Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Nordlager - jednak 1939?  (Przeczytany 39515 razy)

Offline billkronos

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 287
    • Zobacz profil
Nordlager - jednak 1939
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpnia 02, 2010, 18:12:05 »
Los Angeles
Hello TheVille666 - Niestety, zdjecia sa tak zamglone i niewyrazne,
ze  rozroznienie ewentualnych kopcow, szerokosci c'a 3m. kazdy,
jest nmiemozliwe.
Jedynie lewa czesc pierwszego zdjecia jest wyrazna, ale nalozona
prawa czesc pozwala  tylko odroznic zarysy.
W kazdym razie owe kopce znajdowaly sie po lewej stronie obozu,
za torami kolei, i powyzej tego pasa zieleni na stronie poludniowej
Lacze pozdrowienia - Bill

yak

  • Gość
[Police] Nordlager - jednak 1939?
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpnia 02, 2010, 19:58:27 »
Przede wszystkim - brawo "theville666". Dzięki. Jest tak, jak przypuszczałem. Po pierwsze, że zdjęcia ma SKARB, po drugie, że ostatecznie, za sprawą analizy różnych źródeł, a przede wszystkim Twojego "theville666" opisu, trafnie zidentyfikowałem lokalizację obozu (patrz mój długi post powyżej).
A wreszcie, że moje rozważanie spowoduje ujawnienie zdjęć, co zakładałem. I tak się stało.
Co do meritum - jedna uwaga. Nie moja, ale "billakronosa" (prywatna korespondencja). Otóż jeśli ten FLAK (zdjęcie "ponalotowe") to FLAK jedyny jaki był w okolicy - odległość od obozu do stanowiska jest znacznie większa niż podane przez Ciebie 170 m. Spójrzmy na południową podstawę obozu. Jeśli to jest 420 m to do FLAKA jest kilometr "z hakiem. Ok. 1300 m. Ale może było i inne stanowisko w pobliżu. Nie wiem, nie widać.

Z innej beczki. Szukałem dziś w terenie tej białej plamy pod Dębostrowem, którą skazujesz na zdjęciu satelitarnym, kojarząc z Kreideberg. Nie znalazłem (jeszcze), a okoliczni mieszkańcy nic o złożach wapienia nie wiedzą. Ale na zdjęciu jest jakaś "biała góra", zatem sprawdzić trzeba. Muszę tylko znaleźć drogę umożliwiającą dojazd. Jeszcze trochę - wyjaśnimy.
Pozdrowienia! J. A.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Nordlager - jednak 1939?
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpnia 03, 2010, 07:52:08 »
Jest flak, jest. Prosze sie przyjrzec. Rzut kamieniem od polnocnozachodniego naroznika obozu. Jeden polozony centralnie i wokol niego, jak platki kwiatu, nastepne.  Oczywiscie ze zdjecia sa wlasnoscia Skarbu- parokrot nie powolywalem sie na stowarzyszenie w moich postach. Tajemnica tez nie jest, ze jestem czlonkiem Skarbu.
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Nordlager - jednak 1939?
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpnia 03, 2010, 08:10:12 »
Witam!
Szczerze mówiąc za wiele nie widzę, jakieś plamy, ale wierzę na słowo, bo przecież zdjęcie pewnie ma lepsza rozdzielczość w naturze. No to kwestia rozwiązana.
A co do SKARBU - nie wyłapałem informacji, że jest właścicielem zdjęć do momentu ich opublikowania, niemniej to nie ma znaczenia.
Nie widzę niczego niestosownego w byciu członkiem tego stowarzyszenia. Gratulacje.
Osobiście mam do SKARBU uwagę, zawsze miałem, że niechętnie dzieli się swoimi zdobyczami oraz posiadaną wiedzą. Bo choć nie musi tego czynić na tym forum - mógłby pewne kwestie szerzej przedstawiać na stronie internetowej. Po co tracić czas na dublowanie badań, skoro jakieś kwestie są już dawno rozwiązane?
Każdemu jednak wolno udostępniać innym to, czym ma się ochotę podzielić, więc uwaga jest tylko poglądem prywatnym i poniekąd również bez znaczenia.
Pozdrowienia.

Offline jatage

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
[Police] Nordlager - jednak 1939?
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpnia 03, 2010, 16:31:59 »
Cytat: "Domino"
Pocztówka wysłana 11 listopada 1939 roku przez robotnika Hydrierwerke - Czecha, zakwaterowanego w Nord Lager (Barak 3/6).

Kartka z 16-10-1939 z podobnym adresowaniem



i jeszcze jedna


pozdrawiam zainteresowanych

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Nordlager - jednak 1939?
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpnia 03, 2010, 16:37:47 »
jatage- dałoby się w lepszej jakości? po powiększeniu nic nie widac...

flak jest tu:
 

jatage- dzięki ')
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Nordlager - jednak 1939?
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpnia 03, 2010, 17:53:22 »
Witajcie Wszyscy, a "theville666" w szczególności.
Panie Doktorze! Przemoczyłem nogi na amen i spodnie do kolan, bo nie wszędzie dało się dotrzeć samochodem, ale białą plamę pod Dębostrowem znalazłem. Zakątek, że diabeł mówi dobranoc, jednak nie Kreideberg. To jest wytwórnia grysu (żwir budowlany, nie mylić z gresem - płytkami).
Na dużej przestrzeni leży jasny tłuczeń i inne kamienie, rozdrabniane do postaci żwiru. Z daleka i z wysoka - wygląda to jak złoże wapienne, podobne wizualnie do  "Białej Góry". Ale tak nie jest.
Łatwiej dojechać od Jasienicy (wzdłuż działek i potem jakiś kilometr, na końcu bezdroża) niż od Dębostrowa (ostatni skręt w prawo jadąc od Jasienicy, potem krótko droga leśna, potem długo łąkowa). Piję teraz żołądkową na rozgrzewkę - Pan Doktór zrozumie, ale co miałem ustalić - ustaliłem. Trop fałszywy.

[ Dodano: 2010-08-03, 17:55 ]
PS Dzięki za lokalizację FLAK-a

Offline billkronos

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 287
    • Zobacz profil
Nordlager. - jednak 1939
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpnia 03, 2010, 18:19:02 »
Los Angeles
Witam. W poscie z 14.07 10 The Ville666 pisze wyraznie, iz na polnocny zachod
bylo stanowisko flaku, polaczone transzejami. Mowa oczywiscie o lokalizacji Tobruku.
W tym czasie autor postu jeszcze nie opublikowal zdjec, jakie mial od Skarbu.
Ja nie dysponuje zadnym innym zdjeciem tego terenu, po za tym, ktore Yak okreslil
jako "ponalotowe". -  http://img686.imageshack...0/02police.jpg
Jezeli to zdjecie wywolamy i powiekszymy na monitorze, tak by widziec tylko gorny
rog zdjecia (po srodku ekranu), to zobaczymy, ze: w lewo od pasa zieleni, jaki mial
otaczac Tobruk od poludnia, znajduje sie stanowisko flaku .
Odleglosc od Tobruku, w przyblizeniu, tak jak podal Yak.
Zkolei, na zdjeciach jakie umiescil The Ville666 pozniej, (tak, jak sa one widoczne na
compie), w lewym gornym rogu, widac biale, okragle plamy, ktore moga byc flakiem,
ale moga tez byc wziete za slady po bombach.
Wniosek, ze mowimy o dwoch roznych stanowiskach flaku. Byloby tez pomocne,
gdybysmy znali date tych zdjec. Obecnie miejsce Tobruku mamy ustalone, ale kto
wie, kiedy jeszcze te zdjecia moga byc pomocne przy omawianiu innych tematow ?
Pozdrawiam - Bill

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Nordlager - jednak 1939?
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpnia 03, 2010, 18:23:50 »
;)))  Dziękuję, p. Antoni, jedno wykluczone, a właśnie miałem zamieścić to- zrzut ekranu z pdf-a, który niedawno Pan udostępniał:



To zaznaczone strzałką na niebiesko- wygląda bardzo trójwymiarowo. Dziś teren ten wydaje się (z satelity) zalesiony. Natomiast to "coś" zaznaczone na czerwono..hmmm.. wygląda że i przed II wś była tu wytwórnia żwiru...w oryginalnym pdfie wygląda to ładniej- i kształt i lokalizacja sie zgadza...

Billu- ja bym raczej obstawiał że są to stanowiska Flaka. W centrum "lejów" widać ciemniejszy środek a ponadto wyglądają do złudzenia tak jak inne na tym zdjęciu, a znane nam z innych fotek, stanowiska obrony p-lot. Nie widziałem też aby inne "prawdziwe" leje łączone były ścieżkami.
Zdjęcie wykonane latem '44. Oceniam na podstawie pewnych przesłanek. Dokładnie nie wiem.
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Nordlager - jednak 1939?
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpnia 03, 2010, 18:39:47 »
Zatem jesteśmy "w domu". Szczerze mówiąc, kiedy dziś (i wczoraj) buszowałem w okolicach Dębostrowa, zdziwiły mnie odludne sadyby (stare i nowe, współczesne), usytuowane w miejscach, gdzie ja bym się osiedlić nie ośmielił. Pewnie lekcja pokory - nie jesteś najlepszy bracie. To taka dygresja, którą Pan zrozumie.
Generalnie dzięki za dialog. Viribus unitis wiele możemy. Pozdrawiam więcej niż serdecznie! J. A.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Nordlager - jednak 1939?
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpnia 05, 2010, 09:09:35 »
Cytat: "theville666"
To zaznaczone strzałką na niebiesko- wygląda bardzo trójwymiarowo. Dziś teren ten wydaje się (z satelity) zalesiony. Natomiast to "coś" zaznaczone na czerwono..hmmm.. wygląda że i przed II wś była tu wytwórnia żwiru...w oryginalnym pdfie wygląda to ładniej- i kształt i lokalizacja sie zgadza...


MAPA

A dyskusja w tym wątku - pasjonująca :-)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Nordlager - jednak 1939?
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpnia 05, 2010, 10:18:11 »
"To zaznaczone strzałką na niebiesko- wygląda bardzo trójwymiarowo. Dziś teren ten wydaje się (z satelity) zalesiony."

Z ciekawości już tylko pytam- stawy rybne?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Nordlager - jednak 1939?
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpnia 05, 2010, 12:47:29 »
Cytat: "theville666"
Billu- ja bym raczej obstawiał że są to stanowiska Flaka. W centrum "lejów" widać ciemniejszy środek a ponadto wyglądają do złudzenia tak jak inne na tym zdjęciu, a znane nam z innych fotek, stanowiska obrony p-lot. Nie widziałem też aby inne "prawdziwe" leje łączone były ścieżkami.


Ten ciemniejszy środek to jednostka centralna baterii - Kommandogerät (zintegrowany system posiadający stereoskopowy dalmierz optyczny o długości 4 metrów oraz automatyczną aparature przelicznikową).Przesyłała dane do stanowisk celowniczych dział o parametrach strzelania takich jak kąt strzału, azymut czy nastawe czasową zapalników do Zünderstellmaschine w dziale.

Wokół widze sześć stanowisk bojowych co wskazuje, że była to bateria armat ciężkiego kalibru (od Flak 8,8cm i wzwyż) oraz barak mieszkalny - reszta zamazana.
Jeśli byłaby możliwość to proszę o lepszej jakości zdjęcie.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Nordlager - jednak 1939?
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpnia 05, 2010, 15:16:33 »
I tak już powiększyłem do granic możliwości. Lepszej rozdzielczości niestety nie będzie ;( ale dzięki Domino za potwierdzenie przypuszczeń. Taki moloch jak zintegrowana bateria 8,8cm nie powinna ujść uwagi Billa- chyba że zdemontowano ją zanim przesiedlono go do Tobruku.
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Nordlager - jednak 1939?
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpnia 07, 2010, 18:11:04 »
"Domino" - chylę głowę, boś Wielki Specjalista w tym temacie. Dzięki za informacje szczegółowe, dobrze się czegoś dowiedzieć. A tak ogólnie - to dzięki temu działowi forum powoli powstaje zespół badawczy zajmujący się okresem II wojny światowej. Podoba mi się to ogromnie, pożytki z takiej współpracy mogą być nieoszacowane. Za trochę dorzucę kolejny "wkład własny" jako materiał do następnej dyskusji. Serdecznie pozdrawiam! J. A.