Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Kościół przy ulicy Przybora  (Przeczytany 25915 razy)

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #15 dnia: Października 25, 2012, 11:43:29 »
Posprzątałem w tym wątku - proszę trzymać się tematu - posty o żłobkach zostały wydzielone do osobnego topiku
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #16 dnia: Października 25, 2012, 11:56:44 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Gmina tego kościoła budowac nie będzie. Zrobi to sam kościół za pieniądze wiernych.

Nieprawda! Gmina, oddając kościołowi ten grunt warty kilka milionów zł za darmo, uczestniczy finansowo w procesie budowania kościoła, z wkładem równowartym wolnorynkowej cenie tego gruntu (czyli dofinansowanie wynosi ? milionów). A jeżeli już gmina uważa się za tak bogatą, aby rozdawać za darmo majątek, to czemu stale podnosi mieszkańcom podatki, opłaty, dzierżawy wieczyste itd… itp… Idąc, drogi Grzegorzu, tym tokiem rozumowania, to gmina powinna też za darmo rozdawać grunty pod budownictwo mieszkaniowe, ponieważ zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych to jedno z ważniejszych, o ile nie najważniejsze z zadań gminy.
A na koniec pytanie: Grzegorzu! – czy mogę liczyć na Twoje poparcie dla ewentualnego mojego wniosku o przydzielenie mi bezpłatnie niewielkiego gruntu pod budowę świątyni mojego ogniska rodzinnego, czyli domu, jeżeli taki wniosek wpłynie do Rady Miejskiej? Oczywiście dom wybuduję za swoje i gmina nic do tego domu się nie dołoży.
Pozdrawiam ;)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #17 dnia: Października 25, 2012, 12:07:39 »
O trybie przekazywania gruntów decydują przepisy a nie widzimisię włodarzy gminnych. Przypominam, ze gmina przekazała już kiedyś grunt pod światynie dla wyznawców innej, niz katolicka wiary. Poza tym nikt, poza kościołem katolickim, nie wystepował do gminy o przekazanie terenu. Dyskusja o tym jest zatem bezprzedmiotowa.

Godzik, zaproponowana przez Ciebie kolejność jest słuszna ale brakuje w niej trochę logiki. Bo co przeszkadza przekazanie gruntu w realizacji innych inwestycji?

Prawo nie pozwala gminie przekazywać srodków finansowych na budowę światyń, więc spokojnie, płacic za budowe kościoła nie będzie.

Panie Wojtku - jak Pan zarejestruje swoje ognisko domowe jako związek wyznaniowy, to chyba spełni Pan warunki ustawowe pozwalające przekazac grunt z bonifikatą pod budowę światynii. Prosze to zrobić, zapewniam Pana, ze taki wniosek poprę.

Prosze też nie podpierać się formułą "cena wolnorynkowa" bo gmina nigdy takich wolnorynkowych cen nie uzyskuje ze sprzedazy majątku. Prawo przewiduje, że cenę gruntu okresla się na podstawie wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę, a te zazwyczaj sa niższe nież "wolnorynkowe". trudno tez szacować wartośc tego konkretnego gruntu na miliony złotych, skoro w planie zagospodarowania wpisany jest jako teren pod światynię. Czy developer wyda miliony na działkę i wybuduje kościół?

Przekazywanie gruntów budowlanych nie jest zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych.

Offline Godzik

  • Moderator
  • Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 217
    • Zobacz profil
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #18 dnia: Października 25, 2012, 12:18:28 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Godzik, zaproponowana przez Ciebie kolejność jest słuszna ale brakuje w niej trochę logiki. Bo co przeszkadza przekazanie gruntu w realizacji innych inwestycji?

Przeszkadza, i owszem. Tak jak napisałem, można się zastanowić nad przekazaniem, jeśli na wcześniejsze inwestycje wystarczy pieniędzy, w przeciwnym razie zawsze można sprzedać działkę w otwartym przetargu, w którym KK też może uczestniczyć.

Zapytam inaczej.
Jaka byłaby decyzja Gminy, gdyby w tym samym czasie:
- KK zgłosił wniosek o przekazanie działki na cele wyznaniowe (czy jak to tam zwał),
- inwestor X zgłosił chęć kupna tej samej działki w celu postawienia tam budynku handlowo-usługowego/mieszkalnego?

Wiadomo, KK chciałby dostać działkę za "Bóg zapłać" bądź symboliczną złotówkę, a inwestor za kasę.
Niestety w Polsce wciąż jest żywy strach przed tym co proboszcz powie, bo a nuż skarci z ambony głosującego przeciw przekazaniu, i kto go wybierze potem? - i z 90% pewnością zakładam, że działkę dostałby KK.
Godzik



"Masz styl i masz klasę, zostań moim przydupasem." - Stephen King

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #19 dnia: Października 25, 2012, 12:42:51 »
Godzik - nie wiem co by było gdyby była taka konkurencja o konkretny grunt.

Z tym proboszczem to jednak nie do konca tak Ja nie jestem osobą wierzącą, nie chodzę do kościoła. W związku z tym "kwalifikuję się" na wskazanie z ambony tak czy inaczej ;)

Dla mnie jest to konsekwencja pewnych działań sprzed lat. Skoro przekazano grunty dla zielonoświatkowców, pod kościół, pod hospicjum i na inne cele społeczne, to czemu tego nie robić w tym przypadku. Przeciez nie jest to załatwianie potrzeb tego rodzaju, jak propozycja Pana Wojtka, tylko ma to służyć mieszkańcom, którzy tego oczekują, płaca podatki itp.

Poza tym ,dyskutujemy nad rozlanym mlekiem, podczas gdy ono spokojnie stoi sobie w lodówce. Jak wspominałem, nie przekazano tego gruntu, sprawa "ucichła" i nie wiem jak się dalej będzie toczyć.

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #20 dnia: Października 25, 2012, 12:49:57 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Ze dwa lata temu biskup zwrócił się do gminy o przekazanie działki pod budowę kościoła. Uzasadnienie było takie, ze obecna parafia Św. Kazimierza pod względem liczebności parafian przekracza dopuszczalne prawem koscielnym limity, słowem, jest za duża. W związku z tym konieczne jest zbudownie kolejnego kościoła żeby utworzyc trzecią parafię.
Wskazano też dogodna lokalizację na terenie przy ul. Przybora, od Banku do ul Piłsudskiego.
Ze względu na to, że teren tylko częściowo należał do gminy, pozostała zaś część była we władaniu spółdzielni, zaproponowano zamianę gruntów. Gmina przejeła spółdzielczy kawałek przy Przybora, spółdzielnia otrzymała teren na tyłach delikatesów na Grzybowej, ten ogrodzony murem teren jakiegos byłego zakładu, później Pubu Trzech.

Ja jako spóldzielca nie wiedziałam o tym.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Online Król podziemia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 899
    • Zobacz profil
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #21 dnia: Października 25, 2012, 12:51:35 »
Chyba nikt rozsądny nie ma wątpliwości,że owy manewr to tak naprawdę "inwestycja w grunt" Kościół od lat w tej materii ma swoją filozofię pozyskiwania terenów i wbrew temu jakie są formalne zapewnienia-po xxxx latach grunt stanie się towarem,a o planach budowy świątyni nikt już nie będzie pamiętał.Chciałbym się mylić w swej ocenie jednak wcześniejsze jakże liczne praktyki nakazują tak to postrzegać. Postawa Kościoła w innych sprawach,oraz afera z Komisją majątkową utwierdza mnie tylko w przekonaniu że taką "taktykę" obrano także w tym przypadku.
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-

Offline maluszkowa

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 199
    • Zobacz profil
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #22 dnia: Października 25, 2012, 13:10:41 »
A ja myślę, że to wszystko to i tak w dużej mierze kwestie podatkowe, które niestety do tej pory są niesprawiedliwe i nieuporządkowane.

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #23 dnia: Października 25, 2012, 14:01:12 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
O trybie przekazywania gruntów decydują przepisy a nie widzimisię włodarzy gminnych.
Prawo nie pozwala gminie przekazywać srodków finansowych na budowę światyń, więc spokojnie, płacic za budowe kościoła nie będzie.

Przekazywanie gruntów - prawo dopuszcza taką możliwość, nie nakazuje. Co do drugiego zdania, prowadzenie przy kościele działalności dydaktycznej spowoduje finansowanie już w trakcie budowy (Warszewo). Wiem z mediów.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #24 dnia: Października 25, 2012, 14:06:17 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
O trybie przekazywania gruntów decydują przepisy a nie widzimisię włodarzy gminnych.

Przepisy stwarzają jedynie taką możliwość, jednak decyzje należą do władz i to one je podejmują. Przymusu nie ma!

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Prosze też nie podpierać się formułą "cena wolnorynkowa" bo gmina nigdy takich wolnorynkowych cen nie uzyskuje ze sprzedazy majątku.

Jestem zszokowany. Chcesz powiedzieć Grzegorzu, że gmina nie sprzedaje nieruchomości w otwartych przetargach, uzyskując w ten sposób wolnorynkowe ceny?

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
trudno tez szacować wartośc tego konkretnego gruntu na miliony złotych, skoro w planie zagospodarowania wpisany jest jako teren pod światynię.

Plan zagospodarowania nie jest niezmienny a Rada Miejska już niejednokrotnie wprowadzała zmiany w takich planach.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Przekazywanie gruntów budowlanych nie jest zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych.

Prowadzi do rozwoju budownictwa mieszkaniowego a zatem docelowo służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Prawo nie pozwala gminie przekazywać srodków finansowych na budowę światyń, więc spokojnie, płacic za budowe kościoła nie będzie.

Spokojnie! Metod na obejście tego przepisu jest tyle samo, co polityków umiejących skrzętnie postawić na swoim. Zawsze można też ująć to jako modyfikację, uzupełnienie itp… infrastruktury lub zastosować dziesiątki innych sposobów, pozwalających sypnąć finansami pod różną postacią.

jezat

  • Gość
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #25 dnia: Października 25, 2012, 14:28:39 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"

Dla mnie jest to konsekwencja pewnych działań sprzed lat. Skoro przekazano grunty dla zielonoświatkowców, pod kościół, pod hospicjum i na inne cele społeczne, to czemu tego nie robić w tym przypadku. Przeciez nie jest to załatwianie potrzeb tego rodzaju, jak propozycja Pana Wojtka, tylko ma to służyć mieszkańcom, którzy tego oczekują, płaca podatki itp.

Przepraszam ,że się dopytam? - kiedy  i w jakiej formie pytano "mieszkańców,którzy tego oczekują",bo ja nic takiego sobie nie przypominam,i na dodatek nie znam z mojego osiedla nikogo ,kto usilnie pragnie  robić biskupowi dobrze.Czyżby sondaż przeprowadzano podczas spowiedzi,do tajemnicy której kler jest zobowiązany?
Konsekwencja pewnych działań sprzed lat? - co to za twór?Tzn ,że jak któregoś dnia burmistrz "kichnie" na sesji to potem wszyscy jego zwolennicy maja "kichać" również,czyli powielać idiotyczne decyzje?Czas dojrzewa do tego ,żeby zachcianki kleru sprowadzić z obłoków na ziemię.Jeśli w kościele przy ul.Wyszyńskiego robi się tłok wystarczy zwiększyć liczbę mszy a nie kościołów.

Offline Q100sz

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 173
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #26 dnia: Października 25, 2012, 14:52:10 »
Cytat: "Kuba"
Parafia św. Kazimierza liczy sobie coś koło 26 tys. osób - liczy się to tak, że bierze się liczbę osób zameldowanych na obszarze terytorialnym parafii. Wszelkie zbiórki pieniędzy, opłaty itd. odsyłane do kurii metropolitarnej są rozliczane w stosunku do tej liczby 26 tys. - krótko mówiąc parafia zawsze płaci za każdą z tych 26 tys. osób, mimo że w niedziele uczęszcza do kościoła około 4 tys. ludzi (dane z liczenia w zeszłą niedzielę). Jest różnica między 26 tys. a 4 tys.? Jest i to znaczna. Stąd Kościół zabiega od iluś tam lat (chyba gdzieś od 10-15 - przynajmniej na taki okres sięgam pamięcią) i daje do zrozumienia, że przydałaby się trzecia, malutka świątynia, którą byłoby łatwo utrzymać. To nie jest żadne novum  .

Rozbrajająca szczerość, tylko co mnie, ateiście, do finansów kościoła. Mam oddać za bezcen swój teren, żeby proboszcz miał lżej? Parking na Przybora nie świeci pustkami, więc chyba jest tam potrzebny.
A tak na marginesie, jeżeli w parafii 26-tyś jest 22 tysiące zdeklarowanych ateistów po akcie apostazji, to nadal obowiązują te same reguły?

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #27 dnia: Października 25, 2012, 15:01:08 »
Cytat: "Q100sz"
A tak na marginesie, jeżeli w parafii 26-tyś jest 22 tysiące zdeklarowanych ateistów po akcie apostazji, to nadal obowiązują te same reguły?


Tak, bo wykorzystywane są dane uzyskiwane ze statystyk prowadzonych przez samorząd (gminę) - ogólna liczba osób zameldowanych (czyli też wszyscy ci, którzy wyjechali stąd bez wymeldowania się) na obszarze parafii. Pod tym względem parafia pw. św. Kazimierza w Policach jest jedną z największych w Polsce.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline Q100sz

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 173
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #28 dnia: Października 25, 2012, 15:11:22 »
Cytat: "Kuba"
Cytat: "Q100sz"
A tak na marginesie, jeżeli w parafii 26-tyś jest 22 tysiące zdeklarowanych ateistów po akcie apostazji, to nadal obowiązują te same reguły?


Tak, bo wykorzystywane są dane uzyskiwane ze statystyk prowadzonych przez samorząd (gminę) - ogólna liczba osób zameldowanych (czyli też wszyscy ci, którzy wyjechali stąd bez wymeldowania się) na obszarze parafii. Pod tym względem parafia pw. św. Kazimierza w Policach jest jedną z największych w Polsce.

To są trochę, jakby, chore reguły. Nie lepiej by było oprzeć się na księgach parafialnych.

Offline jojo

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 305
    • Zobacz profil
[Police] Kościół przy ulicy Przybora
« Odpowiedź #29 dnia: Października 25, 2012, 16:16:54 »
Nasze miasto się rozwija i nieodłącznym elementem tego rozwoju (demograficznego i finansowego) jest powstawanie wielu inicjatyw. Oczywiście każdy patrzy na swoje podwórko i chętnie widziałby dotację z gminy czy powiatu na działalność (nie zawsze zarobkową) z którą jest związany. Jeżeli mówimy o trzecim kościele to pytań jest więcej: to po co nam druga hala sportowa (nie sala gimnastyczna) - ale hala? Ilu ludzi chodzi na mecze siatkówki co dwa tygodnie? Na pewno mniej niż na sumę niedzielną do kościoła. Inne przykłady? Proszę bardzo. MOK. Ilu ludzi nie związanych z kulturą przez nawet małe "k" korzysta z tego przybytku na co dzień? Wyłączając funkcję sali kinowej jako miejsca uroczystości czy spotkań nie związanych z kulturą będzie to naprawdę nie duża ilość osób. Na tym forum poruszano już wielokrotnie słuszność angażowania się gminy w budowę nowych bloków w miejscu hoteli, konieczność budowy żłobka, przeprawy Police-Święta. z którymi związane są naprawdę duże pieniądze.
Dlatego rozumiem wiele powyższych głosów pochodzących od osób nie związanych z Kościołem Katolickim ale żyjąc w większej społeczności godzimy się na to, że nasze podatki (nawet w formie darowizn lub promocyjnych sprzedaży gruntów miejskich) nie zawsze będą inwestowane w cele wg nas najważniejsze i takie działania nie będą budziły powszechnej akceptacji. Jak wielu jest policzan tak wiele gradacji inwestycji i potrzeb. Nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą zadowoleni.