Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Wojenne ślady Polic  (Przeczytany 13679 razy)

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Wojenne ślady Polic
« dnia: Listopada 01, 2010, 08:17:48 »
Mam prośbę do wszystkich szacownych - na pewno nie ująłem na tym rzucie wszystkich militarnych obiektów, będę wdzięczny za wskazanie reszty brakujących.

Poniżej foto lub osobny link.

JM


yak

  • Gość
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 01, 2010, 09:51:10 »
Uzupełnienia, tak "na szybko".

1. Splitterschutzzelle
a) dwa przed dużym bunkrem przy Usługowej - są nadal
b) jeden był (kiedyś) na tyłach Poligumu, tam gdzie składowano opony
c) Naprzeciw posesji Dolna 27, duży, ładny (jak się zejdzie dawnym Böterbergiem naprzeciw skrzyżowania Rycerskiej i Wojska Polskiego to się na ten bunkier wychodzi)
d) na widocznym fragmencie starej fabryki, przy przecznicy oddzielającej dawny dworzec (z lewej) i część ze "strażnicą" (z prawej) jest jeszcze jeden. Był kiedyś jeden na samym rogu, przed skrętem w tę przecznicę, ale chyba w 2006 został skradziony.

2. Schrony duże
a) "Skałki" - było nie było są to ruiny schronu.

3. Inne obiekty
a)  Szczeliny przeciwlotnicze
- przy Nadbrzeżnej-Cisowej (na brzegu placu po zniszczonym kościele)
- przy szosie przęsocińskiej, za Palmową, z lewej strony - kierunek: wyjazd z Polic (za przystankiem autobusowym)

Można też rozważyć oznaczenie dawnego obozu RAD przy obecnej Tanowskiej (tzw. parking leśny, koniec lub początek ścieżki rekreacyjnej), bo zarasta krzewami i niebawem będzie nierozpoznawalny.

A tu jest wykaz "obiektów obrony cywilnej" naszego miasta. Pisownia ("shrony") oryginalna. Pozdrawiam raz jeszcze.


Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 01, 2010, 13:39:51 »
Zgadza sie - nie można zapominac o szczelinach przeciwlotniczych w Mścięcinie.

Cytat: "yak"
A tu jest wykaz "obiektów obrony cywilnej" naszego miasta.

Skąd taki wykaz? Domyślam się, że jest w posiadaniu urzędu miasta.

Co do tych szczelin na Tanowskiej - nie kojarze ich lokalizacji.

Wymienianie wszystkich bunkrów i schronów na fabryce chyba nie ma sensu - za dużo tego tam.

Natomiast w wykazie Jakuba brakuje dwóch "jajek": jedno koło Wydziału Geodezji i Kartografii (dawne przedszkole na Kresowej, jajko przemalowane na muchomorka) oraz drugie zdaje się, że na Długosza, na czyjejś prywatnej posesji (swoją drogą, jaki sens miała budowa jednoosobowego bunkra koło domu, gdzie nawet cała rodzinka wejśc nie mogła?). No i jeszcze był sobie grzybek na Piaskowej, ale jak budowali te szeregowce (przy skrzyżowaniu z Bursztynową), to go zlikwidowali.

bob

  • Gość
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 01, 2010, 15:12:12 »
Hmmm, skoro już o tym mowa, to chętnie spytam kompetentnych specjalistów o "coś", co znajduje się na wysokości skrzyżowania Piłsudskiego z Chodkiewicza, za półkolistą ławeczką w Parku Solidarności i tuż przy płocie do pierwszej na rogu posesji na Chodkiewicza... Dziś już oba "skrzydła" (wejścia?) znajdują się mniej więcej na wysokości ziemi, są zasypane gruzem i porośnięte trawą - ale jak to wyglądało (i przede wszystkim: co to było) kiedyś? Wejście do schronu, czy po prostu mam zbyt bujną wyobraźnię, i to raptem fragment fundamentów albo wejście do piwnicy zburzonego podczas wojny domu? Kiedyś kręcił się tak ponoć Skarb, może oni coś wiedzą?

Pozdrawiam specjalistów!

Offline piplo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 01, 2010, 16:13:35 »
Cytat: "bob"
Hmmm, skoro już o tym mowa, to chętnie spytam kompetentnych specjalistów o "coś", co znajduje się na wysokości skrzyżowania Piłsudskiego z Chodkiewicza, za półkolistą ławeczką w Parku Solidarności i tuż przy płocie do pierwszej na rogu posesji na Chodkiewicza... Dziś już oba "skrzydła" (wejścia?) znajdują się mniej więcej na wysokości ziemi, są zasypane gruzem i porośnięte trawą - ale jak to wyglądało (i przede wszystkim: co to było) kiedyś? Wejście do schronu, czy po prostu mam zbyt bujną wyobraźnię, i to raptem fragment fundamentów albo wejście do piwnicy zburzonego podczas wojny domu? Kiedyś kręcił się tak ponoć Skarb, może oni coś wiedzą?

Pozdrawiam specjalistów!


już tłumaczę :) był to zwykły schron przeciwlotniczy tzw. Eska/Elka jak kto woli.
Wejście do niego nie należy do najprzyjemniejszych :D full szkła i piasku do połowy schronu ale żeby nie było tak kolorowo to po drodze napotkamy 3/4 zawały ;)

no i mapka ze schronami na szybko:
http://www.speedyshare.com/files/24973905/police%20bunkry.jpg

Dzięki - Domino
FREESTYLE MUSIC FOREVER ~_~


Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 01, 2010, 16:50:53 »
piplo, byłbym wdzięczny, gdybyś zdjęcie z Twojego posta wrzucił na inny serwer, bo ten mi dość mocno szwankuje.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

bob

  • Gość
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 01, 2010, 16:59:08 »
Cytat: "piplo"
już tłumaczę :) był to zwykły schron przeciwlotniczy tzw. Eska/Elka jak kto woli.
Wejście do niego nie należy do najprzyjemniejszych :D full szkła i piasku do połowy schronu ale żeby nie było tak kolorowo to po drodze napotkamy 3/4 zawały ;)

Wielkie dzięki za informacje! :pom: Mam jeszcze pytanko dodatkowe - jak długi jest w zasadzie ten schron, skoro zmieściły się w nim jeszcze 3-4 zawały?! Pytam, bo myślałem że ma raczej góra dwa, trzy metry...

Do listy schronów/bunkrów/pozostałości wojennych dorzuciłbym jeszcze "górkę" przy dzisiejszym Gimnazjum nr. 1 o ile oczywiście faktycznie coś się pod ziemią kryje (a taka była przynajmniej za moich czasów oficjalna wersja :-))

Pozdrawiam!

Offline piplo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 01, 2010, 17:27:42 »
Cytat: "bob"
Cytat: "piplo"
już tłumaczę :) był to zwykły schron przeciwlotniczy tzw. Eska/Elka jak kto woli.
Wejście do niego nie należy do najprzyjemniejszych :D full szkła i piasku do połowy schronu ale żeby nie było tak kolorowo to po drodze napotkamy 3/4 zawały ;)

Wielkie dzięki za informacje! :pom: Mam jeszcze pytanko dodatkowe - jak długi jest w zasadzie ten schron, skoro zmieściły się w nim jeszcze 3-4 zawały?! Pytam, bo myślałem że ma raczej góra dwa, trzy metry...

Do listy schronów/bunkrów/pozostałości wojennych dorzuciłbym jeszcze "górkę" przy dzisiejszym Gimnazjum nr. 1 o ile oczywiście faktycznie coś się pod ziemią kryje (a taka była przynajmniej za moich czasów oficjalna wersja :-))

Pozdrawiam!


osobiście nie mierzyłem tego schronu ale jest dłuższy od standardowych z jednym wyjściem ewakuacyjnym - ten posiada dwa wyjścia ewakuacyjne.
Co do górki obok szkoły to owa jeszcze nie została dokładnie przebadana ale mogę powiedzieć, że obok tej górki znajduje się podobny schron o którym jest mowa w parku :)
FREESTYLE MUSIC FOREVER ~_~


Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 01, 2010, 17:30:32 »
no będzie ze 25-30m z zakrętami ;)
SPZP "Skarb"

Offline piplo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 01, 2010, 17:42:56 »
taki schemacik od ręki jak to mniej więcej wygląda dla zainteresowanych ;)



czerwony - zawał
zielony - wyjście ewakuacyjne
FREESTYLE MUSIC FOREVER ~_~


Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 01, 2010, 18:42:48 »
Jesteś pewny co do tego drugiego wyjścia ewakuacyjnego?Powinno się znajdować obok zakreskowanego czerwonego obszaru po prawej stronie.


Pozdrawiam

Offline piplo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 01, 2010, 18:48:59 »
W schronach tego typu wyjścia ewakuacyjne zawsze były robione przy tych małych przedsionkach. Trochę nielogiczne byłoby usytuowanie wyjścia ewakuacyjnego od razu  przy wyjściu/wejściu do schronu ;) przepraszam, że nie napisałem ale to czerwone zakreskowane to jest już wejście/wyjście.

Pozdrawiam
FREESTYLE MUSIC FOREVER ~_~


Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 01, 2010, 18:54:00 »
Niestety mylisz się, to tylko część schronu, na Twoim rysunku brakuje jeszcze sporego kawałka.Częśc po lewej stronie się zgadza, natomiast za tym czerwonym zawałem były dalsze tunele.


Pozdrawiam

Offline piplo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 01, 2010, 19:04:14 »
tam gdzie jest ten zawał niestety jest już wyjście. Po tym schronie zostały dwa fundamenty (pod zadaszenie) - jeden ten widoczny za murkiem, a drugi kawałek dalej jak kończy się już całe to lekkie wzniesienie obok napisu na garażu czy tam domku.
FREESTYLE MUSIC FOREVER ~_~


Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 01, 2010, 19:13:15 »
Tego typu schrony posiadały schemat jak na zdjęciu - ten konkretnie to schron na terenie Oczyszczalni Ścieków.Nie zaznaczono na nim jeszcze kawałka tunelu po prawej stronie, ale jest praktycznie kompletny.Jezeli po prawej stronie jest wejście ( nie doczytałem) to czym kończy się tunel po lewej?





Pozdrawiam