Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Wycinka lasòw w okolicach Polic  (Przeczytany 18720 razy)

Offline polpak

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Wycinka lasòw w okolicach Polic
« dnia: Lutego 13, 2015, 04:02:37 »
Pewno spora część osób zauważyła że okoliczne lasy wokół Polic od dwóch no może góra trzech lat wycinane są jak dotąd na nie spotykaną skale. Jestem biegaczem, biegam od kilku lat po lesie i wycinka była zawsze, ale od dwóch lat skala jest tak duża że drewno wyworzą z lasu tirami. Przy blokowiskach tego tak nie widać, ale wystarczy za puścić się w las ok. 3 kilometry i zamiast lasu widać pełno łąk które powstały w skutek wycinki, mało tego las jest strasznie przeżedzony, nie długo będziemy mieli piękny las tylko że drzewa będą rosły ale co 10 metrów od siebie. W lesie drogi to potężne koleiny a nie dukty, nawet pod piłę poszły duże dęby w okolicach Dębów Bogusława. Kiedyś często po wycince zaraz był nasadzany las, teraz sporadycznie. Po wycince pozostają najczęściej łąki, obawiam się że w tym tempie za kilka lat to będzie potężna łąka z kempami drzew jakie widywałem po stronie Niemieckiej jadąc autostradą. Czy ktoś wie o co tu chodzi? Czyżby państwo łatało dziurę budżetową tym drewnem? I kiedy ta wycinka się skończy?

Offline zatroskany

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Wycinka lasòw w okolicach Polic
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 13, 2015, 09:29:14 »
Pewno spora część osób zauważyła że okoliczne lasy wokół Polic od dwóch no może góra trzech lat wycinane są jak dotąd na nie spotykaną skale. Jestem biegaczem, biegam od kilku lat po lesie i wycinka była zawsze, ale od dwóch lat skala jest tak duża że drewno wyworzą z lasu tirami. Przy blokowiskach tego tak nie widać, ale wystarczy za puścić się w las ok. 3 kilometry i zamiast lasu widać pełno łąk które powstały w skutek wycinki, mało tego las jest strasznie przeżedzony, nie długo będziemy mieli piękny las tylko że drzewa będą rosły ale co 10 metrów od siebie. W lesie drogi to potężne koleiny a nie dukty, nawet pod piłę poszły duże dęby w okolicach Dębów Bogusława. Kiedyś często po wycince zaraz był nasadzany las, teraz sporadycznie. Po wycince pozostają najczęściej łąki, obawiam się że w tym tempie za kilka lat to będzie potężna łąka z kempami drzew jakie widywałem po stronie Niemieckiej jadąc autostradą. Czy ktoś wie o co tu chodzi? Czyżby państwo łatało dziurę budżetową tym drewnem? I kiedy ta wycinka się skończy?
Lasy państwowe tak jak każdy gospodarz najpierw sieje aby potem zebrać plony. Drzewa nie są  tak sobie wycinane, po upływie odpowiedniego wieku są do wycinki, a tereny po zrębach są zalesiano, odbywa to się dwa razy do roku na wiosnę i jesień.   

Offline dapol

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2269
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Wycinka lasòw w okolicach Polic
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 13, 2015, 09:40:57 »
Pewno spora część osób zauważyła że okoliczne lasy wokół Polic od dwóch no może góra trzech lat wycinane są jak dotąd na nie spotykaną skale. Jestem biegaczem, biegam od kilku lat po lesie i wycinka była zawsze, ale od dwóch lat skala jest tak duża że drewno wyworzą z lasu tirami. Przy blokowiskach tego tak nie widać, ale wystarczy za puścić się w las ok. 3 kilometry i zamiast lasu widać pełno łąk które powstały w skutek wycinki, mało tego las jest strasznie przeżedzony, nie długo będziemy mieli piękny las tylko że drzewa będą rosły ale co 10 metrów od siebie. W lesie drogi to potężne koleiny a nie dukty, nawet pod piłę poszły duże dęby w okolicach Dębów Bogusława. Kiedyś często po wycince zaraz był nasadzany las, teraz sporadycznie. Po wycince pozostają najczęściej łąki, obawiam się że w tym tempie za kilka lat to będzie potężna łąka z kempami drzew jakie widywałem po stronie Niemieckiej jadąc autostradą. Czy ktoś wie o co tu chodzi? Czyżby państwo łatało dziurę budżetową tym drewnem? I kiedy ta wycinka się skończy?

w pierwszej kolejności swoje troski i pytania powinieneś skierować do nadleśnictwa chociażby w trzebież. tam z pewnością udzielą ci wyczerpujących odpowiedzi na temat gospodarki leśnej. może ma to związek z wiekiem lasów, może z monokulturą (wycinane są głównie sosny),aby stworzyć naturalną barierę  w przypadku ataku jakiegoś szkodnika - to moje zdanie - laika w tym temacie. jeżeli chodzi i rozjeżdżone dukty leśne - z czasem natura zrobi swoje
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2015, 09:42:33 wysłana przez dapol »
wszelkie błędy stylistyczne ortograficzne oraz interpunkcyjne są zamierzone. jakiekolwiek powielanie ich bez mojej zgody jest zabronione!

Offline polpak

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Wycinka lasòw w okolicach Polic
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 13, 2015, 22:53:11 »
Generalnie wycinka lasów trwała od dawien dawna... jak kolega napisał nadleśnictwo zbierało plony, przy czym było widać gołym okiem że ktoś to robi zgodnie z jakimś planem tj. krótko po wycince były sadzone drzewka, często wycinano monokultury sosen i sadzono drzewa liściaste, wycinka nie była na ogromną skalę, ścinano pojedyńcze clastry i nie dało się odczuć że lasu ubywa. Teraz wycinka idzie w hektary w lesie powstają pola, mało tego sosny mało tną których jest sporo, a właśnie drzewa liściaste i to nie rzadko duże dęby, których do tej pory nie ruszano. Las jest w głębi tak przeżedzony że późną wiosną gdy nie pada deszcz kilka dni, to dukty w lesie zamieniają się w piaskownice, panuje w lesie spora susza bo jest coraz mniej cienia. Nie jestem ekspertem ale widzę że tempo wycinki przyspieszyło ostro ,a w to miejsce mało kiedy coś jest nasadzane. Proszę każdego jak będzie pogoda by poszedł głębiej na spacer w las by było wiadomo o czym mówię. Starzy biegacze i inni sportowcy i spacerowicze którzy regularnie chodzą po lesie na pewno wiedzą o czym tu piszę. Oczywiście postaram się nawiązać kontakt z nadleśnictwem, by dowiedzieć się tak po ludzku o co tu chodzi, nie szukam afery, jestem po prostu ciekawy, uwielbiam ten las i cieszę się że jest on blisko, było by szkoda gdyby go wycięto na kępy lub sprzedano...
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2015, 22:55:39 wysłana przez polpak »

Offline syberianhusky

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Wycinka lasòw w okolicach Polic
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 14, 2015, 21:51:54 »
Potwierdzam, las został ogołocony znacznie.
Widać to zarówno jadąc drogą przed Leśnem Górnym jak i za Tanowem w stronę Głębokiego.
W listopadzie 2014 jeżdżąc na rowerze i zapuszczając się głębiej zauważyłem ze nie ma ścieżki, z której nie byłoby widać hektarów wyciętych drzew.
Ponadto śmieci przybywa (telewizor, zderzaki samochodowe czy potłuczony kibel, o butelkach nie wspominając), a powierzchni lasów ubywa. Wjechałem raz na takie wycięte pole. Tam śmieci też były (po drwalach być może) takie jak: butelki po wyrobach z Polmosu i puste zgniecione paczki po papierosach.
Czy nadleśnictwo ma tego świadomość? Gdzie się udać, żeby o tym porozmawiać i zgłosić problem, który staje się z roku na rok coraz bardziej poważny (moim zdaniem)

Jeżdżąc rowerem po lesie nie spotkałem ani razu patrolu leśników (a wiosną, latem i jesienią jeździłem bardzo często i dużo).

Proponuję wywalić straż miejską, która nie radzi sobie z zapijaczonymi nurkami zaczepiającymi dorosłych i dzieci pod Kingą, a siły te skierować na patrole lasów zasypywanymi śmieciami itp.

Offline Piotrek

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Wycinka lasòw w okolicach Polic
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 01, 2016, 12:24:20 »
Google udostępniło niedawno usługę z archiwalnymi zdjęciami satelitarnymi. Widać na nich dokładnie jak nasze lasy są wycinane. To co się dzieje ostatnimi latami wzywa o pomstę do nieba!
Sami spójrzcie: https://earthengine.google.com/timelapse/#v=53.54639,14.55531,11.48,latLng&t=0.00

Offline Ważniak

  • Moderator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1676
  • Płeć: Mężczyzna
  • Subiektywnie obiektywny
    • Zobacz profil
Odp: Wycinka lasòw w okolicach Polic
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 01, 2016, 12:58:34 »
Bez przesady, gdzieś wytną, gdzie indziej zasadzą.

Gospodarka leśna w latach 1946-1970, polegająca w znacznym stopniu na zalesianiu (głównie plantacjami sosnowymi) zwiększyła lesistość Polski do 28%. Obecnie (stan w dniu 31 grudnia 2013) obszary leśne zajmują 9177,2 tys. ha, co stanowi 29,4% powierzchni kraju[1]. Od końca II wojny światowej zasoby leśne Polski systematycznie się powiększają. Zgodnie z Narodowym Programem Zwiększania Lesistości w 2020 roku lasy mają stanowić 30% powierzchni kraju, a w 2050 – 33%.
Kto kijem walczy, ten wpada w mrowisko.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: Wycinka lasòw w okolicach Polic
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 01, 2016, 14:42:40 »
Gospodarka leśna w latach 1946-1970, polegająca w znacznym stopniu na zalesianiu ... zwiększyła lesistość Polski do 28%.
Czy znana jest lesistość z 1946/7 obecnego rejonu Nadleśnictwa Trzebież? Porównując alianckie zdjęcia lotnicze z lat 1943/44 z czasem obecnym, to lesistość - na moje oko,  wzrosła o 20-30%. Wzrosły, wzrastają też rejony zakrzaczone.
<*)))))>{

Offline KOOWALSKI

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 721
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Wycinka lasòw w okolicach Polic
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 01, 2016, 20:20:25 »
Bez przesady, gdzieś wytną, gdzie indziej zasadzą.

Gospodarka leśna w latach 1946-1970, polegająca w znacznym stopniu na zalesianiu (głównie plantacjami sosnowymi) zwiększyła lesistość Polski do 28%. Obecnie (stan w dniu 31 grudnia 2013) obszary leśne zajmują 9177,2 tys. ha, co stanowi 29,4% powierzchni kraju[1]. Od końca II wojny światowej zasoby leśne Polski systematycznie się powiększają. Zgodnie z Narodowym Programem Zwiększania Lesistości w 2020 roku lasy mają stanowić 30% powierzchni kraju, a w 2050 – 33%.
Wszystko wskazuje na to,że w 2020 roku podczas II kadencji PiSu rzeczywiście moze być 30 % zalesienia ale w postaci sadzonek.Żeby to osiągnac lasy państwowe pod rządami największego miłosnika przyrody ministra Szyszki buduję w lasach asfaltowe drogi ułatwiajace wywóz narodowego dobra pod czujnym okiem suwerena. 
jestem gorszego sortu

Offline Zielono mi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Wycinka lasòw w okolicach Polic
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 18, 2016, 10:01:23 »
Wczoraj w okolicach cmentarza zauważyłem prawdziwe pandemonium. Około 2/3 drzew przeszło do historii. Smutny obraz.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Wycinka lasòw w okolicach Polic
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 18, 2016, 13:27:39 »
Drogi "Zielony". Chyba nie wiesz, że zapadła decyzja o poszerzeniu cmentarza aż do ulicy Piłsudskiego. Jest to rozwiązanie konieczne.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Wycinka lasòw w okolicach Polic
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 18, 2016, 17:54:08 »
Szczerze mówiąc problemu z wycinką nie widzę, acz rzeczywiście myślałem o innej stronie. Niemniej i w tym miejscu nie ma starego drzewostanu. Niedawno korzystałem z pomocy przewodnika - leśniczego w Podbrzeziu i szczęka mi opadła. jak mi zaczął pokazywać ile lat mają drzewa, które ja uznałbym za wiekowe, a on dokładnie określił (potem potwierdziły to spisy), że tylko 50 lat. I zaprezentował mi teren tak, jak wyglądał w czasach II wojny światowej, wg leśnej wiedzy. "Zdjąłem czapkę" i nisko się ukłoniłem. Myślałem, że coś wiem o lesie, po tym spotkaniu wiem, że nie wiem nic. Przypuszczam, że ta szokująca mojego przedmówcę wycinka ma swoje głębokie, stricte naukowe uzasadnienie.

Offline Zielono mi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Wycinka lasòw w okolicach Polic
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 19, 2016, 07:51:23 »
Wiem o poszerzeniu powierzchni cmentarza, ale kierunek wycinki jest zupełnie inny. Prace są prowadzone od strony ul.Wróblewskiego na wysokości łamańców, aż po skałki ( z drugiej strony).

Wzdłuż cmentarza, i dalej wzdłuż drogi, aż po wyjście z lasu stoją pryzmy drewna. Chłopcy drwale, mieli dużo pracy.

« Ostatnia zmiana: Grudnia 19, 2016, 07:57:49 wysłana przez Zielono mi »

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Wycinka lasòw w okolicach Polic
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 19, 2016, 08:57:59 »
Rozumiem niepokój, ale uznaję moją niekompetencję w tej materii. O wyjaśnienia trzeba prosić Nadleśnictwo.

Offline M14

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 85
    • Zobacz profil
Odp: Wycinka lasòw w okolicach Polic
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 21, 2016, 21:46:46 »
Zasygnalizuję problem wycinki lasów w okolicy Polic - Przęsocina - Siedlic, lasów miejskich - komunalnych Szczecina.
Wycina się w dużej ilości młody las /oceniam po średnicy pnia/  głównie z gatunku buk i dąb i w znacznej mierze na opałówkę 
bo drewno leży w metrowych odcinkach w stosach przy drogach.
Dlaczego wycina się zdrowy, młody las będący otuliną ochronną dla Szczecina i Polic w sytuacji gdy w okolicy leżą setki wiatrołomów
i drzew powalonych ze starości które można z powodzeniem wykorzystać na opałówkę.
Trudno takie postępowanie nazwać rozumną gospodarką leśną bo chyba lepiej pasuję określenie, bezmyślna gospodarka rabunkowa.