Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek  (Przeczytany 30368 razy)

yak

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #15 dnia: Maja 30, 2010, 16:10:59 »
Ta ostatnia budowla (kolorowa pocztówka) to pewnie wspominana tu willa Reuscha. Tę znamy, najciekawszy jest jednak wiadukt, a ściśle - balustrada. Pozdrowienia.

_1408_

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #16 dnia: Maja 30, 2010, 21:39:01 »
Uliczka na prawdę była urocza... Szkoda, że część budynków tak przebudowano. Ten narożny budynek z pocztówki pierwszej w poście Domino nadal istnieje w kawałku... Wczoraj na spacerze zwróciłam na niego uwagę, że właśnie jest taki dziwny narożny..  Tylko niestety tak jak i pozostałe budynki został strasznie poprzebudowywany i do tego zniszczony.

Budynki na pierwszej pocztówce w poście jatage stoją do dzisiaj w prawie nie zmienionym stanie, zdaje się..

Dzisiaj pogoda mnie ze spaceru przegoniła do domu, ale jak będzie ładniej to przejdę się tam i zrobię zdjęcia w miarę podobnie jak na pokazanych pocztówkach. Wtedy będzie łatwiej obejrzeć co zostało, a co nie.

Widok z wiaduktu jest bardzo ładny. I na pewno po lewej stoi willa Reusch.

[ Dodano: 2010-05-30, 23:49 ]
Spróbowałam uporządkować informacje. Oto wynik:



Prosiłabym o pomoc w naniesieniu miejsca, gdzie był kościół, szkoła i tysiącletni wiąz, które były wymieniane w wielu źródłach.

[ Dodano: 2010-05-30, 23:58 ]
P.S.

Przeprowadziłam się do Mścięcina 4 lata temu. Pierwszy raz przyjechałam tutaj przez wspomniany wiadukt i miejscowość mnie urzekła... Naprawdę. Dzisiaj fascynuję się historią tego uroczego miejsca, ale niestety nie mam poza Wami - Drodzy Użytkownicy Forum - innego źródła informacji, stąd moje pytania, które mogą wydawać się dla Was dziwne...

Do dzisiaj pamiętam te czerwone budynki i willę Reusch, jak tutaj wjeżdżałam pierwszy raz, nawet nie wiedząc dokładnie gdzie jestem. Pamiętam także, że z wiaduktu widać było peron i budynki - może kiosk z biletami - dworca kolejowego w Mścięcinie. Jak później tutaj się sprowadziłam nie mogłam już tego dworca odnaleźć.. Dopiero dalsze studiowanie historii tego miejsca i okolic zaprowadziło mnie do miejsca, gdzie ten dworzec stał....... Już teraz dworzec jest tak zarośnięty, że jeżeli się nie szuka, to nawet można nie zauważyć, że tam stał dworzec. Najbardziej to zarośnięcie widzę po byłym przejeździe przez tory na końcu ulicy Klonowej - słupki i resztki bruku widać tylko wczesną wiosną, kiedy to już wiatry i natura pozbędą się roślinności z zeszłego roku, a nowa jeszcze nie odżyła na tyle

Pozdrawiam,

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwca 01, 2010, 10:27:30 »
Kościół był na rogu obecnych ulic Cisowej i Nadbrzeżnej, w takim trójkącie, który obecnie jest przecięty ulicą.

Interesują mnie oznaczenia stacji kolejowych. Niektóre są oznaczane Bf (Bahnhof - dworzec), a niektóre, jak ta w Mścięcinie, Hp. Czy może ktoś wie co oznacza ten skrót? Może Haltepunkt albo coś w tym rodzaju? Bo przystanek to po niemiecku Haltestelle

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwca 01, 2010, 14:48:35 »
Hp. (Haltepunkt) czyli stacja kolejowa.




Pozdrawiam

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4672
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwca 01, 2010, 14:50:36 »
Cytat: "Domino"
Hp. (Haltepunkt) czyli stacja kolejowa.


Haltepunkt to raczej miejsce postoju/zatrzymania się. Dworzec, stacja kolejowa to Bahnhof. Pewnie chodzi o oznaczenie miejsca na peronie, przy którym zatrzymuje się lokomotywa.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwca 01, 2010, 14:53:56 »
Bahnhof to dworzec kolejowy.Reszta tak jak napisałem.

Dopisuje po Twojej edycji postu.
Istnieją pewne różnice między dworcem, a stacją kolejową.Nie myl tych dwóch pojęć.

Haltepunkt dosł. "punkt zatrzymania" podawane jest jako przystanek kolejowy, przystanek osobowy lub stacja kolejowa


Pozdrawiam

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4672
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwca 07, 2010, 20:55:55 »
Cytat: "Domino"
Istnieją pewne różnice między dworcem, a stacją kolejową.Nie myl tych dwóch pojęć.

Haltepunkt dosł. "punkt zatrzymania" podawane jest jako przystanek kolejowy, przystanek osobowy lub stacja kolejowa


Trochę poszperałem i faktycznie określenie "Haltepunkt" może się odnosić do stacji/przystanku kolejowego. Dziś jednak nikt tego wyrazu już nie używa, (przynajmniej nie w tych rejonach Niemiec gdzie mieszkałem i mieszkam). Pojęcie Haltestelle/S Bahn-Haltestelle jest mi bliższe. Pozdrawiam.

tomasi vojna

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #22 dnia: Października 20, 2010, 20:44:49 »
Dominomścięcino ulica cisowa 11

_1408_

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #23 dnia: Listopada 25, 2010, 00:47:49 »
Tak, aby było w temacie - wiadukt nad torami obok dworca w Mścięcinie:




A teraz mój kolejny problem - gdzie, co i jak bliżej. Będę wdzięczna za pomoc:

Pytanie 1:



Pytanie 2:



Z mojej baaaardzooo skromnej znajomości niemieckiego, wydedukowałam, że to był internat, jednak tej budowli nie znalazłam na planie polic (oczywiście tym sprzed wojny)

Bardzo będę wdzięczna za wszelkie informacje, zwłaszcza na temat tego "cieku wodnego", bo o nim to już blade pojęcie mam.

Pozdrawiam serdecznie,

kresowiak

  • Gość
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #24 dnia: Listopada 25, 2010, 07:02:30 »
Odsyłam do albumu "Police i okolice na starej fotografii".
Wyspa Polickie Łąki- Poelitzer Wiesen posiadala system meriolacyjny. Być może jest to jeden z kanałów w pobliżu Mścięcina.
Budynek na fotografii to internat oraz szkoła przygotowawcza przy ul. Sienkiewicza. Dziś budynek już nie istnieje.
Na marginesie- bardzo podoba mi się widokowka ukazująca zejście do stacji kolejowej w Mścięcinie. Czuć na niej klimat tamtych lat...

Offline jojo

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 305
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #25 dnia: Listopada 25, 2010, 09:26:17 »
Oglądając zdjęcie wiaduktu w Mścięcinie zainteresowała mnie jedna rzecz. Około 10-12 osób odświętnie ubranych wyrusza po wiadukcie w kierunku Puszczy Wkrzańskiej. Co tam było? A może były to tylko zwyczajne spacery wzdłuż torów?

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #26 dnia: Listopada 25, 2010, 13:14:17 »
Internat szkoły im.Bugenhagena.Znajdował się na Seminarstraße (dziesiejszego Sienkiewicza) w dawnym budynku szpitala miejskiego.Szkoła przygotowawcza to wcześniejsze lata - powstała w 1871 roku, mieściła się w póżniejszym budynku szpitalnym.

Co do pierwszej karty pocztowej to zapewne zmierzają do jednej z dwóch leśnych restauracji Waldhalle lub Mückenmühle.Miejsca częstych wizyt okolicznych mieszkańców.

Natomiast ten "ciek wodny" zwany Łarpią :P znajdował się przy Brückenstraße - ulica Mostowa (dziesiejsza Goleniowska), Brückenwerder można tłumaczyć jak kępa mostowa.






Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #27 dnia: Listopada 26, 2010, 23:45:55 »
Cytat: "Domino"
Co do pierwszej karty pocztowej to zapewne zmierzają do jednej z dwóch leśnych restauracji Waldhalle lub Mückenmühle.Miejsca częstych wizyt okolicznych mieszkańców.

Albo do Hindenburgeiche?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #28 dnia: Listopada 27, 2010, 20:15:26 »
Albo poprostu na spacer ;)

Tak apropo Dębu Hindenburga - znalazłem kiedyś ciekawą tablice w okolicznych krzakach.

"Nach der
Hindenburgeiche"
czyli
"Droga do
dębu Hindenburga"



Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police i Mścięcino] Prośba o pomoc w info. nt. pocztówek
« Odpowiedź #29 dnia: Listopada 27, 2010, 21:51:43 »
I do tej pory w las prowadzi brukowana droga! Ale! Czy była to brukowana droga spacerowa już  przed wojną, czy wzmocniony brukiem trakt prowadzący z obozu, zbudowany przez/dla więźniów lub samochodów?
SPZP "Skarb"