Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek  (Przeczytany 30361 razy)

_1408_

  • Gość
Witam,

Chciałabym się bliżej czegoś dowiedzieć o pocztówkach:

1/ Muhlenstrasse, Police

Poza nazwą i podpisem pocztówki nic więcej nie wiem. Chciałabym mniej więcej wiedzieć z jakiego okresu jest dana pocztówka oraz które z pokazanych budynków istnieją do dzisiaj i co to był za budynek oznakowany Wilhem....



2/ Willa istniejąca do dzisiaj w Mścięcinie, niedaleko byłego dworca w Mścięcinie. Poza nazwą i rokiem pocztówki nic więcej nie udało mi się w necie znaleźć na jej temat.



Jeżeli coś z linkami mi znowu nie wyszło, to adres podaję adres do albumu:

Czekam na informacje i serdecznie wszystkich pozdrawiam,
_1408_

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 22, 2010, 18:19:51 »
Pocztówka z widokiem ulicy Wojska Polskiego oraz widocznym w tle kościołem.Wydana około 1941 roku.

Proponuje przejść się tą ulicą z pocztówką w ręku i porównanie, które budynki istnieją obecnie :) Zwłaszcza, że to bardzo popularna i znana kartka.Następnie zrobienie zdjęcia z tej samej perspektywy i zdanie relacji na forum.Czy nie będzie to bardziej ciekawe niż wyłożenie przysłowiowej kawy na ławe? Odkrywanie historii jest bardzo fascynujące i naprawde zachęcam do tego.


Pozdrawam

_1408_

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 22, 2010, 18:32:25 »
Witam,

Tak też zrobię. Może jutro przejdę się tam na spacer:-) Dziękuję za datę, bo z tym miałabym problem.

Natomiast co do tej willi, to poza tym, że do dzisiaj ona stoi, to nic więcej nie wiem. Straciła część ozdób i droga przy niej została podniesiona. Jednakże może ktoś wie jakie rodziny/rodzina ją zamieszkiwały i kto ją zbudował, bo z pewnością musiała być to dość zamożna rodzina...


Pozdrawiam,

P.S. Jak cyknę odpowiednie zdjęcie Wojska Polskiego, to dołączę do postu.

Obecne zdjęcie willi:



Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 24, 2010, 00:15:05 »
Messenthin, Pölitzer Landstraße 35.




Pozdrawiam

_1408_

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 25, 2010, 15:02:59 »
Witam,

Bardzo dziękuję za informację, chociaż mój niemiecki skończył się na alfabecie... :-)

Zrobiłam zdjęcie dawniejszej ulicy Młyńskiej, dzisiejszej Wojska Polskiego, starając się tak ująć, jak na pocztówce. Oto rezultat:


Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 25, 2010, 15:26:55 »
Kafar ma racje - troszeczke bliżej.

W każdym razie oto mi chodziło :)

Pölitzer Landstraße można tłumaczyć jako Szosa Policka.

Zdjęcie słabej jakości, ale wykonane w 1901 roku.



Pozdrawiam

_1408_

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 25, 2010, 16:21:03 »
Jeżeli chodzi o zdjęcie, to dom po prawej, ten żółty na dole, to tylko połowa domu, który jest widoczny na pocztówce, gdyż ta wykusza (chyba tak to się nazywa) na dachu jest na pocztówce dokładnie w połowie budynku, a obecnie jest na skraju budynku, tak jakby ten dom obcięto tuż zaraz za nią.
 
Możliwe, że ciut bliżej powinno być, ale trudno było mi wymierzyć ile metrów mogły mieć te dwa domy, bliżej od domu z "wykuszą"; do tego powojenne budownictwo zasłoniło prawie całkowicie główną część budynku kościoła...

Super zdjęcie. Willa Reusch widać, że stoi na rogu przy wiadukcie. Tak jak się domyślałam, wiadukt nad torami musiał inaczej wyglądać niż dzisiaj - pocztówka z 1908 roku:



[ Dodano: 2010-05-25, 16:29 ]
To tak przy temacie, to może coś na temat tej pocztówki i mniej więcej gdzie szukać tego miejsca? Może ktoś dysponuje starą mapą Mścięcina, bo ta Polic z 1930 jest, że tak powiem obcięta na Mścięcinie....




I co oznacza Kurhaus, bo mój słownik na tym słowie wymiękł....

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil

yak

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 25, 2010, 16:58:01 »
"Kurhaus" = dom wypoczynkowy, dom zdrojowy itp. Zbitka "Kurort" (uzdrowisko) i Haus (dom). Generalnie: pensjonat w miejscowości wypoczynkowej, czasami z ewentualną możliwością parasanatoryjnych usług.

_1408_

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 30, 2010, 00:13:23 »
Poszliśmy dzisiaj na spacer po Mścięcinie w poszukiwaniu tego "kurhaus".  Przypuszczamy z synem, że znaleźliśmy ta ulicę:



Część budynków nie istnieje, prawdopodobnie była drewniana, więc nie przetrwała zawieruchy wojennej... Zwłaszcza sam Kurhaus. Jednakże zwłaszcza jeden dom przypomina ten z pocztówki, choć stanowczo przebudowany, pozbawiony zdobień na dachu i wykuszach... Następny za nim był pewnie drewniany, albo miał krużganki drewniane i ich już dzisiaj nie ma. Potem jest dom przy "drzewie iglastym"... Na pocztówce go prawie nie widać, ale wydaje się, że to jest właśnie ten sam dom.

Zdjęcie zrobione przy obecnej ulicy Palmowej. Jak się wcześniej nazywała nie mam pojęcia, choć chciałabym wiedzieć...

To tak w ramach poszukiwania starych miejsc. Za usytuowaniem przy tej ulicy tego domu zdrojowego istnieje także dodatkowy powód, obok, w jarze była stacja kolejowa Messenthin Banhof, czyli potencjalni klienci nie mieli problemu trafić do tego miejsca.

yak

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 30, 2010, 00:19:43 »
Villenstraße, ale również Waldstraße. Czyli: Willowa oraz (lub) Leśna.

_1408_

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 30, 2010, 01:33:20 »
To listonosz musiał mieć wiele zachodu  :crazy:

Dziękuję i pozdrawiam,

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 30, 2010, 10:00:44 »
Tak ta ulica wyglądała w czasach swojej świetności.







Pozdrawiam

Offline jatage

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 30, 2010, 12:56:23 »
Kolejny widoczek



i willa w innym klimacie