego był tam budynek administracyjny, zbiorowa umywalnia, sala jadalna na 500 osób i baraki gospodarcze. Obóz istniał aż do chwili ewakuacji wiosną 1945 r." Czy ten "sektor" byłby w stanie pomieścić tak spory obóz?



Drogą redukcji ta lokalizacja wydaje mi się jednak realniejsza, jak obszar dzisiejszych działek. Stoi za tym argument czasowy, we wcześniejszych postach wyłożony, jak i moja niewiara w to, że Niemcy byliby skłonni przesiedlać całe osiedle pod potrzeby obozu (co sugerował yak), moim zdaniem - nie opłacałoby się to.

Ale, ale: wszystkie te hipotetyczne lokalizacje znajdują się w obszarze osiedli mieszkalnych. Trzeba byłoby zadać sobie trud wydobycia informacji od żyjących przedwojennych mieszkańców Polic nt. tej lokalizacji. To sugestia tak do mojego ojca, jak i yaka, czy też Skarbu. Nawet jeśli prawdziwa byłaby teza o umiejscowieniu obozu na obszarze istniejącego już osiedla, to takie wydarzenie nie powinno pozostać bez echa.

Jeszcze taka refleksja - ustalenie ostatecznej lokalizacji tego obozu to wydarzenie lokalnej skali, nie ma wielkiego znaczenia dla historii miasta. Dzieje się jednak coś fajnego - dedukcja, tropienie śladów, analiza faktów, manewry terenowe. Miłej zabawy! :-)

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 02, 2010, 11:21:11 »
Prorokuję, że jeden z forumowiczów zostanie wkrótce urzędnikiem, będziemy więc mogli sobie odpowiedzieć na to pytanie  :jupi:

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 02, 2010, 12:29:47 »
Cytat: "jakub_m"
...budynki, kładące głębokie cienie...
- 5 budynków "L" kształtnych kładzie cienie o podobnej długości,więc i wysokość obu grup budowli musiałaby być podobna, ergo w "podejrzanym" sektorze nie stały raczej niskie, drewniane baraki, może budynki z cegły vide Auschwitz?
Druga myśl. Obiektów jest dużo mniej niż 20 (Frankiewicz), najwyżej 6? A może oglądamy fazę budowy? W końcu obóz istniał jeszcze 9 miesięcy...
SPZP "Skarb"

Offline Piotrek

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 02, 2010, 15:02:28 »
Pfalzer Ring? To jakaś obwodnia polic była? Nieźle jak owe czasy :) To teraz Police nie mają żadnej obwodnicy. Zauważcie że owa droga na wschodzie oznaczona jest przerywaną linią, czyżby były dalsze plany jej rozbudowy?
A co do domów na terenie dzisiajeszych działek, to ojciec pamięta je  i mówi że zostały zbomnardowene a potem rozebrane w celu odzysku cegły na odbudowę miast/Warszawy.

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 02, 2010, 15:05:31 »
I co ciekawe - wg tej mapy (jeśli dobrze to odczytuję) to droga miała być puszczona wiaduktem nad torami, a nie odwrotnie, jak jest obecnie.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

kresowiak

  • Gość
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 02, 2010, 19:33:54 »
Kafar- informuję, że nie ma żadnych remanentów Polic ani za Niemca, ani za "Polaka". Niemcy spalili za sobą wszystko, a Polacy ani myśleli (w tatmtych czasach) badać przeszłość regionu. To chyba oczywiste? Prawda jest też taka, że za "komuny" również nie prowadzono kronikarskich zapisków. Stąd luki w materialach źródłowych. Po 1990 roku  dzięki Gawłowi,  i innym  zaczęto interesować się przeszłością miasta. W sposób naturalny skupiła się na okresie II wojny światowej. Wielu młodych ludzi z saperkami, wykrywaczami metali ruszyli w okolicę' wydobywając spod ziemi pamiątki z tego okresu. Natomiast nie zmienia to faktu, że nadal wiedza o Policach jest na minus 3. Składa się na to wiele przyczyn. Stąd szacunek dla młodych historyków, ale ja ponawiam pytanie (nie tylko do nich), ktore zadałem na tym formum bodaj wczoraj na ktore nikt nie odpowiedzial (wiadomo nowy rok itd.). Opowiedzcie mi co się działo w Policach od 1260 roku, bo chciałbym poszerzyć swoją wiedzę. Każdy nowy wątek wzbogaci moją, naszą wiedzę o mieście, w ktorym przyszło nie tylko mnie żyć...

yak

  • Gość
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 02, 2010, 21:10:37 »
Oj Jakubie, Jakubie...

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #24 dnia: Stycznia 02, 2010, 21:40:48 »
Ponieważ pozazdrościłem "zabawy" z obrazkami, zrobiłem sobie własną wersję;)
Zawsze interesowało mnie co sąsiadowało  z budynkiem SP4, co nauczyciele nazywali namiętnie "bunkrem", a nim nie było, bo bardziej przypominało z fundamentów budynek szkoły...


SPZP "Skarb"

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #25 dnia: Stycznia 03, 2010, 12:42:56 »
Wg. planu fabryki stworzonego przez wywiad aliancki, w sektorze tym znajdowały się obiekty biurowe. Więc i przy "czwórce" ów wspomniany obiekt najpewniej pełnił taką rolę. W sumie to mało się uchowało w tym obszarze.

Swoją drogą owa "czwórka" to elegancki przykład budowy modernistycznej, jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych w Policach, wybudowany w stylu Bauhaus. Cegła klinkierowa to charakterystyczny element moderny - proszę zwrócić uwagę, że klinkier można spotkać na jeszcze innych pofabrycznych pozostałościach. Otóż styl ten był dominujący na obszarze fabryki. Ale nie tylko - za przykład modernistycznej urbanistyki podawane jest osiedle przy ul. Kresowej i Korczaka, choć moim zdaniem tu należałoby też ująć osiedle Bankowa-Piaskowa. Proszę zwrócić uwagę na tzw. układ grzebieniowy, świetnie widoczny na ul. Odrzańskiej., też był charakterystyczny dla modernistycznego planowania.

P.S. Jeśli chodzi o historię po 1260 r., to ukazało się trochę drukowanych materiałów na ten temat (Gaweł, Matura, Kłys w zeszytach), w formie blogowej także na www.police750.blogspot.com - internet to nie wszystko.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #26 dnia: Stycznia 03, 2010, 19:23:05 »
Kilka zdjęć z "wczoraj", całość kolekcji mam otrzymać w przyszłym tygodniu.  Niestety tych miejsc nie jestem w stanie określić ... jedno rozpoznaję ; ) Zdjęcia datowane na 1941 rok.







<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #27 dnia: Stycznia 03, 2010, 22:46:55 »
Ajj Panie Andrzeju, już wiem z kim się tak ostro licytowałem - niepotrzebnie tylko podwyższona cena tych zdjęć ;) Kupił Pan oba komplety czy tylko jeden?


Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #28 dnia: Stycznia 03, 2010, 23:13:01 »
Cytat: "Domino"
Kupił Pan oba komplety czy tylko jeden?

Oba komplety, ale do jednego był tylko jeden licytant.

Czy jesteś w stanie opisać niektóre zdjęcia. Te z Trzebieży rozpoznaję ;)

Pozdrawiam
<*)))))>{

Offline Afgan2402

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 481
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #29 dnia: Stycznia 03, 2010, 23:51:18 »
Trzecie zdjecie to dzisiejsze przedszkole numer jeden.W oddali widac podstawówke jedynke i stary kosciól.
PO,tylko dla idiotów.