Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz  (Przeczytany 28632 razy)

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Nie mogłem się stawić na prelekcji. Bardzo żałuję. Takie życie. Dziwi mnie jednak brak recenzji ze strony tych, co byli. O co chodzi? Nie było spotkania? Nie było uczestników? Nie było prelegenta? Nikt nic nie pisze, a temat interesujący.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 01, 2012, 18:37:36 »
Ja ze swojej strony chciałem jeszcze raz wszystkim obecnym na spotkaniu podziękować. Mam nadzieje, że nie był to czas stracony i choć troche zaciekawiłem obecnych swoją prezentacją.

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 01, 2012, 21:56:16 »
Potrzebowaliśmy Validatorze czasu aby ochłonąć!

Temat ciekawy i potraktowany przez prelegenta dogłębnie. Świetna multimedialna prezentacja- było na czym oko zawiesić. W sumie dostępnie, merytorycznie i ciekawie.
Mnie zaskoczyły zdjęcia- pamiątki po obsłudze FLAK w Siedlicach, Karpinie itd. Bezcenne.

Chciałbym, aby nasze forumowe grono podjęło się takiego podsumowania dot. obozów i/lub Hydrierwerke.

P.S.Ciekawe, że niektóre jednostki FLAK ewakuowano- przesunięto do Bohlen i Leuny; z jednej Hydrierwerke do następnych. Czym było to podyktowane? Czyżby postawiono krzyżyk na Police?

Pan Andrzej zaczął też dyskusję nt. tego  czy makiety były bombardowane. Wg mnie nie ma na to dowodu. Zdjęcia RAFu które są dostępne pochodzą  z czerwca '43. Ofensywa powietrzna trwała od maja '44. Stąd brak śladów bombardowań- lejów na zdjęciach.

Zalesie w dobrej rozdzielczości.


Zdjęcia z 21.08.44 są zbyt słabej jakości by móc wypowiedzieć się o ew. zniszczeniach. Jedno jest pewne: makiety w N. Jasienicy i Zalesiu istniały. Ta druga została nawet rozbudowana.
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 01, 2012, 23:12:45 »
Makiety zostały bardzo szybko rozszyfrowane przez aliancki zwiad lotniczy.Zresztą według mnie podejrzane było już samo rozmieszczenie składów paliwowych (za takie zapewne Niemcy chcieli, aby były uznane) w trudno dostępnych miejscach - Zalesie i Nowa Jasienica.Makiete w Uniemyślu, jako jedyną rozbudowano o linię rurociągu prowadzącą do sztucznego nabrzeża, które miało sugerować, iż podpływały tam barki po paliwo.
Sądze, że do celowych bombardowań makiet nie doszło.Najbardziej narażoną na ewentualny atak była makieta znajdująca się własnie w okolicy Uniemyśla. Pan Andrzej wspominał, że w okolicy znajdują się pojedyńcze leje - być może po przypadkowych bombach, być może po pociskach artyleryjskich 152mm, którymi Rosjanie ostrzeliwali wybrzeże i pozycje niemieckie - zależy jakiej są wielkości.
Załogi bombowców z pewnością posiadały informacje o bombardowanym obiekcie i o ewentualnych zagrożeniach (stanowiska dział, balony, zadymianie) czy wykrytych makietach ze zdjęć rozpoznawczych - o tych powiadamiano podczas zbiórek przed wyprawą.Niemcy równiez zdawali sobie z tego sprawe, dlatego np. tak często baterie dział plot zmieniały swoje pozycje.

Cytat: "lukasz_s"
P.S.Ciekawe, że niektóre jednostki FLAK ewakuowano- przesunięto do Bohlen i Leuny; z jednej Hydrierwerke do następnych. Czym było to podyktowane? Czyżby postawiono krzyżyk na Police?


Myśle, że pod koniec lutego 1945 roku sprawa polickiej Hydrierwerke wydawała się już przesądzona (zwłaszcza po nalocie z 8/9 lutego 1945, który praktycznie całkowicie wyeliminował fabryke z produkcji benzyny).Część baterii polickich wzmocniło m.in. obrone przeciwlotniczą Hydrierwerke w Bohlen w dwóch rzutach, mianowicie 1 oraz 9 marca 1945 roku.Od stycznia 1945 roku musiała to być zorganizowana akcja, gdyż:
styczeń 1945 roku - skierowano 10 ciężkich baterii przeciwlotniczych z innych miast, w tym dwie baterie dział kolejowych.
luty 1945 - kolejne 3 ciężkie baterie przeciwlotnicze z innych miast.
1 marca 1945 roku - skierowano z Polic 7 ciężkich baterii przeciwlotniczych (większość uzbrojonych w działa Flak 12,8cm)
9 marca 1945 roku - skierowano z Polic 3 ciężkie baterie przeciwlotnicze.

Walka z czasem - desperacko próbowano jak najbardziej opóżnić wyłączenie   Hydrierwerke w Bohlen i Leunie z produkcji benzyny, wzmacniając obrone przeciwlotniczą kombinatów.

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 01, 2012, 23:30:45 »
Tak też sadziłem. Wygląda na to, że przesuwano baterie p/lot do mniej zniszczonych hydrierwerke, dodatkowo licząc  na to, że aliantom będzie trudniej atakować cele w głębi kraju.

Zagadka- czym są te małe białe obiekty?
Wcześniej nie zwracałem na to uwagi;) Rok 1943, więc mają prawo tu być.



Ja mam jeszcze pytanie o ten holenderski statek z pływającą artylerią. Był zakotwiczony w pobliżu Polic czy był jednostką mobilną wspierającą całą Flakgruppe Stettin?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 01, 2012, 23:32:39 »
A to są własnie balony zaporowe.Dobrze też je widać na obrzeżu Siedlic, czy w okolicy górek za ósemką, niedaleko baterii plot.Rozmieszczone mniej więcej co 500m.

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 01, 2012, 23:55:47 »
Na podstawie zdjęć szacuję, że niektóre z nich były "zawieszone" nawet na wysokości ok. 350m- "rzucają" cień 2 razy dłuższy niż najwyższe kominy fabryki.


Teren "za Ósemką".
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 02, 2012, 00:08:02 »
Z informacji, które posiadam wiadomo jedynie, iż okręt przycumowany był w okolicy Polic konkretnie w celu obrony przeciwlotniczej Hydrierwerke.Nie była to jednostka mobilna, gdyż nie posiadała siłowni okrętowej i musiała być ciągnięta przez holowniki.Ciekawostką jest, że żadna jednostka tego typu nie posiadała własnego napędu.Ustawiano je na przewidywanych kierunkach spodziewanych nalotów alianckich w okolicy najważniejszych strategicznie obiektach dla Niemiec.

Pozdrawiam

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 02, 2012, 00:55:48 »
I stąd się pewnie wywodzi błędna informacja, że na "Bremerhaven" również nie było siłowni, czemu zaprzeczył J. B. Koziński.

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 02, 2012, 10:28:17 »
Cóż ja mogę powiedziec - wystąpienie jak i prezentacja bardzo ciekawe, ładnie uporządkowana wiedza, no i praktycznie wszystko mówione z pamięci.
Także Domino - szacun.

Cytat: "lukasz_s"
Czyżby postawiono krzyżyk na Police?


Oprócz zniszczen spowodowanych nalotami, to Police były najbliżej zbliżającego się frontu.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 02, 2012, 10:31:37 »
Cytat: "Validator"
I stąd się pewnie wywodzi błędna informacja, że na "Bremerhaven" również nie było siłowni, czemu zaprzeczył J. B. Koziński.

Idąc tym tropem należałoby przypuszczać, że byli świadkowie- pracownicy przymusowi, którzy byli na tym statku, lub widzieli jego holowanie. Pytanie więc do Dominika: nie zarejestrowałem daty przybycia staku- czy mogły oba okręty współistnieć ze sobą w Policach, a może okręt obrony p/lot  skierowano do służby w '44?

Cytat: "Borisz"
Oprócz zniszczen spowodowanych nalotami, to Police były najbliżej zbliżającego się frontu.

W sumie tak, chociaż Alianci zachodni stali nad Renem juz w marcu '45, a stamtad rzut kamieniem do Zagłębia Ruhry. Ciekawe czy obronę tamtejszych zakładów  też ewakuowano?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 02, 2012, 11:19:39 »
Cytat: "lukasz_s"
Pytanie więc do Dominika: nie zarejestrowałem daty przybycia staku- czy mogły oba okręty współistnieć ze sobą w Policach, a może okręt obrony p/lot  skierowano do służby w '44?


Nie, gdyż okręt skierowano do Polic jesienią 1944 roku.Wcześniej osadzony był w okolicach Peenemünde w celu obrony przeciwlotniczej Heeresversuchsanstalt czyli Wojskowego Ośrodka Badawczego.Do służby wszedł w 1941 roku.Trudno jednak byloby pomylić "Undine" z "Bremerhaven".Odrazu rzucało się w oczy uzbrojenie oraz radar.Pozatym sądze, że okręt przycumowany był bardziej w strone Jasienicy -Trzebieży.Niedługo sprawa powinna się wyjaśnić, jakby co powiadomie :)

Cytat: "lukasz_s"
W sumie tak, chociaż Alianci zachodni stali nad Renem juz w marcu '45, a stamtad rzut kamieniem do Zagłębia Ruhry. Ciekawe czy obronę tamtejszych zakładów  też ewakuowano?


Popołudniu sprawdze w swoich materiałach.

Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 02, 2012, 21:59:15 »
Cytat: "Domino"
Nie była to jednostka mobilna, gdyż nie posiadała siłowni okrętowej  ... Ciekawostką jest, że żadna jednostka tego typu nie posiadała własnego napędu.
Siłownia, jako miejsce była. Z tego co "wygooglałem", to silniki jako przestarzałe, uszkodzone (?) - po zatopieniu okrętu przez Holendrów, nie uruchomiono -  zdemontowano (?) Nie wiem jak było w przypadku z bliźniaczą jednostką Ariadne.
http://www.navypedia.org/ships/germany/ger_oth_ariadne.htm
http://www.german-navy.de/kriegsmarine/ships/aabattery/undine/history.html
http://sierra.messageboard.nl/9489/viewtopic.php?p=5946
http://nl.wikipedia.org/wiki/Hr._Ms._Jacob_van_Heemskerck_(1908)

Dominik, świetna prezentacja, sporo nowych informacji. Zaskoczyła mnie ilość i rozmieszczenie baterii FLAK na prezeniowanej przez Ciebie mapie. Gratuluję!



Cytat: "lukasz_s"
należałoby przypuszczać, że byli świadkowie- pracownicy przymusowi, którzy byli na tym statku, lub widzieli jego holowanie.
Ciekawe pytanie, może p. Koziński sobie coś przypomina.
<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 02, 2012, 23:37:40 »
Validator powinien być w kontakcie...
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 03, 2012, 00:31:31 »
Do 9 marca J. B. Koziński kuruje się w kołobrzeskim sanatorium. Potem obiecuje wznowienie kontaktów.