Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz  (Przeczytany 28910 razy)

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 03, 2012, 08:15:01 »
Dominik, niestety nie mogłem być na spotkaniu, mam więc pytania: bywałem po drugiej stronie Odry i zdumiał mnie rozmiar założeń opl po tamtej stronie, widoczny choćby po zachowanych do dziś żelbetowych obiektach (czego raczej  nie spotkałem w okolicach Polic, poza polami przy Skolwinie). Które punkty opl chroniące fabrykę były najsilniejsze? Czy którymś z nich przypisywano jakieś szczególne znaczenie?

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 03, 2012, 10:40:58 »
Cytat: "jakub_m"
Które punkty opl chroniące fabrykę były najsilniejsze?


Na pewno te, które składały się z tzw.Gross Batterie czyli wielkiej baterii przeciwlotniczej skupiającą w jednym miejscu kilka jednostek.A jedna taka jednostka mogła być uzbrojona nawet w 18 ciężkich dział Flak.Jednymi z większych punktów obrony przeciwlotniczych było m.in. Tanowo, Skolwin czy okolice Świętej.

Cytat: "jakub_m"
Czy którymś z nich przypisywano jakieś szczególne znaczenie?


Niektóre, ważne baterie dział przeciwlotniczych, zwłaszcza stacjonarne, wyposażano w łatwo przenośne i niewielkie stacje radarowe (średnica czaszy 3m), które mogły namierzać wrogie bombowce z ok.40km.Jedna z takich baterii stacjonowała w okolicy Świętej, uzbrojona w 6 stacjonarnych dział Flak 10,5cm.

Pozdrawiam

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 03, 2012, 16:26:09 »
To mam jeszcze takie pytanie: dlaczego w okolicach Świętej zainwestowano w taką ilość źelbetu, czego w okolicach Polic już nie spotkałem?

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 03, 2012, 18:47:37 »
Może dlatego, że tam gdzieś, w okolicy, była chyba fabryka amunicji, którą - o ile pamiętam - Pan kiedyś opisywał.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 03, 2012, 18:50:17 »
Niemcy wiedzieli w 44 ze sowieci przyjda. Zdawali tez sobie sprawe ze flaki byly calkiem przydatne w walce z innyni rodzajami broni. Wg mnie inwestowano juz pod katem obrony Heimatu.
Fabryka amunicji była w Mostach. Domino nawet znalazł w naszych zbiorach nieśmiertelnik tamtejszej FLAK.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 03, 2012, 19:51:06 »
Zatem wszystko się zgadza. Jest fabryka, jest obrona. Są dwa cele. Hydrierwerke i Mosty. Stąd zdwojona obrona. Możliwe? Wg mnie - możliwe.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 03, 2012, 21:04:35 »
Cytat: "jakub_m"
To mam jeszcze takie pytanie: dlaczego w okolicach Świętej zainwestowano w taką ilość źelbetu, czego w okolicach Polic już nie spotkałem?


Rzeczywiście, też się nad tym zastanawiałem.W okolicy Polic znane mi są jedynie betonowe bunkry amunicyjne w Skolwinie.Występują w większej ilości w okolicy stanowisk koło Szczecina (np.Gocław czy Dąbie).Oglądałem Twoje zdjęcia Jakubie na:

http://pomorski.blogspot.com/2010/04/swieta-i-okolice.html

Czy pierwsza, kolista, zniszczona konstrukcja w Raduniu znajdowała się na terenie baterii?Wygląda na betonowy silos do kiszenia paszy dla bydła.Takie silosy znajdowały się w okolicach dużych gospodarstw rolnych.Dla przykładu, jeden z rodzaju takiego silosu:



Następnie widze schron stanowiska dowodzenia baterią Flak, podobne znajduje się w okolicy Tatyni.Niestety wiele tych obiektów budowano z drewna, dlatego tak niewiele się ich zachowało.

Kolejne zdjęcia to różne warianty betonowych schronów amunicyjnych.Na pewno były przeznaczone dla ciężkich dział Flak 8,8cm, 10,5cm i 12,8cm.
Z tego co zaobserwowałem budowane były tylko w przypadku stacjonarnych baterii dział przeciwlotniczych na "betonie", a i tak nie zawsze, bo np. w Siedlicach takich nie ma - nie wiem jaka mogła była zależność.Zdecydowana większość to zwykłe amunicyjne schrony ziemne np. w Leśnie Górnym czy Tanowie.

Cytat: "lukasz_s"
Fabryka amunicji była w Mostach. Domino nawet znalazł w naszych zbiorach nieśmiertelnik tamtejszej FLAK.


Nie był to nieśmiertelnik tamtejszej Flak tylko znak tożsamości robotnika cywilnego z Luftwaffen Haupt Munition Anstalt Speck czyli Głównego Magazynu Amunicji Luftwaffe w Mostach k.Goleniowa.


W magazynie przechowywano prefabrykaty amunicji, elaborowano i przygotowywano gotową amunicje itd. Trzymano w nim także i montowano elementy V1 i V2.

Dla zainteresowanych tematem:
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/wbb2/thread.php?postid=134084
http://www.militaria-fundforum.com/showthread.php?t=100995

Obrona przeciwlotnicza oczywiście broniła nie tylko Hydrierwerke (nią zajmował się dokładnie sektor policki), w Szczecinie i w okolicach znajdowało się kilka ważnych militarnych celów m.in. fabryka silników lotniczych "Pommersche Motorenwerke", które również Alianci bombardowali i również w ich okolicach stanowiska dział były rozmieszczone.

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 03, 2012, 21:12:54 »
A czy fabryka w Mostach była również celem ataków lotnictwa alianckiego? Oczywiście logicznym by było, że tak, ale jakoś nic nie słyszałem na ten temat. Analogicznie powinna była istniec w rejonie Mostów/Goleniowa silna obrona przeciwlotnicza. I tu oczywiście pytanie do Domino ;)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 03, 2012, 21:49:41 »
Z tego co wiem Alianci nie ustalili dokładnej lokalizacji tego magazynu, gdyż w większości znajdował się pod ziemią.Wiedzieli jedynie, że znajdował się w okolicy Goleniowa.Przeprowadzono nawet kilka próbnych nalotów, z których kilka bomb spadło na pola w okolicy wsi Danowo, ok.5km od magazynu - byli więc blisko.W niektórych bombach znajdowały się nawet ulotki z informacją - "Mosty - Ty mała dziuro, znajdziemy Cię jeszcze!" :)

W drodze na Mosty rozlokowanych było kilka punktów obrony przeciwlotniczych m.in. w okolicach Krępska, Bolesławic oraz w okolicy Goleniowa.

Pozdrawiam

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 04, 2012, 09:36:36 »
Dominik, brawo za spostrzegawczość. Faktycznie w Raduniu istniał folwark, w którego okolicy zlokalizowano jeden z tych "mocarnych" punktów. Człowiek nie znając się na rzeczy każdą betonkę interpretuje jako ślad wojny, a tu masz - najprawdopodobniej był to zbiornik na kiszonkę :]

Zastanawiam się, czy "mocarny" charakter tych punktów opl nie był związany z trasą lotów bombowców. Nadlatywały one - paradoksalnie - od strony płn- lub pd-wschodniej. Punkty przy Świętej stanowiły podstawową zaporę. Pytanie do Ciebie Dominik - kiedy dokładnie powstały? Bo jeśli to rozumowanie jest trafne, to czy powstały one w efekcie analizy taktyki nalotów alianckich?

Mosty to również ciekawa historia. Wiele rzeczy dowiedzieć się można dzięki materiałom, które udostępnił potomek właścicieli majątku, który przejęty został przez Wehrmacht na cele militarne. Najciekawsze są legendy o podziemiach. Podobnie jak w przypadku polickiej fabryki teorie są skrajnie różne. Wersja soft - składnica amunicji. Wersja hardcore - broń atomowa :] Faktem jest, że wojsko zarządza tym terenem do tej pory.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 04, 2012, 10:03:40 »
Cytat: "jakub_m"
Zastanawiam się, czy "mocarny" charakter tych punktów opl nie był związany z trasą lotów bombowców. Nadlatywały one - paradoksalnie - od strony płn- lub pd-wschodniej. Punkty przy Świętej stanowiły podstawową zaporę. Pytanie do Ciebie Dominik - kiedy dokładnie powstały? Bo jeśli to rozumowanie jest trafne, to czy powstały one w efekcie analizy taktyki nalotów alianckich?


Oczywiście, że istniał związek i to ogromny.Analizowano trasy przelotów bombowców, często zmieniano stanowiska baterii dział przeciwlotniczych, dostosowując do aktualnej sytuacji, a na przewidywanych kierunkach spodziewanych nalotów ustawiano zaporowe baterie dział przeciwlotniczych, które miały utworzyć zapore ogniową i zwiększyć siłe ognia pozostałych baterii w danym rejonie.Pierwsze stanowiska w Świętej powstały w 1943 roku, natomiast największą rozbudowe przeszły od czerwca 1944 roku.Punkt w okolicach Świetej wzmocniono sukcesywnie do sześciu baterii dział przeciwlotniczych Flak 8,8cm i 10,5cm.

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 04, 2012, 11:15:00 »
Nadlatywano nie tylko ze wschodu (wtedy "zahaczano" najprawdopodobniej o Speck) ale i zachodu (p. strzałki).


 
SPZP "Skarb"

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #27 dnia: Marca 04, 2012, 13:16:29 »
Cytat: "Domino"
Oczywiście, że istniał związek i to ogromny.


Potrafisz w oparciu o takie foto dokonać analizy fukcjonalności obiektu? To punkt opl w Schwankenheim. Jak dla mnie, laika, istna forteca.



Dominik, zachęcam Cię do napisania artykułu na ten temat. Może udałoby się to wydać w formie drukowanej, np. jakiegoś zeszytu historycznego...

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 04, 2012, 14:57:45 »
Jakubie - wysłałem PW !!

Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Gawęda - Naziemna obrona plot Hydrierwerke Pölitz
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 04, 2012, 18:04:01 »
Relacja ze spotkania http://samarama.wikidot.com/spotkanie-z-historia

Zrobiłem sobie dzisiaiaj  spacer z synem po okolicznych stanowiskach Flak. Faktycznie jest tego sporo. Masz rację Dominik,  zdjecia lotnicze z 1943 roku nie ukazują jeszcze ogromu obrony przeciwlotniczej Polic, jaka istniała później. Myślę, że następna gawęda historyczna w terenie byłaby bardzo interesująca-co Ty na to?

W okolicach Siedlic trafiłem na betonowy fundament (około 10x20 m)jakiejś budowli. Nie wyglada to na współczesną budowę Czy może to coś, było związane z obroną przeciwlotniczą? Czy był to budynek cywilny-ale z takich betonowych fundamentach, choć marnej jakości.

<*)))))>{