Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz  (Przeczytany 28915 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #30 dnia: Marca 04, 2012, 18:45:55 »
Nie widze problemu :) Byłoby całkiem ciekawie i na żywo :) Wystarczyłoby umówić się nawet w wyznaczonym miejscu i zrobić wycieczke krajoznawczą z zainteresowanymi.

Panie Andrzeju trzeba było odezwać się na GG poszedłbym z Wami grrr :P

Co do prezentowanych fundamentów, są to pozostałości Villi niejakiego dr.W.Holtza.Była to wówczas Messenthiner Str.4.

Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #31 dnia: Marca 04, 2012, 19:17:04 »
Cytat: "Domino"
Nie widze problemu :) Byłoby całkiem ciekawie i na żywo...

Dominik, to było spontaniczne wyjście  na godzinny spacer.

Co do wycieczki w plener, to uważam, że watro to zorganizować. Jeśli jesteś za, to myślę, ze najlepszym organizatorem będzie "Sama Rama" pod wodzą Wiesława Gawła. Byłem na wycieczce przez niego ogranizowanej, na trasie Mścięcino-Komarzy Młyn, świetna lekcja lokalnej historii. Wiedza was obu będzie bardzo przydatna.

Wiesław jesteś przywołany do tablicy-co Ty na to?
<*)))))>{

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #32 dnia: Marca 04, 2012, 20:07:25 »
Cytat: "Domino"
W niektórych bombach znajdowały się nawet ulotki z informacją - "Mosty - Ty mała dziuro, znajdziemy Cię jeszcze!"


Te angielskie (może amerykańskie) poczucie humoru:p
W takim razie prawdopodobna jest historia o zrzuceniu przez Anglików drewnianej bomby na atrapy zbiorników.
Tylko czy byłoby to realne ze względów technicznych (zapewne musieliby wysłac specjalnie 1 samolot tylko z tą bombą, no i byłby problem trafienia nią w stosunkowo niewielką makietę).

Ciekawe kto jest źródłem tej opowieści. Ja sam nie pamiętam kiedy i od kogo pierwszy raz o tym słyszałem.

Offline Seba

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #33 dnia: Marca 04, 2012, 20:54:05 »
Cytat: "Borisz"

W takim razie prawdopodobna jest historia o zrzuceniu przez Anglików drewnianej bomby na atrapy zbiorników.


Chyba nie, nikt nie ryzykował był załogi i samolotu, który samotnie leciał taki kawał.

Dzięki za relacje. Szkoda, że mieszkam tak daleko ....

Panie Dominiku czy udało się Panu zlokalizować baterie reflektorów na jakimś zdjęciu np. 1943 ?

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #34 dnia: Marca 04, 2012, 22:06:01 »
"Seba" bardzo proszę bez Panów :)

Niestety nie mam dostępu do pełnych zdjęć lotniczych z 1943 roku, choć z pewnością ułatwiłoby to badania.Ale tak, np. na jednym fragmencie z okolic Myśliborza namierzony mam pluton reflektorów przeciwlotniczych, co prawda w budowie, ale jedno stanowisko z reflektorem oraz generatorem i barakami mieszkalnymi już stoją.

Marzeniem byłoby dostać takie zdjęcia lotnicze z końca 1944 roku, kiedy nastąpił największy wzrost i nagromadzenie obrony przeciwlotniczej (zarówno dział jak i reflektorów).

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #35 dnia: Marca 04, 2012, 22:35:33 »


O to chodzi? Okolice Myśliborza Wielkiego, 1943.



Na południowy zachód od Nowej Wsi. Baraki; niedaleko wieże rzucające cienie. Maszty radiowe? radarowe?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #36 dnia: Marca 04, 2012, 22:54:50 »
Tak, dokładnie oto chodzi.

Pozdrawiam

WILHELMSDORF

  • Gość
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #37 dnia: Marca 04, 2012, 23:01:19 »
Cytat: "lukasz_s"

Fabryka amunicji była w Mostach. Domino nawet znalazł w naszych zbiorach nieśmiertelnik tamtejszej FLAK.

Inna fabryka amunicji znajdowała się w Sosnowicach (Heinrichshof), kawałek dalej ale również na trasie alianckich bombowców. poza tym lasy wokół fabryki były zapleczem magazynowym. Do tej pory w środku lasu istnieją ciągi komunikacyjne w postaci asfaltowych dróg.

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #38 dnia: Marca 05, 2012, 21:16:51 »
Cytat: "Seba"
Chyba nie, nikt nie ryzykował był załogi i samolotu, który samotnie leciał taki kawał.


Jeśli to miało rzeczywiście miejsce, to zapewne w trakcie "normalnego" nalotu bombowego.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #39 dnia: Marca 06, 2012, 21:55:04 »
Cytat: "Domino"
Nie widze problemu  Byłoby całkiem ciekawie i na żywo  Wystarczyłoby umówić się nawet w wyznaczonym miejscu i zrobić wycieczke krajoznawczą z zainteresowanymi.

I wyprawa zorganizowana : )
Wiadomość jaką otrzymałem od W. Gawła.

Propozycja zrobienia wypadu w teren Siedlic celem penetracji i poszukiwania pozostałości obiektów z okresu II wojny św. padła na jednym z Forum internetowych. ... Nie pozostaje nic inngo tylko udać się do Siedlic. Będzie to wycieczka piesza, a zarazem plener fotograficzno-historyczny. Termin  - niedziela 11 marca 2012 r. Miejsce zbiórki - początek ścieżki rowerowej w Policach (w kierunku na Siedlice) godz. 10:00.

Proponuję zabrać mapy terenu, aparat fotograficzny oraz termos gorącej herbaty i kiełbaskę do pieczenia. Gdzieś tam zrobimy ognisko. (Informację można  załaczać również i na innych Forum.

Dołączam opracowanie na temat przeszłości Siedlic zamieszczony na naszej stronie klubowej: www.samarama.wikidot.com/siedlice


Na zdjęciu organizator wyprawy w Policach

<*)))))>{

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #40 dnia: Marca 07, 2012, 19:00:43 »
Fajne zdjęcie:) a w tamtych Policach tez byłem.