Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik  (Przeczytany 1613752 razy)

Offline maniekpolice

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 88
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #945 dnia: Października 21, 2015, 17:26:35 »
Powinny być do rozliczenia doliczane odsetki ustawowe.

Offline Maniek72

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 192
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #946 dnia: Października 21, 2015, 17:31:04 »
Można zapytać u źródła co się stało z rozliczeniami: http://www.metronterm.pl/kontakt.html
Marian Lewandowski
Przewodniczący Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców Oddział Terenowy w Policach
tel. 605 578 616

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #947 dnia: Października 21, 2015, 17:43:04 »
Można zapytać u źródła

Można! Tyle, że dla nas Metron nie jest stroną. My mamy zarząd i RN. Metron nie ma obowiązku nam odpowiadać na takie pytania.

Offline biegaczka

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #948 dnia: Października 21, 2015, 19:12:02 »
Ja też właśnie dostałam rozliczenie, z którego wynika, że zużyłam w sumie 24 m3 wody! przy 3 osobach... 125 zł niedopłaty. Gdzie większość czasu nie ma nas w domu. Pierwszy raz mam taką sytuacje, że muszę dopłacić, zawsze miałam nadpłatę i to po 40 zł. Czy ktoś ma podobną sytuacje? Może coś nie tak z nowymi wodomierzami... ;/

Offline Dan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #949 dnia: Października 21, 2015, 19:26:41 »
Witam,
Czy ktoś może mi wytłumaczyć - napisać jak mam rozumieć rozliczanie opłat stałych 60% zaś opłata zmienna 40% - dotyczy kosztów ogrzewania.


Dan

Offline robert1995

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 967
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #950 dnia: Października 21, 2015, 19:51:01 »
Mnie więcej jest to tak, Dan:
Załóżmy, że jest główny licznik zużytego ciepła na Wasz blok, w którym mieszka 10 rodzin. Każda rodzina ma swoje podliczniki (podzielniki). Na koniec sezonu licznik główny wskazał, że zużyliście ciepła na 10tys zł (czysto hipotetycznie oczywiście). 60% czyli 6000zł zapłacicie wszyscy po równo w kosztach stałych - czyli po 600zł na rodzinę. To są koszty grzania pionów, grzejników na klatkach, ciepła które jest marnowane na rozmrażanie śniegu na naszych podwórkach itd. Pozostałe 4000zł dzielone jest proporcjonalnie do tego co wskazały podzielniki w mieszkaniach.
QUIZ: zgadnij ile zapłacisz, gdy wszyscy sąsiedzi będą mieli 0 na podzielnikach a Tobie "nabije się" 1 jednostka na którymś z podzielników?


Aha - witamy w "Chemiku"  ;)
Razem z żoną postanowiliśmy nie mieć dzieci. Dzieciom nie bardzo się to spodobało...

Offline piotr0822

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 406
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #951 dnia: Października 21, 2015, 20:04:13 »
I kolejny rok z rzędu zmienili proporcje. Zaraz bedziemy płacić jak z ryczałtu plus wskazanie z licznika. To jakaś kpina. A co do wody też mam troche wieksze zużycie niż zawsze. Może tak mi wyszło, ale troche dziwnie. Wody zużywa sie tyle co zawsze a przyszło mi niedopłaty 60 zł. Zawsze miałem plus minus kilka złotych

Offline robert1995

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 967
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #952 dnia: Października 21, 2015, 20:06:34 »
Ja oscylowałem w granicach +/- 20zł. Teraz 70zł niedopłata.
Razem z żoną postanowiliśmy nie mieć dzieci. Dzieciom nie bardzo się to spodobało...

Offline Dan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #953 dnia: Października 21, 2015, 20:34:59 »
Witam,
Czyli domniemywam, iż jesteśmy z roku na rok kiwani na podziale kosztów stałych na zmienne, ale grzejnik w łazience oraz rurki przewodzące ciesz ciepłą na klatkach schodowych są stałe.
Hmm wyższa matematyka muszę to scałkować, ale w granicach rozsądku.


Pozdrawiam,
Dan

Offline zefir

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #954 dnia: Października 21, 2015, 20:37:22 »
Może coś nie tak z nowymi wodomierzami... ;/
Od dzisiaj zaczęlismy sprawdzać działanie wodomierzy po każdym użyciu wody. Nie wiem na czym to polega, że napełnienie czajnika 1,5l zimnej wody na liczniku wskazało na troche więcej. Przez kilka dni poobserwujemy i zgłosimy wodomierze do sprawdzenia jezeli bedzie wiecej zauważalnych niezgodności. Podejrzane jest to, że mamy do dopłaty ponad 200zł. Miewaliśmy nadpłaty, niedopłaty ale zawsze kilku złotowe, a tym razem szok.

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #955 dnia: Października 21, 2015, 20:39:23 »
Ja oscylowałem w granicach +/- 20zł. Teraz 70zł niedopłata.

U mnie podobnie nastąpił wzrost zużycia. W sobotę zrobię porównanie wskazań liczników z rzeczywistym obmiarem czerpanej wody. Może być tak, że tamte liczniki zaniżały, albo te zawyżają. Test wykaże.

Czyli domniemywam, iż jesteśmy z roku na rok kiwani na podziale kosztów stałych na zmienne,

Już sama metoda, polegająca na stałym podziale kosztów, jest oszustwem!

Offline Dan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #956 dnia: Października 21, 2015, 22:04:14 »
Witam,
To jeżeli ów metoda jest oszustwem, to dlaczego się na nią godzimy?


Nie rozumiem tego, czyli ktoś nas może okradać i nic! 
hmm... dziwne,


Pozdrawiam,
Dan

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #957 dnia: Października 21, 2015, 22:54:16 »
To jeżeli ów metoda jest oszustwem, to dlaczego się na nią godzimy?Nie rozumiem tego, czyli ktoś nas może okradać i nic!  hmm... dziwne,

No właśnie! Dobre pytanie. Dlaczego się na nią godzimy? Ja się nie godzę. Podobnie jak ja, nie godzi się na nią wielu innych spółdzielców. Sęk w tym, że aby nasz sprzeciw odniósł skutek i złodziejski system został zastąpiony uczciwym, potrzebne jest uczestnictwo w walnym przynajmniej kilkuset członków. Tymczasem przychodzi ich zaledwie kilkudziesięciu. Dzięki temu zarząd i RN robią sobie co chcą. Swawola nieograniczona! Pozwalamy im na to naszą biernością. Garstka ludzi podejmująca wysiłki by to zmienić, osamotniona, nie jest w stanie tego dokonać. Najwyższy czas na refleksję!

Offline Power

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 560
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #958 dnia: Października 22, 2015, 07:37:27 »
U mnie podobnie nastąpił wzrost zużycia.

Podobnie u mnie! Tym bardziej dziwne, bo liczba zamieszkujących osób (od 6-cy) zmniejszyła się o dwie.

Dzięki temu zarząd i RN robią sobie co chcą.

A ja zapytam raz jeszcze; co robią nasi przedstawiciele, wybrani przez nas?? Czy w ogóle macie/mamy z nimi jakikolwiek kontakt (spotkanie, informacja, itp, itd - oczywiście poza SM?!) Mogę zrozumieć, że na pewne koszty czy ustalenia nie mamy (członkowie SM) wpływu, gdyż trzeba pokryć straty tych wszystkich, nieuczciwych czy z innych przyczyn niepłacących czynszu lokatorów. Dotyczy to (moim zdaniem) tylko tzw. części wspólnych-nieopomiarowanych, całą resztę kosztów można negocjować z producentem/dostawcą, jak to robią inne SM. Natomiast, jak pisze Wojtek, to my powinniśmy się UPOMNIEĆ poprzez liczne uczestnictwo w zebraniach i wyborach. Odnoszę jednak wrażenie, że poza forumowiczami i garstką spółdzielców, która corocznie uczestniczy w tych zebraniach - inni mieszkańcy (z różnych przyczyn) ma to i nas w D...e! No ale, jak mówi przysłowie "cudza rana nie boli" i póki co jest, jak jest.
Nigdy nie nurkuj do mętnej wody!

Offline justyś

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #959 dnia: Października 22, 2015, 07:50:11 »
Ja też mam wrażenie, że wody zużywa się więcej. Jakiś tydzień temu miałam o ok 5 metrów więcej zimnej i 2 metry więcej ciepłej wody niż standardowo po każdym kwartale. Zastanawiam się (musiałabym sprawdzić w dokumentach ze spółdzielni) kiedy montowali nowe wodomierze, bo z tego co pamiętam było tak, że nowe wodomierze funkcjonowały już w II kwartale więc może z tego wynika większe zużycie. Nie wiadomo też i z jakim dniem dokonują odczytu, o odczyt dokonuje się już elektronicznie, więc może większe zużycie wody ma związek z tym.