Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Nowe Warpno] Historia  (Przeczytany 60275 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« dnia: Stycznia 16, 2010, 16:52:55 »
Pojawiła się świetna strona WWW Zenona Owczarka, o historii Nowego Warpna i okolicy. Polecam, wiele zdjęć, starych pocztówek i opisów.

http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
<*)))))>{

kresowiak

  • Gość
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 16, 2010, 20:42:10 »
AK zamieszcza fragment książki z 1835 roku z krótką informacją, że w Policach istniały 4 bramy. Po raz pierwszy nazwał je po "imieniu" Wiesław Gaweł w swym rysie historycznym Polic: Szczecińska, Środkowa, Chmielowa i Drzewna. Nazwy ładne, działające na wyobraźnię. Chyba jeszcze Tadeusz Białecki w "Szczecinie starym i nowym" powtarza istnienie 4 bram.
Prawda jest taka, że Police nigdy, podobnie jak choćby Nowe Warpno i jeszcze kilka miast pomorskich, nie posiadały murów miejskich. To z powodu utraty autonomii w 1321 roku. Stąd istnienie 4 bram staje się mało prawdopodobne, wręcz niemożliwe. Police nie miały bram, które jak pisze Gaweł strzegły miasto od północy (n.p. Chmielowa). Jeśli już, to domy zwane przez miejscowych bramami były co najwyżej okazałymi budowlami (też mało prawdopodobne-istniała wówczas ryglowa, małomiasteczkowa zabudowa miasta), a nie bramami jakie zwykle sobie wyobrażamy:wyniosłymi o grubych murach, małych okienkach, zamykanych na noc solidnymi drzwiami, że już nie wspomnę o fosie.
Tu ponawiam refleksję. Jak mało mamy (lub prawie nic nie mamy) źródeł ikonograficznych z dawnych czasów pozwalajacych wyobrazić sobie stare a od 1946 roku polskie miasto!

yak

  • Gość
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 16, 2010, 20:49:11 »
Nie, nie panie Kolego. Bramy były rzeczywiście, podobnie jak były ulice do nich się odwołujące (Am Stettiner Tor). Nie było natomiast murów obronnych, bo potencjalnie krnąbrne miasteczko mogłoby próbować wypowiedzieć posłuszeństwo szczecinianom. Niemniej bramy były!

[ Dodano: 2010-01-16, 20:52 ]
PS Nowe Warpno nie tylko posiadało mury (od strony południowo-wschodniej), ale w XVII wieku było twierdzą na wyspie. Szwedzi stworzyli tu niedostępną od strony lądu fortecę, z fosą, murami, mostem zwodzonym itd. Pomniejsze fortyfikacje były na dwóch towarzyszących wyspach. Zachowały się dokładne mapy i plany.

Offline Nataleczka

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 488
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 16, 2010, 21:45:46 »
strona ładna rzekłabym.
Bo wolność krzyżami się mierzy,
Historia ten jeden ma błąd!!!
   Ja mówię Hifi Wy mówicie Banda !

kresowiak

  • Gość
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 16, 2010, 21:48:06 »
Hmmmm...ciekawe rzeczy prawi yak. Po raz pierwszy słyszę o murach obronnych w Nowym Warpnie. Myślę o murach obronnych, średniowiecznych.   Wg Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków na Pomorzu 33 miasta posiadają dłuższe, krótsze fragmenty murów (np.Moryń- 2.000 m). W tym wykazie ani słowa o Nowym Warpnie. Zatem?...

Offline mirkuls

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 16, 2010, 21:59:31 »
Powiem szczerze,do tej pory znałem Nowe Warpno tylko dlatego,że kursował tam prom wolnocłowy i można było kupić tam różne spożywcze rzeczy! :devil:

yak

  • Gość
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 16, 2010, 22:04:35 »
Bo też i nie było żadnych murów w średniowieczu. Bo i po co? Nowe Warpno leżało na wyspie (TAK!) lecz nie musiało obawiać się wrogów. Inaczej podeszli do sprawy Szwedzi (1648-1721). Postanowili tu zrobić twierdzę.

W 1678 roku fortyfikator Christian Kanxdorff przedstawił projekt nowej twierdzy. Zespół fortyfikacji umieszczony był na trzech – połączonych ze sobą i z lądem oraz stałymi szlakami komunikacyjnymi – wyspach. Samo miasto zajmowało teren największej, najbardziej wysuniętej na zachód wyspy, środkowa stanowić miała zasadniczy trzon twierdzy, natomiast najmniejsza, w kształcie bardzo płaskiego trójkąta, od strony lądu oddzielona kanałem, chronić miała jedyne mostowe połączenie z lądem stałym. Stanowiła ona układ nowożytnych umocnień z kurtynami murów prowadzonymi pod różnym kątem, z niewielkimi bastionami o różnych kształtach i kątach nachylenia. Od południa przewidziane były trzy przejścia pokrywające się z siatką ulic.

Do całkowitej realizacji takiego projektu nigdy nie doszło, powyższe prace wykonano tylko częściowo. Mimo to wpłynęły one znacząco na dalszy rozwój miasta utrudniając jego rozwój w kierunku południowym. Kiedy w roku 1692 wielki pożar strawił kościół, ratusz i większą część Nowego Warpna (pozostało podobno tylko 5 domów) – mieszkańcy przenieśli się do Altwarp i Wolina rozpoczynając trwającą kilkadziesiąt lat odbudowę. Z początkiem XVIII wieku liczba mieszkańców wynosiła ok. 1300 osób.
W roku 1720 z Neuwarp wycofują się Szwedzi, miasto zostaje włączone w skład Królestwa Prus. Nie jest to jeszcze koniec obecności obcych wojsk w tym rejonie – w trakcie wojny siedmioletniej (1756–1763) Nowe Warpno zajęły wojska carskiej Rosji, a w pobliżu, na wodach Zalewu, w roku 1759 (10 IX) rozegrała się wielka bitwa – flota szwedzka zwyciężyła okręty pruskie. Pod obce panowanie nowowarpianie dostali się również w czasie wojen napoleońskich – w okresie 1806–13 miasto zajmowali Francuzi.

Po odbudowie z pożaru, mimo zawirowań dziejowych Nowe Warpno szybko się rozbudowuje. Przy folwarcznej wsi Albrechtsdorf (dziś część miasta zwana Karszno), należącą do rodu von Enckevort, powstał wiatrak typu holenderskiego – uruchomiono w nim młyn zbożowy i miejską wagę. Przeszkadzające w dalszym rozwoju szwedzkie fortyfikacje ostatecznie rozebrano w pierwszej połowie XIX wieku, a fosę zasypano, likwidując wyspiarski charakter miejscowości.

Tyle jeśli chodzi o fakty. Mur miejski był tylko jako ochrona bastionu, przy przesmyku (fosie) łączącym wyspę z lądem stałym. Jak będziesz bardzo chciał "Kresowiaku" to podeślę Ci szwedzkie plany z lat 1692-1709. Pozdrowienia!

kresowiak

  • Gość
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 16, 2010, 22:18:22 »
I ta obszerna opowieść mnie satysfakcjonuje. Herzlich Dank yak!

yak

  • Gość
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 16, 2010, 22:25:23 »
Danke schön sehr gnädige Herr Kresowiak!

Offline Nataleczka

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 488
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 16, 2010, 22:31:49 »
a ja do Nowego Warpna mam jakiś taki sentyment to miasteczko ma coś w sobie.
Bo wolność krzyżami się mierzy,
Historia ten jeden ma błąd!!!
   Ja mówię Hifi Wy mówicie Banda !

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 16, 2010, 22:49:34 »
Cytat: "yak"
Bo też i nie było żadnych murów w średniowieczu. Bo i po co? Nowe Warpno leżało na wyspie (TAK!) lecz nie musiało obawiać się wrogów. Inaczej podeszli do sprawy Szwedzi (1648-1721). Postanowili tu zrobić twierdzę.

W 1678 roku fortyfikator Christian Kanxdorff przedstawił projekt nowej twierdzy. Zespół fortyfikacji umieszczony był na trzech – połączonych ze sobą i z lądem oraz stałymi szlakami komunikacyjnymi – wyspach.


Pierwszy był kapitan Cranske w 1664r.:
http://nowewarpno-neuwarp.pl/_dok_mapy.html
a i z wyspami wg mnie było inaczej.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 16, 2010, 22:59:18 »
Ciekawe mapy można też zobaczyć w barze "ARGUS" (dobre pierogi) w Nowym Warpnie.

Pomału przeszliśmy do innej gminy, prośba do admina, może przenieść rozmowę o NW do działu - Historia[Nowe Warpno] czuję, że dyskusja się rozwinie.

Wedle życzenia, tak też zrobiłem.
Domino


[ Dodano: 2010-01-17, 00:43 ]
Wspomniane mapy z NW w barze "ARGUS"

<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 17, 2010, 02:53:01 »
ZenO: Witam twórcę portalu! Ładna szata (błekit koi moje zmęczone oczy) plus świetna treść!  Rozśmieszyła historia "Certy"- spółdzielni która oficjalnie nie wiedziała kiedy powstała ;)
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 17, 2010, 07:32:49 »
Nie mam się o co spierać, panie Zenonie. Zapewne ma Pan rację co do kapitana Cranske i jego prac z 1664 r. Co nie przeszkadza informacji, że plany fortyfikacji przedstawił fortyfikator Christian Kanxdorff w roku 1678. Najwyraźniej wykorzystując prace wspomnianego kapitana. Dlaczego nie - przecież budowa twierdzy to przedsięwzięcie wojskowe, realizowane w porządku służbowym. Ktoś zrobił mapę, ktoś inny był fortyfikatorem, który z tej mapy korzystał. Ja tu sprzeczności nie widzę.
Sprawa wysp - tak przyjmują historycy. Bastion też musiał być na czymś posadowiony, zatem może być uznany za wyspę, a raczej wysepkę.
I trzecia sprawa: lokacja map. Mapy szwedzkie (komplet) dostępne są w Landesarchivs Greifswald i to z poziomu internetu, bo wszystkie są zdigitalizowane.
Co do witryny - niezmiernie ciekawa, choć to zaledwie początek zbiorów. W tym miejscu pytanie, czy jest Pan zainteresowany jakimiś dodatkami, kolejnymi materiałami itd.? Bo wiele osób coś posiada, czego jeszcze u Pana nie ma lub może jeszcze nie zostało umieszczone.
Pozdrowienia serdeczne.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 17, 2010, 11:34:21 »
1.Ja się nie spieram. Przedstawiam tylko fakty. Pani Biranowska-Kurtz podaje, że Kanxdorff jako pierwszy sporządził plan twierdzy, a z tego planu, który przedstawiam, wynika, że  zaczęły one powstawać wcześniej. Co do ilości wysp. Z map z tego okresu można dojrzeć najwyżej dwie wyspy, a najczęściej jest przedstawiana tylko jedna. W moim przekonaniu nie można mylić planu i mapy. Plan równie dobrze mógł zakładać 5-cio stopniowe fortyfikacje rozdzielone wodą, ale to nie pozwala mówić, że NW leżało na pięciu wyspach. Nie widziałem mapy na której NW leży na trzech wyspach, co nie oznacza, że tak nie mogło być, ale do czasu jak takiej mapy nie zobaczę będę przekonany, że NW leżało co najwyżej na dwóch wyspach.
2. Liczba ludności NW:
1740r. - 990,
1777r. -1181. Jak było wcześniej, tego nie wiem. Jak było później wiem dosyć dokładnie.
Zestawienie zmian ludnościowych zapewne znajdzie się na stronie.
3. Jako tzw. "późnonapływowy" ze względów oczywistych  korzystam ze zbiorów innych osób, co na mojej stronie jest zaznaczone. Zawsze chętnie korzystam z porad ludzi doświadczonych, a jeżeli do tego zechcą udostępnić mi jakieś "warpniana" będę niezmiernie wdzięczny.