Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek  (Przeczytany 30359 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #30 dnia: Listopada 27, 2010, 22:24:28 »
Linia przerywana to zwykła ścieżka, dwie równoległe przerywane linie to droga polna i leśna III kategorii.Stan na rok 1943.



Obecnej ścieżki odrazu po prawej stronie od wiaduktu, idąc z Polic jak widać nie było.Szła na skos za Waldhalle.




Pozdrawiam

_1408_

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #31 dnia: Grudnia 03, 2010, 01:22:59 »
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Jednakże nie jestem pewna co do tego "cieku wodnego". Jestem przekonana, że to na pewno jakiś kanał przy Łarpi, natomiast co do usytuowania jego przez Domino nie jestem pewna. Nazwy się niby zgadzają, jednakże czy nie wydaje się "ten kanał" trochę za wąski na Łarpię, zwłaszcza w tym miejscu. Dzisiaj nawet przy ul. Dębowej jest szersza, a zwłaszcza przy moście, który mniej więcej w tym samym miejscu jest dzisiaj. Łarpia wydaje się kilka razy szersza niż na pocztówce. W tym kanale na pewno nie mogły pływać większe łodzie niż kajaki, a jak widzimy na innych pocztówkach z tamtych lat, Łarpia przy porcie była o wiele szersza....

Przepraszam, jeżeli moje uwagi - zwłaszcza jako laika - kogoś ranią, ale coś mi nie gra z tą pocztówką.....

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #32 dnia: Stycznia 19, 2011, 22:08:30 »
Czy ktoś rozpoznaje ten budynek z Mścięcina i czy jeszcze istnieje?

<*)))))>{

RjakRadoslaw

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #33 dnia: Stycznia 21, 2011, 19:15:55 »
Ten budynek istnieje nadal. Przylega on bezpośrednio do sali gimnastycznej SP2. Ulica Cisowa (nr nie pamiętam)  :)

Offline MSC

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 163
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #34 dnia: Stycznia 22, 2011, 10:02:25 »
Tak dokładnie budynek istnieje, co prawda troszkę się zmienił, ale to dzisiejsza Cisowa 13.
Z tego co wiem, nie był to typowy budynek mieszkalny, była tam jakaś restauracja czy hotel?. Z tyłu budynku było coś w stylu "ogródka z parasolami", podobno wszystko pięknie wyglądało, z tego ogródka zostały jeszcze troszkę widoczne schodki.

pozdrawiam
Dlaczego żywi się martwią skoro martwi się nie żywią?

kresowiak

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #35 dnia: Stycznia 22, 2011, 10:27:35 »
W budynku mieścił się Dom Strzelecki, takie miejsce spotkań, imprez, typowe dla Polic i okolic w tamtych czasach. Obok budynku rzeczywiście urządzono ogródek letni ze stołami, krzesłami i inną gastronomiczną infrastrukturą. Niedaleko Mścięcina, w Policach przy ul. Młyńskiej istniał kolejny DS (późniejszy MOK i kino "Bajka").

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #36 dnia: Marca 17, 2011, 23:05:00 »
Cytat: "Domino"
Co do pierwszej karty pocztowej to zapewne zmierzają do jednej z dwóch leśnych restauracji Waldhalle lub Mückenmühle.

To tu stał Komarzy Młyn - Mückenmühle.

<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #37 dnia: Kwietnia 27, 2011, 19:54:12 »
Stałem się szczęśliwym nabywcą tej oto "widokówki".



Od początku wydawała się podejrzana. Ale- myślę- może to zdjęcie z rodzinnego albumu, które posłużyło za widokówkę, (coś podobnego było w opisie aukcji) nic seryjnego- więc kupiłem.

Gdy dostałem ją w ręce, odczytałem nazwę miejscowości popadłem w konsternację.

Petznick in Pomm, skreślono, dopisano Poelitz.

Zacząłem szukać:
http://www.pyrzyckie24.pl/index.php?option=com_igallery&view=gallery&id=133&Itemid=85
Mamy Petznick na Pomorzu- ale wśród znanych widokówek tej miejscowości, mojego nabytku nie ma.
A może pomylił się wydawca (ze Szczecina nota bene) i nadawca miał rację kreśląc nazwę, dopisując nową?
Udostępniam treść przesyłki- może ktoś z Was wpadnie na rozwiązanie- ja wielu słów nie potrafię odczytać. Nadawca wybiega w przyszłość (Stempel nosi datę 20.04), opisuje swoje plany- "Am 2.V fahren wir nach Waldhof" (?) A więc widział rzeczony Waldhof czy nie? Ot, zagadka.
I jeszcze rzut okiem na adres-- Riga. Nadbałtyccy Niemcy?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #38 dnia: Kwietnia 27, 2011, 22:21:00 »
Dość ciekawa kartka - prawde mówiąc mocno "zakręcona".

A więc po kolei.

Dopisana nazwa miejscowości to nie Pölitz in Pommern (Police), a Dölitz in Pommern (Dolice).

Od Dolic do Piasecznika jest około 8km.

Kartka wysłana i ostemplowana przez urząd pocztowy w Meseritz (Międzyrzecz) 20 kwietnia 1922 roku.
Podbita przez pocztę w Riga (Rydze) 23 kwietnia 1922 roku.

Dlaczego nadawca kartki zmienił nazwe miejscowości?Nie sądze, aby wydawca zrobił tak karygodny błąd jak błędnie wydrukowana miejscowość - zwłaszcza, że naraziłby się wtedy na spore straty, wszak wówczas cały nakład musiałby iść do kosza - zresztą nie dopuściłby jej nawet do obiegu.Można pogdybać - być może kartka pisana była np.Dolicach (nie miał kartki, wykorzystał tę z Piasecznika), a wysłał ją w Międzyrzeczu.

Co do przetlumaczenia treści, jeśli nikt się nie zgłosi to wrzuce.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #39 dnia: Kwietnia 27, 2011, 22:45:20 »
Hehe, dzięki wielkie; tym tropem bym nie poszedł- jakoś trzymałem się "faktów", które podał sprzedający;  chyba będzie minusik na allegro ;p- a rozwiązanie zagadki było w linku...
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #40 dnia: Kwietnia 27, 2011, 22:56:04 »
Nie ma sprawy.Mam rozumieć, że tłumaczeniem nie mam sobie zawracać głowy? :P


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #41 dnia: Kwietnia 27, 2011, 23:27:13 »
Jesli nie jest to problemem...czemu nie? Moze przyszlym nabywcom sie przyda?
SPZP "Skarb"

_1408_

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #42 dnia: Maja 16, 2011, 00:31:56 »
Cytat: "lukasz_s"
I do tej pory w las prowadzi brukowana droga! Ale! Czy była to brukowana droga spacerowa już  przed wojną, czy wzmocniony brukiem trakt prowadzący z obozu, zbudowany przez/dla więźniów lub samochodów?


Też tak myślałam jak szłam tą drogą. Jednakże już mój mąż zauważył, że to nie jest do końca bruk... Później dowiedziałam się, że po wojnie rozbierali tą restaurację - odzysk cegieł... I rzeczywiście w jednym miejscu na drodze były nawet cegły kominowe....


Cytat: "ak"
Czy ktoś rozpoznaje ten budynek z Mścięcina i czy jeszcze istnieje?

Obrazek


Właśnie ostatnio przechodząc tamtędy zastanawiałam się czy budynek istniał przed wojną czy też go zaraz po niej zbudowali. Bardzo dziękuję za odpowiedź na moje myśli :-) Jednak muszę przyznać, że teraz wygląda o wiele gorzej....
Do budynku przylega obecnie sala gimnastyczna SP2. Na pocztówce także widać przylegający budynek (wejście z boku). Czy to jest ten sam, w którym mieści się obecna sala gimnastyczna?

No i kolejne pytanie dotyczące pocztówki.....


Przejrzałam googla pod kątem Reins. Zajrzałam do podanego mi wcześniej spisu, ale tam znalazłam tylko Reins'ów w Szczecinie (poza innymi odleglejszymi miastami). Po obejrzeniu lupą pocztówki na budynku o konstrukcji ryglowej jest napis Gasthof a nie Gasthaus. Niestety reszta liter się rozmazuje, ale układ wyrazu Reins nie pasuje mi do szyldu... Obok była pijalnia piwa (na drzwiach z boku napis kończący się wyrazem Pils, wcześniej Dopp**l u góry nie jestem pewna musze znaleźc ściągawkę do pisma gotyckiego :-)). Do tego mam wrażenie, że na budynku z tyłu, obok drzewa są litery UB, tak jakby pub, ale czy wtedy używano tego słowa???

W najbliższych dniach przejdę się po okolicy z pocztówką i poszukam podobnego budynku, bo coś mam wrażenie, że gdzieś go widziałam już. W każdym razie będę wdzięczna za wszelkie informacje.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #43 dnia: Maja 16, 2011, 14:46:21 »
Może dlatego nic nie znalazłaś na temat rodziny Reins, ponieważ nazwisko brzmi Riens? ;)

Oba szyldy nad drzwiami i między oknami to szyldy reklamowe browaru szczecińskiego Elysium Brauerei Stettin (Elysium Doppel Pils).Jednego z trzech głównych producentów tego trunku w Szczecinie.

Gasthof i Gasthaus to synonimy, oba oznaczają to samo czyli zajazd, gospodę.

Gospoda W.Riensa znajdowała się przy Pölitzer Landstraße 23.Jeśli chciałabyś zadzwonić to podaje również numer telefoniczny - tel.Stettin-Pölitz 504 :)

Cytat: "_1408_"
Cytat: "lukasz_s"
I do tej pory w las prowadzi brukowana droga! Ale! Czy była to brukowana droga spacerowa już  przed wojną, czy wzmocniony brukiem trakt prowadzący z obozu, zbudowany przez/dla więźniów lub samochodów?


Też tak myślałam jak szłam tą drogą. Jednakże już mój mąż zauważył, że to nie jest do końca bruk... Później dowiedziałam się, że po wojnie rozbierali tą restaurację - odzysk cegieł... I rzeczywiście w jednym miejscu na drodze były nawet cegły kominowe....


Chyba mylisz restauracje Waldhalle z Mückenmühle.Budynek byłej komendantury obozu fili KL Stutthof (a wcześniej restauracji Waldhalle) istnieje do dziś.Zamieszkuje tam kilka rodzin.O tej właśnie wspomina Łukasz.


Pozdrawiam

_1408_

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #44 dnia: Maja 17, 2011, 14:00:15 »
Bardzo dziękuję. Nie wiem dlaczego mi się te dwie litery poprzestawiały... I pewnie dlatego miałam śmieszne tłumaczenia tłumacza google :-)

Pomyliłam waldhalle:-) Miałam na myśli Muckenmuhle. Mój błąd. Nie zrozumiałam, o które chodzi... Przepraszam.

P.S. Ciekawe czy jakbym zadzwoniła czy bym się dodzwoniła :-)