Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Wojenne ślady Polic  (Przeczytany 14683 razy)

Offline piplo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 01, 2010, 19:35:12 »
nie nie on nie jest taki długi :) byłem w nim i widziałem jak on wygląda od góry i od dołu na 100% nie wygląda jak w Twoim schemacie.
FREESTYLE MUSIC FOREVER ~_~


Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 01, 2010, 19:38:23 »
A nie było trochę tak, że Niemcy budując schrony i bunkry "wściskali" je w otaczająca infrastrukturę nad i podziemną fabryki i miasta, dlatego też mają różne wymiary i kształty?
Jeden z pomierzonych, kompletnych schronów:
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 01, 2010, 19:48:28 »
Rzeczywiście wygląda na to, że budowano je o różnej powierzchni w zależności od potrzeb i dostępnego miejsca.Dotąd spotykałem te większe schrony dlatego sądziłem, że był to jakiś schemat w ich budowie.Swoją drogą w tunelach o szerokości 1,40m niewiele tych osób mogło się pomieścić.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 01, 2010, 19:52:04 »
Jeszcze jeden o "dziwnym" kształcie znajduje się obecnie przy ul. Kochanowskiego, funkcjonuje w nim hurtownia ogrodnicza. Chyba można nawet tam wejść. Na zakupy, oczywiście ;)) Może Piplo się wypowie?
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 01, 2010, 19:55:39 »
Cytat: "Borisz"
No i jeszcze był sobie grzybek na Piaskowej, ale jak budowali te szeregowce (przy skrzyżowaniu z Bursztynową), to go zlikwidowali.

Tu zaznaczyłem na mapie
<*)))))>{

Offline piplo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 01, 2010, 19:56:01 »
Też mi się tak wydaje, że to w zależności od potrzeb, np. w Mścięcinie mają zupełnie inne schrony niż ten wyżej wymieniony, w środku każdy inaczej wygląda.

Cytat: "lukasz_s"
Jeszcze jeden o "dziwnym" kształcie znajduje się obecnie przy ul. Kochanowskiego, funkcjonuje w nim hurtownia ogrodnicza. Chyba można nawet tam wejść. Na zakupy, oczywiście ;)) Może Piplo się wypowie?


no ten na "Ogrodniku" jest małym dziwadłem :) z tego co pamiętam jest on całkowicie zaokrąglony, posiada jedno wyjście ewakuacyjne oraz wyglądem przypomina literkę "U", prócz tego jak dobrze pamiętam są tam jeszcze betonowe podpory pod siedzenie.
FREESTYLE MUSIC FOREVER ~_~


Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 01, 2010, 20:08:18 »
Najlepiej zachowany schron tego typu jaki widziałem to ten na Oczyszczalni.Ze względu na niedostępny teren zachowała się nawet częściowo instalacja elektryczna bunkra, resztki drewnianych ala ławeczek i zniszczone puszki elektryczne Siemensa.Pozatym kilka ciekawostek dosłownie leżących na betonie.Zupełnie jakby czas się tam zatrzymał.


Pozdrawiam

bob

  • Gość
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 01, 2010, 22:47:10 »
Kurcze, wielkie dzięki za wyjaśnienie sprawy :thumleft: Tu aż prawdziwa dyskusja rozgorzała!

Dzięki zwłaszcza za grafiki - teraz dopiero rozumiem, że schron w zasadzie tuż za wejściem w parku skręca w lewo, przechodzi pod ulicą Chodkiewicza i kończy się gdzieś w lasku po drugiej stronie tej drogi? Bo co prawda na planie Polic jeszcze z lutego 1942 nie ma po stronie dzisiejszego Parku Solidarności żadnej zabudowy (aż do wielorodzinnych domów przy dzisiejszej Barnima) ale dziś wejście do schronu jest tuż przy płocie, a parę metrów dalej znajduje się podpiwniczony dom, więc mogłoby być ciekawie ;-)

Acha - te wyjścia ewakuacyjne są dziś jak rozumiem dostępne wyłącznie od strony schronu (wewnątrz)? Naprawdę nie zamierzam wybierać się tam z wizytą :-) tak tylko z ciekawości pytam, czy dałoby się je w ogóle z powierzchni odkryć, czy też przeszkadza coś więcej niż leśna ściółka (są np. zabetonowane?)

Jeszcze raz dzięki za wiadomości, pozdrowienia - bob

Offline piplo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #23 dnia: Listopada 01, 2010, 23:41:50 »
Cytat: "bob"
Kurcze, wielkie dzięki za wyjaśnienie sprawy :thumleft: Tu aż prawdziwa dyskusja rozgorzała!

Dzięki zwłaszcza za grafiki - teraz dopiero rozumiem, że schron w zasadzie tuż za wejściem w parku skręca w lewo, przechodzi pod ulicą Chodkiewicza i kończy się gdzieś w lasku po drugiej stronie tej drogi? Bo co prawda na planie Polic jeszcze z lutego 1942 nie ma po stronie dzisiejszego Parku Solidarności żadnej zabudowy (aż do wielorodzinnych domów przy dzisiejszej Barnima) ale dziś wejście do schronu jest tuż przy płocie, a parę metrów dalej znajduje się podpiwniczony dom, więc mogłoby być ciekawie ;-)

Acha - te wyjścia ewakuacyjne są dziś jak rozumiem dostępne wyłącznie od strony schronu (wewnątrz)? Naprawdę nie zamierzam wybierać się tam z wizytą :-) tak tylko z ciekawości pytam, czy dałoby się je w ogóle z powierzchni odkryć, czy też przeszkadza coś więcej niż leśna ściółka (są np. zabetonowane?)

Jeszcze raz dzięki za wiadomości, pozdrowienia - bob


schron ten dokładnie idzie w połowie w parku i w połowie pod działkami (można powiedzieć, że wzdłuż płotu działek) :) kawałek dalej można zobaczyć drugie wyjście ze schronu, jest widoczny betonowy fundament pod zadaszenie.
Co do wyjść ewakuacyjnych - są dostępne tylko od wewnątrz, jest to krucha betonowa płyta.

Żeby ładniej to wyglądało załączam fotki jednego wyjścia akurat nie tego w parku ale każde wygląda identycznie ;)

przy każdym wyjściu znajdowała się informacja oraz drabinka


tutaj możemy zobaczyć kawałek płyty


oraz napis
Cytuj (zaznaczone)
Notausftieg!
Holzstempel mit Brecheisen
oder Kreuzhacke nach innen
schlagen, Vorsicht-Betonplatte
fältt nach unten. Bodendeckung
über dem Ausftieg mit Stange
durchflossen


mówi w skrócie: wyjście awaryjne, w razie potrzeby rozbić betonową płytę i uważać na spadające kawałki


oraz w całkowitych ciemnościach po naświetleniu


Pozdrawiam
FREESTYLE MUSIC FOREVER ~_~


bob

  • Gość
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #24 dnia: Listopada 02, 2010, 00:08:47 »
Cytat: "piplo"
schron ten dokładnie idzie w połowie w parku i w połowie pod działkami (można powiedzieć, że wzdłuż płotu działek) :) kawałek dalej można zobaczyć drugie wyjście ze schronu, jest widoczny betonowy fundament pod zadaszenie.

No właśnie też mi się coś tak wydawało, że widziałem jeszcze w okolicy podobne wejście, ale nie byłem tam już kawałek czasu i mi się wspomnienie zatarło... Jeszcze raz dzięki za oświecenie!  :*

Szkoda trochę, że nie mogę zobaczyć zdjęć  :< Mógłbyś piplo podrzucić proszę linki, bo nie wiem czy to coś nie tak z moją przeglądarką, czy z hostem, czy jak...

Dzięki raz jeszcze za rozwikłanie mojej prywatnej zagadki :-)

Pozdrawiam, dobranoc!

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #25 dnia: Listopada 02, 2010, 16:47:06 »
Wielkie dzięki za sugestie. Coraz mniej czasu na historyczne przyjemności, ale przymierzam się do zmontowania mini-przewodnika (poręcznej mapki) po tego rodzaju śladach w Policach. Tu nie chodzi o encyklopedyczną dokładność, tylko wskazanie różnorodności form.

Wydaje mi się, że temat wojennych losów Polic ujęty w formie produktu turystycznego mógłby cieszyć się zainteresowaniem. No bo mimo najlepszych chęci, wiele do zwiedzania nie mamy...

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #26 dnia: Listopada 02, 2010, 17:53:24 »
O schronie na Kochanowskiego nie wiedziałem. A co do schronu na rogu Piłsudskiego i Chodkiewicza - to rozumiem piplo, że byłeś w środku? A da się tam teraz wejśc?

Offline piplo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Wojenne ślady Polic
« Odpowiedź #27 dnia: Listopada 02, 2010, 23:32:06 »
Cytat: "Borisz"
O schronie na Kochanowskiego nie wiedziałem. A co do schronu na rogu Piłsudskiego i Chodkiewicza - to rozumiem piplo, że byłeś w środku? A da się tam teraz wejśc?


tak jak najbardziej :) na tą chwilę z tego co widziałem wejście jest zasypane jakimiś grządkami/zaroślami więc żeby dostać się do środka trzeba ogarnąć sobie wejście no i jak już pisałem wyżej na wejściu jest sporo szkła oraz dużo piasku co ogranicza ruchy ale proszę się przekonać samemu i zobaczyć co dalej dokonałem i jak wygląda dalej przejście :D

...proszę się nie bać :p

Cytat: "jakub_m"
No bo mimo najlepszych chęci, wiele do zwiedzania nie mamy...


no bo niestety większość jest już niedostępna/zasypana/prywata itp. :(
FREESTYLE MUSIC FOREVER ~_~