Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno  (Przeczytany 38541 razy)

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #60 dnia: Września 30, 2016, 04:38:33 »
Pojechałem wczoraj (29 IX) z leśniczym z Podbrzezia, panem Józefem Węgrzynem, zobaczyć miejsce gdzie - zdaniem leśników było lub mogło być ewentualnie lotnisko. Opis wyprawy i jej efektów w notce na forum byłby zbyt duży, zamieściłem go pod linkiem:
http://magazyn-policki.prv.pl/historia/na-tropie-lotniska-kolo-zalesia-komentarz-do-dyskusji-na-forum/
Byłbym wdzięczny P.T. Kolegom za wszelkie uwagi, analizy, a przede wszystkim za skonfrontowanie ustaleń ze zdjęciami alianckimi z okresu II wojny. 

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #61 dnia: Września 30, 2016, 10:40:01 »
Wg mnie, to nie ma nic wspólnego z lotniskiem, są to zadymiacze (Atrapa Hydrierwerke i zadymiaczehttp://forum.police.info.pl/index.php?topic=8934.90 ) ustawione obok postawionej tam atrapy Hydrierwerke. Podobna linia tych konstrukcji ustawiona była w okolicy atrapy koło Uniemyśla. Ja trafiłem na dwie takie konstrukcje. Jedna tuż przy lesie na granicy łąka/las i druga trochę dalej na Pn.
Być może takie zadymiacze są jeszcze koło atrapy w okolicy Nowej Jasienicy.



Atrapa koło Zalesia.

<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #62 dnia: Września 30, 2016, 11:38:47 »
Jedno drugiemu nie przeszkadza. Co prawda zadymiacze, znane z rysunków, miały taki komin, niczym wędzarnia, ale może dawało się wytwarzać mgłę i w takich, jak sfotografowałem. Jedno jest pewne: w tych prostopadłościanach coś palono. Być może jakieś substancje zamgławiające, być może jakieś substancje oświetlające, być może jedne i/lub drugie. Ja jestem bardzo ostrożny wobec postawy historyków właściwych, którzy muszą mieć relikt, źródło, mapę, fotografię, szkielet itd., aby cokolwiek wnioskować. Osobiście wyznaję tezę Mickiewicza: "Pieśń ujdzie cało". Ileż już to razy przekonaliśmy się, że uporczywe ustnie przekazywane pogłoski mają podstawę w faktach. Nie tak dawno dyskutowaliśmy sprawę willi Göringa. I co? I doszliśmy do skrytych informacji na temat Gauschule, o czym nikt, nigdy Polaków nie informował. I całkiem niewykluczone, że partyjną szkołę odwiedzali hitlerowscy dygnitarze, nawet Göring, a wtedy mieszkali w reprezentacyjnej willi, która z racji tych wizyt przyjęła obiegową nazwę. Nie żyjemy w czasach legend, ale nawet one miewają ziarenko prawdy. A cóż dopiero spójne opowieści o jakichś faktach, dziś trudnych do ustalenia.
« Ostatnia zmiana: Września 30, 2016, 12:10:18 wysłana przez Validator »

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #63 dnia: Września 30, 2016, 14:57:24 »
Zacytuję siebie:

SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #64 dnia: Września 30, 2016, 19:02:20 »
A ja mam do Panów prośbę. Sprawdźcie z łaski swojej jak to wygląda na zdjęciach alianckich i w hipsometrii. Wciąż nie widzę sprzeczności informacji o zadymiaczach z informacją o możliwości palenia w nich jakichś źródeł światła chemicznego dla potrzeb potencjalnego pasa startowego.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #65 dnia: Września 30, 2016, 21:13:45 »












Post Merge: [time]Wrzesień 30, 2016, 22:58:40 [/time]


Post Merge: Września 30, 2016, 23:11:34
« Ostatnia zmiana: Września 30, 2016, 23:11:38 wysłana przez lukasz_s »
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #66 dnia: Października 01, 2016, 02:04:39 »
Gratulacje. Naprawdę dobra robota. Wynika z niej, że nadal trzeba szukać tego lotniska. Chyba że... makietę przy nim lub na nim wybudowano. I jedna z widocznych z powietrza dróg była zarazem pasem nadającym się do startu i lądowania. Wykluczone? A niby dlaczego?

Post Merge: Października 01, 2016, 21:58:02
A ja wciąż o tym samym. Wychodzę z założenia, że autor przewodnika po gminie, pan Wacławik, skądś jednak informacje o lotnisku zaczerpnął, mimo że wiadomości, które podał na temat Neuhaus - Podbrzezia są bałamutne.
Ale nie o to chodzi. Pomieszanie z poplątaniem pozwala na domysł, że pomieszano więcej okoliczności, internet w tym celuje. Okazuje się, czego do tej pory nikt nie brał pod uwagę, że były dwa "Neuhausy". Nazwę Neuhaus nosiło również Sławoszewo, sąsiadujące z Bartoszewem (Barm). Na rozstaju dróg, jadąc od Bartoszewa do Sławoszewa jest trakt w prawo (w lewo wiedzie do miejscowości), który prosto, jak strzelił prowadzi w kierunku jeziora. Jakieś 720 metrów wg Google Earth. A jeśli (bo wciąż zakładam, że pogłoska o lotnisku jest prawdziwa), nie chodzi o Neuhaus - Podbrzezie, ale o okolice Neuhaus - Sławoszewo, dawny majątek? Kto szuka ten znajduje, prośba o sprawdzenie i tego terenu.
« Ostatnia zmiana: Października 01, 2016, 21:58:02 wysłana przez Validator »

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #67 dnia: Października 03, 2016, 17:10:31 »
Zrarowane kmzty do GE. Może nie obejmują ałego terenu, ale ja tam nic nie widzę.

https://megawrzuta.pl/download/91b58bcf5b7d3d8e35006168e75e0186.html


Sprawdzone. Działa.
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #68 dnia: Października 04, 2016, 00:48:42 »
cytowany przewodnik zawiera wiele nieścisłości
Przeczytałem, przewodnik już nieco "przeterminowany" wiele powielanych błędów, które na podstawie ostatnich "odkryć" powinny być zweryfikowane. Nie mam pojęcia skąd autor zaczerpnął informację o lotnisku, a bez tego informacja nie jest pewna. Może ktoś ma z nim kontakt, warto zapytać.

Co prawda zadymiacze, znane z rysunków, miały taki komin, niczym wędzarnia, ale może dawało się wytwarzać mgłę i w takich, jak sfotografowałem.
Właśnie o takich samych zadymiaczach wspominałem, że są obok makiety koło Uniemyśla i prawdopodobnie w okolicy makiety koło Nowej Jasienicy, czy to znaczy, że tam były też lotniska?


<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #69 dnia: Października 04, 2016, 03:07:49 »
Najpierw do "lukasza_s":
Dziękuję za wysiłek. Wynik oznacza, że ten teren można wyeliminować. Próbuję nawiązać kontakt z panem Wacławikiem. Ma 89 lat, ale funkcjonuje, niedawno (we wrześniu) prezentował swoje slajdy z Gruzji w Klubie Wiercipięta. Rozpuściłem "wici" w sprawie telefonu. Jeśli mi się uda skontaktować - może dowiemy się skąd zaczerpnął tę informację o lotnisku.
Teraz do postu "ak":
O poszukiwaniu pana Wacławika już napisałem wyżej, może zna go kolega Wiesław Gaweł, bo Wacławik to dawny nauczyciel geografii, znany działacz turystyczny. A co do lotnisk w innych miejscach? Nic pewnego nie wiem. Jest jasne, że istnienie takich "zadymiaczy", czy urządzeń do palenia czegoś, co dawało efekt oświetlenia o niczym nie świadczy. Z drugiej strony regularnie rozmieszczone punkty świetlne mogły symulować pas startowy, a to z kolei mogło być elementem koncepcji makiety. Wydaje się, że makiety największy efekt mogły odnosić w nocy, odpowiednio oświetlone. W dzień były łatwiejsze do rozpoznania.
Generalnie nie chce mi się wierzyć, że tak gigantyczny zakład jak Hydrierwerke nie miał w pobliżu żadnego pasa startowego, w sensie Militärflugplatz, czyli polowego lotniska wojskowego. Najbliższe znane było prawdopodobnie w Krzekowie (Kreckow). Mimo wszystko dość daleko. Zdecydowanie prościej byłoby mieć swój pas startowy w odległości kilku kilometrów od zakładu. Zwłaszcza gdyby takie lotnisko wykorzystywano do tajnych wizyt i przerzucania jakichś tajnych materiałów. Poza tym nasuwa się myśl, że kolejne partie lotniczego paliwa produkowanego w fabryce musiały być gdzieś praktycznie testowane. Najprościej gdyby w okolicach fabryki mógł je badać doświadczalny samolot. To jest tylko "gdybanie", ale nie pozbawione racjonalnych podstaw. Sęk w tym, że kiedy mieliśmy spotkania ze starymi Niemcami, zarówno mieszkańcami okolic, jak i pracownikami Hydrierwerke - nikomu nie przyszło do głowy zapytać, czy istniało jakieś przyfabryczne lotnisko? Dziś już jest chyba za późno na taką indagację, bo nasi dawni rozmówcy w większości już nie żyją. A ci, co żyją są już bardzo starzy i słabo kontaktują. Zresztą, kiedy byli jeszcze w dobrej formie - wiele informacji ukrywali, w imię swojej patriotycznej postawy. Ale to inny temat.   

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #70 dnia: Października 04, 2016, 11:33:13 »
Napisał do mnie kolega, doświadczony eksplorator, czytający ten wątek (pozdrawiam!).
Sugeruje on, że takie lotnisko mogło być zlokalizowane w trójkącie: Sławoszewo- Wołczkowo- Grzepnica. Za: przekazy miejscowych (powojenne?) o oświetleniu tego terenu w czasie 2wś (coś na wzór makiet, imitujących miasto), idealnie płaski teren, wykorzystywanie tego obszaru w PRL jako zrzutowiska dla spadochroniarzy ćwiczących na pobliskim poligonie.
Przeciw: zdjęcie alianckie (ale jedno i słabej jakości, bo z dużego pułapu) nie wykazuje niczego podejrzanego. Bliskość Kreckow (znów zbieżność relacji?).

 
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #71 dnia: Października 04, 2016, 23:31:01 »
Wróćmy do początku od czego zaczęła się dyskusja
Pamiętać jednak należy, że w lesie za Tanowem, w kierunku Zalesia (z prawej strony szosy) było lotnisko wojskowe. Resztki infrastruktury istnieją do dziś
W toku toczącej się dyskusji nie udało się potwierdzić tego faktu wiarygodnymi informacjami. A resztki infrastruktury okazują się pozostałościami infrastruktury po makiecie. Na te chwilę wyłączam się z dyskusji do czasu pojawienia się jakiejś racjonalnej informacji.
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #72 dnia: Października 05, 2016, 01:14:43 »
W sprawie O. Wacławika pierwszy krok zrobiony - pomógł Wiesław Gaweł, który zna autora. Niestety - niepowodzenie. Pan Wacławik poinformował, że opracował swój przewodnik coś ze 40 lat temu i dziś już nie pamięta skąd zaczerpnął interesującą nas informację. Wskazał natomiast jednego ze swoich znajomych, który może mieć więcej wiadomości na ten temat. Mam do niego telefon, zadzwonię, jak się czegoś dowiem - opublikuję.

PS ad "ak". Kto szuka ten znajdzie. A pamiętasz jak szukaliśmy obaj kapliczki w Małej Trzebieży i jak się w końcu znalazła? Na szkicu D. Petry. Choć przekaz też wydawał się legendarny, z tą różnicą, że były źródła pisane z XIX wieku.
« Ostatnia zmiana: Października 05, 2016, 01:19:01 wysłana przez Validator »

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #73 dnia: Października 07, 2016, 17:50:21 »
poinformował, że opracował swój przewodnik coś ze 40 lat temu i dziś już nie pamięta skąd zaczerpnął interesującą nas informację.
Hmmm... 40 lat temu nie było hotelu "Dobosz" i nie znane mogły być informacje zawarte w przewodniku. Ciekawe, że w przewodniku występuje równolegle restauracja (hotel) "Anataz" i hotel "Dobosz"
Podejrzewam, że źródłem autora o lotnisku są to same źródła, na które Ty się powołujesz.

<*)))))>{