Sprawa prosta opodatkujmy kościół.
Pozwól, że odpowiem cytatem z dobrego artykułu na ten temat:
"Księża z zarobionych pieniędzy płacą podatki na rzecz diecezji, składają się na fundusz wspierania księży emerytów, chorych kapłanów, na misje i na seminaria duchowne.
(...)
Od księży z parafii pracujących w duszpasterstwie Urząd Skarbowy wylicza zryczałtowany podatek dochodowy (inne stawki są dla wikariuszy i proboszczów), biorąc za podstawę liczbę mieszkańców w parafii i miejsce położenia parafii (wiejska czy miejska). Polska jest jedynym krajem w Europie, gdzie duchowni są opodatkowani z przychodów od posług stricte duszpasterskich oraz od ofiar otrzymywanych przez nich z okazji udzielania sakramentów. Natomiast księża zatrudnieni na umowę o pracę podlegają takim samym zasadom podatkowym jak inni pracownicy. W przeciwieństwie do wielu krajów, gdzie księża otrzymują pensje z diecezji (lub od państwa), a ich wysokość jest uzależniona od funkcji i stażu pracy, w Polsce – poza diecezją opolską – nie istnieją regulacje w tym zakresie." Źródło:
http://www.idziemy.com.pl/kosciol/na-co-ida-ofiary-za-sakramentyCzyli wychodzi jednak na to, że duchowni, jak również cały Kościół (wszak należą do niego w ogromnej większości ludzie świeccy - nie wiem, jak Wy, ale ja cały czas płacę jakieś podatki), są już objęci opodatkowaniem, co nie jest zbyt częste w innych państwach.
nie fajnie by było dostać kwit-paragon za komunię św., chrzest, pogrzeb itp? skończyło by się "co łaska ale nie mniej niż 500 zł"
Nie, bo byłoby to sprzeczne z zaleceniami Episkopatu Polski, jak również z zaleceniami Watykanu. Poza tym znacznie utrudniałoby to przestrzeganie zapisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, jak np.:
"Kan. 945 - § 1. Zgodnie z uznanym zwyczajem Kościoła, każdy kapłan celebrujący lub koncelebrujący Mszę św.
może przyjąć ofiarę złożoną, aby odprawił Mszę św. w określonej intencji.
§ 2.
Usilnie zaleca się kapłanom, ażeby także nie otrzymawszy ofiary odprawiali Mszę św. w intencji wiernych, zwłaszcza ubogich.Kan. 946 - Wierni składający ofiarę, aby w ich intencji była odprawiona Msza św., przyczyniają się do dobra Kościoła oraz uczestniczą przez tę ofiarę w jego trosce o utrzymanie szafarzy i dzieł.
Kan. 947 -
Od ofiar mszalnych należy bezwzględnie usuwać wszelkie pozory transakcji lub handlu.Kan. 948 - Należy odprawić oddzielnie Msze św. w intencji tych, za których została złożona i przyjęta ofiara,
nawet niewielka." (pogrubienie moje).